Domů     Srdeční pumpy i varování před hurikány! Co vše dal lidstvu kosmický výzkum?
Srdeční pumpy i varování před hurikány! Co vše dal lidstvu kosmický výzkum?
23.11.2016

Diskuze pod internetovými články bývají mnohdy výživné. A nemusí jít jen o politiku. I pod texty týkajícími se vědy se to leckdy hemží názory, nad kterými zůstává kritický rozum stát:

„Třeba takový vesmírný výzkum, vždyť to jsou vyhozené mraky peněz, zvlášť když na naše nebohé děti musíme sbírat plastová víčka!“

Kosmický výzkum má v první řadě svůj vědecký význam. Člověk je tvor zvídavý a chce se dopídit, jak vlastně věci fungují.  Když se prvního pokořitele nejvyšší hory světa Mt.

Everestu Edmunda Hillaryho ptali, proč na ni lezl, odpověděl lapidárně: „Protože tam je“. Stejně by se dalo odpovědět na otázku, proč vysíláme sondy k Jupiteru či Saturnu.

Ovšem, lety do vesmíru, ať již pilotované či nikoliv, nacházejí odraz i v reálném životě lidí, které vlastně kosmonautika vůbec nezajímá.

Jednou z nejdůležitějších oblastí, kde kosmický průzkum posouvá lidstvo kupředu, je medicína. A to se týká samozřejmě hlavně pilotovaných letů. Lidský organismus ve vesmíru je podroben značné zátěži, a vědci tak mohou lépe poznávat, jak funguje.

Lékařské experimenty probíhaly v rámci většiny vesmírných programů.

V současnosti je pro ně vyhrazena paluba Mezinárodní kosmické stanice ISS. Jejím obyvatelům bývají odebírány tělesné tekutiny, sleduje se jejich imunitní systém, sledují se změny DNA. Částečně proto, že pro plánované dlouhodobé cesty člověka vesmírem je třeba znát reakce jeho těla, ale řada získaných poznatků se dá využít i na Zemi v běžném zdravotnictví.

Tak se například vyvíjejí léky proti řídnutí kostí nebo mořské nemoci. Vesmírný výzkum je důležitý i pro zdravotnické technologie. Například bez raketových motorů by se nemocní se srdcem jen stěží dočkali své srdeční pumpy.

Nebo díky hledání exoplanet se vyvíjejí nové mikroskopy, které najdou své využití i v oční medicíně.

Čím do dějin vstoupil rok 1962? Především Karibskou krizí, při níž se lidstvo ocitlo na prahu jaderné apokalypsy. Ale ještě něčím, na první pohled mnohem nenápadnějším. V tom roce lidstvo vstoupilo do zcela nové a netušené epochy komunikace.

Do vesmíru totiž byla vypuštěna družice Telstar, která ještě téhož roku uskutečnila první satelitní přenos televizního vysílání. Ale nejen to, skrze družici se telefonovalo či faxovalo. Bez komunikačních satelitů by život v moderní společnosti nebyl jednoduchý.

Vážně narušena by byla nejen komunikace, ale i doprava, počítačové, energetické a komunikační sítě.

Globální obchod by se zastavil, krizové štáby by se pod náporem práce solidně prohýbaly. Hrozil by i nedostatek potravin, proto by v případě jejich výpadku musela být zavedena mimořádná bezpečnostní a restriktivní opatření, která by zabraňovala mimo jiné i rabování obchodů. GPS hraje v našich životech mnohem důležitější roli, než si možná uvědomujeme.

Funguje i jako hodiny, jen o málo méně přesné než ty atomové. Přijímače na zemi, třeba v chytrých telefonech, si signály z těchto hodin vyzvedávají z nejméně tří satelitů. Časové signály z vesmíru se ovšem využívají i jinak.

Technologicky vyspělá civilizace spoléhá na tzv. časová razítka při různých složitých transakcích, které drží pohromadě internet. Jakmile se pakety dat běhající mezi jednotlivými počítači připojenými na síti časově rozejdou, celý systém se může rozsypat.

Bez přesného času totiž počítačová síť nemůže fungovat. Navigace však nepomáhá jen řidičům, když zvolí špatný směr. Zaoceánské lodě, které se z velké míry starají o globální obchod, již dávno nespoléhají na kompasy.

Bez GPS by byl moderní lodní provoz nemyslitelný. Na GPS mnohdy spoléhají i stavaři. Nemluvě o globálním fenoménu zvaném Geocaching. Data z navigačního systému využívají rovněž záchranáři, a GPS tak každoročně spasí několik stovek lidských životů…

Při cestě do kosmu jsou raketové nosiče konfrontovány s extrémními silami i s extrémními teplotami. Materiály, z nichž jsou vyrobeny, tak musejí něco vydržet. Z jejich vývoje však zdaleka neprofituje jen kosmický výzkum.

Požár na kosmické lodi je noční můrou každého řídícího střediska. Proto je potřeba hořlavost použitého vybavení maximálně minimalizovat. Nehořlavé materiály ve své práci následně ocení i pozemští hasiči.

Jiným příkladem materiálů původně vyvinutých pro kosmický výzkum, které později našly uplatnění v civilním sektoru, může být chlazené spodní prádlo. To sice původně bylo určeno kosmonautům, ale nyní jej využívají i záchranáři nebo opět hasiči.

Nebýt výzkumu kosmu, možná by počítače dnes nebyly úplně nejběžnější záležitostí a výbavou každé domácnosti. Vesmírné programy dovedly výpočetní techniku k miniaturizaci, což vedlo k její široké dostupnosti.

A nelze zapomínat ani na to, že kosmický vývoj a s ním související strojírenství, poskytuje práci. Jen v Evropě je na vesmírný průmysl a vývoj technologií navázáno více než půl milionu pracovních míst.

Předpověď počasí podle červánků sice má jisté zákonitosti, ale od chvíle, kdy nám nad hlavami krouží meteorologické družice, lze odhadnout, jak bude v následující dny přece jenom přesněji.

A nejen to, družice pomáhají varovat před přírodními katastrofami, jakými jsou například tsunami či hurikány. Data z meteorologických družic a z družic dálkového průzkumu v kombinaci s pozemním měřením umožňují předpovídat výnosy různých plodin.

To je životně důležitý údaj pro hodnocení úrovně potravinové soběstačnosti a obchodování se zemědělskými komoditami.

Meteorologické a spojové družice jsou stejně důležité i pro včasné varování před následky katastrof způsobených člověkem, jako jsou průmyslové nebo dopravní havárie.

Rovněž tak sledují i změny klimatu, tání ledovců v polárních oblastech či mizející pralesy v tropech.

Foto: NASA, Emaze, Business Wire
Související články
Věda a technika
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a […]
Věda a technika
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Věda a technika
Bude pivo v budoucnosti chutnat stejně?
Chuť potravin ovlivňuje teplota vzduchu, půdní podmínky i množství srážek v oblasti pěstování či chovu. Klimatické změny toto všechno mění, což zřejmě do budoucna negativně ovlivní chuť některých, možná i většiny plodin. Nejen producenti se proti tomu snaží ze všech sil bojovat. Chuť piva se může v budoucnu změnit kvůli měnící se chuti hlavních surovin, které se […]
Věda a technika
Kvašení potravin neboli fermentace zažívá svoji renesanci
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
reklama
svět zločinu
Charles Whitman a jeho závěrečný akt: Jak padl střelec z texaské věže
Po hodinách hrůzy přišla chvíle konfrontace. Ozbrojené síly obklíčily věž, kde se zabarikádoval Charles Whitman. Následovala dramatická přestřelka, která ukončila jeho krvavou mstu. Až zelený ručník ukončí hrozný masakr K věži dorazí každý místní policista, který má ruce a nohy. Podobné manévry ozbrojených složek nemají v prostorách univerzity obdoby. Městské strážce pořádku doplní šerifovi zástupci i […]
Marie Ječmenová: Poslední tanec mladé matky
Možná to měl to být jenom vtip chudé mladé ženy. Ale stačilo pár tanečních kroků na poli před bachařem a smrtící výstřel ji poslal k zemi. Začátek šedesátých let minulého století přinesl do Československa první záchvěv uvolnění a brány komunistických věznic opustili první amnestovaní. Přesto dál docházelo k vraždám, které režim kryl, a dokonce i […]
Zodiacova šifra: Jak si vrah hrál s veřejností
Z téhle šifry vás zamrazí. Jejím autorem je totiž masový vrah, známý jako Zodiac. Celých jedenapadesát let trvalo, než byla prolomena. Výsledek? Nula. Žádné jméno, žádný posun ve vyšetřování, žádné indicie. I přesto, že vzkaz, který dostaly noviny 8. listopadu 1969, obsahoval vzorek košile oběti jako důkaz, že byl vrahem právě Zodiac. Tato šifra (nazvaná […]
Inspirace seriálovým Dexterem: Krvavé tajemství pronajaté garáže
Režíruje vydařený fanouškovský film Star Wars: Secrets of the Rebellion, za sebou má studium na Severoalbertském institutu technologií a maluje si reálnou kariéru filmaře. Kromě režie zvládá i scénáristiku, podepsaný je pod komedií Day Players (Denní hráči)…   Roku 2001 se ožení, ale manželství zkrachuje. Mark Andrew Twitchell (*1979) si poté zřídí malé studio v […]
reklama
svět zločinu
Brutální epileptik v opilosti skalpuje svého spolubydlícího
Opilecká hádka se zvrtne a muži přistane na tváři facka. To se ještě nikdy nestalo. A ani nestane, o to už se postará. O pár okamžiků později stojí v kaluži karmínové krve a na zemi leží zohavená mrtvola – skalpovaná a udupaná. Není nad víkend na venkově. I mnozí z nejzatvrzelejších Pražanů jezdí ve volné […]
Odhalená noční můra: Sériového vraha Miroslava Stehlíka dostihla spravedlnost
Případ sériového vraha Miroslava Stehlíka, který v 80. letech terorizoval Prahu. Díky odvaze jedné z jeho obětí a důkladné práci vyšetřovatelů byl dopaden a odsouzen k trestu smrti. Osudnou se mu stane dávná školní fotografie Píše se 31. srpna 1983, když Stehlík ve Strašnicích napadne Evu Č. (28). Pod obvyklou pohrůžkou použití ostré zbraně ji […]
Charles Whitman a jeho lov na lidi: Příběh jednoho z nejhorších masakrů v americké historii
Charles Whitman, ozbrojený až po zuby, proměnil věž texaské univerzity v pevnost. Jeho krvavá msta si vybrala desítky obětí. Jeho čin dodnes zůstává jednou z nejtemnějších kapitol amerických dějin. Krvavá mise se rozbíhá naplno O chvíli později se zabiják střetne s mladým párem, Cheryl Bottsovou a Donem Waldenem. Jejich vzpomínky na panorama města okamžitě vyblednou […]
Rodiče z pekla zohaví i vlastní děti!
Je hluboká noc. Malé dítě křičí a nechce přestat. Žena se konečně zvedne a zavrávorá. Třeští jí hlava a v žaludku se jí míchá alkohol. Ať to zatracené děcko zmlkne! Zkouší mu domluvit, mlátit ho, ale nic nepomáhá. Tak se nahne ke zdroji svých potíží a ukousne mu ret. Noc protne hrůzný výkřik. Pro většinu lidí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz