Skip to content

Stal se filozof Giordano Bruno vrahem?

„Dnes byl tedy přiveden k hranici, či lépe řečeno ke kůlu. Když mu byl, už umírajícímu, ukázán krucifix, odvrátil tvář s opovržlivým výrazem,“ líčí německý učenec Caspar Schoppe 17. února 1600 upálení Giordana Bruna.

Ani v poslední chvíli kacíř Bruno neodvolá svá církev pohoršující tvrzení.

Sedmnáctiletý chlapec Filippo Bruno (1548–1600), rodák z vesnice Nola u Neapole, se 15. června 1565 se stává členem řádu dominikánů a v jejich klášteře u Neapole přijímá jméno Giordano. Má sice v sobě potřebnou dávku zbožnosti, aby se stal mnichem, ale chybí mu úcta k autoritám.

Pobyt v klášteře je ale především velkou zkouškou psychické i fyzické odolnosti a poslušnosti. „Tento způsob života byl něčím jako permanentní zkouškou charakteru: mnozí odcházeli, dříve nebo později a ti, kdo to vydrželi, mohli být bez dalšího pokládáni za mimořádně odolné jedince,“ popisuje mnišskou řeholi současný český historik Karel Mácha (*1931). Bruno, pro kterého je důležitá osobní svoboda, má problém podřídit se poslušnosti vyžadované v klášteře svatého Norberta. Jeho nespokojenost roste. Neustále si ale opakuje slib, který dal své matce Fraulisse.

„Dostuduji maminko,“ ujišťuje ji přesvědčivě při každém setkání a navzdory vzpurné povaze se mu to nakonec podaří. Roku 1572 získává kněžské svěcení.

Mladý Giordano má značně rebelské názory. FOTO: Internet Archive Book Images/Creative Commons/Public Domain

Hříchy se sčítají První mši odslouží ve svém rodném kraji v malém kostelíku nedaleko Salerna. Žehná svým krajanům. V duchovní službě ale nezůstane. Zamíří na neapolskou univerzitu studovat teologii. Zůstane tu až do roku 1576 a pobývá stále v dominikánském klášteře.

Jeho rebelské názory na církevní dogmata se vyostřují. Dostává se do sporů s představeným kláštera. Ten studenta obviní, že ze své klášterní cely odnesl obrazy a sochy svatých. „Držel jsem přitom krucifix,“ namítá sice proti výtkám Giordano, ale nic mu to nepomůže.

V očích opata je kacířem. „Jaký užitek vám může přinést ta kniha? Čtěte raději něco jiného,“ řekne jindy s velkým pohrdáním, když vidí, jak jeden z noviců čte veršované líčení sedmi blažeností Madonny.

Odsouzení doporučené knihy samozřejmě nezůstane bez odezvy. Hříchy neposlušného kněze se sčítají.

Spisy Erasma Rotterdamského jsou považovány za kacířské. FOTO: Hans Holbein mladší/Creative Commons/Public domain

Ďábelské knihy patří rebelovi Podezřelý je už jen tím, jak neustále ve dne i v noci čte. „Neobcuje snad se samotným ďáblem?“ ptají se ostatní mniši. Na klášterní toaletě se najdou zakázané knihy. Jejich autoři jsou sice členové církve, Jan Zlatoústý (347/349–407) a svatý Jeroným (asi 347–420), ovšem nechybí v nich zde kacířské glosy holandského myslitele Erasma Rotterdamského (1469–1536) a právě ty církev popuzují.

Při vyšetřování, čí jsou knihy, narazí představený na Brunovi. Tentokrát už jeho obvinění putuje přímo k řádovému prokurátorovi. Rodí se obžalovací spis proti Giordanovi o více než 130 bodech. „Budu odsouzen jako kacíř a čeká mne vězení,“ přemítá rebel Giordano a zvažuje, že klášter i řád opustí.

Moc se mu ale nechce. Doufá, že šílenství přece jenom pomine. Tady má stravu, nocleh a klid pro přemýšlení. Nakonec je ovšem vyhnán.

Filozofovi Brunovi chtějí přišít zločin, důkazy ale chybí. FOTO: Jastrow, cropped detail made by User:Nolanus/Creative Commons/Public domain

Přichází obvinění Odchází do Říma, kde najde azyl v dominikánském klášteře u chrámu Santa Maria sopra Minerva. Jenže jakmile sem dorazí obžalovací spis neapolského prokurátora, idylka okamžitě skončí.

Čeká ho náročný rozhovor s opatem. „Jsou pravdivé výroky, které jste pronesl?,“ ptá se představený kláštera. „Otče opate, vše je jinak, ale nelze úplně jednoznačně souhlasit s některými tvrzeními církevních otců,“ pravděpodobně takto probíhá diskuse se Sistem di Luccou.

Znechucený Giordano Bruno opouští klášter i řád. „Obžalován z kacířství, hodil prý svého žalobce do Tibery a utekl z řádu,“ píše o Brunových dalších činech český jezuita Konrád Kubeš (1890–1967) ve své Apologetické abecedě.

Nepřímo ho tím obviňuje z vraždy, ovšem přímé důkazy, že filozof skutečně vraždil, chybí. Podobné skutečnosti o vraždě tvrdí ve své knize o Brunovi i současný britský historik John Bossy (*1933), emeritní profesor na univerzitě v anglickém Yorku.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Fidus/Creative Commns/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Incident z Alenconu: Přistálo na kopci UFO?
epochalnisvet.cz

Incident z Alenconu:...

Americký Roswell, brazilská Varginha nebo britský...
Nová realita: Soukromým letadlem na dovolenou za ceny business class
iluxus.cz

Nová realita: Soukromým...

Pronájem soukromého letadla od české...
Promarnila svou životní šanci?
nasehvezdy.cz

Promarnila svou životní šanci?

Na muže měla vždycky...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Jak fascinující může být pracovní místo
rezidenceonline.cz

Jak fascinující může být...

Ippolito Fleitz Group má za sebou řadu...
Proč je tak náročné shodit nadbytečné kilogramy? Viníkem je i evoluce
21stoleti.cz

Proč je tak náročné shodit...

Nadváha a obezita jsou globálním problémem,...
Tajemný modrý oheň na palubě ponorky Hunley
enigmaplus.cz

Tajemný modrý oheň na...

Součástí příběhu o potopení konfederační...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Taneční hodiny
skutecnepribehy.cz

Taneční hodiny

Z balkonu jsem pozorovala...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Bratří Pansiniovi – jde o případ teleportace?
enigmaplus.cz

Bratří Pansiniovi – jde o...

Jeden italský rybář hrůzou vytřeští...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...