Domů     Sítě proti hmyzu: První linie obrany
Sítě proti hmyzu: První linie obrany
komerční sdělení

Znáte to – chcete jen trochu vyvětrat, tak otevřete okno. Stačí se ale na chvíli zamyslet, zadívat se na film či se začíst do knihy a už máte doma spoustu nezvaných hostů.

Komáři, mouchy, ovádi a další obtížný hmyz je přitahován světlem a teplem a Vy pak musíte nasadit těžké zbraně v podobě Biolitu, plácačky nebo stočených novin.

Přitom by stačily sítě proti hmyzu na každém okně.

Hmyz – nepříjemný a nebezpečný host

Zejména v teplejších letních dnech je hmyz velmi aktivní. Ovšem už na začátku března se běžně s komáry nebo mouchami setkáváme. A pokud je teplý rok, ještě v polovině prosince nelze bez obav otevřít okna dokořán.

Bodnutí komára je sice nepříjemné, ale dá se přežít. To si jistě říká mnoho z nás. Ale je to právě komár, který je spoluzodpovědný za přenos tak strašné nemoci, jako je malárie.

Jistě – u nás celkem vzácná, ale vloni se jí celosvětově nakazilo 230 miliónů lidí a 400 tisíc z nich zemřelo.

V Česku se na komáří bodnutí sice také umíralo, ale šlo o jednotky případů. Ačkoliv třeba takovou lymskou boreliózu mohou přenášet i naši komáři.

Možná je ale nejhorší ten nepříjemný pisklavý zvuk komára, který Vám nedovolí spát a Vy čekáte, kdy konečně usedne a bodne.

Vosa, včela nebo sršeň, to už je vyšší kalibr. Pokud je někdo na jejich jed alergický, tak už jde opravdu o život. Ale ani pro zdravého člověka není příjemné být v jedné místnosti s vosou či dokonce se sršní.

Jaký je princip sítí proti hmyzu?

Sítě proti hmyzu zabraňují všem obtížným tvorečkům ztrpčovat Vám život ve Vašem bytě či domě. Jejich princip je snadný a podobá se sítu, které má za úkol větší předměty zadržet a menší nechat projít.

To, co skrze síť může projít, to je čerstvý vzduch zvenčí. Co naopak zůstane venku, to je i ten nejmenší brouček a muška. Přes síť napnutou na okně či dveřích se prostě nemají jak dovnitř dostat. A samozřejmě se to netýká jen létajícího, ale i lezoucího hmyzu.

Nenarušují sítě proti hmyzu funkci okna?

Okna, která jsou opatřena sítěmi do oken, mají plně zachované všechny své funkce. Nemusíte se bát, že byste okno nemohli zavřít či naopak naplno otevřít, pokud je opatřeno sítí proti hmyzu. Sítě jsou navrženy tak, že se nasadí na okenní rám.

Tam se uchytí pomocí magnetků, suchým zipem, případně se zaklesnou nějakými háčky. Okraje sítě tak přiléhají k pevné části okna a pohyblivé křídlo je možné používat úplně normálně.

Existují samozřejmě důvody, proč dočasně síť proti hmyzu odstranit – potřeba otevřít i druhou polovinu okna, mytí parapetu nebo když chcete pověsit prádlo na sušák, přimontovaný zvenčí pod oknem.

Proto je každá síť připevněna tak, aby ji šlo jednoduše sejmout a vzápětí opět nasadit.

Na jaká okna lze síť proti hmyzu instalovat?

Zjednodušeně řečeno na každé. Nezáleží na typu, rozměrech nebo výrobci okna. Každé okno může být sítí osazeno. Jestliže používáte typizovaná okna známých výrobců, mají přesně dané rozměry, což zjednodušuje výrobu sítí.

I tak se ale doporučuje před objednáním sítí do oken pečlivě změřit rozměry oken, aby síť dobře seděla a plnila svou funkci.

Braňte se proti hmyzu sítěmi v oknech

Národ Jana Žižky dobře ví, že obrana pevnosti je vždy snazší než její dobývání. Sítě proti hmyzu, které napnete v oknech, tvoří první linii obrany. Pokud jsou správně nainstalovány, zabrání téměř na 100 % průniku jakéhokoliv hmyzího útočníka.

Každý, kdo má v okně síť proti hmyzu, Vám jistě potvrdí, že už by bez ní nedokázal žít.

Je to díky jejich neuvěřitelné praktičnosti a účinnosti. Díky těmto sítím se totiž otravného hmyzu jednou pro vždy zbavíte, a přesto si můžete nadále vychutnávat vlahý letní vzduch.

Tento doplněk domácnosti jistě potěší i majitele domácích mazlíčků. Díky sítím totiž nemůže žádný živočich dovnitř, ale ani ven.

Můžete mít tedy jistotu, že i když zrovna potřebujete vyvětrat v místnosti, ve které nejste, Váš pejsek nebo kočička si nevyrazí na procházku.

Na webu společnosti FOA, která se na stínicí techniku specializuje, jsme našli hned tři druhy těchto sítí.

Typy sítí proti hmyzu

Jak jsme si již řekli, FOA nabízí celkem tři typy sítí proti hmyzu. Jsou to sítě nasazené na rám okna, rolovací sítě a varianta s panty, která se umísťuje do dveří. My si teď ale jednotlivé typy představíme blíže a detailněji. 

Sítě proti hmyzu nasazené na rám okna

Jde o nejrozšířenější variantu sítí do oken. Bodují zejména cenou, která je nejnižší. Montáž se obejde bez vrtání a jde spíše o nasazení než opravdovou montáž. Síť je opatřena otočnými háčky.

Když síť přiložíte k okennímu rámu, stačí háčky pootočit a zaklesnout za rám okna.

Síť dostanete již připevněnou k profilu, takže žádné natahování a upevňování v profilu Vás nečeká. Navíc si můžete vybrat barvu profilu – bílá, hnědá, černá, či imitace dřevin. Dokonce i síťka může být buď šedá nebo černá. Pohodlně se tak přizpůsobíte svému interiéru nebo barvě rolet.

Máte-li okna se zaoblenými rámy, sáhněte po variantě Exclusive, u kterých je profil o něco větší než u varianty Standard.

Sítě proti hmyzu rolovací

S rolovacími sítěmi získáváte více luxusu, ale na druhou stranu vyžadují montáž za pomoci vrtání. Můžete se rozhodnout, zda chcete vrtat do rámu okna, do zdi nebo do špalety. Dostanete kvalitní hliníkový profil s napnutou sítí a s šířkou 3,2 cm.

Když budete měřit okno před objednáním rolovací sítě proti hmyzu, zahrňte do rozměrů i šířky profilu a pamatujte na to, že nahoře bude navinovací box, který zabere ještě 4,7 cm prostoru.

Web www.foa.cz je naštěstí plný návodů jak postupovat při měření, montáži i údržbě sítí a rolet.

Pokud se okna otevírají dovnitř místnosti, musí být sítě nainstalovány zvenčí, a naopak, pokud se okna otevírají směrem ven, bude síť zevnitř místnosti.

Bydlíte-li v podkrovním bytě, můžete mít i tak sítě proti hmyzu, jelikož jsou k dispozici i pro střešní okna. Jak nasazovací, tak rolovací.

Sítě proti hmyzu vrtané na dveře

Otevřené dveře jsou další vstupní bod pro obtížný hmyz. Je proto možné opatřit sítěmi i je. Nejdůležitější jsou samozřejmě hlavní vchodové dveře. Se sítěmi na vchodových dveřích se setkáváme téměř výhradně u rodinných domů.

Jakkoliv je možné mít chráněné dveře před hmyzem i pátém patře panelového domu, nebývá to většinou místo, kudy by pronikalo nějaké významné množství hmyzu. Navíc je pak síť vystavena jako lákadlo pro vandaly.

Častěji se sítě na dveřích objeví u balkonových dveří. A to už i v panelácích. Ať už jste v jakémkoliv patře, hmyz se do té výšky vždy dostane. Někdy dokonce pod střechou paneláku najdete hnízdo vos či sršní.

Zničit ho tak, aby se příští rok už neukázaly, skoro nejde. Stačí ale použít síť na dveře a je po problému.

Pro úplný výčet dveří bychom měli vyjmenovat i interiérové dveře. Nic Vám nebrání mít sítě i mezi dětským pokojem a obývákem.

Třeba v případě, kdy je vaše dítě alergické na včelí bodnutí, může taková síť na dveřích do jeho pokojíku představovat další stupeň ochrany. Přiznejme ale, že úplně běžné to není.

Síť je navrtána na nepohyblivý rám dveří. Jako u oken – pokud otevíráte dveře ven, síť vrtáte dovnitř a opačně. Při zaměření je důležité nechat místo pro navrtání pantů, a to ideálně 3 cm.

Panty by měly být logicky vždy na stejné straně, jako jsou panty na dveřích.

Jestli máte doma pejska či jiné zvíře, které je zvyklé dveřmi procházet, můžete opatřit síť dvířky.

Typ síťky

Jak jste si mohli všimnout, síťky od FOA jsou dostupné ve dvou barevných variantách, a to v černé a šedé. Materiál, který je použit pro její výrobu, je sklolaminát, který je dále potažen ochrannou vrstvou z PVC. Je důležité udržovat tuto síťku čistou.

Na techniku údržby se podíváme za chvíli. Teď si zatím můžeme říct, že je vhodné ji vyčistit alespoň dvakrát za sezonu.

Síť je umístěna v hliníkovém rámu a dobře propouští světlo.

Možnosti montáže sítí proti hmyzu

FOA si zakládá na tom, aby montáž sítí byla co nejjednodušší a zvládl to skutečně každý. Proto sítě přichází již složené. Pokud zvolíte rolovací nebo dveřní síť, připravte si vrtačku.

A co dál? Dál už se nechte vést podrobnými manuály nebo ještě praktičtějšími videonávody. Vše najdete hezky pohromadě.

Stačí, když vyberete Vámi zvolenou variantu sítě, a už si můžete přečíst návod, nebo si prohlédnout video, abyste věděli, jak na to.

Pokud přesto budete mít nejasnosti, obraťte se na zákaznickou linku, kde se Vám budou věnovat zkušení odborníci a celým procesem výběru, měření, objednávky a montáže sítí proti hmyzu Vás provedou.

Údržba a čištění sítí proti hmyzu

Vzhledem k tomu, že přes sítě se k nám domů dostává vzduch, měli bychom dbát o jeho kvalitu.

K tomu postačí pravidelná údržba sítí. Ptáte se, jak na to? Tady je odpověď:

Sítě nasazené na rámu okna

Použijte vysavač

Pokud máte sítě v okně, je vhodné je očistit za pomoci vysavače. Ten nastavte na nejslabší výkon a velmi jemně sítě vysajte. Nevyvíjejte na hubici tlak, jinak dojde k promáčknutí či poškození sítě. Ideálním řešením je použití kartáčového nástavce.

Důkladná údržba

Pomocí kotvicích háčků síť uvolněte a očistěte kartáčem na oděvy. Poté za pomoci vlhkého hadříku síť včetně rámu umyjte. Nepoužívejte agresivní chemická čistidla. Nakonec můžete síť opláchnout sprchou a nechat vysušit.

Síť na zimu schovejte

Doporučujeme skladování naležato na suchém místě. Pokud síť zabalíte do folie, zabráníte jejímu znečistění.

Rolovací sítě

Použijte vysavač

Síť nedemontujte, pouze ji natáhněte a vysajte. Vysavač nastavte na slabý výkon a nikdy na hubici netlačte, ať nedojde k poškození sítě.

Důkladná údržba

Ta probíhá stejně jako v případě sítí nasazených na rám okna. Použijte kartáč na oblečení a poté vlhký hadr s mýdlovou vodou. Po dokončení nechte roletu roztaženou, aby mohla důkladně proschnout.

Co se sítí v zimě

Přes zimu doporučujeme mít sítě narolované v kazetě.

Výhoda nákupu sítí od FOA

Pokud zvažujete nákup sítí proti hmyzu, vyberte si FOA. Zakoupíte si nejen velmi kvalitní produkt od renomovaného prodejce, ale současně získáte mnoho výhod.

Sítě proti hmyzu od FOA jsou totiž zhotovené na míru, takže se Vám nestane, že na Vaše okno nesednou podle představ. Současně si můžete vybrat hned ze dvou barev této sítě a z celé palety barev v případě profilu.

Montáž je velmi jednoduchá, a pokud byste měli problém, na stránkách www.foa.cz najdete pomoc. Co se týče zaměření sítí před nákupem, je vše opět podrobně popsáno na webu.

Zůstaňte v bezpečí před obtížným hmyzem

Výhody a univerzální použití sítí proti hmyzu by měly přesvědčit každého, aby si je pořídil. Mají nízkou pořizovací cenu, dlouholetou trvanlivost, a sedí na každé okno či dveře.

Problému s hmyzem předcházejí, a to dokonce humánním a ekologickým způsobem – zajistí, aby hmyz zůstal venku.

Není tedy nutné doma instalovat mucholapky, kupovat jedovaté spreje nebo používat speciální lampy a jiné odpuzovače. Prostě podle hesla: Kdo chce mít klid, má v oknech síť.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Slavní milenci Marilyn Monroe: Brando s ní podvede dvě manželky!
Je dříč, kterému hází klacky pod nohy značně kolísavý zdravotní stav. Hledá lásku, je citlivá, ale osud ji zrovna dvakrát nepřeje. Kdo ze slavných měl (prý) to štěstí, že mu kráska projevila svou přízeň, aniž by se to příliš vědělo?    Slavný americký herec a režisér Marlon Brando (1924–2004) se nechá slyšet, že „s Marilyn […]
Lifestyle
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Lifestyle
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před […]
Prostějovská Starorežná: Skutečně stál u jejího původu samotný čert?
Co se počátků prostějovského lihovarnictví týče, legenda praví, že kdysi Lucifer vyslal jednoho z čertů na Hanou, aby tam lovil lidské duše. Pekelný posel obcházel hanácká města a vsi, ale nejprve se mu práce nějak nedařila… Konečně úpis! Až v jedné vsi u Prostějova se na něj konečně usmálo štěstí. Našel totiž bohatou selku, která […]
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
záhady a tajemství
Strašidelný pařížský hřbitov: Bloudí zde upírka či Bílá paní?
Père Lachaise, největší pařížský hřbitov, je prý doslova protkaný duchy a jinými tajemnými přízraky, které zde údajně často vídají i strážci hřbitova. Nelze kupříkladu přehlédnout gigantický náhrobek, jenž patřil baronce Stroganovové, manželce hraběte Demidoffa. Baronka byla vyhoštěna do Paříže a odloučena od svého manžela. Zemřela ve věku 40 let jako velmi bohatá žena. Říká se, […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Čarodějnictví a magie: Co na to věda?
Čarodějnictví a magie se lidé báli odedávna. Možná zde svou roli sehrávala i pověrčivost a určité nesmiřitelné pojetí smrti či existence druhého břehu. Duše zemřelých se často stávaly objektem jakéhosi pověrečného strachu… Například staří Mezopotámci dokonce věřili, že pokud nebude duch zemřelého na onom světě spokojený, může nám ublížit nebo dokonce rovněž i zabíjet. Zejména […]
Dolores O ´Riordan: Byla smrt slavné zpěvačky opravdu jen náhoda?
Kdo by neznal hity jako Zombie, Dreams nebo Linger? Věděli jste, že slavná písničkářka Dolores O ´Riordan vystupovala nejprve po hospodách? Poté potkala irské „Brusinky“ a nastartovala slavnou kariéru. Když ale před čtyřmi lety náhle umírá, mezi lidmi se říká, že to není jen tak. Může za to psychika, cizí zavinění, nebo je za vším […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Africká fialka je skromná kráska
panidomu.cz
Africká fialka je skromná kráska
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v