Skip to content

Smutné výročí Pluta. Devátou planetu pojmenuje 11letá holka!

Do roku 1930 je to s planetami Sluneční soustavy stejné jako dnes. Je jich osm! U té poslední, Neptunu, však vědci již od druhé poloviny 19. století pozorují podivné odchylky v dráze. Co je způsobuje?

Nějaké neznámé těleso?

Klidně spát nemůže především americký astronom Percival Lowell (1855-1916), známý svou vírou v civilizaci na Marsu. „Já tu devátou planetu najdu!“ vezme si do hlavy a ve své soukromé hvězdárně v Arizoně se pustí do snímkování Neptunova oběhu.

Poté se snaží polohu „planety X“ vypočítat. Ovšem když roky práce výsledky nepřináší, zoufalého a vyčerpaného ho v listopadu 1916 raní mrtvice.

Hvězdárny se naštěstí ujímají Lowellův bratr a synovec. Kupují lepší zařízení a v lednu 1929 přizvou na pomoc 23letého zapáleného samouka Clyda Tombaugha (1906-1997). Tomu trvá úkol přibližně rok. 18.

února 1930 si při porovnání snímků všimne slabého jasu a 13. března, v den 75. výročí Lowellových narozenin, už se vše jasné. Planet máme devět!

Prvním pozemským návštěvníkem Pluta je sonda New Horizons, která se do jeho blízkosti dostane 14. července 2015. Veze s sebou i malé pouzdro – s popelem objevitele Clyda Tombaugha. Foto: New Horizons: FlyingSinger / Creative Commons / CC BY 2.0.

Vládce podsvětí

Jak se ta nová bude jmenovat? Návrhy přicházejí z celého světa. Vdova po Lowellovi navrhuje Zeus nebo Lowell, často padají mytologická jména jako Minerva nebo Hercules. Většina z nich už je ale přiřazena asteroidům.

V Anglii, v Oxfordu, mezitím čte o objevu nové planety knihovník Falconer Madan (1851-1935) své jedenáctileté vnučce Venetii Burneové (1918-2009). „Mohla by se jmenovat Pluto“, vzpomene si Venetia na římského vládce podsvětí, boha Plutona.

Pomocí kouzelné čapky dokázal být neviditelný, stejně jako se nám dosud skrývala i dlouho hledaná planeta.

Dědeček posílá návrh telegrafem do USA a Tombaughovi se zalíbí. I proto, že počáteční písmena tvoří iniciály Percivala Lowella. V květnu 1930 je planeta pokřtěna.

Nový obr? Spíš paleček

Planeta s takovou silou, že hýbe s dráhou Neptunu, musí být větší než Země!“ myslí si zpočátku astronomové. Jenže něco tu nehraje. Malá jasnost ukazuje na velmi malé rozměry, a aby dokázala taková miniplaneta působit tak velkou gravitační silou, musela by mít absurdní hustotu.

Když je roku 1978 objeven Plutův měsíc Charón a dá se vypočíst hmotnost celé soustavy, domněnky se potvrdí. Pluto váží asi jen jako pětina Měsíce a pouhé 2 tisíciny Země! Za odchylkami v dráze Neptunu tedy nevězí – samo by nic takového rozhodně nedokázalo.

Ale kdyby jich bylo víc?

Když jsou v 90. letech skutečně nacházena další, podobně velká tělesa, která za dráhou Neptunu tvoří tzv. Kuiperův pás, vědcům už to nedá. „Nepodobá se Pluto spíše těmto objektům? A pokud ano – má vůbec smysl ho nazývat planetou?“

Dilema rozsekne planetka Eris, objevená roku 2003. Je větší než Pluto!

Eris se mohla stát desátou planetou. Nakonec je Plutovou zrádkyní. Foto: ja:user:West / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.

A zbylo jich zas jen 8…

Návrh počet planet zvýšit neprošel. Přesně před 15 lety, 24. srpna roku 2006, je po bouřlivých debatách kapacit z celého světa na zasedání Mezinárodní astronomické unie v Praze osud kontroverzní planety zpečetěn: „Pluto bude ze seznamu planet vyřazeno!“

Ocitá se v katalogu planetek a transneptunických těles a je mu přiděleno číslo 134340. Astronomové stanovují pro planety novou definici: Musí obíhat kolem Slunce, mít dostatečnou hmotnost, aby působením své gravitace získala kulovitý tvar, nesmí být satelitem jiné planety a musí být natolik dominantní, že vyčistí své okolí od všech podobných těles.

Pro objekty, které nesplňují právě poslední podmínku, vzniká nová kategorie – trpasličí planety. Kromě Pluta do ní patří Makemake, Eris a Haumea, objevené na počátku 21. století v Kuiperově pásu, a již 200 let známá planetka Ceres obíhající mezi Marsem a Jupiterem.

A aby to Plutu nebylo líto, skupina trpasličích planet za Neptunem je označena jako plutoidy.

I po 15 letech řada astronomů trvá na tom, aby byl Plutu status planety vrácen. Zatím však zůstává jen tou trpasličí .Foto: Vollex / Pixabay.
Foto: úvodní foto: ParallelVision / Pixabay 1: Pixabay 2, 3: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Hradecko jako turistická oblast
epochanacestach.cz

Hradecko jako turistická...

Tuto příjemnou destinaci...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Zázrak z Cochabamby: Bolivijský Ježíš roní trnové hroty
enigmaplus.cz

Zázrak z Cochabamby: Bolivijský...

V Cochabambě, hlavním městě stejnojmenného bolivijského...
Čočková polévka s octem a olejem
tisicereceptu.cz

Čočková polévka s octem a...

Čočkovka vyšší úrovně! Zkuste ji a...
Město skryté v Údolí smrti: Údajně v něm žili obři!
enigmaplus.cz

Město skryté v Údolí smrti:...

Na naší planetě existuje jen málo nehostinnějších...