Domů     Šílený vědec: Sigmund Freud měnil zdravé lidí na blázny!
Šílený vědec: Sigmund Freud měnil zdravé lidí na blázny!

Objevil pro nás psychoanalýzu na typické pohovce i sexuální symboliku snů. A taky Oidipův komplex a autoanalýzu svých myšlenek. Jenže také dokázal obratně manipulovat se svými pacienty. Vložit jim do mozku vědomou lež. Kdo vlastně byl Sigmund Freud?

Narodil se 6. května 1856 jako Sigismund Šlomo Freud, nejstarší z osmi dětí z třetího manželství židovského obchodníka s látkami v moravském Příboru.

Podle rodinné legendy v okamžiku, kdy přišel na svět, prorokovala selka jeho matce, že právě porodila světu velkého muže.

Já nejsem tvůj dědeček, já jsem tvůj otec!

Každopádně bylo už od jeho útlého věku jasné, že to má v hlavě uspořádané malinko jinak než jeho vrstevníci. Tak například svého věkem postaršího otce dlouho považoval za svého dědečka. Myslel si, že jeho skutečným otcem je jeho dospělý nevlastní bratr.

Do školy jako kluk nechodil, vzdělání se mu dostávalo doma. Teprve v deseti letech nastoupil ve Vídni, kam se mezitím rodina přestěhovala, na vyhlášené Leopoldstädter Kommunal-Realgymnasium. Byl přijat o rok dříve, než bývalo zvykem.

Svého otce považoval za dědečka.
Svého otce považoval za dědečka.

Neudal spolužáky, a tak dostal čtyřku z mravů

Na nové škole vynikal nejenom svými studijními výsledky (absolvoval s vyznamenáním), ale také poněkud netradičním přístupem ke spolužákům i pedagogům.

Když ve čtrnácti letech „zapomněl“ oznámit pedagogickému sboru, že jeho spolužáci ve velkém navštěvují bordely a bary, v kde se scházejí hosté nevalné pověsti, dočkal se snad jediného kázeňského potrestání ve svém životě. Na vysvědčení tenkrát svítila čtyřka z mravů!

Žádná práva. Půjdu na medicínu!

Dlouho to vypadalo, že se po maturitě nechá zapsat na práva. Jenže poté, co si v roce 1873 přečetl spis O přírodě, úplně propadl medicíně.

Na Vídeňské univerzitě promoval jako doktor všeobecného lékařství sice po osmi letech, v roce 1881, zato obohacen dvěma dlouhodobými studijními pobyty v experimentální zoologické zahradě v italském Terstu. A k tomu se od začátku studia souběžně věnoval vědecké činnosti.

Freud musel prokázat, že bude dobrým manželem.
Freud musel prokázat, že bude dobrým manželem.

Rád by se oženil, ale…

Kdyby bylo jen na něm, přidal by k tomu ještě jednu změnu. Vzal by před oltář svou vyvolenou Marthu Bernays. Zamiloval se do ní na první pohled, a i ona sympatie mladému vědci opětovala. Jenže zasáhla rodina. Dcera se za chudého vědce vdávat nebude. Ať mladík napřed ukáže, že dokáže uživit rodinu, a pak se uvidí.

Na zkušené u mistra hypnózy

Ani pozice lékařského asistenta ve Vídeňské všeobecné nemocnici, ani postavení a gáže privátního docenta ještě rodičům Marthy nestačily. A tak si Sigmund Freud sbalil kufry a vyrazil na zkušenou.

Na roční stipendijní pobyt do Francie, k vyhlášenému mistru psychologie, pařížskému profesorovi Jeanu-Martinu Charcotovi. Muži, který při léčbě lidských duší experimentoval s hypnózou.

Freud se začal věnovat studiu hysterie
Freud se začal věnovat studiu hysterie

Konečně ve vlastním!

Freuda však fascinovala jiná část Charcotových výzkumů – hysterie. Té se rozhodl věnovat ve své soukromé praxi, kterou si otevřel hned po svém návratu do Vídně.

A snad proto, aby si měl na kom své nové poznatky a metody trénovat, pojal konečně za manželku svou dlouholetou lásku Marthu.

Do ordinace přibyla Freudova pohovka

Tehdy začala jeho cesta k dosud nevídané metodě, k psychoanalýze. Dříve používaný dialog mezi lékařem a pacientem se postupně změnil v klientův monolog.

A aby se vyšetřovaná osoba při psychoanalýze cítila opravdu uvolněně a mohla se soustředit jen na mluvení, změnil i prostředí k léčbě. Do ordinace přibyla zvláštní část nábytku – pohovka.

K nové metodě zkoumání přibyla i pohovka,
K nové metodě zkoumání přibyla i pohovka,

Zkusili na ní elektroléčbu i trhání zubů

A také měl svou vlastní „učitelku“. Dvaačtyřicetiletou Annu von Lieben přivedly na psychiatrický gauč nervóza a hysterie. A také šílené pokusy o vyléčení, které už měla za sebou. Lékaři na ní vyzkoušeli hašiš, námel i elektroléčbu.

Když to nepomohlo, nechali jí vytrhnout několik zubů. Nepřineslo to žádné zlepšení.

Léčba skončila, pacient přežil

A tak Anna zkusila Freuda, který ji nechal – světe, div se – mluvit. K malé radosti Anniny rodiny, která si dlouho myslela, že z nebožačky jen tahá další peníze, stejně jako jeho předcházející kolegové. Vždyť také celé léčení trvalo skoro tři roky.

Jenže Anna postupně líčila Freudovi své bolesti, nedostatek sebevědomí, hádky s manželem. A týden od týdne se její stav zlepšoval. Najednou tu byl konec, ale zároveň i začátek. Konec léčby a začátek nové metody – psychoanalýzy.

Freud začal zkoumat, že neuróza vzniká potlačování sexuálnímu pudu.
Freud začal zkoumat, že neuróza vzniká potlačování sexuálnímu pudu.

K posteli si stavěl hradbu ze židlí

Na řadu přišlo zkoumání neurózy. Sigmund Freud tehdy přišel se šokujícím zjištěním. Tvrdil, že za neurózu může potlačování sexuálního pudu, tedy pacientova libida. A také případy zneužívání v dětství.

Jako příklad uváděl svého pacienta, který si vždycky před usnutím musel k posteli postavit čtyři židle. Teprve pak schopen spokojeně usnout. Brzy společně našli vysvětlení. Mladíka ve čtyřech letech zneužila služka. A on si od té doby u postele stavěl pomyslnou hradbu.

Díky autoanalýze objevil oidipovský komplex

Vždycky věřil tomu, že sny jsou jakýmsi zrcadlem namířeným do duše. Začal je tedy zkoumat sám na sobě. Autoanalýza mu nakonec asi nejvíce pomohla v tom, aby odhalil svůj vztah k otci. Tehdy objevil a pojmenoval oidipovský komplex.

„I u sebe jsem objevil zamilovanost do matky a žárlivost vůči otci,“ napsal rok po smrti svého táty.

Podle něj jsou sny zrcadlem namířeným do duše.
Podle něj jsou sny zrcadlem namířeným do duše.

Lhal nám!

Stejně rychle jako oslavné zprávy o jeho velkých objevech, se začaly vynořovat zvěsti o totálních přešlapech zdánlivě tolik úspěšného psychiatra. Doktor Jekyll měl patrně svého pana Hydea. Objevilo se pár pacientů, kteří tvrdili, že je Freud obelhal.

Že si výsledky vyšetření upravoval tak, aby se mu hodily, jen aby jim dokázal, že pravda je na jeho, Freudově straně.

Místo ženy viděl v posteli vepře

Jednoho svého pacienta, jakéhosi Horace Finka, doslova přinutil k tomu, aby se rozvedl a následně uzavřel manželství s další Freudovou pacientkou. Jen to prý dokáže zničit jeho celoživotní psychické problémy. Výsledek?

Čerstvý novomanžel zabředl ještě do horší psychické krize. Ve svých představách viděl svou novou ženu jako muže, nebo dokonce jako prase! Freud to tenkrát svedl na Finkovu skrytou homosexulitu a nešťastný pacient skončil v blázinci.

Sám Freud trpěl depresemi.
Sám Freud trpěl depresemi.

Hystericky se bál smrti

Ale vlastní psychika začala ničit i Freuda. Už po čtyřicítce začal trpět těžkými depresemi a strachem ze smrti. Místo, kde trpěl nejvíce, bylo nádraží.

Vždy, když měl někam cestovat vlakem, přicházel na peron s několikahodinovým předstihem a donekonečna prý počítal svá zavazadla. Ještě hůř bylo, když neměl co kouřit.

Byl tak závislý na nikotinu, že když během 1. světové války došly ve Vídni doutníky, propadl se do hlubokých depresí.

Rakovina ho připravila o velký kus obličeje

Nekončící kuřácká vášeň si ale i u něj vybrala krutou daň. Kvůli rakovině přišel při opakovaných operacích o kus horního patra a čelisti. Ke zmírnění utrpení mu nepomohla ani velká zubní protéza, kterou pak nosil.

Nezabránilo mu to však v tom, aby až do posledních chvil svého života nevypilovával své teorie a metody.

Kvůli kouření a následné rakovině přišel o kus obličeje.
Kvůli kouření a následné rakovině přišel o kus obličeje.

Nacisté mu zakázali léčit

Pak Evropu ovládli nacisté. Na začátku jen pálili knihy, které židovský lékař za svého života napsal. Když dorazili do Vídně, přišel o chleba. Národně socialistická strana totiž tehdy zakázala činnost všem židovským lékařům. Na nátlak svých přátel se rozhodl před tímto zlem utéct do Anglie.

V bolestech požádal přítele o eutanázii

Jeho život mu pomohl ukončit jeho osobní lékař, Max Shur.
Jeho život mu pomohl ukončit jeho osobní lékař, Max Shur.

Poslední měsíce svého života strávil v Londýně. Pohříchu jich nebylo mnoho. Bolesti způsobené rakovinou byly den ze dne horší. Nakonec už skoro nemluvil. Pár posledních slov si schoval pro svého dlouholetého přítele, osobního lékaře Maxe Schura.

„Slíbil jste, že mi pomůžete, když už nebudu moct dál,“ řekl mu podle svědků Freud, a požádal ho tak o provedení eutanázie.

Smrtící dávka morfia mu zastavila srdce

Dne 23. září 1939 ve 3 hodiny ráno lékař svému příteli slib splnil, když mu píchl smrtící dávku morfia. Sigmund Freud se ze svého posledního spánku už neprobudil. Ač původem Žid, nechal se po smrti zpopelnit.

Urny s popelem slavného psychiatra, jeho milované ženy Marthy a dcery Anny jsou uloženy v kolumbáriu krematoria Golden Green, ležícího severozápadně od Londýna.

Foto: Shutterstock.com, WIkimedia Commons
Související články
Historie
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Historie
Zápasníka Milona z Krotonu roztrhali hladoví vlci
Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) se mezi lety 540–530 př. n. l. usazuje v Krotonu v jihoitalské Kalábrii a shromažďuje tu okruh svých žáků. Patří mezi ně i atlet Milon z Krotonu. „Čerpal od Pythagora nejenom filozofická poučení, ale i vědecká zdůvodnění tréninkových zásad a zápasnických chvatů,“ uvádí sportovní novinář Václav […]
Historie
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Historie
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka. […]
reklama
zajímavosti
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
panidomu.cz
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže