Skip to content

Smutné výročí Pluta. Devátou planetu pojmenuje 11letá holka!

Do roku 1930 je to s planetami Sluneční soustavy stejné jako dnes. Je jich osm! U té poslední, Neptunu, však vědci již od druhé poloviny 19. století pozorují podivné odchylky v dráze. Co je způsobuje?

Nějaké neznámé těleso?

Klidně spát nemůže především americký astronom Percival Lowell (1855-1916), známý svou vírou v civilizaci na Marsu. „Já tu devátou planetu najdu!“ vezme si do hlavy a ve své soukromé hvězdárně v Arizoně se pustí do snímkování Neptunova oběhu.

Poté se snaží polohu „planety X“ vypočítat. Ovšem když roky práce výsledky nepřináší, zoufalého a vyčerpaného ho v listopadu 1916 raní mrtvice.

Hvězdárny se naštěstí ujímají Lowellův bratr a synovec. Kupují lepší zařízení a v lednu 1929 přizvou na pomoc 23letého zapáleného samouka Clyda Tombaugha (1906-1997). Tomu trvá úkol přibližně rok. 18.

února 1930 si při porovnání snímků všimne slabého jasu a 13. března, v den 75. výročí Lowellových narozenin, už se vše jasné. Planet máme devět!

Prvním pozemským návštěvníkem Pluta je sonda New Horizons, která se do jeho blízkosti dostane 14. července 2015. Veze s sebou i malé pouzdro – s popelem objevitele Clyda Tombaugha. Foto: New Horizons: FlyingSinger / Creative Commons / CC BY 2.0.

Vládce podsvětí

Jak se ta nová bude jmenovat? Návrhy přicházejí z celého světa. Vdova po Lowellovi navrhuje Zeus nebo Lowell, často padají mytologická jména jako Minerva nebo Hercules. Většina z nich už je ale přiřazena asteroidům.

V Anglii, v Oxfordu, mezitím čte o objevu nové planety knihovník Falconer Madan (1851-1935) své jedenáctileté vnučce Venetii Burneové (1918-2009). „Mohla by se jmenovat Pluto“, vzpomene si Venetia na římského vládce podsvětí, boha Plutona.

Pomocí kouzelné čapky dokázal být neviditelný, stejně jako se nám dosud skrývala i dlouho hledaná planeta.

Dědeček posílá návrh telegrafem do USA a Tombaughovi se zalíbí. I proto, že počáteční písmena tvoří iniciály Percivala Lowella. V květnu 1930 je planeta pokřtěna.

Nový obr? Spíš paleček

Planeta s takovou silou, že hýbe s dráhou Neptunu, musí být větší než Země!“ myslí si zpočátku astronomové. Jenže něco tu nehraje. Malá jasnost ukazuje na velmi malé rozměry, a aby dokázala taková miniplaneta působit tak velkou gravitační silou, musela by mít absurdní hustotu.

Když je roku 1978 objeven Plutův měsíc Charón a dá se vypočíst hmotnost celé soustavy, domněnky se potvrdí. Pluto váží asi jen jako pětina Měsíce a pouhé 2 tisíciny Země! Za odchylkami v dráze Neptunu tedy nevězí – samo by nic takového rozhodně nedokázalo.

Ale kdyby jich bylo víc?

Když jsou v 90. letech skutečně nacházena další, podobně velká tělesa, která za dráhou Neptunu tvoří tzv. Kuiperův pás, vědcům už to nedá. „Nepodobá se Pluto spíše těmto objektům? A pokud ano – má vůbec smysl ho nazývat planetou?“

Dilema rozsekne planetka Eris, objevená roku 2003. Je větší než Pluto!

blank
Eris se mohla stát desátou planetou. Nakonec je Plutovou zrádkyní. Foto: ja:user:West / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.

A zbylo jich zas jen 8…

Návrh počet planet zvýšit neprošel. Přesně před 15 lety, 24. srpna roku 2006, je po bouřlivých debatách kapacit z celého světa na zasedání Mezinárodní astronomické unie v Praze osud kontroverzní planety zpečetěn: „Pluto bude ze seznamu planet vyřazeno!“

Ocitá se v katalogu planetek a transneptunických těles a je mu přiděleno číslo 134340. Astronomové stanovují pro planety novou definici: Musí obíhat kolem Slunce, mít dostatečnou hmotnost, aby působením své gravitace získala kulovitý tvar, nesmí být satelitem jiné planety a musí být natolik dominantní, že vyčistí své okolí od všech podobných těles.

Pro objekty, které nesplňují právě poslední podmínku, vzniká nová kategorie – trpasličí planety. Kromě Pluta do ní patří Makemake, Eris a Haumea, objevené na počátku 21. století v Kuiperově pásu, a již 200 let známá planetka Ceres obíhající mezi Marsem a Jupiterem.

A aby to Plutu nebylo líto, skupina trpasličích planet za Neptunem je označena jako plutoidy.

blank
I po 15 letech řada astronomů trvá na tom, aby byl Plutu status planety vrácen. Zatím však zůstává jen tou trpasličí .Foto: Vollex / Pixabay.
Foto: úvodní foto: ParallelVision / Pixabay 1: Pixabay 2, 3: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
Vyrazíte na letošní festival Berlinale? Pak uvidíte i českou komedii!
epochanacestach.cz

Vyrazíte na letošní festival...

Mezinárodní filmový...
Přírodnější praní: Raději bez vůně?
panidomu.cz

Přírodnější praní: Raději bez...

Zvykli jsme si, že čerstvě vyprané prádlo...
Ona plánovala dítě, on si už užíval jinde
nasehvezdy.cz

Ona plánovala dítě, on si už...

Mluvilo se o nich jako...
Mají vědci důkazy o existenci Babylonské věže?
enigmaplus.cz

Mají vědci důkazy o existenci...

Podle výzkumu publikovaném v roce 2017 mají mít vědci...
Zimní péče o rty s Klarou Rott
iluxus.cz

Zimní péče o rty s Klarou Rott

Mráz, ledový vítr, rychlé přechody ze zimy do...
SpaceX a pizza: Bývalý zaměstnanec Muskovy společnosti vyvinul speciálního robota-pizzaře
21stoleti.cz

SpaceX a pizza: Bývalý...

Jistý Benson Tsai, který v minulosti působil...
Jaké je skutečné tajemství jejího mladistvého vzhledu?
nasehvezdy.cz

Jaké je skutečné tajemství...

Navzdory tomu, že JANA ŠVANDOVÁ...
Svou lásku jsem nalezla v závěji
skutecnepribehy.cz

Svou lásku jsem nalezla v...

Setkání s mým mužem bylo takové...
Vědci v místech, kam dopadly meteority, našli záhadné rostliny. Pocházejí z vesmíru?
epochalnisvet.cz

Vědci v místech, kam dopadly...

Před deseti lety byly nedaleko amerického...
Švestková pomazánka na chléb
tisicereceptu.cz

Švestková pomazánka na chléb

Výtečná rychlá švestková pomazánka potěší malé...
Noreen Renier: Ze skeptičky kartářkou, která řeší zločiny
enigmaplus.cz

Noreen Renier: Ze skeptičky...

Dlouho byla zatvrzelou skeptičkou se silným...