Zříceninu hradu Valdek najdeme ve Středočeském kraji v okrese Beroun na okraji vojenského újezdu Brdy. Hrad byl založen v polovině třináctého století díky starobylému rodu Buziců, konkrétně jeho větvi Zajíců.
V období národního obrození se Valdek stal oblíbeným cílem českých vlastenců, včetně Karla Hynka Máchy, Josefa Jungmanna nebo Boženy Němcové.
Hrad inspiroval řadu literárních děl – objevil se kupříkladu v povídce „Točník“ Václava Klimenta Klicpery či v Máchově nedokončeném románu „Kat“.
Bílá paní a poklad zlatého stolu
Jako v podstatě ke každému starobylému sídlu s dlouhou a velice bohatou historií se rovněž i k Valdeku váže celá řada pověstí a legend. Známá je například pověst o Bílé paní, dceři Zdeňka Zajíce z Valdeka.
Mnoho svědků ji údajně vidělo nejen o půlnoci, ale i v pravé poledne. Komu zkřížila cestu, ten nebyl ušetřen jejího útoku. Bílá paní prý hlídá poklad, který obsahuje mimo jiné také zlatý stůl s dvanácti zlatými židlemi.

Dar děťátku?
Vypráví se také, že Bílá paní chodila kolíbat novorozeně do jedné z chalup v nedaleké obci Neřešín, dnes Chaloupky. Jednoho dne však přízrak vypudila žena, která ji u kolíbky přistihla.
Od té doby se již Bílá paní nezjevila, avšak na místě, kde zmizela, byl prý nalezen poklad jako dar děťátku. Naposledy ji měl spatřit v roce 1920 valdecký lesník Zeithammel, když vystupovala po kamenné suti.
Než však stačil přijít blíž, Bílá paní se mu náhle před očima celá rozplynula v mlze…

Plačící panna a tajemství podzemních chodeb
Pod hradem se mají také nacházet podzemní chodby, ve kterých můžete narazit na plačící pannu, jež v rukou drží malou dětskou rakvičku. Vysvobodí ji jen člověk, jenž je potomkem mnicha nebo kněze.
Chodba se prý vine ve tvaru písmene S a podle pamětníků bylo ještě před několika desítkami let docela dobře možné se do podzemí dostat… Co všechno asi ještě ukrývá?