Skip to content

Šokující historie: Francie proměnila tichomořské atoly v radioaktivní peklo!

Francie v roce 1963 odmítne podepsat dohodu o zákazu atmosférických pokusných výbuchů jaderných zbraní. Poté, co její kolonie Alžírsko vyhlásí samostatnost, přesune Francie v roce 1966 testování svých jaderných zbraní na území Francouzské Polynésie, na atoly Mururoa a Fangataufa.

Provede tu 147 podzemních a 41 atmosférických testů.

954x634xMururoa-atoll-2.jpg.pagespeed.ic.0dYzj9-51W
Francie promění tichomořské atoly v radioaktivní peklo.

Protestuje zejména Austrálie a Nový Zéland, odmítavě se vyjadřuje řada známých osobností. Když Francie v testech pokračuje, zahájí protestní akce také organizace Greenpeace, tehdy ještě vonící novotou a ideály.

V přístavu novozélandského města Auckland chystají v létě roku 1985 k vyplutí loď Rainbow Warrior. O jejich plánech však francouzská rozvědka ví všechno. Přímo do novozélandské pobočky totiž nasadila špiónku Christine Cabonovou (*1951).

Rainbow Warrior in Auckland Harbour after bombing by French secret service agents. (Annual review 1993-1994 page 2) Accession #: 0.85.072.001.01
Na protesty Greenpeace odpoví Francie potopením jejich lodi Rainbow Warrior.

…Francie odpoví bombou!

Postav v černém neoprénu, které mizí ve vodě s tichým šplouchnutím, si nikdo nevšimne. Deset minut před půlnocí otřese přístavem exploze. Rainbow Warrior sebou škubne. „Všichni pryč z lodi! Vypadněte odsud!“ zařve kapitán Pete Willcox (*1953), když se loď začne naklánět.

Ozve se druhá exploze naklánějící se loď klesne ke dnu. V jejích útrobách umírá holandský fotograf Fernando Pereira (1950–1985). Rozsáhlé pátrání odhalí, že jde o práci agentů francouzské tajné služby DGSE.

Většině skupiny se daří uniknout za hranice, v rukou policie končí jen manželé Turengesovi. Údajně švýcarští turisté, ve skutečnosti major Alain Mafart (*1951) a kapitánka Dominique Prieurová (*1949).

7.2-Mururoa-en-1980-1
Atol Mururoa, jedna z atomových střelnic.

Střelnice je pryč, záření zůstává

Ani skandál Francii nepřinutí zastavit jaderné testy. Atoly se dál otřásají, okolní státy dál trnou, aby exploze neprolomily základy útesu a kontaminovaná voda se nedostala do oceánu. Teprve v roce 1996 donutí mezinárodní tlak prezidenta Jacquese Chiraca (*1932) vyhlásit definitivní konec nukleárním testům v Pacifiku.

Zařízení je demontováno, celá oblast však zůstává siln ě zamořená.

A picture shows a general view of the ha...A picture shows a general view of the hard-surfaced advanced recording base PEA
Atomová střelnice je dnes opuštěná.

Foto: www.greenpeace.org, www.gaia-legacy.ch, vacationorholiday.blogspot.com, www.industrytap.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články