Skip to content

Řídil otec vlasti Karel IV. svůj život i stát podle hvězd?

Astrální prvky v sobě ukrývá doslova každý počin českého krále a římského císaře Karla IV. I schránka na české korunovační klenoty – hrad Karlštejn. Položení základního kamene 10. června 1348 je dnem planety Mars a hodina a minuta Venuše charakterizují hrad jako dílo na chránící poklady.

Karel IV. (1316–1378) bere velice vážně astrologii i numerologii. Navíc má zřejmě telepatické schopnosti! V srpnu 1333 se mu zdá o tragické smrti jeho bratrance Quida Dauphina z Vienne. Král Jan Lucemburský (1296–1346) svému synovi domlouvá: „Nevěř snům!“ Když se ale Quidova smrt skutečně později potvrdí, kroutí hlavou a poznamená k tomu: „Divím se velice tomu, že náš syn nám jeho smrt předpověděl.“

Co Karel ale před otcem raději utají, je erotický charakter snu. Quido je v něm totiž za nevázaný život potrestán tak, že mu anděl odsekne pohlavní úd! Na Karla sen zapůsobí, vyhýbá se od té doby nevázanému stylu života a příběh podrobně líčí i ve svém životopise Vita Caroli.

Jan Lucemburský varuje svého syna, aby neposlouchal sny.

Slunce řídí jeho kroky

Císařovým osobním lékařem a astrologem se stává Gallus Havel ze Strahova (14. stol.), který vyniká v astronomii a matematice. Přednáší i na nově založené pražské univerzitě, kde probíhá studium astronomie a s ní související astrologie.

Karlova důležitá osobní i státnická rozhodnutí ovlivňují horoskopy. Pro rozhodující kroky, které chce uskutečnit, v mnoha případech volí dobu při východu Slunce. On i jeho dvořané také výborně znají dílo básníka Dante Alighieriho (1265 – 1321). Jeho spisy Nový život a Božská komedie jsou založeny na číselné symetrii. Magie čísel se dá ale použít nejenom na básnická díla, ale i stavby.

Na mystiku hvězd a numer se klade důraz i při zakládání mostu přes Vltavu.

V zajetí čísel

Všechno, co císař nechává postavit, má v sobě zakódovanou mystiku hvězd i tajemný vliv čísel. Okamžik položení základního kamene nového mostu (název Karlův pro něj navrhuje teprve v 19. století novinář Karel Havlíček Borovský) nechává vypočítat tak, aby číslice letopočtu, dne, měsíce, hodiny a minuty tvořily pyramidu: 1, 3, 5, 7, 9, 7, 5, 3, 1, tedy rok 1357, 9.

července, 5 hodin a 31 minut. Mystická pyramida symbolizuje všechno. 9 je číslo naprosté dokonalosti, početí a tvoření, plnění plánů. Součet všech čísel dohromady je 41 a obou těchto čísel 5 – vibrační číslo 5, symbolika vlivu planety Jupiter, vládce bohů.

Italský básník Dante Alighieri miluje řeč čísel.

Lev zařídí úspěch

Z horoskopu je vidět, že datum, hodina, i minuty položení základního kamene jsou navíc pečlivě vybrané podle nauky o „řeči hvězd“ – vzájemném denním působení planet. Nic není ponecháno náhodě. Slunce, které symbolizuje dobro, totiž právě převzalo vládu od zlého a válkychtivého Saturnu!

A všechny v té době známé planety stojí nad obzorem v ascendentu souhvězdí Lva – astrologického vládce Českých zemí, znamení králů spojovaného s Prahou, což je nejpříhodnější pozice.

Hrad Karlštejn je zakládán podle horoskopu tak, aby co nejlépe chránil korunovační klenoty.

Na věži se vyřádili

Staroměstskou mosteckou věž, založenou současně s mostem, zkoumal historik astronomie dr. Zdeněk Horský (1929 – 1988). Podle něj tvoří čtyři sféry – spodní zemskou, klenba s gotickou výzdobou je sférou Měsíce, nad ní je sféra Slunce a poslední, nejvyšší, je sférou hvězd.

Ve sféře Slunce je socha sv. Víta, patrona věže, mostu i katedrály, na stranách sedící sochy Karla IV. a Václava IV. Sféra hvězd obsahuje zemské patrony sv. Zikmunda a sv. Vojtěcha. Nechybí ani socha lva.

Nemá ale dva ocasy, jak je obvyklé v heraldice, ale jeden, což je typické pro astrologii! Plastiky krabů na lomeném oblouku vstupu symbolizují 28 dnů lunárního měsíce a 24 hodin hvězdného času.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …