Domů     Sukničkář Charlie Chaplin rozzuřil Hitlera, stačil mu k tomu jediný film
Sukničkář Charlie Chaplin rozzuřil Hitlera, stačil mu k tomu jediný film
13.12.2023

Na hlavě buřinka, pod nosem ostře střižený knír, oděv značně volný –⁠ tak všichni známe komika Charlieho Chaplina, který bavil davy, ale vlastní život úplně snadný neměl.

Charlie Chaplin se narodil 16. dubna 1889 ve Walworthu, ale brzy se s maminkou Hannah a o čtyři roky starším nevlastním bratrem Sydneym přestěhovali do jiné části Londýna –⁠ Lambethu.

A nebylo to jejich poslední stěhování. Bydliště obvykle měnili podle finanční situace. Otec s rodinou nežil, důvodem rozchodu přitom bylo jeho časté požívání alkoholu, které ho nakonec zcela zničilo.

Slavný komik se jako malý často stěhoval. Důvodem byla finanční situace rodiny. FOTO: pxfuel
Slavný komik se jako malý často stěhoval. Důvodem byla finanční situace rodiny. FOTO: pxfuel

První vystoupení

Hannah původně působila jako zpěvačka, ale když bylo Charliemu pět let, začaly její dlouhodobé problémy s hlasem. Kvůli tomu pro ni bylo čím dál těžší najít angažmá. Jednoho dne při vystoupení v Aldershotu nechtěně přešla do šepotu.

Její mladší syn tenkrát stál mezi kulisami a sledoval potupu, kdy se jí diváci posmívali. Jenže nakonec to byl právě tento malý hoch, kdo situaci zachránil. Režisér, který věděl, jak umí být legrační, ho odvedl přímo před obecenstvo.

Charlie zpíval a lidé mu házeli mince. V půlce písničky proto ztichl a začal je sbírat. Když mu režisér, snad proto, aby zkrátil ticho, přispěchal na pomoc, chlapec si myslel, že mu jeho odměnu chce vzít a začal ho honit. Sál se otřásal smíchem.

V sirotčinci

V ten den on vystoupil poprvé a jeho maminka naposledy. Živila se pak jako švadlena, ale sužovaly ji bolesti hlavy a psychické potíže. Finanční situace rodiny se zhoršovala a Hannah nakonec musela rozprodávat majetek.

Když Charlieho matka přestala stíhat platit splátky, zabavili jí šicí stroj. Rodina se následně musela odebrat do Lambethského chudobince, kde ji rozdělili. Chlapci putovali do dětské části, maminka do oddělení pro ženy.

Bylo to velice stresující a traumatické pro všechny. Po necelém měsíci oba chlapce přesunuli do školy pro sirotky a opuštěné děti dvacet kilometrů za Londýn. Nejen že byli daleko od maminky, ale navíc Sydney byl v části pro starší, Charlie pro mladší. V zařízení se také používaly fyzické tresty.

Brzy do práce

Když musela být později maminka umístěna do ústavu, protože se její psychické potíže zhoršily, Chaplin pobýval u otce a jeho partnerky Louisy. Oba holdovali alkoholu, a tak už po třicítce nebyl Charles Chaplin starší v dobré zdravotní kondici. Zemřel na cirhózu jater, když bylo jeho synovi dvanáct let.

Maminka se po čase vrátila z ústavu, a tak mohli chlapci žít opět s ní. Tříčlenná rodina na tom stále nebyla finančně dobře a bratři museli záhy začít sami vydělávat peníze.

Budoucí slavný herec vystřídal řadu povolání, například dělal poslíčka v mýdlárně nebo recepčního a uklízeče v ordinaci lékaře.

Už jako malý kluk měl výjimečný komediální talent a to navzdory tomu, že prožil drsné dětství. FOTO: pxfuel
Už jako malý kluk měl výjimečný komediální talent a to navzdory tomu, že prožil drsné dětství. FOTO: pxfuel

První herecké krůčky

Charlie toužil být hercem, proto chodil do divadelní agentury, až získal angažmá na 40týdenním turné, kde hrál chlapce Billieho ve hře o Sherlocku Holmesovi.

V roce 1910 se vydal se souborem, v němž hrál, do Ameriky. Plavba trvala dvanáct dní. Šlo o velký krok v jeho kariéře. Kritiky jejich vystoupení sice nebyly právě příznivé, nicméně samotný Charlie vynikal. Svým humorem si naklonil obecenstvo i novináře.

Při druhé cestě do Spojených států amerických v roce 1912 hrál novátorským způsobem, vstupoval během vystoupení vchodem pro diváky a předstíral opilost, potácel se hledištěm a dával vzniknout řadě komických situací.

Poprvé v Hollywoodu

O rok později dostal první lukrativní nabídku pracovat v nových filmových studiích v Los Angeles.

Filmy v něm vznikaly pod taktovkou vlivného herce a režiséra Macka Sennetta, přičemž nápad se řešil těsně před natáčením a pak se před kamerou improvizovalo. Charlie nejprve neokouzlil.

S hraním pro kameru ostatně neměl žádné zkušenosti, hrál divadelním způsobem, nikoliv stylem vhodným na filmové plátno.

Jenže pak přišel zlom. Když jednou Senett Chaplina požádal, aby rychle zaimprovizoval a vytvořil si nějakou postavu, mladík sáhl po malém saku, příliš velkých kalhotách, nasadil si buřinku, pod nos nalepil ostře řezaný knír a nacvičil humornou chůzi.

Tak vznikla legendární postava Tuláka, kterou si diváci okamžitě zamilovali. Od té chvíle Chaplinova kariéra strmě stoupala a brzy zatoužil psát scénáře a režírovat.

Chaplin rád a dobře improvizoval. Jeho ikonický styl vznikl stejným způsobem, dnes ho zná celý svět. FOTO: pxfuel
Chaplin rád a dobře improvizoval. Jeho ikonický styl vznikl stejným způsobem, dnes ho zná celý svět. FOTO: pxfuel

Milion!

V roce 1917  dostal nabídku od newyorské filmové společnosti. Za milion dolarů! Díky těmto penězům si mohl v Hollywoodu postavit vlastní studio, kde vyráběl filmy podle sebe.

Neměl ale jen příznivce. Časem v Americe vznikl výbor, který tvrdil, že jsou jeho filmy plné násilí. Trnem v oku bylo však hlavně to, že si v nich často bral na paškál státní systém.

J. Edgar Hoover z ministerstva spravedlnosti měl ve své funkci dohlížet na cizince, a právě této činnosti se v grotesce Chaplin vystěhovalcem umělec vysmíval. A tak se stalo, že si budoucího prvního ředitele FBI rozhněval. Vzniklá nenávist měla fatální následky.

Ach, ty ženy

Chaplin se dostal do společnosti slavných a od roku 1918 si užíval opulentní večírky. Nepil, nebral drogy, ale měl rád krásné mladé ženy. Na jednom z večírků potkal šestnáctiletou Mildred Harrisovou.

Románek vedl k domnělému těhotenství, a protože Mildred nebyla zletilá, musel si ji Chaplin vzít za manželku, jinak by mu hrozilo vězení. Netušil, že dívka doopravdy dítě nečeká. Otěhotněla až jako paní Chaplinová.

Charlie měl kreativní blok a nebyl příliš šťastný, což umocnil fakt, že se syn narodil s vrozenou vadou a po pár dnech zemřel. V té době Charlieho napadlo, že natočí film s dítětem. A tak vznikl jeho první téměř celovečerní snímek, jeden z nejslavnějších: Kid.

Manželství skončilo rozvodem, přičemž Mildred získala polovinu Chaplinova majetku, který už byl v té době úctyhodný.

Další partnerkou byla Charliemu teprve patnáctiletá herečka Lita Greyová. Tentokrát aférka vedla ke skutečnému těhotenství. Děti se nakonec páru narodily dvě, nicméně Lita v osmnácti letech požádala o rozvod.

Pro snímek Kid Chaplin objevil talentovaného Jackieho Coogana. FOTO: pxfuel
Pro snímek Kid Chaplin objevil talentovaného Jackieho Coogana. FOTO: pxfuel

Film dostává zvuk

Během hospodářské krize muselo studio na čas zavřít. Také přišel tou dobou zvukový film, což byla značná změna. Chaplin pokračoval v němém filmu, k tulákovi se totiž hlas nehodil.

A protože ho diváci měli rádi, „odpustili“ tulákovi řeč, a Chaplin tak prodloužil éru němého filmu.

V roce 1931 odjel do Evropy propagovat svůj film Světla velkoměsta. V Německu ho tou dobou nacisté označovali za nepřítele, dokonce zjistil, že má být odstraněn.

Neustále zmiňovali jeho židovský původ, ale on jim nevysvětloval, že mezi jeho předky žádní Židé nejsou. Uvědomoval si nebezpečí nacismu, zatímco tisk upozorňoval na jeho vizuální podobu s Adolfem Hitlerem.

Zpět ve státech začal pracovat na filmu Diktátor, který měl nakonec 15. října 1940 premiéru. Poselství, které nesl, mnozí nepochopili, i když dnes víme, že byl až prorocký.

Chaplin samozřejmě netušil nic o existenci vyhlazovacích a koncentračních táborů, jinak by se ke komedii pravděpodobně neuchýlil. Hitler film viděl a musel zuřit, stejně jako když se objevilo tvrzení, že se svým knírkem inspiroval právě u slavného komika.

Další rozvod i soud

V roce 1942 se s ním rozvedla třetí manželka, Paulette Goddardová. Čtyřiapadesátiletý Chaplin o dva roky později poznal teprve sedmnáctiletou Oonu O’Neillovou, začínající herečku a svou životní lásku.

Potíže po prožitých romancích ale ještě neskončily. V roce 1943 ho Joan Berryová, s níž měl poměr před Oonou, prohlásila za otce svého dítěte. Pronikla dokonce se zbraní do jeho domu a dvakrát byla zatčena za obtěžování.

Hoover, od roku 1924 šéf FBI, se okamžitě chytil možnosti, jak Chaplina potopit, a proto si případ Joan Berryové vzal osobně na starost.

Krevní zkoušky ukázaly, že holčička není Chaplinovou dcerou, ale FBI zatahala za nitky a tento důkaz byl označen za neprůkazný. Chaplinovi soud stanovil placení alimentů do jednadvaceti let dítěte. To byl však teprve začátek.

Když Chaplin natočil v roce 1947 film Monsieur Verdoux, v němž si udělal legraci ze soudů i politiky, znamenalo to další kolo války s Hooverem. Ten následně Chaplina nepravdivě označil za komunistu a FBI začala herce doslova šikanovat. Chaplin pomalu ztrácel status miláčka společnosti.

Slavný komik si vzal na paškál i Adolfa Hitlera. V té době ještě netušil nic o koncentračních a vyhlazovacích táborech. FOTO: United Artists/Creative Commons/Volné dílo
Slavný komik si vzal na paškál i Adolfa Hitlera. V té době ještě netušil nic o koncentračních a vyhlazovacích táborech. FOTO: United Artists/Creative Commons/Volné dílo

Vyhnání z USA

Posledním filmem, který v Americe natočil, je nejautobiografičtější snímek Světla ramp z roku 1952. Světovou premiéru se rozhodl uspořádat v Anglii, a tak nastoupil na loď.

Hoover mu rozhodně nehodlal bránit v odjezdu, ale zařídil, aby kdesi na širém oceánu dostal zprávu, že mu bylo zamítnuto návratové vízum. Chaplin se naz ákladě rozhodl najít pro sebe a svou rodinu nový domov.

Nakonec se usadili na břehu Ženevského jezera ve Švýcarsku. V Hollywoodu měl ale veškerý majetek, protože do Anglie přicestovali jen se zavazadly. Do Ameriky tedy odjela Oona, aby vše rozprodala, potom musela odevzdat americký pas a přijmout britské občanství.

Vůči Americe Charlie zahořkl, ale jinak žil spokojeně v kruhu rodiny a přátel. S Oonou měl osm dětí. V roce 1957 napsal a zrežíroval protiamerický snímek Král New Yorku, kvůli němuž byl opět odposloucháván a sledován

Konec Tuláka

V 70. letech se opět jeho filmy začaly hrát a získával různá ocenění. Britská královna ho povýšila do šlechtického stavu a ve Spojených státech mu byl předán Oscar za celoživotní zásluhy, což mělo po všech útrapách hořko-sladkou příchuť.

Po dvaceti letech se kvůli slavnostnímu večeru, na nějž byl pozván, v dubnu 1972 vrátil do Hollywoodu, kde panovala lítost nad tím, co se stalo. Přepokládal, že studio bylo zbouráno, ale zjistil, že opak je pravdou.

Vypadalo v podstatě stejně, jako když ho opustil, a bylo v něm zřízeno muzeum. Jinak se ale v Los Angeles od dob, kdy tady působil, mnohé změnilo. Na party zorganizované na jeho počest téměř nikoho neznal.

Ve druhé polovině desetiletí mu postupně ubývalo sil a horšila se mu paměť. Zemřel v brzkých ranních hodinách dne 25. prosince 1977.

Foto: viz popisky. Úvodní foto: pxfuel
Související články
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Historie
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Historie
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
reklama
zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
reklama
záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz