Skip to content

Stal se filozof Giordano Bruno vrahem?

„Dnes byl tedy přiveden k hranici, či lépe řečeno ke kůlu. Když mu byl, už umírajícímu, ukázán krucifix, odvrátil tvář s opovržlivým výrazem,“ líčí německý učenec Caspar Schoppe 17. února 1600 upálení Giordana Bruna.

Ani v poslední chvíli kacíř Bruno neodvolá svá církev pohoršující tvrzení.

Sedmnáctiletý chlapec Filippo Bruno (1548–1600), rodák z vesnice Nola u Neapole, se 15. června 1565 se stává členem řádu dominikánů a v jejich klášteře u Neapole přijímá jméno Giordano. Má sice v sobě potřebnou dávku zbožnosti, aby se stal mnichem, ale chybí mu úcta k autoritám.

Pobyt v klášteře je ale především velkou zkouškou psychické i fyzické odolnosti a poslušnosti. „Tento způsob života byl něčím jako permanentní zkouškou charakteru: mnozí odcházeli, dříve nebo později a ti, kdo to vydrželi, mohli být bez dalšího pokládáni za mimořádně odolné jedince,“ popisuje mnišskou řeholi současný český historik Karel Mácha (*1931). Bruno, pro kterého je důležitá osobní svoboda, má problém podřídit se poslušnosti vyžadované v klášteře svatého Norberta. Jeho nespokojenost roste. Neustále si ale opakuje slib, který dal své matce Fraulisse.

„Dostuduji maminko,“ ujišťuje ji přesvědčivě při každém setkání a navzdory vzpurné povaze se mu to nakonec podaří. Roku 1572 získává kněžské svěcení.

Mladý Giordano má značně rebelské názory. FOTO: Internet Archive Book Images/Creative Commons/Public Domain

Hříchy se sčítají První mši odslouží ve svém rodném kraji v malém kostelíku nedaleko Salerna. Žehná svým krajanům. V duchovní službě ale nezůstane. Zamíří na neapolskou univerzitu studovat teologii. Zůstane tu až do roku 1576 a pobývá stále v dominikánském klášteře.

Jeho rebelské názory na církevní dogmata se vyostřují. Dostává se do sporů s představeným kláštera. Ten studenta obviní, že ze své klášterní cely odnesl obrazy a sochy svatých. „Držel jsem přitom krucifix,“ namítá sice proti výtkám Giordano, ale nic mu to nepomůže.

V očích opata je kacířem. „Jaký užitek vám může přinést ta kniha? Čtěte raději něco jiného,“ řekne jindy s velkým pohrdáním, když vidí, jak jeden z noviců čte veršované líčení sedmi blažeností Madonny.

Odsouzení doporučené knihy samozřejmě nezůstane bez odezvy. Hříchy neposlušného kněze se sčítají.

Spisy Erasma Rotterdamského jsou považovány za kacířské. FOTO: Hans Holbein mladší/Creative Commons/Public domain

Ďábelské knihy patří rebelovi Podezřelý je už jen tím, jak neustále ve dne i v noci čte. „Neobcuje snad se samotným ďáblem?“ ptají se ostatní mniši. Na klášterní toaletě se najdou zakázané knihy. Jejich autoři jsou sice členové církve, Jan Zlatoústý (347/349–407) a svatý Jeroným (asi 347–420), ovšem nechybí v nich zde kacířské glosy holandského myslitele Erasma Rotterdamského (1469–1536) a právě ty církev popuzují.

Při vyšetřování, čí jsou knihy, narazí představený na Brunovi. Tentokrát už jeho obvinění putuje přímo k řádovému prokurátorovi. Rodí se obžalovací spis proti Giordanovi o více než 130 bodech. „Budu odsouzen jako kacíř a čeká mne vězení,“ přemítá rebel Giordano a zvažuje, že klášter i řád opustí.

Moc se mu ale nechce. Doufá, že šílenství přece jenom pomine. Tady má stravu, nocleh a klid pro přemýšlení. Nakonec je ovšem vyhnán.

Filozofovi Brunovi chtějí přišít zločin, důkazy ale chybí. FOTO: Jastrow, cropped detail made by User:Nolanus/Creative Commons/Public domain

Přichází obvinění Odchází do Říma, kde najde azyl v dominikánském klášteře u chrámu Santa Maria sopra Minerva. Jenže jakmile sem dorazí obžalovací spis neapolského prokurátora, idylka okamžitě skončí.

Čeká ho náročný rozhovor s opatem. „Jsou pravdivé výroky, které jste pronesl?,“ ptá se představený kláštera. „Otče opate, vše je jinak, ale nelze úplně jednoznačně souhlasit s některými tvrzeními církevních otců,“ pravděpodobně takto probíhá diskuse se Sistem di Luccou.

Znechucený Giordano Bruno opouští klášter i řád. „Obžalován z kacířství, hodil prý svého žalobce do Tibery a utekl z řádu,“ píše o Brunových dalších činech český jezuita Konrád Kubeš (1890–1967) ve své Apologetické abecedě.

Nepřímo ho tím obviňuje z vraždy, ovšem přímé důkazy, že filozof skutečně vraždil, chybí. Podobné skutečnosti o vraždě tvrdí ve své knize o Brunovi i současný britský historik John Bossy (*1933), emeritní profesor na univerzitě v anglickém Yorku.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Fidus/Creative Commns/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Slunce a sex jdou dohromady
21stoleti.cz

Slunce a sex jdou dohromady

Lidská touha po pohlavním styku je obecně silnější v...
Letošní Salon Exceptional Watches překvapil expozicí hodinek Jamese Bonda
iluxus.cz

Letošní Salon Exceptional...

V pořadí sedmý ročník výstavy Salon Exceptional Watches...
Proč jsem si prošla minulými životy?
skutecnepribehy.cz

Proč jsem si prošla minulými...

Musela jsem si to vyzkoušet....
Kakaová roláda s tvarohovou náplní
tisicereceptu.cz

Kakaová roláda s tvarohovou...

Můžete ji udělat pro návštěvu nebo rodině...
VIDEO: Robot se zbraní? Firma testuje první prototyp
enigmaplus.cz

VIDEO: Robot se zbraní?...

Výzkum a vývoj robotů běží stále...
Aktivita sopky na ostrově La Palma sílí
epochalnisvet.cz

Aktivita sopky na ostrově La...

Je to už 38 dní, co sopka Cumbre Vieja na...
Sedm největších přírodních divů světa
epochanacestach.cz

Sedm největších přírodních...

Švýcarská nadace New7Wonders...
Chystají svatbu kvůli těhotenství?
nasehvezdy.cz

Chystají svatbu kvůli...

Neexistuje žádná statistika,...
Duntulm Castle: Nejstrašidelnější zřícenina ve Skotsku?
enigmaplus.cz

Duntulm Castle:...

Po celém Skotsku lze najít tajuplné příběhy o...
Kouzlo venkovského bydlení
rezidenceonline.cz

Kouzlo venkovského bydlení

Bydlení na předměstí se může ukázat jako velká...
Požáry a popáleniny: Když jde o vteřiny
panidomu.cz

Požáry a popáleniny: Když...

Jak správně ošetřit čerstvou popáleninu? Teoreticky to...
Osobní traumata ji málem srazila na kolena
nasehvezdy.cz

Osobní traumata ji málem...

Dcera známých hereckých...