Domů     Pekelná Sofie de Feucheresová
Pekelná Sofie de Feucheresová
28.9.2022

„Vždyť ona mě i bije,“ vzdychne princ de Conde. Na mysli má svou partnerku. Jednu z nejbohatších žen Francie, kterou před lety coby negramotnou bezdomovkyni vytáhl z jednoho londýnského nevěstince.

Princ je sice obstarožní chlípník, k ženění se taky dvakrát nemá, ale peklo, které mu ze života udělá jeho krásná Popelka, si nezaslouží.

Narodila se v nuzném domě ve vesnici St. Helens na ostrově Wight . (Mypix, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Narodila se v nuzném domě ve vesnici St. Helens na ostrově Wight . (Mypix, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)

Ze dna na vrchol

Sofie Dawesová (1795–1840) se narodí v chudé osadě Sv. Helens na východě ostrova Wight. Matka zemře při porodu, otec Richard Dawes, je těžký alkoholik přežívající z vyžebraných milodarů.

Sofie tak prožije dětství v sirotčinci, což je koncem 18. století hodně drsná škola života. Ve třinácti ji pošlou dřít k zemědělci, který ji využívá pro ty nejpodřadnější práce.

Není divu, že uteče, chvíli se živí jako komorná v Portsmouthu, ale nakonec končí v Londýně na ulici, kde žije v té největší bídě. Nečekaný obrat přichází pár dnů poté, co získá práci uklízečky v luxusním nevěstinci na Piccadilly.

Objeví se tu totiž pravidelný zákazník Ludvík Bourbonský, princ de Condé (1756-1830). Emigrant královské krve, který prchl z Francie před revolucí, po smrti syna popraveného na příkaz Napoleona Bonaparta (1769–1821) rezignoval na odboj a jen si užívá.

Je ohromen krásou nové služebné a okamžitě si ji u majitelky nevěstince vyžádá. Když se později dívky ptá, co by si přála, nechce zámek, ani nové střevíce. „Umožněte mi studovat!“ Chápe, že to je jediný způsob jak se dostat nahoru.

A tak jí Ludvík najme nejlepší učitele, kteří ji učí francouzsky, dějepis, zeměpis, ale také latinu a řečtinu.

A když v roce 1814 přichází restaurace monarchie, doprovází Ludvíka do Paříže, kde je mu vrácen veškerý majetek, takže je z něj rázem jeden z nejbohatších mužů Francie. Dosud to všechno zní jako pohádka. Ta však brzy končí.

Dotáhla až do paláce na londýnském náměstí Bloomsbury. (Ackermann, volné dílo, commons.wikimedia)
Dotáhla až do paláce na londýnském náměstí Bloomsbury. (Ackermann, volné dílo, commons.wikimedia)

Popelka z Pekla

Ludvík se totiž nemá k tomu, aby jejich vztah zveřejnil. Nejprve ji uklidí stranou a poté dokonce přiměje, aby se provdala.

Její manžel, důstojník Adrien Victor de Feuchères (1785-1857) získá titul barona, z Popelky je rázem baronka, když však de Feuchéres zjistí, že Sofie není Ludvíkovou utajovanou dcerou, jak mu namluvili, ale milenkou, je s manželstvím konec.

Tím se však Sofie natrápí. Stejně ho nikdy nemilovala. Navíc už má Ludvíka dokonale omotaného kolem prstu. Dostane vše, co si zamane, a pokud se někdy milenec zdráhá, donutí ho bezohledným vydíráním.

„Odcházím, a už se nikdy nevrátím!“ Vévoda vždy ustoupí a Sofii se do klína hrnou zámky, šperky i miliony franků. To jí však nestačí. Donutí ho vyhodit vlastní dceru i s rodinou a zbavit se všech, kteří by mohli ohrozit její postavení.

Svůj nátlak zvyšuje. „Je hrozná, vždyť ona mě i bije,“ stěžuje si chátrající Ludvík příteli. Přesto se jí nedokáže zbavit.

Sofie byla od pohledu rázná žena. (Alexis Leon Louis Valbrun, volné dílo, commons.wikimedia)
Sofie byla od pohledu rázná žena. (Alexis Leon Louis Valbrun, volné dílo, commons.wikimedia)

Smrt v oprátce

To se mu stane osudným ve chvíli, kdy se Sofie spojí s budoucím králem Ludvíkem Filipem (1773–1850) ve snaze zmocnit se vévodova obrovského majetku.

Krátce poté, co ho donutí podepsat závěť v jejich prospěch, je ráno 26. srpna 1830 nalezen v ložnici, oběšený na okenici.

Lékaři vyslaní Filipem se příliš nenamáhají a uzavřou případ jako sebevraždu, načež soudci rozhodnou, že v tom případě netřeba nic vyšetřovat.

Ludvíkovi přátelé i služebnictvo však mají jasno „Byla to vražda!“ Nepochybují, že za vším je Sofie, která s pomocí komplice vévodu zavraždila a poté vše narafičila jako sebevraždu.

Všechny pokusy obnovit vyšetřování sice král smete ze stolu, skandál však nabere takových rozměrů, že Francií nenáviděná Sofie nakonec rezignuje, prodá nemovitosti, sebere své miliony a vrátí se do Anglie, kde umírá ve věku 50 let.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Michel Lanneau, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
reklama
Související články
Historie
Premiér, který prosadil válku, skončil rukou atentátníka
Hrabě Karl von Stürgkh, politik z doby Rakouska-Uherska, působil nějaký čas v úřadu premiéra. Jeho konec ale nebyl zrovna nejšťastnější. Vrah si na něj počíhal při obědě. Karl von Stürgkh (1859–1916) pochází ze štýrské šlechtické rodiny, povýšené v roce 1721 do hraběcího stavu. V roce 1891 je zvolen do císařské rady. Později, v letech 1909–1911, působí jako ministr školství rakouské […]
Historie
Bylo tu, není tu: Jak nacisté zplundrovali Evropu?
Na nehybná nahá lidská těla dopadají sněhové vločky. Ledabyle zaparkovaný valník je plný vyhublých mrtvých. Až jejich fotografie obletí svět, mnoho lidí se stále bude zdráhat uvěřit, jaká zvěrstva byl s to nacistický režim spáchat. Krvavá mašinerie koncentračních táborů má pro třetí říši finanční bonusy – vždyť jen v Osvětimi si nakrade na 8 tun […]
Historie
Ve vzduchu je cítit konflikt. Čím Římané rozčilovali Germány?
Císař Octavianus Augustus má plnou hlavu plánů. V Germánii, kde Římané po přelomu letopočtu dosáhli řady vojenských úspěchů, by rád rozšířil svůj vliv. V nejlepším případě by pak z území na pravém břehu řeky Rýna udělal další říšskou provincii. Tím, kdo se o to má pokusit, se stává Publius Quintilius Varus (46 př. n. l.–9 n. l.), od […]
Historie
Masakr římských legií se odehrál v dolnosaském pohoří
„Vare, Vare, vrať mi mé legie,“ volá zoufale císař Octavianus Augustus, když do Říma dorazí zprávy o kruté porážce římských legií v Teutoburském lese roku 9 n. l. Bije přitom hlavou o zeď. „Roztrhl si roucho a hluboce truchlil. Po několik měsíců si neholil vlasy a nestříhal vousy,“ líčí císařův stav historik Suetonius. Krutý debakl přiměje […]
reklama
lifestyle
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
lifestyle
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu […]
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě, […]
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou