Domů     Šťavnaté melouny: Červené jsou náhodou!
Šťavnaté melouny: Červené jsou náhodou!
13.8.2024

Švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) se prodírá mezi stánky na tržišti v Kapském Městě, když ho do oka praští nezvykle velké zelené plody. Píše se rok 1753 a vědecký svět nic takového nezná…

Zakladatel botanického a zoologického názvosloví svůj nový objev hbitě zařadí do čeledi tykvovitých a rodu lubenic.

A protože jeho spolupracovník najde velmi podobný vzorek i ve volné přírodě, dlouho se má všeobecně za to, že dnešní vodní melouny mají svůj původ právě v jižní Africe.

Jenže tentokrát se slavný vědec spletl!

130 dní! Takovou dobu v průměru potřebuje meloun k tomu, aby vyrostl a uzrál. Foto:haujord / Pixabay.
130 dní! Takovou dobu v průměru potřebuje meloun k tomu, aby vyrostl a uzrál. Foto:haujord / Pixabay.

Pohoda v Egyptě

Když se roce 2015 na oblíbené melouny zaměří německá botanička Susanne Rennerová (*1954) a podrobí je genetické analýze, zjistí, že ty dnešní ze supermarketu s divokými jihoafrickými druhy téměř nic společného nemají!

Mnoho naopak sdílejí s melounem Kordofan pocházejícím ze Súdánu. Ten sice není červený, ale bílý, společnou však mají sladkou chuť.

Předchůdce melounů tedy nejspíš ve starověku domestikují Núbijci a od nich se pak dostanou do Egypta.

Podlouhlé plody připomínající melouny se objevují na 4300 starých malbách v egyptské Sakkáře, v hrobkách v Luxoru (včetně slavné Tutanchamonovy) se zase ukrývají tisíce let stará melounová semena!

Že si Egypťané rádi pochutnávali na melounech, napovídá i jedno úsloví přeložené z hieroglyfů. „Hoď si do břicha meloun“ znamená něco jako „Buď v pohodě“.

Cukrový meloun je jiný druh než meloun vodní. Tento patří k odrůdě Galia, který byl poprvé vypěstován v Izraeli. Foto: congerdesign / Pixabay.
Cukrový meloun je jiný druh než meloun vodní. Tento patří k odrůdě Galia, který byl poprvé vypěstován v Izraeli. Foto: congerdesign / Pixabay.

Jen se červenejte!

Od 7. století se melouny pěstují v Indii, asi od 10. století v Číně. Tehdy už jsou ale i na Pyrenejském poloostrově, kam je donesli Maurové.

Z jižní Evropy postupně pronikají na sever a zhruba v 17. století už jsou na starém kontinentu běžnou zahradní plodinou.

Dlouhou dobu však melouny nejsou červené, ale žluté či žlutobílé, jejich chuť je hořká a slupka mnohem tužší. Sladké varianty vzniknou až křížením. A mezi postupnými proměnami, nejspíš zcela náhodně, dojde i ke změně zabarvení. Vyšší koncentrace látky lykopenu v dužině vymaluje melouny dočervena!

Největším producentem i konzumentem vodních melounů je dnes Čína, zbožňují je ale i Japonci. Ti melouny běžně nosí jako dárek, třeba když jdou na návštěvu, podobně jako my doneseme lahev vína.

Ovoce, nebo zelenina?

Někdo vám řekne, že meloun je jasné ovoce. Je sladký a jde o plod vzniklý z květu, který nejprve opylily včely. A navíc má semena. Z botanického hlediska je opravdu ovocem, stejným jako třeba rajče nebo paprika!

Pěstitelé však jako ovoce běžně označují plody dřevin. Meloun roste na jednoleté bylině, a je tedy jednoznačnou zeleninou!

Pokud se však zeptáte odborníka a gastronomii, bude to zase jinak. Dali byste meloun spíš do zeleninového, nebo do ovocného salátu? Většina lidí bude mít jasno. Nejlepší odpověď tedy zní – meloun je ovoce i zelenina zároveň!

Palečci i obři

Vodní meloun je dle botanických příruček plodem lubenice obecné, plazivé rostliny, jejíž stonky dorůstají až do délky 3 metrů a zdobí je asi 20cm dlouhé listy. Ze žlutých květů vzniknou známé plody, které nabobtnají v průměru do hmotnosti okolo 5 kg.

Mohou mít jen 1 kg, ale i mnohem víc. Chris Kent z amerického Tennessee podle Guinnessovy knihy rekordů v roce 2013 vypěstoval meloun, který vážil 159 kg!

A plody se zdaleka neliší jen velikostí – jen mezi vodními melouny (nepočítáme jejich příbuzné melouny cukrové, vyšlechtěné medové či Galia) rozlišují odborníci asi 1200 druhů! Častější červené druhy mají více lykopenu, žluté jsou zas bohatší na beta karoten.

A pokud vám vadí kvanta černých zrníček, vyberte si melouny bezsemenné, vyšlechtěné na základě poptávky zhruba před 50 lety. Pokud i v nich semínka najdete, podvod to není, většinou se jedná jen o bílé prázdné obaly, ze kterých rozhodně nic nevyroste.

Hranaté melouny jsou japonskou specialitou. Cena je vysoká! Foto: jdcb42 / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Hranaté melouny jsou japonskou specialitou. Cena je vysoká! Foto: jdcb42 / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Je libo hranaté?

Některé jsou krásně kulaté, jiné protažené jako šiška. V každém případě tvar těžkých plodů není nejpraktičtější.

Kutálí se ze stolu, v lednici se nikam nevejdou a také se docela těžko krájí.„Bylo by mnohem lepší, kdyby byly melouny hranaté,“ řekne si v 70. letech 20. století japonský grafický designér Tomoyuki Ono, a skutečně takové vytvoří!

Nakonec to ani není těžké. Když plod začíná růst, vloží se do speciální hranaté výztuhy, kterou postupně vyplní včetně rohů. Po sklizni a sundání schránky má meloun tvar krychle!

Dodnes jsou v Japonskou hranaté melouny klasikou, patří ale k luxusnímu zboží a za jeden zaplatíte v přepočtu i 2500 korun.

Ještě větší fajnšmekři pak seženou i meloun do tvaru srdce nebo pyramidy.

Slupku snězte taky!

Představte si, že máte tu šťavnatou červenou dobrotu konečně před sebou na talíři! Co teď uděláte? Vykoušete červenou dužinu a se slupkou hned zamíříte do odpadu? Ještě počkejte, slupku můžete sníst také!

Nejenže je jedlá a naprosto nezávadná, ale dokonce má oproti dužině i větší množství živin.

Že chutná moc kysele a na kousání je tvrdá? V Jižní Americe to řeší třeba tak, že ji naloží do sklenic jako okurky. V Číně zase melounovou slupku běžně smaží, dusí, restují, a nakonec je z ní skvělá příloha k masu či zdravá křupavá svačinka!

Melouny zaženou žízeň, pročistí organismus, posílí krevní oběh a ještě nám dodají řadu vitaminů! Foto: Couleur / Pixabay.
Melouny zaženou žízeň, pročistí organismus, posílí krevní oběh a ještě nám dodají řadu vitaminů! Foto: Couleur / Pixabay.

Samá voda…

Proč se červený meloun ve většině jazyků jmenuje vodní, je jasné. Obsahuje v průměru 92 % vody! 6 % je pak cukr v podobě fruktózy, ovšem že byste z melounu ztloustli, se nemusíte bát.

Ve 100 gramech se skrývá sotva 30 kalorií, což je asi 3x méně než v banánu a skoro 20x méně než v čokoládě.

Kromě osvěžení a hydratace je meloun skvělým zdrojem vitamínu A a C, obsahuje velké množství potřebného draslíku i dalších minerálních látek.

Doloženy jsou jeho detoxikační účinky, přispívat může i k prevenci vysokého krevního tlaku, cukrovky či různých srdečních chorob. A u přítomného lykopenu se již dlouho skloňuje i schopnost snižovat riziko některých druhů rakoviny.

Tak se neváhejte zakousnout!

Foto: Úvodní foto: FruitnMore / Pixabay 1, 2, 4: Pixabay 3: Creative Commons
Související články
Zajímavosti
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
Zajímavosti
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Indiáni z Amazonie odedávna používali tuto štíhlou liánu k povzbuzení, léčbě bolestí nebo křečí. Semena obsahující vysoké množství kofeinu i další látky se dnes užívají hlavně jako přísada do energetických nápojů a doplňků stravy. Reklamy slibují mnohé zajímavé účinky, ale v čem skutečně může guarana pomoci? Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli […]
Zajímavosti
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou […]
Zajímavosti
SOPKY: Věděli jste, že…
Na světě je více než 1500 aktivních sopek. že sopky v České republice jsou staré až 65 milionů let, a že souostroví Havaj tvoří 5 sopek? A jaké další zajímavosti o sopkách tu pro vás máme? – magma je tekutá hmota s teplotou od 600 do 1200 ° C, která se pohybuje v oblasti zemského […]
reklama
záhady a tajemství
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť. Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a […]
Norimberský kostel sv. Vavřince a pověsti s ním spojené
Norimberský luterský kostel svatého Vavřince, německy Kirche St. Lorenz, gotická trojlodní bazilika z poloviny 13. století s vysokým halovým chórem z roku 1477 a dvěma věžemi v průčelí, stojí v jižní části starého města. Kostel byl vystavěn v letech 1250 až 1390 v gotickém stylu. Zazděný mnich K tomuto kostelu se váže hned několik legend […]
Shahmaran, příběh moudrosti, lásky, zrady i oběti
Shahmaran je fascinující mytická postava z tureckého folkloru zejména z oblasti Anatolie, která je bohatá na symboliku a nese v sobě hluboké poselství o moudrosti, lásce, obětování i následcích zrady. Milující léčitelka Zobrazována je jako napůl žena a napůl had – její tělo je od pasu nahoru ženské, zatímco od pasu dolů má hadí ocas […]
Tragédie na letecké přehlídce v Goussainville: Kde se tu vzal ten letoun?!
„Jen počkej, až nás uvidíš letět, tos ještě neviděl,“ zahlásí sovětský pilot Michail Kozlov směrem k anglo-francouzského týmu Concordu. Bude to právě konkurenční boj, co bude stát za smrtí celé 6členné posádky Tupoleva Tu-144, zničením několika domů, usmrcením 8 lidí na zemi (z toho 3 dětí) a 60 vážně raněným civilistům?   Možná. Ve hře […]
lifestyle
Ischemická porucha srdeční: Srdce stůně, ale bolet to vždy nemusí
Běžným příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) je angina pectoris. Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání koronární tepny dojde asi po 20 minutách k odumření srdečního svalu v daném místě. Při poškození více než 40 % srdeční tkáně nemůže srdce dále pracovat. Rozvine se život ohrožující infarkt myokardu a může […]
Doba pařanská: Jak to všechno začalo? Katodovou trubicí…
Tradičně se hrávala se sirkami, ale použít můžete v podstatě cokoliv. Principem hry nim, která pochází pravděpodobně z Číny, je odebírání 1 až 3 věcí ze 3 hromádek o počtu 3+4+5. Kdo bere poslední, vyhraje. A bude to právě hra nim, která se stane jakýmsi pradědečkem dnešního „gamingu“. Americký matematik Raymond Moos Redheffer (1921–2005) postaví […]
Videohry po česku: Pamatujete si ještě 8bity?
„Proboha, třída plná kávovarů,“ povzdechne si útrpně partička sedmáků, když po prázdninách nakouknou do nové počítačové učebny. Škola hrdě pořídila nechvalně proslulé počítače IQ 151. Monitor? Není třeba. Hrdě je napojí k černobílým televizím Tesla.   A CDéčka nebo flasky? Ty mají ještě pěkných pár let čas. Zatím stačí magnetofon. Šla by i mechanika na […]
Vynález století? Instantní nudle!
Kalkulačka? Selfie tyč? Výčet vynálezů 20. století ze Země vycházejícího slunce by nemusel brát konce. Sami Japonci ale mají o tom nejdůležitějším z nich jasno: V průzkumech za něj označí jednoznačně instantní nudle. Není se co divit, vždyť se jich na celém světě prodá na 98 miliard porcí ročně!   Jeho jméno je Go Pek-Hok, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz