Domů     Slavné mafiánky aneb 5 žen, které měly pod palcem podsvětí
Slavné mafiánky aneb 5 žen, které měly pod palcem podsvětí
1.10.2020

Mafiánskými bossy se ženy stávají opravdu zřídka, organizovaný zločin je zkrátka doménou mužů. Přesto se našlo pár žen, které si s nimi v ničem nezadaly….

Stephanie St. Clairová (1897–1969)

Královna hazardu newyorského Harlemu

Opravdovou drsňačkou, která si nezadala s mafií, a přitom ji nenáviděli i policisté, byla Stephanie St. Clairová, přezdívaná „Queenie“ neboli královna. Osud se s ní ale rozhodne nemazlil. Narodila se na francouzském ostrově Guadeloupe v Karibiku.

Její matka tvrdě dřela, aby mohla dceru poslat do školy. Ovšem když bylo Stephanii 15 let, matka onemocněla, a ona tak musela školu opustit. Začala pracovat jako služka u místní bohaté rodiny, kde však byla pravidelně znásilňována jejich synem.

Když si našetřila dost peněz, odhodlala se, po matčině smrti, ostrov opustit a odjet do Francie.

Stephanie prožila těžké chvíle s Ku Klux Klanem.
Stephanie prožila těžké chvíle s Ku Klux Klanem.

Vidličkou do oka a znásilnění Ku Klux Klanem

Ač uměla číst a psát, což převyšovalo běžné kvality černých žen té doby, nemohla nikde sehnat práci. Proto se roku 1911 vydala na lodi The Guiana přes Atlantik do Ameriky, do New Yorku.

Dlouhou cestu a následnou karanténu využila k tomu, aby se naučila anglicky. V Harlemu se seznámila s podvodníčkem Dukem, který se chtěl stát jejím pasákem. To Stephanii rozzuřilo natolik, že mu zapíchla vidličku do oka a autobusem opustila město.

Na cestě byl autobus zastaven Ku Klux Klanem, jehož členové několik černých pasažérů před zraky dívky oběsili nebo upálili zaživa, ji samotnou pak opakovaně znásilnili.

Vlastní loterie mafii navzdory

Rozhodla se vrátit do New Yorku, kde zjistila, že Duke byl mezitím zabit v pouliční rvačce gangů. Stephanie se rozhodla nastartovat svůj vlastní byznys s pomocí svého nového přítele Eda. Začala nelegálně prodávat léky na předpis.

Když se jí začalo dařit, rozhodla se s Edem rozejít. Ten se rozlítil a začal ji škrtit. Odstrčila ho takovou silou, že si o stůl roztříštil lebku a zemřel.

Stephanie si po této zkušenosti najala ochranku, podplacené policisty, a spustila tajnou loterijní hru v Harlemu. Napůl ilegálně pomáhala černým obyvatelům čtvrti také s finančními investicemi, protože banky je do svých budov nepustily.

Stephanie zabila i svého manžela.
Stephanie zabila i svého manžela.

Za vraždu manžela 10 let natvrdo

Stephanie se rovněž snažila o osvětu mezi Afroameričany v otázce jejich občanských práv, tiskla o nich články v novinách, upozorňovala i na policejní brutalitu.

Osudným se jí stal vztah se Sufim Adbulem Hamidem, který kromě toho, že hájil práva černochů, nenáviděl Židy. Přezdívalo se mu „Černý Hitler“. Svoji ženu podváděl s věštkyní, přitom se ale manželkou nechal dotovat.

Když na to Stephanie přišla, zastřelila ho, za což skončila na 10 let ve vězení. Byznys svěřila svému nejbližšímu spolupracovníkovi, kterým byl Ellsworth „Bumpy“ Johnson. Po propuštění dožila v poklidu.

Virginia Hillová (1916–1966)

Víc než pouhá milenka gangstera

Když 24. března 1966 procházela náhodná kolemjdoucí kolem potoka poblíž rakouského Salcburku, našla ve sněhu ženské tělo. Patřilo Virginii Hillové, kdysi významné osobě amerického organizovaného zločinu. Okolnosti smrti svědčily o předávkování léky.

Byla to sebevražda, nebo ji sprovodil ze světa někdo jiný? Obojí bylo možné.

Tato rodačka z americké Alabamy se totiž do Rakouska přestěhovala s manželem, lyžařským instruktorem Hansem Hauserem, s nímž se seznámila v roce 1950 při lyžování v Idahu, a synem Peterem poté, co pro ni Amerika začala představovat horkou půdu pod nohama.

Svým šarmem okouzlila chicagského boomakera Josepha Epsteina.
Svým šarmem okouzlila chicagského boomakera Josepha Epsteina.

Kurýrkou pro mafii

Virginia vyrůstala v americké Georgii, ale už v 15 letech si vzala za muže o rok staršího George Randella, se kterým odešla do Chicaga. Tam si přivydělávala jako servírka a prostitutka. Později se s Georgem rozvedla.

Svojí krásou a veselostí se jí ale podařilo okouzlit významného chicagského bookmakera a hazardního hráče Josepha Epsteina. Díky němu vstoupila do zločinecké organizace Chicago Outfit, kde pracovala jako kurýrka pro předávání zpráv i peněz.

Proč byla plameňákem?

Charles Fischetti, bratranec a bodyguard samotného Al Caponeho, ji poslal do New Yorku, aby dohlížela na tamního kápa Joa Adonise, což udělala jednoduše tak, že se stala jeho partnerkou.

Zamilovala se ale do jeho podřízeného, Benjamina „Bugsyho“ Siegela, a brzy se stala jeho nejstálejší milenkou. Traduje se, že právě po ní pojmenoval „Bugsy“ resort Flamingo (plameňák) v Las Vegas, na jehož výstavbě se podílel.

Není jisté, zda to bylo kvůli její zálibě v hazardních hrách, při kterých měla mít právě tuto přezdívku, jejím dlouhým štíhlým nohám, nebo kvůli tomu, že když vypila pár drinků, zrůžověla ve tváři.

Brzy řídila obchod s drogami.
Brzy řídila obchod s drogami.

Královna mafiánských milenek

Být pouhou milenkou gangstera jí ale nestačilo, chtěla vstoupit přímo do „byznysu“, což se jí nakonec povedlo. Virginia byla chytrá, uměla vyjednávat, nakládat s penězi i muži a měla charisma.

A hlavně věděla, kdy nezávazně konverzovat, a kdy naopak držet jazyk za zuby. Prala pro Chicago Outfit špinavé peníze, občas pracovala jako špionka.

Díky své znalosti španělštiny nakonec řídila obchod s drogami mezi Outfitem a Mexičany, kde šlo především o heroin. V roce 1951 byla vyslýchána pro daňové úniky a spolupráci s gangstery.

Nic na ně však neprozradila a prohlásila, že všechny peníze, které má, jí darovali její přátelé.

Griselda Blancová (1943–2012)

Kmotra kolumbijské drogové mafie

Kmotra, Černá vdova či Královna obchodu s drogami. Tyto přezdívky si oprávněně vysloužila Griselda Blancová, šéfka kolumbijské narkomafie Medelínského kartelu.

Odhaduje se, že je zodpovědná za více než 2000 vražd, ke kterým došlo při distribuci kokainu z Kolumbie do New Yorku, Miami a jižní Kalifornie. Do Medelínu, druhého největšího města jihoamerické Kolumbie, se přestěhovala s matkou, když jí byly pouhé tři roky.

Brzy si osvojila kriminální styl života. Už v jedenácti letech například unesla dítě ze sousedství a požadovala za něj výkupné.

Grizeldě se se přezdívalo černá vdova.
Grizeldě se se přezdívalo černá vdova.

Hlava obchodu s drogami mezi Kolumbií a USA

Živila se drobnými krádežemi. Poté, co se ji pokusil sexuálně zneužít partner její matky, utekla v 16 letech z domova a protloukala se ulicemi, často se podílela na rabování.

V polovině 70. let přesídlila spolu se svým druhým manželem nelegálně do New Yorku, aby tam rozjela obchod s kokainem. V roce byla 1975 odhalena, než ale mohla být zatčena, prchla do Kolumbie. Koncem 70. let se do USA vrátila, a to do Miami.

V té době vládlo ve městě bezpráví a většina policistů byla zkorumpovaná, což byl ideální okamžik pro rozjezd drogové války.

Zastřelili ji v řeznictví

Její brutální praktiky při obchodování vedly k tomu, že si vytvořila velké množství nepřátel, kteří se ji snažili zabít. Prchla proto z Miami do Kalifornie. V roce 1985 zde byla zatčena a odsouzena.

Svůj byznys ale řídila dál s pomocí syna Michaela Blanca, kterého měla se svým třetím manželem. Málem byla obviněna ze tří vražd, nakonec kvůli sexuálnímu skandálu hlavního svědka k procesu nikdy nedošlo. V roce 2002 utrpěla ve vězení infarkt.

O dva roky později byla z vězení propuštěna a deportována do Medelínu. Zemřela ve věku 69 let, když byla 3. září 2012 zastřelena neznámým pachatelem při nákupu v řeznictví.

Na Grizeldu čekala smrt v řeznictví.
Na Grizeldu čekala smrt v řeznictví.

Cheng Chui Pingová (1949–2013)

Úspěšná pašeračka lidí z Hongkongu do USA

Cheng Chui Pingová, známá také jako Sestra Ping, se proslavila pašováním lidí. Nedělala to ovšem z dobroty srdce, aby zachránila trpící. Za svoje služby si nechala pořádně zaplatit.

Za přepravu jednoho člověka z Hongkongu do New Yorku si počátkem 90. let účtovala 35 000 dolarů (přibližně 1,5 milionu korun v dnešních cenách). Uprchlíky nepropustila, dokud na jejím účtu nepřistála příslušná částka.

Samotné americké ministerstvo spravedlnosti o ní prohlásilo: „Sestra Ping je jedním z prvních, a nakonec nejúspěšnějších lidských pašeráků všech dob.“

Cheng Chui pašovala lidi, aby si vydělala velké peníze.
Cheng Chui pašovala lidi, aby si vydělala velké peníze.

Geny se nezapřou

Narodila se v roce 1949 v chudé čínské farmářské vesnici jen 10 měsíců předtím, než se v zemi dostal k moci Mao Ce-tung (1893–1976) a vyhlásil Čínskou lidovou republiku.

Když jí bylo 15, odjel její otec do USA, kde myl nádobí a své rodině posílal domů peníze celých dlouhých 13 let, než byl v roce 1977 zadržen a deportován zpět do Číny. Po návratu do země se začal podílet na pašování lidí.

Jeho dcera se mezitím provdala a spolu s manželem se roku 1974 přestěhovala do Hongkongu. Narodily se jí čtyři děti a založila zde úspěšnou továrnu.

Nepokoje v Číně, spása pro byznys

V roce 1981 se stala chůvou u rodiny v New Yorku. Usadila se v čínské čtvrti na Manhattanu, kde si otevřela obchod, kterým kryla svůj skutečný byznys – pašování lidí.

Nejprve pracovala sama a pomocí padělaných dokladů dostala do USA hrstku svých čínských spoluobčanů. Za to byla v roce 1989 odsouzena k půlročnímu vězení.

Jejímu podnikání se začalo extrémně dařit až po masakru na náměstí Nebeského klidu v čínském hlavním městě Pekingu, při kterém bylo mezi 15. dubnem a 4. červnem 1989 armádou násilně potlačeno lidové povstání.

Aby se vyhnula vězení, uprchla do Číny. I přesto ji Interpol zatkl.
Aby se vyhnula vězení, uprchla do Číny. I přesto ji Interpol zatkl.

Do vězení na 35 let

Americká vláda v jeho důsledku nabídla čínským studentům přítomným v té době v USA, že v zemi mohou zůstat. Tisíce Číňanů se proto chtěly nelegálně dostat do USA, pomocí falešných dokladů, a začít tam žít.

Aby vymohla své peníze, neváhala sestra Ping spolupracovat s členy nejobávanějšího gangu čínské čtvrti, Fuk Ching. Touto činností si přišla asi na 40 milionů dolarů. Když měla být v USA zatčena, prchla do Číny. V roce 2000 ji ale nakonec Interpol zatkl.

Byla odsouzena ke 35 letům žaláře. V roce 2013 ve vězení zemřela na rakovinu slinivky břišní.

Maria Licciardiová (*1951)

Žena v čele neapolského mafiánského klanu

Klan Licciardiů byl vždy členem Camorry, zločinecké organizace působící v italské Neapoli, potažmo v celé Kampánii, jejíž činnost se podobá aktivitám sicilské Cosa Nostry.

Otec Marie Licciardiové byl jejím místním bossem přezdívaným guappo, i její bratři se stali mocnými kápy. Maria převzala funkci hlavy klanu poté, co její otec zemřel a bratři i manžel byli zatčeni. Byla první ženou na této pozici a dařilo se jí.

Pod jejím vedením se místní organizace stala tajnější, sofistikovanější a silnější.

Maria převzala rodinný byznys.
Maria převzala rodinný byznys.

Prostituci má pod palcem žena

Zapojila klan výrazněji do obchodu s nezletilými dívkami, nakupovanými od albánské mafie za cenu 2000 dolarů za jednu (přes 44 000 korun). Udělali z nich drogově závislé, aby jim neutekly, a nutili je k prostituci. Zároveň si tím zvyšovali odběr drog.

O zapojení Marie do nelegálních aktivit neměla policie dlouho ani ponětí. Klan se zároveň snažil podporovat chudé v regionu a řadě lidí poskytl zaměstnání.

Vše běželo hladce až do roku 1999, kdy došlo k rozepři mezi klany neapolské Camorry ohledně dodávky čistého heroinu z Turecka.

Klan vedla i z vězení.
Klan vedla i z vězení.

Holčička v hledáčku policie

Licciardiová, přezdívaná La Madrina (Kmotra) nebo také La Piccolina (Holčička, kvůli svému malému vzrůstu), trvala na tom, aby se nedistribuoval do ulic, protože by mohl drogově závislé zabít, vedení klanu Lo Russo si to ale nemysleli a heroin do ulic dodal.

Následný zvýšený počet úmrtí mezi narkomany vyvolal masivní policejní zátahy. To rozpoutalo válku gangů. Po odvetném útoku se Maria dostala na seznam policií hledaných osob.

Dlouhou dobu se úspěšně skrývala, zatčena byla až v roce 2001. Klan řídila i z vězení, ze kterého byla propuštěna v roce 2009. V roce 2019 byla spuštěna nová policejní operace proti organizaci Camora. Marii ale nezahrnuje, je nyní považována za svobodnou ženu.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Svět zločinu
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
Svět zločinu
Neopatrný střelec bez nohou Oscar Pistorius: Umírající přítelkyni vláčí po schodech
Jihoafrický atlet dlouho svět zajímá především proto, že se jako první hendikepovaný sportovec v historii zúčastní letních olympijských her v Londýně. Vrcholově závodí bez nohou, pouze se speciálními protézami. V únoru 2013 však do povědomí veřejnosti vstoupí tím, že ve svém domě na svatého Valentýna zastřelí svoji přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou. Je 14. únor roku 2013, svátek […]
Svět zločinu
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
Svět zločinu
Sharon Tateová: Krásná herečka zavražděná Mansonovou rodinou
Svým půvabem okouzluje mladičká Sharon Tateová své okolí už od dětství. Roličky v reklamách a televizních seriálech na sebe nenechají dlouho čekat a ve druhé polovině 60. let už je Sharon hollywoodskou hvězdou. Tím spíš, že po jejím boku stojí jeden z tehdy nejvýznačnějších režisérů, Roman Polanski (*1933). Ticho nad Městem andělů Svatba obdivovaného režiséra a […]
reklama
zajímavosti
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
věda a technika
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Herucina, poslední chorvatská čarodějnice: Proč ji zachránila císařovna Marie Terezie?
enigmaplus.cz
Herucina, poslední chorvatská čarodějnice: Proč ji zachránila císařovna Marie Terezie?
Jmenovala se Magda Logomer, ve svém okolí však byla známa také pod přezdívkou Herucina. Rodačka z chorvatského města Križevci byla v roce 1758 odsouzena k trestu smrti za čarodějnictví. Výkon hrdelníh
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
21stoleti.cz
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
nasehvezdy.cz
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
Hvězda seriálu Ulice má už zase hlavu plnou starostí! Aneta Krejčíková (32) v posledních dnech prosila fanoušky, aby jí pomohli najít byt v Praze, který musí mít do srpna. Pak prý nemá kde bydlet. P
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
skutecnepribehy.cz
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
Znaly jsme se od školky a v dospělosti jsme si spolu pořídily kavárnu. Po letech jsme se pohádaly a strašně si ublížily. Čas vše naštěstí spravil. Od chvíle, kam naše paměť sahá, jsme se kamarádily a plánovaly společnou budoucnost. Když jsme se dostaly na stejnou střední školu, na hotelovku, tak jsme si vysnily, jak si spolu jednou pořídíme cukrárnu!
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
epochalnisvet.cz
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
Loděnice Enata Marine se sídlem ve Spojených arabských emirátech se spojila s novou značkou luxusních jachet Mirarri a vytvořila koncept luxusního rychlého člunu, který svým designem přesně zapadá do životního stylu v prostředí dubajské zátoky.   Pro oblast dubajské zátoky platí to samé, co pro ulice samotné metropole. Pokud tady chcete zapůsobit dopravním prostředkem, musíte mít
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
nejsemsama.cz
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
Letní dovolená na kterémkoli z řeckých ostrovů je takovou sázkou na jistotu. Počasí tu nezklame nikdy a zdejší pláže jsou vesměs excelentní. Santorini Pláže na ostrově Santorini jsou jedinečné. Mají různobarevné odstíny od černé po červenou a bílou. Moře je až indigově modré a láká ke koupání. Pláž Perissa je jednou z nejdelších na ostrově
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
historyplus.cz
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
Je to oblast, kde turisty bolí za krkem, protože neustále vzhlížejí k nebi. Tam někde vysoko na vrcholcích nepřístupných pískovcových pilířů se vznášejí chrámy, které dnes mnozí považují za osmý div světa. Dílo přírodních sil Obrovské pískovcové pilíře se začaly v oblasti dnešní řecké Thesálie tvořit před 60 miliony let tektonickou činností a na jejich současné
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
panidomu.cz
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám