Další rok za námi. Uběhlo 365 dní, 8760 hodin nebo přes půl milionu minut. Lidé věří, že v nadcházejícím roce je čeká větší láska, blaženost, bohatství a štěstí a modlí se, aby se zbavili všeho zlého. Takhle to běží už celá staletí bez ohledu na národnosti a kultury.
Smích a cinkot skleniček doprovází hlasitá hudba a smích. Ve vzduchu visí příslib naděje i nových začátků. Poslední den roku je zkrátka jedním velkým povoleným mejdanem, který je složen ze všech možných tradic, nasbíraných během několika století.
Některé zmizí v propadlišti dějin, jiné držíme dodnes. Faktem ovšem zůstává, že Silvestr je už pěknou řádku let nezapomenutelnou a velkolepou událostí roku, na kterou se těší miliony lidí po celém světě.
Obyčejný pracovní den se totiž po setmění změní v největší a celosvětově rozšířený mejdan. Ne vždy se však nese v takto slavnostním duchu.
Za jemného svitu
Když se lidé rozhodnou po smrti svatého Silvestra uctívat jeho památku, činí tak v kostele bez jakýchkoliv větších okázalostí. Při svitu svíček děkují Bohu za jeho štědrost a modlí se za zdraví i štěstí do dalšího roku.
O půlnoci se pak rozezní zvony, troubí se z kostelních hlásných věží. Když je všemu konec, lidé se vydávají zpět domů. Velké a bujaré oslavy si naši předci nemohou dovolit. Navíc pro pohanský původ oslav církvi veselí moc nevoní.
Pod oblakem páry
Teprve s příchodem 19. století se začínají zajetá pravidla pomalu uvolňovat. Pod vlivem všemocné páry kvete nejenom ekonomika, ale také věda i hospodářství a lidé si konečně mohou dovolit žít na vyšší noze, takže poslední den roku dostává daleko větší význam.
Všichni mají mnohem větší chuť slavit a očekávat lepší zítřky. Na venkově se však stále funguje podle zajetých tradic a zvyků. Po staveních chodí tzv.
ometačky, chudé ženy, které, jak už jejich název napovídá, ometají plotnu, aby v dalším roce kamna dobře hořela a nevařilo se nic nezdravého. Za svoje služby a přání všeho dobrého obdrží malou almužnu.
Pro hospodyňky je naprostým tabu praní a sušení jakéhokoliv prádla, které s sebou přináší jen smutek a neštěstí.
Ubrousku, prostři se!
Při takové slávě se nesmí zapomínat ani na hladový a čím dál víc zmlsaný žaludek. Zatímco dříve si lidé dopřávají tak akorát ovárek a křen s jablky, který má přinášet štěstí, dnes je silvestrovská tabule mnohem bohatší.
Jednoduché pochoutky jsou nahrazeny bohatě zdobenými tácy. Nepsaným pravidlem je: čím více, tím lépe. Slavnostní přípitek šampaňským doprovázený ohňostrojovou show si dopřáváme od konce 19. století.
Se sněhulákem, nebo s palmou?
V současnosti je Silvestr skvělým marketingovým tahem. Jenom Češi v prvních minutách nového roku vytočí 55 milionů čísel. K nebi vyletí na 5 milionů korkových zátek sektů a vypijí se tisíce hektolitrů etanolu.
Na Silvestra se zraní při odpalování ohňostroje a petard několik set lidí. Nejčastěji si poraní ruce, prsty, hlavu a oči. Silvestr a příchod nového roku ve světě slaví asi miliarda lidí. Jste mezi nimi?