Skip to content

Světem hýbe nový trend: Nebezpečný doping mozku

Náročné zkoušky dopoledne, odpoledne těžká šichta na brigádě. Hluboko do noci šprtání vědomostí na další testy. Krátce se to dá vydržet. Pak přichází na pomoc kafe, energy drinky, některým zabírají už jen „chytré drogy“.

Nikdo není dokonalý. I přes to se snažíme naše tělo dostat do perfektní kondice. Může za to naše soutěživost. Ve sportu, dnes i v intelektu. Sportovci svoji výkonnost podporují různými preparáty, až jsou mnohé zakázány jako nepovolený doping.

Čeká něco podobného i léky, kterými povzbuzujeme mozek?

Musíme být nejlepší

Sportovci se většinou soustředí na jeden výkon. Někdo je nejrychlejší, jiný zase nejvíc vydrží. A teď toto vše chtějte po mozku. Musí se rychle rozhodovat. Volit správnou taktiku. Soustředit se maximum času.

Osmihodinová pracovní doba nestačí. Odnášíme to únavou, kterou si nechceme připustit k tělu. Proto vědci vymysleli doping. Když lze svaly napumpovat energií, proč by taková „šťáva“ nesvědčila i mozku?

Tahle modrá pilulka nepovzbuzuje k rozkoši, ale nutí tělo zapomínat na únavu.

Úspěch je droga

Kdepak litry kafe, stačí malá pilulka. Čeho? Stimulantů jako Adderall (u nás Ritalin) nebo nootropika v podobě Piracetamu či Modafinilu. Úspěch je sám o sobě drogou. Jak jej jednou okusíte, nechcete o něj přijít.

A tak zvyšujete dávky léků, abyste byli lepší a lepší. Je až děsivé, že největší závislost si na nich pěstují ti, kteří by měli být nejvýkonnější sami o sobě. Podle průzkumů v Americe se dopuje až celá čtvrtina studentů!

Kokain v jiném balení

Stimulanty nejsou určené pro pravidelné užívání. Mají pomoct pouze ve vypjatých situacích, bohužel lidé si zvykají zobat je pravidelně, aby byli ze všech nejlepší. Pořád. A posouvají hranice toho, co člověk unese.

Koledujeme si tak o kolaps. „Studenti tyto podpůrné prostředky užívají především proto, aby vydrželi vzhůru celou noc. To je pro tělo velmi nebezpečné,“ varuje profesor Ramin Mojtabai z Johns Hopkins University v Baltimoru.

Na obalu je možná napsáno, že jde o „drogu pod kontrolou“, její distribuce se ovšem nesmí vymknout té kontrole.

Zobají studenti i sportovci

Doping je rozšířený na západě, plíživými kroky buduje závislosti i u nás. Na stimulanty spoléhají vysokoškoláci, kteří kloubí studia a práci. Byznysmeni, jež hlídají své akcie dnem i nocí. Sportovci, ti se potřebují soustředit na strategii hry.

A zálibu v nich nacházejí i ženy, hlídající si linii. Další negativum, tělo držíme v maximálním soustředění nepřirozeně dlouho dobu a ještě si ani neříká o živiny. Až se probudí z „chytrého rauše“, může být pozdě.

Spánek můžete na čas ošálit, ale abyste pak neusnuli navěky.
Foto: hwrhsgeneralconsensus.com, discretemegalab.com, teenvogue.com, theconversation.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …