Skip to content
reklama

Nevysvětlitelné výkyvy: Sportem ku zdraví! Anebo ne?

Sport je všeobecně považován za aktivitu mimořádně prospěšnou lidskému tělu a je neodmyslitelnou součástí zdravého životního stylu. Jenže jak se ukazuje, tato zažitá představa nemusí být tak úplně správná…

Američtí vědci totiž zjistili, že sport může v některých případech dokonce podporovat rozvoj faktorů poškozujících srdce. Nikdo ovšem neví proč.

Vyčítáte si sedavý způsob života s nedostatkem aktivního pohybu? Obáváte se, že dříve či později začne vaší pohodlností trpět nejen vaše postava, ale i srdce? Možná je ale třeba konkrétně pro vaše srdce lepší, když se do sportu příliš nehrnete.

Američtí vědci totiž letos v květnu zásadním způsobem nabourali zažitou představu o tom, jak sport prospívá lidskému organismu. Zveřejnili totiž výsledky dlouhodobé studie, v níž byl z vědeckého pohledu zkoumán vliv sportu na kardiovaskulární systém.

A závěry jejich práce jsou více než překvapivé. Zdá se totiž, že sport může srdce dokonce poškozovat! Nad zjištěním jen bezmocně kroutí hlavou a snaží se rozlousknout záhadu „nezdravého sportu“.

Kde se tedy skrývá onen záhadný faktor X, který v tak zásadní věci, jako je zhoršení zdraví díky sportu, rozhoduje? Foto: Pixabay

Nevysvětlitelné výkyvy

Odborníci zkoumali různorodý vzorek celkem 1687 lidí, kteří pod vědeckým dohledem pravidelně cvičili. Nejméně u sedmi procent testovaných osob pak bylo zjištěno, že sport jim negativně ovlivnil alespoň dvě z hodnot faktorů spojovaných s rizikem vzniku kardiovaskulárních chorob.

Jednalo se o zhoršení krevního tlaku, zvýšení hladiny škodlivého cholesterolu, insulinu a triacylglycerolů (tuků) v krvi. Naopak asi u deseti procent sledovaných se alespoň jedna z těchto hodnot zase výrazně zlepšila.

U zbytku účastníků testu pak nenastala žádná změna. Nikdo ovšem netuší, jak je něco takového možné. Roli v podivných výsledcích přitom nehrál věk, zdravotní stav, pohlaví, rasa ani intenzita cvičení jednotlivých dobrovolníků.

Kde se tedy skrývá onen záhadný faktor X, který v tak zásadní věci, jako je zhoršení zdraví díky sportu, rozhoduje? „Je to podivné,“ komentuje stroze výstupy zvláštní studie vedoucí výzkumu a profesor genetiky z Louisianské státní univerzity Claude Bouchard.

blank
Budeme se muset smířit s tím, že lidské tělo zkrátka není stroj, a i nadále zůstane nerozluštěnou hádankou? Foto: Pixabay

Tajemný záškodnický faktor

„Sám cvičím a věřím, že cvičení je pro člověka zdravé. Byl bych raději, kdyby cvičili všichni. Na druhou stranu ale nemůžete ignorovat data,“ vyjádřil se ke kontroverznímu zjištění z letošního roku kardiolog a spoluautor doporučujících amerických národních směrnic pro oblast cvičení Dr. William E. Kraus.

Podle něj by dobrým uplatněním získaných neočekávaných poznatků mohlo být zavedení pravidelných kontrol vlivu cvičení na faktory rizikové pro vznik srdečních chorob. Jenže to je velmi zdlouhavý a složitý proces, do nějž se asi jen stěží podaří integrovat každého člověka.

Neměli by se tedy vědci soustředit spíše na odhalení onoho tajemného faktoru, který rozhoduje o tom, zda pro vaše srdce cvičení bude prospěšné, či nikoliv? Lze jej ale vůbec určit, nebo se budeme muset smířit s tím, že lidské tělo zkrátka není stroj, a i nadále zůstane nerozluštěnou hádankou?

Foto: viz popisky - úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Navzdory těžkému dětství a mládí se z Terezy Brodské stala sebevědomá dáma
nasehvezdy.cz

Navzdory těžkému dětství a...

Talentovaná a...
Sjezdařská klasika na Lipně
epochanacestach.cz

Sjezdařská klasika na Lipně

Ze všech skiareálů je...
Čokoláda pleti neškodí
panidomu.cz

Čokoláda pleti neškodí

Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned...
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz

Realizace koupelny 2023: V módě...

Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
enigmaplus.cz

Legendární iluzionista Home:...

Harmonika se zničehonic vznese do vzduchu...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
21stoleti.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
7 nejstrašidelnějších psychiatrických léčeben z celého světa: Děsivá místa koncentrovaného šílenství?
enigmaplus.cz

7 nejstrašidelnějších psychiatrických...

Strach, bezmoc a mnohdy i nepředstavitelné utrpení. To...
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz

VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY...

„Užít si tradiční jídlo plné vůně a...
Opustí nakonec Filip Blažek svou manželku kvůli jiné?
nasehvezdy.cz

Opustí nakonec Filip Blažek...

Po pracovní stránce se...
Nikdy nevíte, kde na vás vybafne tátův levoboček
skutecnepribehy.cz

Nikdy nevíte, kde na vás...

O tom, že by nás mohlo být na tátovo dědictví...
Blahodárné účinky saunování
rezidenceonline.cz

Blahodárné účinky saunování

Pořídit si v dnešní době privátní saunu není vůbec...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha