Skip to content

Susan Lefevre: Uprchne z vězení a zmizí policii na 32 let

Nejen Hrabě Monte Cristo a jiní odvážní muži prchali z vězení. Dokázaly to i ženy. Nekopaly tunely, ani nedržely pod krkem strážné. Šly na to žensky.

Příběh devatenáctileté Susan Lefevreové začíná 8. ledna 1974. Sedí v autě svého přítele Richarda A. Andersona, který se pokusí prodat heroin federálnímu agentovi v utajení. Po zatčení trvá na své nevině, zástupci zákona ji však přesvědčí, že když se přizná nepůjde do vězení, ale vyvázne s podmínkou.

Udělá to. A vyfasuje 10 let natvrdo.

Uprchnout jí pomůže děda

Mohla jsem vidět jak systém řeší problém s drogami,“ říká. Stává se obětí ponižování, násilí i svědkem znásilnění, které nikdo neřeší, protože vězňům nikdo nevěří. Když ji v roce 1976 navštíví dědeček Albert, je v šoku a říká: „Susan, tady zůstat nemůžeš.

Musíš pryč!“ A pomůže jí uprchnout. Rok a 19 dnů poté, co byla odsouzena, přeleze Susan plot z ostnatého drátu a běží do lesa, kde čeká Albert ve svém sedanu. Zatímco ji odváží, nad hlavou jim přelétá pátrací vrtulník.

„Kdyby po mě stříleli, chtěla jsem, aby mě zabili. Nechtěla jsem zpátky,“ vzpomíná.

Rodina netuší, že jejich máma uprchla z vězení.

32 let na útěku

Děda odveze vnučku do svého domu v New Baltimore, kde jí matka dá pár set dolarů na cestu. Zamíří do Kalifornie. „Cestou přestala Susan existovat a zrodila se Marie. Už jsem nebyla holka co po škole paří na mejdanech.

Byla jsem uprchlík před zákonem. Psanec.“ S pomocí falešného čísla sociálního pojištění se jí podaří získat kalifornský řidičský průkaz. Nová identita jí umožní získat práci, ale vždy, když se objeví problémy v papírech, vyrazí raději o dům dál.

V roce 1985 se vdá za manažera Alana Walshe. Prožije s sním 20 poklidných let plných lásky, ze které se narodí tři děti. „Vedla jsem docela normální život, i když jsem celou dobu cítila strach z odhalení.“

Udá ji anonym

V březnu 2008 dostávají úřady anonymní tip, který tvrdí, že žena ze seznamu hledaných uprchlíků žije na předměstí San Diegu. Federální agenti nenápadně ověří totožnost elegantní padesátnice a v dubnu 2008 ji zadrží.

Hrozí jí 15 let za mřížemi. Původní trest plus pět let za útěk. V květnu 2009 je však po 13 měsících propuštěna na podmínku. Vrací se do Kalifornie, ke svému druhému životu i jménu. Objeví se v několika televizních pořadech a o svém životě i zkušenostech z vězení napíše úspěšnou knihu.

Susan Lefevreová alias Marie Walshová
Foto: Mlive.com, NBC San Diego,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …