Domů     Sítě proti hmyzu: První linie obrany
Sítě proti hmyzu: První linie obrany
komerční sdělení

Znáte to – chcete jen trochu vyvětrat, tak otevřete okno. Stačí se ale na chvíli zamyslet, zadívat se na film či se začíst do knihy a už máte doma spoustu nezvaných hostů.

Komáři, mouchy, ovádi a další obtížný hmyz je přitahován světlem a teplem a Vy pak musíte nasadit těžké zbraně v podobě Biolitu, plácačky nebo stočených novin.

Přitom by stačily sítě proti hmyzu na každém okně.

Hmyz – nepříjemný a nebezpečný host

Zejména v teplejších letních dnech je hmyz velmi aktivní. Ovšem už na začátku března se běžně s komáry nebo mouchami setkáváme. A pokud je teplý rok, ještě v polovině prosince nelze bez obav otevřít okna dokořán.

Bodnutí komára je sice nepříjemné, ale dá se přežít. To si jistě říká mnoho z nás. Ale je to právě komár, který je spoluzodpovědný za přenos tak strašné nemoci, jako je malárie.

Jistě – u nás celkem vzácná, ale vloni se jí celosvětově nakazilo 230 miliónů lidí a 400 tisíc z nich zemřelo.

V Česku se na komáří bodnutí sice také umíralo, ale šlo o jednotky případů. Ačkoliv třeba takovou lymskou boreliózu mohou přenášet i naši komáři.

Možná je ale nejhorší ten nepříjemný pisklavý zvuk komára, který Vám nedovolí spát a Vy čekáte, kdy konečně usedne a bodne.

Vosa, včela nebo sršeň, to už je vyšší kalibr. Pokud je někdo na jejich jed alergický, tak už jde opravdu o život. Ale ani pro zdravého člověka není příjemné být v jedné místnosti s vosou či dokonce se sršní.

Jaký je princip sítí proti hmyzu?

Sítě proti hmyzu zabraňují všem obtížným tvorečkům ztrpčovat Vám život ve Vašem bytě či domě. Jejich princip je snadný a podobá se sítu, které má za úkol větší předměty zadržet a menší nechat projít.

To, co skrze síť může projít, to je čerstvý vzduch zvenčí. Co naopak zůstane venku, to je i ten nejmenší brouček a muška. Přes síť napnutou na okně či dveřích se prostě nemají jak dovnitř dostat. A samozřejmě se to netýká jen létajícího, ale i lezoucího hmyzu.

Nenarušují sítě proti hmyzu funkci okna?

Okna, která jsou opatřena sítěmi do oken, mají plně zachované všechny své funkce. Nemusíte se bát, že byste okno nemohli zavřít či naopak naplno otevřít, pokud je opatřeno sítí proti hmyzu. Sítě jsou navrženy tak, že se nasadí na okenní rám.

Tam se uchytí pomocí magnetků, suchým zipem, případně se zaklesnou nějakými háčky. Okraje sítě tak přiléhají k pevné části okna a pohyblivé křídlo je možné používat úplně normálně.

Existují samozřejmě důvody, proč dočasně síť proti hmyzu odstranit – potřeba otevřít i druhou polovinu okna, mytí parapetu nebo když chcete pověsit prádlo na sušák, přimontovaný zvenčí pod oknem.

Proto je každá síť připevněna tak, aby ji šlo jednoduše sejmout a vzápětí opět nasadit.

Na jaká okna lze síť proti hmyzu instalovat?

Zjednodušeně řečeno na každé. Nezáleží na typu, rozměrech nebo výrobci okna. Každé okno může být sítí osazeno. Jestliže používáte typizovaná okna známých výrobců, mají přesně dané rozměry, což zjednodušuje výrobu sítí.

I tak se ale doporučuje před objednáním sítí do oken pečlivě změřit rozměry oken, aby síť dobře seděla a plnila svou funkci.

Braňte se proti hmyzu sítěmi v oknech

Národ Jana Žižky dobře ví, že obrana pevnosti je vždy snazší než její dobývání. Sítě proti hmyzu, které napnete v oknech, tvoří první linii obrany. Pokud jsou správně nainstalovány, zabrání téměř na 100 % průniku jakéhokoliv hmyzího útočníka.

Každý, kdo má v okně síť proti hmyzu, Vám jistě potvrdí, že už by bez ní nedokázal žít.

Je to díky jejich neuvěřitelné praktičnosti a účinnosti. Díky těmto sítím se totiž otravného hmyzu jednou pro vždy zbavíte, a přesto si můžete nadále vychutnávat vlahý letní vzduch.

Tento doplněk domácnosti jistě potěší i majitele domácích mazlíčků. Díky sítím totiž nemůže žádný živočich dovnitř, ale ani ven.

Můžete mít tedy jistotu, že i když zrovna potřebujete vyvětrat v místnosti, ve které nejste, Váš pejsek nebo kočička si nevyrazí na procházku.

Na webu společnosti FOA, která se na stínicí techniku specializuje, jsme našli hned tři druhy těchto sítí.

Typy sítí proti hmyzu

Jak jsme si již řekli, FOA nabízí celkem tři typy sítí proti hmyzu. Jsou to sítě nasazené na rám okna, rolovací sítě a varianta s panty, která se umísťuje do dveří. My si teď ale jednotlivé typy představíme blíže a detailněji. 

Sítě proti hmyzu nasazené na rám okna

Jde o nejrozšířenější variantu sítí do oken. Bodují zejména cenou, která je nejnižší. Montáž se obejde bez vrtání a jde spíše o nasazení než opravdovou montáž. Síť je opatřena otočnými háčky.

Když síť přiložíte k okennímu rámu, stačí háčky pootočit a zaklesnout za rám okna.

Síť dostanete již připevněnou k profilu, takže žádné natahování a upevňování v profilu Vás nečeká. Navíc si můžete vybrat barvu profilu – bílá, hnědá, černá, či imitace dřevin. Dokonce i síťka může být buď šedá nebo černá. Pohodlně se tak přizpůsobíte svému interiéru nebo barvě rolet.

Máte-li okna se zaoblenými rámy, sáhněte po variantě Exclusive, u kterých je profil o něco větší než u varianty Standard.

Sítě proti hmyzu rolovací

S rolovacími sítěmi získáváte více luxusu, ale na druhou stranu vyžadují montáž za pomoci vrtání. Můžete se rozhodnout, zda chcete vrtat do rámu okna, do zdi nebo do špalety. Dostanete kvalitní hliníkový profil s napnutou sítí a s šířkou 3,2 cm.

Když budete měřit okno před objednáním rolovací sítě proti hmyzu, zahrňte do rozměrů i šířky profilu a pamatujte na to, že nahoře bude navinovací box, který zabere ještě 4,7 cm prostoru.

Web www.foa.cz je naštěstí plný návodů jak postupovat při měření, montáži i údržbě sítí a rolet.

Pokud se okna otevírají dovnitř místnosti, musí být sítě nainstalovány zvenčí, a naopak, pokud se okna otevírají směrem ven, bude síť zevnitř místnosti.

Bydlíte-li v podkrovním bytě, můžete mít i tak sítě proti hmyzu, jelikož jsou k dispozici i pro střešní okna. Jak nasazovací, tak rolovací.

Sítě proti hmyzu vrtané na dveře

Otevřené dveře jsou další vstupní bod pro obtížný hmyz. Je proto možné opatřit sítěmi i je. Nejdůležitější jsou samozřejmě hlavní vchodové dveře. Se sítěmi na vchodových dveřích se setkáváme téměř výhradně u rodinných domů.

Jakkoliv je možné mít chráněné dveře před hmyzem i pátém patře panelového domu, nebývá to většinou místo, kudy by pronikalo nějaké významné množství hmyzu. Navíc je pak síť vystavena jako lákadlo pro vandaly.

Častěji se sítě na dveřích objeví u balkonových dveří. A to už i v panelácích. Ať už jste v jakémkoliv patře, hmyz se do té výšky vždy dostane. Někdy dokonce pod střechou paneláku najdete hnízdo vos či sršní.

Zničit ho tak, aby se příští rok už neukázaly, skoro nejde. Stačí ale použít síť na dveře a je po problému.

Pro úplný výčet dveří bychom měli vyjmenovat i interiérové dveře. Nic Vám nebrání mít sítě i mezi dětským pokojem a obývákem.

Třeba v případě, kdy je vaše dítě alergické na včelí bodnutí, může taková síť na dveřích do jeho pokojíku představovat další stupeň ochrany. Přiznejme ale, že úplně běžné to není.

Síť je navrtána na nepohyblivý rám dveří. Jako u oken – pokud otevíráte dveře ven, síť vrtáte dovnitř a opačně. Při zaměření je důležité nechat místo pro navrtání pantů, a to ideálně 3 cm.

Panty by měly být logicky vždy na stejné straně, jako jsou panty na dveřích.

Jestli máte doma pejska či jiné zvíře, které je zvyklé dveřmi procházet, můžete opatřit síť dvířky.

Typ síťky

Jak jste si mohli všimnout, síťky od FOA jsou dostupné ve dvou barevných variantách, a to v černé a šedé. Materiál, který je použit pro její výrobu, je sklolaminát, který je dále potažen ochrannou vrstvou z PVC. Je důležité udržovat tuto síťku čistou.

Na techniku údržby se podíváme za chvíli. Teď si zatím můžeme říct, že je vhodné ji vyčistit alespoň dvakrát za sezonu.

Síť je umístěna v hliníkovém rámu a dobře propouští světlo.

Možnosti montáže sítí proti hmyzu

FOA si zakládá na tom, aby montáž sítí byla co nejjednodušší a zvládl to skutečně každý. Proto sítě přichází již složené. Pokud zvolíte rolovací nebo dveřní síť, připravte si vrtačku.

A co dál? Dál už se nechte vést podrobnými manuály nebo ještě praktičtějšími videonávody. Vše najdete hezky pohromadě.

Stačí, když vyberete Vámi zvolenou variantu sítě, a už si můžete přečíst návod, nebo si prohlédnout video, abyste věděli, jak na to.

Pokud přesto budete mít nejasnosti, obraťte se na zákaznickou linku, kde se Vám budou věnovat zkušení odborníci a celým procesem výběru, měření, objednávky a montáže sítí proti hmyzu Vás provedou.

Údržba a čištění sítí proti hmyzu

Vzhledem k tomu, že přes sítě se k nám domů dostává vzduch, měli bychom dbát o jeho kvalitu.

K tomu postačí pravidelná údržba sítí. Ptáte se, jak na to? Tady je odpověď:

Sítě nasazené na rámu okna

Použijte vysavač

Pokud máte sítě v okně, je vhodné je očistit za pomoci vysavače. Ten nastavte na nejslabší výkon a velmi jemně sítě vysajte. Nevyvíjejte na hubici tlak, jinak dojde k promáčknutí či poškození sítě. Ideálním řešením je použití kartáčového nástavce.

Důkladná údržba

Pomocí kotvicích háčků síť uvolněte a očistěte kartáčem na oděvy. Poté za pomoci vlhkého hadříku síť včetně rámu umyjte. Nepoužívejte agresivní chemická čistidla. Nakonec můžete síť opláchnout sprchou a nechat vysušit.

Síť na zimu schovejte

Doporučujeme skladování naležato na suchém místě. Pokud síť zabalíte do folie, zabráníte jejímu znečistění.

Rolovací sítě

Použijte vysavač

Síť nedemontujte, pouze ji natáhněte a vysajte. Vysavač nastavte na slabý výkon a nikdy na hubici netlačte, ať nedojde k poškození sítě.

Důkladná údržba

Ta probíhá stejně jako v případě sítí nasazených na rám okna. Použijte kartáč na oblečení a poté vlhký hadr s mýdlovou vodou. Po dokončení nechte roletu roztaženou, aby mohla důkladně proschnout.

Co se sítí v zimě

Přes zimu doporučujeme mít sítě narolované v kazetě.

Výhoda nákupu sítí od FOA

Pokud zvažujete nákup sítí proti hmyzu, vyberte si FOA. Zakoupíte si nejen velmi kvalitní produkt od renomovaného prodejce, ale současně získáte mnoho výhod.

Sítě proti hmyzu od FOA jsou totiž zhotovené na míru, takže se Vám nestane, že na Vaše okno nesednou podle představ. Současně si můžete vybrat hned ze dvou barev této sítě a z celé palety barev v případě profilu.

Montáž je velmi jednoduchá, a pokud byste měli problém, na stránkách www.foa.cz najdete pomoc. Co se týče zaměření sítí před nákupem, je vše opět podrobně popsáno na webu.

Zůstaňte v bezpečí před obtížným hmyzem

Výhody a univerzální použití sítí proti hmyzu by měly přesvědčit každého, aby si je pořídil. Mají nízkou pořizovací cenu, dlouholetou trvanlivost, a sedí na každé okno či dveře.

Problému s hmyzem předcházejí, a to dokonce humánním a ekologickým způsobem – zajistí, aby hmyz zůstal venku.

Není tedy nutné doma instalovat mucholapky, kupovat jedovaté spreje nebo používat speciální lampy a jiné odpuzovače. Prostě podle hesla: Kdo chce mít klid, má v oknech síť.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Lifestyle
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Lifestyle
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Lifestyle
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva