Skip to content
reklama

Smrk: Král nebo psanec českých lesů?

Nemá to lehké. Eko-aktivisté ho nechtějí, lesníci ho prý také nechtějí, ani jako vánoční stromek už se moc nechytá. Jen ten kůrovec je zatím všemi kusadly pro.

Les dnes pokrývá přibližně třetinu České republiky a jeho minoritním osazenstvem s téměř padesátiprocentním zastoupením je Smrk ztepilý. Symbol, vládce, ale v současné době také tak trochu psanec českého lesa.

Ač patří k původním druhům, přirozeně se u nás vyskytuje až v polohách kolem 1000 metrů. Tedy na svazích hor. Níže by se usadil jen výjimečně, možná v některých příhodných lokalitách. Přesto ho najdete všude, i tam, kam by příroda dosadila jedli, buk, dub nebo jiný listnáč, ale ne smrk.

To však nikoho příliš nezajímá. A tak stojí v lesích řady smrků, vyrovnané do zákrytu tak ostře, že na první pohled nejde o dílo přírody.

S lesy smrků vyrovnaných v řadách jako vojáci jsou jen potíáže. (pxfuel)

Na lesníky si došlápne Marie Terezie

Prudký rozmach výsadby smrku začal v době vlády Marie Terezie (1717–1780) a může za něj nedostatek stavebního dříví a nelítostné pustošení lesů. Na jejich kácení totiž nikdo nedohlíží. Většina lesů patří šlechtě a neexistuje žádný zákon, který by jim plundrování lesů nějak reguloval.

Zkusí to sice už Karel IV. (1316-1378) v návrhu zemského zákoníku Maiestas Carolina, ale těžce pohoří. Šlechta se bouří tak vehementně, že Otec vlasti vycouvá a návrh stáhne. Nakonec to rozštípne právě Marie Terezie, vydávající v letech 1754 až 1756 lesní řády, které zavádí nejedno omezení a vlastníkům lesa ukládají řadu povinnosti.

Zakazují těžbu pryskyřice ze zdravých stromů, vývoz dříví do ciziny, vyžadují od lesníků patřičné vzdělání a také zavádí povinnost znovu zalesňovat vytěžené plochy.

blank
Smrk byl dlouho symbolem Vánoc coby oblíbený vánoční stromek. (pxfuel)

Tu smrk, tam smrk, všude smrk

Začíná období monokultur, tedy ploch osázených jednou dřevinou. Nejprve jsou v oblibě borovice, ale pak se ukazuje, že lepší bude smrk, který do využitelné velikosti dorůstá už po 80 letech. Nehrozí u něj, že poroste křivě, a navíc ho zvěř víceméně nechává na pokoji, protože jí nechutná.

„Ideální,“ řeknou si naši předci vsadí na něj a sází ho kam se dá. Pěkně v řadách, co nejvíc nahusto. Pokračuje se v tom i po celé 20. století, přestože se začínají objevovat první varovné hlasy, že takové množství monokultur asi nebude to pravé.

Soudruzi však mají v dobách socialistických jasno. Hlavní je překročit plán v produkci stavebního dříví. A tak se jede dál. Smrk navíc není jen zdroj kvalitního stavebního dřeva, ale také se symbol vánoc a nejčastější vánoční stromek.

blank
Smrkové lesy se potýkají s řadou problémů. (pxfuel)

Soumrak smrku

Na obzoru se však objevují mraky, které dají kritikům monokultur za pravdu. V osmdesátých letech minulého století decimují smrkové lesy v Severních Čechách imise, chrlené průmyslovými podniky. Dnes jim pro změnu dávají zabrat klimatické změny.

Ničí je plísně, hniloba i nedostatek vláhy násobený hustou výsadbou. Navíc je tu Lýkožrout smrkový (Ips typographus) alias kůrovec, který má na triku zřejmě nejvážnější kalamitu decimující smrkové lesy.

A jde to ruku v ruce. Teplo a sucho nahrávají množení kůrovce a současně snižují už tak oslabenou odolnost smrku. Strom totiž na obranu proti potřebuje vodu, z níž vyrábí pryskyřici, kterou pak brouky zalévá.

Situaci ještě zhoršují majitelé lesů, kteří boj s kůrovcem nezvládají. „Výkupní cena klesla tak, že mi ani nepokryje náklady na těžbu. Navíc i kdybych chtěl, pily jsou zahlcené a další už nechtějí.“ vysvětluje jeden z majitelů lesa.

Už několik let navíc smrček nevládne ani vánočním hitparádám. Nejprodávanější se stává kavkazská jedle ze zahraničních plantáží.

Foto: pxfuel
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sluneční brýle: Velmi užitečná paráda
panidomu.cz

Sluneční brýle: Velmi...

Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní...
Zakladatelem hnutí Adventisté sedmého dne William Miller: „Stane se to každým dnem!“
enigmaplus.cz

Zakladatelem hnutí Adventisté...

Rachot děl je ohlušující. Co chvíli vybuchuje...
Petříkov: Lyžování jako v Rakousku
epochanacestach.cz

Petříkov: Lyžování jako v...

Ke slavnému rakouskému zimnímu...
Odříkaného největší krajíc, to u mě platí
skutecnepribehy.cz

Odříkaného největší krajíc, to...

Kdysi jsem o tom malém městečku povrchně...
Regina Rázlová jako na houpačce! Kdy z ní seskočí?
nasehvezdy.cz

Regina Rázlová jako na...

Herečka Regina Rázlová (75)...
Mystický Paimpontský les: Měl zde Merlin křišťálový zámek?
epochalnisvet.cz

Mystický Paimpontský les: Měl zde...

Nedaleko zurčícího pramene se tyčí obří kamenný...
Déjà vu: Fenomén falešných vzpomínek?
21stoleti.cz

Déjà vu: Fenomén falešných...

Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás....
Asijský salát s kuřetem
tisicereceptu.cz

Asijský salát s kuřetem

Může sloužit jako předkrm i hlavní jídlo....
Douglas nově v obchodním centru Metropole Zličín
iluxus.cz

Douglas nově v obchodním...

Parfumerie Douglas otevřela před koncem loňského...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Poltergeist: Velmi hlučný spolubydlící
enigmaplus.cz

Poltergeist: Velmi hlučný...

Bojíte se bytostí zla? Děláte dobře. I když s...
Svádí krásky velkou bitvu o seriálového fešáka?
nasehvezdy.cz

Svádí krásky velkou bitvu o...

MAREK LAMBORA (27) má...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha