Skip to content
reklama

Skotský podvodník John Law přivedl Francii na buben

Francii vyčerpá válka o španělské dědictví. Král Ludvík XIV. umírá právě včas. Velkého finančního krachu už se nedožije, ale to nic nemění na tom, že po sobě nechává dluh dosahující 2,4 miliardy livrů.

Ludvík XIV. (1638–1715) vyčerpá státní kasu svým nákladným životním stylem a na vině bankrotu je i zmiňovaná válka o španělský trůn. Ministr financí Noailles zažije mnoho bezesných nocí, kdy se úsporami snaží díru ve státní kase stáhnout na únosnou míru.

Moc velké úspěchy ale nemá. Francouzský trůn tehdy spravuje Filip II. Orleánský (1674‒1723) jako regent za nezletilého Ludvíka XV. (1710‒1774). Vzpomene si na Skota jménem John Law (1671‒1729), se kterým se setkal krátce před královou smrtí.

„Pomohu vám vyřešit, dluhy,“ nabízel mu už tehdy šaramantní muž. Zoufalý Filip už neví kudy kam a obrací se na něj. Netuší ale, koho má před sebou. Law má do poctivce daleko. V sedmnácti letech zastřelí v souboji svého soka.

Uteče z vězení a v nizozemském Amsterodamu studuje finančnictví. V hernách se pak snaží zbohatnout a občas i k nějakým penězům přijde. Zkouší, zda by mu mohla přinést kapitál úvěrová banka jištěná pozemky.

Zkusí se svým nápadem prorazit ve Skotsku, ale neuspěje. Znovu proto zamíří do evropských heren, kde se protlouká, jak se dá. Teď se zdá, že konečně přichází jeho chvíle.

Na americkém středozápadě se prý mají nacházet ohromná naleziště drahých kovů. FOTO: No machine-readable author provided. Pudmaker assumed (based on copyright claims)/Creative Commons/Public domain

Přesvědčí vévodu

„Založím banku. Převezmu příjmy královské Francie a budu vydávat papírové bankovky“ přesvědčuje Filipa II. Orleánského, který už je ochoten uvěřit všemu, jenom když to pomůže Francii. Law slibuje, že vydané bankovky budou kryty z pozemků ve vlastnictví banky a daní.

Vévoda si se Skotem sjednává několik schůzek, kde si nechává všechno dopodrobna znovu a znovu vysvětlovat. Brzy získává Law důvěru nejenom samotného Filipa, ale i celého jeho dvora. Konečně 5. května 1716 dosáhne svého cíle.

V ruce drží královské zplnomocnění k založení Všeobecné banky a hned ji také zakládá. Banka má kapitál 6 miliónů livrů, což činí 1200 akcií po 5000 livrech. Vydává bankovky a akcie, ty je možné splácet státními dluhopisy.

Daně a veškeré poplatky se mají hradit právě papírovými bankovkami. Ze začátku všechno vypadá nadějně. Hodnota banky meziročně roste o 15 %. Ovšem šikovný bankéř si myslí, že nejde o to, kolik peněz se ocitne v oběhu, ale jak rychle obíhají.

„Bohatá společnost znamená rychlý oběh peněz, v chudé ovšem obíhají pomalu,“ předpokládá mylně. Věří, že prostě postačí poslat do oběhu dost peněz a hospodářství už se samo rozhýbe. Jenže peníze musí být něčím kryté.

blank
Spekulanti v rámci Mississipi bubble roztočili kolo inflace. FOTO: picryl

Žádná naleziště neexistují

Počáteční úspěch ale všechny nadchne. Francouzský dvůr věří, že státní pokladna se začne rychle plnit. Místo toho si ale Law začíná plnit svůj sen. Objevování amerického středozápadu znamená velká očekávání.

Mají tu být obrovská naleziště drahých kovů. John Law na ně v září 1717 získává monopol a zakládá „Západoindickou společnost“ „Dosáhnete tisícinásobných zisků,“ přesvědčuje dvořany a základní kapitál společnosti určuje na 100 miliónů livrů.

Akcie se ale dají splácet jenom bankovkami z Lawovy banky. Moc velký zájem o ně ale není. Jeho Západoindická společnost sice zakládá dnešní město New Orleans, ale po nalezištích drahých kovů není ani vidu ani slechu.

Akcie Západoindické začínají klesat.

blank
Akcionáři se dočkali velkého zklamání. FOTO: Cornell University Library/Creative Commons/Public domain

Peněz se léta bojí

Spekulant chce ještě zachránit, co se dá. Filip II. Orleánský schvaluje jeho návrh změnit Všeobecnou banku na Královskou, kterou spravuje stát. Nová banka pak chrlí další a další bankovky, Law skupuje tabákový a solný monopol a ceny akcií žene do astronomických výšin, klidně i na pětisetnásobek.

Jenže bublina brzy praskne. Závratné zisky nepřicházejí a lidé už toho mají dost. „Odvolávám vás,“ oznámí mu vévoda Filip II. v roce 1720, kdy už je situace neudržitelná. Kolo inflace už se dávno se točí na plné obrátky, bankovky nemají hodnotu ani pouhého papíru.

Zatímco mocní docílí vyplacení alespoň části svých akcií, na chudší nezbyde nic. Francouzi se pak papírových peněz léta bojí jako čert kříže.

Foto: Creative Commons, picryl, Úvodní fotografie: Rama/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Svádí krásky velkou bitvu o seriálového fešáka?
nasehvezdy.cz

Svádí krásky velkou bitvu o...

MAREK LAMBORA (27) má...
Asijský salát s kuřetem
tisicereceptu.cz

Asijský salát s kuřetem

Může sloužit jako předkrm i hlavní jídlo....
Douglas je nově v obchodním centru Metropole Zličín
iluxus.cz

Douglas je nově v obchodním...

Parfumerie Douglas otevřela před koncem loňského...
Déjà vu: Fenomén falešných vzpomínek?
21stoleti.cz

Déjà vu: Fenomén falešných...

Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás....
Zvládne Žilková všechny tyhle pohromy?
nasehvezdy.cz

Zvládne Žilková všechny...

Loňský rok nebyl pro...
Mystický Paimpontský les: Měl zde Merlin křišťálový zámek?
epochalnisvet.cz

Mystický Paimpontský les: Měl zde...

Nedaleko zurčícího pramene se tyčí obří kamenný...
Poltergeist: Velmi hlučný spolubydlící
enigmaplus.cz

Poltergeist: Velmi hlučný...

Bojíte se bytostí zla? Děláte dobře. I když s...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Petříkov: Lyžování jako v Rakousku
epochanacestach.cz

Petříkov: Lyžování jako v...

Ke slavnému rakouskému zimnímu...
Odříkaného největší krajíc, to u mě platí
skutecnepribehy.cz

Odříkaného největší krajíc, to...

Kdysi jsem o tom malém městečku povrchně...
Sluneční brýle: Velmi užitečná paráda
panidomu.cz

Sluneční brýle: Velmi...

Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní...
Zkusili jsme na vlastní kůži: Cesta do minulých životů!
enigmaplus.cz

Zkusili jsme na vlastní kůži:...

Nad domky s plochými střechami se vyhoupne ostré slunce....

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha