Domů     Jan Libíček: Smích na jevišti, smutek v zákulisí
Jan Libíček: Smích na jevišti, smutek v zákulisí
10.7.2024

Jan Libíček, známý český herec, který rozesmával diváky na divadelních prknech i filmovém plátně, žil život plný kontrastů. V soukromí však čelil hlubokým osobním bojům, které ho postupně stravovaly.

Zatímco v roli komediálních postav dokázal vyvolat salvy smíchu, jeho vlastní život byl spíše melancholickou tragikomedií.

Od skromných začátků v estrádách, kde se musel spokojit s méně hodnotnými melouchy, až po velké role v prestižním Divadle Na zábradlí a ve filmu, Libíček byl vždy oblíbeným, ale ne zcela šťastným klaunem.

Jeho životní cesta byla krátká, ale intenzivní, naplněná nejen úspěchy, ale i neřešenými zdravotními problémy a osobními démony.

Bavil každého, jen sebe nerozesmál

Libíček si musí k uživení rodiny najít i melouchy, které nejsou umělecky až tak hodnotné. Účinkuje v populárních estrádách. Zde dokáže chrlit jednu veselou historku za druhou, vypráví příběhy z vlastního života a prokládá je skvělými vtipy.

Jakmile je po vystoupení, stává se z něj ten zádumčivý, smutný klaun. Pak ale přichází životní nabídka z Gottwaldova zmizet, a to rovnou do Prahy.

Herec s přezdívkou Alibíček, údajně proto, že se v divadle snaží vyjít s každým, tehdy snad poprvé v životě rázně bouchne do stolu a dává výpověď. Další smlouvu už pak podepisuje přímo ve slavném pražském Divadle Na zábradlí. A najednou o něm vědí všichni.

Snad celá Praha se přijde podívat na jeho divadelní koncert v představení Král Ubu. Exceluje i v Kafkově Procesu i v Beckettově Čekání na Godota. Odtud už to je jen krůček k filmu.

Uměl se dostat do každé postavy

Libíček má štěstí na režiséry, kteří mu umožní hrát rozličné charaktery. Například ve snímku Farářův konec bravurním způsobem ztvární demagogického kantora, na straně druhé si ho stejně pamatujeme z rolí, které rozvibrovaly naše bránice.

Jistě si pamatujete na figurky, jako byli policejní komisař Brooks v komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo hospodský Šťovíček v seriálu Byl jednou jeden dům.

A kdo by zapomněl na jeho úžasného ředitele cirkusu z komedie Šest medvědů s Cibulkou nebo psychiatra z Dívky na koštěti? Výrazně na sebe upozornil i jako kuchař Bobo v bláznivé komedii Pane, vy jste vdova!

i ve Slaměném klobouku, kde si zahrál tapetáře Duranta. A vynechat nemůžeme Petrtýla ze Světáků, který naučeně básnil o Salvadoru Dalím s tím legračním knírem.

Na Jana Libíčka nemusíte vzpomínat jen u filmů. U příležitosti nedožitých 85. narozenin v roce 2016 mu byla v rodném Zlíně odhalena pamětní deska. Foto: depositphotos
Na Jana Libíčka nemusíte vzpomínat jen u filmů. U příležitosti nedožitých 85. narozenin v roce 2016 mu byla v rodném Zlíně odhalena pamětní deska. Foto: depositphotos

Zvládl 90 rolí za 10 let

Za pouhých 10 let si zahraje skoro 90 filmových a televizních rolí. Jako by všichni tušili, že to musí pořádně odsýpat, že osud mu nedá ani den života navíc.

Ačkoli ho kolegové s láskou označují za krále vedlejších rolí, vyskytne se i pár takových, na něž se nezapomíná dodnes.

Je pravda, že ani on neunikne poválečnému trendu a od 70. let se občas objeví i v dobově poplatných rolích, například ve filmu Člověk není sám nebo v inscenaci Jak to bylo v únoru.

150 kilo smíchu i smutku

Kromě jeho komediálních schopností stojí za zájmem režisérů i jeho postava. „Mě ta kila prostě živí,“ hájí se Jan Libíček, když mu kolegové i manželka vyčítají jeho nezřízenou chuť k jídlu.

Herec prý dokonce tvrdí, že by přišel o herecké příležitosti, kdyby ztratil nějaké to kilo. Spíš jde ale o výmluvy. Dokáže na posezení zvládnout i pět večeří! Když si bere svačinku, je to celý bochník chleba, kilo vepřového, to vše zapije soudkem piva.

A doma prý provozuje klasickou neřest – luxuje ledničku i v noci. V době, kdy se nejvíce přejídá, ukazuje ručička váhy půldruhého metráku. Na druhou stranu je s podivem, že když má takovou fyzičku, je zároveň tak mohutný.

Nejspíš ho sklon k melancholii nutí přejídat se, a zajídat tak smutek duše. Přes to všechno, co do sebe naláduje, nepolevuje v práci, líný není. Jenže kombinace stresu a přejídání si vybírá daň na jeho zdraví. Když připočteme, že se nechce léčit, je to smrtelný životní styl.

Cukrovka a nefungující ledviny

K jeho přejídání se vztahuje i vtipná historka. O Libíčka se prý kdysi ucházela jistá Maďarka. Slibovala mu, že když přijde na Štědrý večer, tak se o něj postará a perfektně mu uvaří, což se také stalo.

„Pak jsme se dozvěděli, že dotyčná dáma je zcela nepříčetná, protože Jenda spořádal perfektní večeři, popil si vína a četl jí až do rána Dobrého vojáka Švejka,“ zavzpomínal po letech jeho spolužák. Jinak to ale veselé moc nebylo.

Nemoci se ozývají, ale herec se snaží předstírat, že je zdráv. Má těžkou cukrovku, potom mu začnou vynechávat ledviny. Když mu všichni říkají, ať vyrazí k doktorovi, jen vrtí hlavou. Co by mu tam asi řekli? A tak zůstává jediná a definitivně poslední otázka: Kdy jeho těžce zatěžovaný organismus selže a vypoví službu navždy.

Za pouhých 10 let si zahraje skoro 90 filmových a televizních rolí. Foto: pixabay
Za pouhých 10 let si zahraje skoro 90 filmových a televizních rolí. Foto: pixabay

Neobul ani velké boty

Jde o jeden z mála případů českého filmu, kdy smrt přijde přímo na natáčení. Jde o veselohru Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Točí se v roce 1974 a Libíček hraje postavu vodníka. Už pár dní je mu pořádně špatně.

Má oteklé celé tělo, nohy najednou nevměstná ani do o dvě čísla větších bot. „Jan Libíček byl velice vážně nemocný člověk, který měl navíc hrůzu z doktorů, a proto své potíže přede všemi tajil. Ani manželka ani dcery ho nikdy nedokázaly dopravit k doktorovi.

Zpětně víme, že měl těžkou cukrovku, ale zřejmě o tom nevěděl ani on sám, protože se nikdy nenechal vyšetřit,“ prozradil kdysi režisér filmu Václav Vorlíček (1930–2019). Samotný herec pak vyděsí svého kolegu, tehdy mladinkého Jaromíra Hanzlíka.

Ten nemohl nechat bez povšimnutí, že Libíček má nezdravě žluté nohy. Jan mu pak prozradí, že už několik dní nebyl na toaletě.

Mráčka už nedokončil

Jednoho dne Libíček omdlí přímo v autobuse. Jeden z členů štábu zavolá doktora a ten po několika minutách vysloví ortel. „Musíte okamžitě do nemocnice.

Jinak riskujete život.“ Jenže Libíček odmítne zatáhnout za pomyslnou záchrannou brzdu a rozhodne se točit dál. Prý ale prohlásí: „Jestli dnešek přežiji, tak budu žít dlouho.“ Tak se jde na věc. Před herci je důležitá scéna.

Ta, v níž se vodníci pokusí utopit doktora Mráčka. Na pramici na Vltavě v tu chvíli sedí Libíček s Vladimírem Menšíkem (1929–1988). Právě jemu má dopít zkažené mléko v sáčku.

„Libíček byl dost šetrný, asi si řekl, že to je škoda, tak mu ten pytlík vzal, sám z něj upíjel a už mu ho nedal. Pak najednou vstal, jako že chce někam jít, a najednou spadl po zádech do Vltavy,“ vzpomínal Vorlíček.

Strach z těch, kteří jej mohli zachránit

Na místě jsou kvůli natáčení připraveni potápěči, kteří herci hned poskytnou pomoc. Jsou tam i kaskadéři s motorovým člunem, pořádní vazouni, kteří statného herce z vody vytáhnou. Pokoušejí se ho křísit a volají záchranku, která vzápětí dorazí.

Libíček se skutečně probere. „Jenže jak nad sebou spatřil saniťáka v bílém plášti a nosítka, propukla jeho panická hrůza, až přímo fobie z lékařů.

Přestože utrpěl těžký kolaps, jak jsme se později dozvěděli, strach ho přiměl se z posledních sil zvednout a pokusil se utéct. Tak veliká byla jeho panika. Vyškubl se jim, ale udělal jen pár kroků, než zase v bezvědomí upadl.

Naložili ho a vezli do špitálu, ale už nedojeli. Jan Libíček cestou zemřel, takže s ním zamířili přímo na prosekturu,“ zavzpomínal na okamžiky hrůzy Vorlíček.

Posledním, kdo jej viděl živého, je Jaromír Hanzlík, kterému se ještě dnes zastře hlas, když na onen osudný den vzpomíná. Vlastně ani nechce moc vzpomínat. „Vzal jsem si jeho hlavu do klína a…

je to pro mě dodnes jeden z nejhorších okamžiků, které jsem kdy zažil,“ říká Hanzlík.

Opona se zatáhla

Je slunečný den, ale osud zatáhne za životem tehdy dvaačtyřicetiletého Jana Libíčka oponu. Podle lékařské zprávy ho zabil diabetický šok, mluví se však i o druhém infarktu a urologických problémech.

„Byl úžasný, vždy skvěle připravený, nesmírně pohyblivý, třebaže korpulentní postavy. Časem jsem mu začal prostě říkat Jeníčku. Nešlo to jinak, byl nesmírně hodný, dobrý a laskavý člověk,“ zavzpomínal ještě Vorlíček a není sám, kdo na Libíčka pěl ódy.

Jiřina Jirásková (1931–2013), které se Libíček ve Světácích dvořil, na něj vzpomínala jako na velkého gentlemana, který měl velký přehled a inteligentní humor.

Foto: viz popisky, úvodní: ČTK
Související články
Lifestyle
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Lifestyle
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Lifestyle
Tragédie kolem Aaliyah Dany Haughtonové
V srpnu 2001 skončila rychlá a slibná kariéra R&B hvězdy Aaliyah tragickou leteckou nehodou. S ní zahynuli i další lidé, kteří jí byli nejbližší. Jak se události vyvíjely od posledního natáčení na Bahamách až po fatální chvíli, která změnila životy mnoha. Narodila se v Brooklynu a o pozdvižení se postarala hned poté, co spatřila světlo světa. […]
Lifestyle
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
reklama
lifestyle
Jan Libíček: Smích na jevišti, smutek v zákulisí
Jan Libíček, známý český herec, který rozesmával diváky na divadelních prknech i filmovém plátně, žil život plný kontrastů. V soukromí však čelil hlubokým osobním bojům, které ho postupně stravovaly. Zatímco v roli komediálních postav dokázal vyvolat salvy smíchu, jeho vlastní život byl spíše melancholickou tragikomedií. Od skromných začátků v estrádách, kde se musel spokojit s […]
Úchylky filmařů: Choutky v zákulisí kamer
„Byl to tyran. Sotva si vzpomínám, že bychom někdy seděli společně u stolu,“ říká o svém otci herečka Nastasja Kinská s dodatkem, že kdyby byl naživu, nejraději by ho viděla za mřížemi. Její starší sestra je ale ještě odvážnější: Přizná, že byla obětí jeho chtíče. Slavní herci, režiséři, baviči září před nebo za kamerou. Veřejnost […]
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
5 slavných párů s velkým věkovým rozdílem
Láska kvete v každém věku. A celebrity z řad herců a hudebníků určitě výjimkou. Dovedete si ale živě představit, že budete s někým, kdo by mohl být vaším rodičem, anebo dědečkem či naopak vnučkou? Často se ale shodují, že nešlo odolat – stačil prý jediný pohled a srdce mělo jasno. Janda a Jandová – Věkový […]
historie
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž […]
Starořecký běžec Koroibos vyzrál na boha
Slunce pálí a nebe je bez mráčku. Vyvolávač ve městě Olympii na západě Peloponéského poloostrova vyzývá závodníky, aby se dostavili na startovní čáru, vymezenou pruhem kamenných desek. Místní aristokrat jménem Koroibos z Elidy se mezi mládeží ze vznešených rodin rozhodně neztratí. Na své vypracované a sluncem osmahlé tělo může být pyšný. Stadion se závodní dráhou o […]
Proč Klement Gottwald zkazil slavnému vědci pohřeb?
„Tatínek byl sice velice přísný, než to vedlo nás jen k nejpřesnějšímu konání povinností za všech okolností,“ vzpomíná prvorozený Bedřich Hrozný na otce. Matku pak líčí jako ženu „neskonalé dobroty a nejúplnějšího porozumění pro mé snahy“. „Zapíšu se i na filozofii,“ rozhodne se maturant Bedřich Hrozný roku 1897 ve Vídni. Rychle ale zjistí, že stihnout […]
Josef II. a Leopold II.: Bratři odlišní ve vládnutí spojení bratrskou láskou
Leopold II. v roce 1790 jen nerad opouští prosluněné Toskánsko. Zvykl si tady, stará se tu o otcovo dílo, porozuměním a cílenými reformami zlepšuje místním život a ti ho za to milují a obdivují. V Říši, a hlavně v Uhrách je to jiné a vladař bude muset sáhnout k mnoha kompromisům, aby krizi posledních několika měsíců […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný