Nedaleko středoslovenských Levic leží obec Brhlovce. V 16. století si tuto oblast oblíbili turečtí nájezdníci a s velkou chutí sem podnikali útoky.
Jak to po takové „návštěvě“ mohlo vypadat si lze snadno domyslet. Obyvatelé Brhlovcí problém vyřešili originálně. Uchýlili se do skal.
Skalní obydlí v Brhlovcích patří k nejvýznamnějším pozůstatkům lidové architektury.
Vzhledem k tomu, že se zde nachází dobře zpracovatelský usazený popel a prach – tufit a tuf a místní okolí zaznamenaly v období třetihor bohatou sopečnou činnost, naskytla se jedinečná možnost jak je využít.
A tak si do usazenin Brhlovčané vyrubali jedinečné obytné i hospodářské prostory. Kámen byl vhodným materiálem nejen na vytvoření originálních obydlí, ale poskytoval obyvatelstvu zdroj obživy.
V 19. století se stalo kamenictví nejdůležitější formou existence zdejších lidí, kteří se techniku těžby a opracování kamene naučili od italských stavitelů místního zámečku.
V několika skalních prostorách, ovšem přeměněných na plnohodnotná moderní obydlí žijí někteří místní obyvatelé dodnes. Obydlí ve skalách je také součástí expozice Tekovského muzea.