Domů     Šestnáctiletou dívku utýrali k smrti
Šestnáctiletou dívku utýrali k smrti
2.4.2024

Na území Spojených států amerických se odehrálo už mnoho strašlivých zločinů, o kterých psala média po celém světě. Jen málo jich však vyvolalo takové zděšení a šok, jako případ šestnáctileté dívky z Indiany jménem Sylvia Likensová. Její osud totiž ukázal, že zlo se může ukrývat naprosto kdekoli.

Sylvia Marie Likensová. Tak zní celé jméno děvčátka, které v lednu 1949 přichází na svět jako třetí dítě kočovníků Lestera a Elizabeth Likensových. Už začátek života není pro maličkou Sylvii jednoduchý.

Časté stěhování a finanční potíže rodiny doplňují i mnohé neshody mezi rodiči a časté odkládání dětí k příbuzným.

Přesto Sylvia vyrůstá k zodpovědnosti a odhodlání postarat se nejen o sebe, ale i o ty v jejím okolí, kteří to potřebují – především pak o svou mladší sestru Jenny, jejíž život ovlivnila obávaná obrna.

Už v době dospívání si Sylvia příležitostně vydělává hlídáním dětí, vyřizováním pochůzek nebo žehlením a není příliš lidí, kteří by se na ni neusmívali.

Většina těch, kdo jí znají, o ní hovoří jako o přátelské, sebevědomé a živé dívce s dlouhými vlnitými vlasy, které jí sahají až pod ramena. Brzy si Sylvia dokonce vyslouží roztomilou přezdívku: Cookie, což v překladu znamená „koláček“.

Případ šestnáctileté dívky z Indiany jménem Sylvia Likensová. Foto: CC - Public domain, Unknown author
Případ šestnáctileté dívky z Indiany jménem Sylvia Likensová. Foto: CC – Public domain, Unknown author

V novém domě

V červnu 1965 bydlí Sylvia společně se svými rodiči a mladší sestrou v hlavním městě Indiany, Indianapolis. Po konfliktu se zákonem se Lester rozhodne, že je čas odjet, zároveň však nechce svým dcerám narušit studium na zdejší technické střední škole.

Padne osudové rozhodnutí: Sylvia a Jenny zůstanou u matky jejich dvou spolužáků, 37leté Gertrudy Nadine Baniszewské.

Jde o ženu se sedmi dětmi, kterou okolí zná jako vzornou hospodyňku a matku a která je zárukou, že bude o dcery dobře postaráno. Vše má navíc podpořit částka ve výši dvaceti dolarů týdně, které budou Likensovi Baniszewské posílat.

Zpočátku vše vypadá na bezproblémové soužití, jenže záhy se začne ukazovat, že tvář zkušené a dobrosrdečné hospodyně ve skutečnosti ukrývá rozsáhlé psychické problémy a trauma z nevydařených manželství.

Pod vlivem drog

Psychický a fyzický zdravotní stav Gertrudy Baniszewské je později během vyšetřování podroben mnoha analýzám. Ukáže se, že v době, kdy do jejího domu dívky přišly, byla na pokraji sil.

Odmítla však navštěvovat lékaře a sama si pokoutně sháněla velmi silné léky, které však její stav ještě prohloubily a probudily v ní skutečnou zlost. Zlost, kterou si záhy začíná vybíjet především na starší Sylvii.

První záminkou se stávají zpožděné platby od rodičů obou sester. Frustrovaná Gertruda jednoho dne ve vzteku popadne dřevěné pádlo a několikrát jím udeří dívky do hýždí. „Starala jsem se o vás dvě, vy malé mrchy, týden úplně pro nic!“ křičí přitom nepříčetně. Od té chvíle se začne situace zhoršovat.

Psychický a fyzický zdravotní stav Gertrudy Baniszewské je později během vyšetřování podroben mnoha analýzám. Foto: USC Institute, CC BY-SA 3.0
Psychický a fyzický zdravotní stav Gertrudy Baniszewské je později během vyšetřování podroben mnoha analýzám. Foto: USC Institute, CC BY-SA 3.0

Je za tím žárlivost?

Důvod, proč si Gertruda k vybíjení svého vzteku vybírá Sylvii, úplně jasný není. Pravděpodobně to ale je kvůli jejímu fyzickému vzhledu a potenciálu pro úspěšný život.

Mladší Jenny je totiž výrazně plašší a ovlivněna lehkou duševní poruchou, takže v Gertrudě nevzbuzuje tak sžíravou žárlivost. Hrůza, ve které se hlavně Sylvie ocitá, narůstá postupně.  Dívce jsou nejprve odpírány večeře a brzy poté i veškeré další jídlo.

Místo něj je nucena jíst zbytky nebo zkažené potraviny z popelnic. Do týrání se postupně zapojují také Gertrudiny děti.

Když například Sylvie oznámí, že měla něco s jedním klukem, dostane se jí zuřivého bití a posměšků především od nejstarší dcery Pauly.

Mučení a ponižování

S postupem času začíná lidí, kteří Sylvii týrají, přibývat. Kromě Gertrudiných dětí se v domě objevuje i několik chlapců z okolí, kteří na výzvy paní domu využívají Sylvii jako cvičnou figurínu při lekcích juda.

Údery rukou, kopání či opakované pálení kůže zapálenými cigaretami, to vše musí Sylvia vytrpět. Jednoho večera pak Gertruda poroučí Sylvii, aby se před chlapci a svou sestrou svlékla donaha a masturbovala prázdnou lahví od Pepsi-Coly.

„Jen ukaž své sestře, co jsi za dívku!“ křičí na ni při tom pohrdavě. Strádání se postupně začíná projevovat i na dívčině zdraví. Za modřinami, boláky a postupným hubnutím však nikdo z okolí či ze školy nevidí nic, nad čím by se měl pozastavovat.

Nikdo jim nepomůže

Pozdější vyšetřování případu ukazuje, jak těžké může být pro oběti týrání dát o svém utrpení vědět okolí.

Sylvia ani Jenny pod tíhou výhrůžek a vydírání nedokážou najít pomoc nejen ve škole, ale nesvěří se ani svým rodičům, kteří se čas od času vracejí do Indianapolis, aby dcery navštívili.

Ani na minutu však s nimi nejsou sami bez přítomnosti Gertrudy a jejího spalujícího pohledu. Přesto se nakonec alespoň jedné osobě dívky svěří.

V září, ještě před uvězněním Sylvie, se v parku setkávají se svou starší sestrou Diannou Shoemakerovou, které prozrazují, jak je Gertruda týrá. Po hlášení od jednoho ze sousedů navíc do domácnosti přichází kontrola ze školy.

Nic z toho však nepomůže – Gertruda se ze všeho vymluví nebo Diannu vůbec nepustí do domu. A týrání pokračuje se stále větší intenzitou.

Případ Sylvie Likensové byl už v době vyšetřování masivně sledová a propuštění Gertrudy Baniszewské doprovázely protesty desítek tisíc lidí. Dodnes jde o jednu z nejvíce připomínaných tragédií v Indianě. Foto: Sedrick, CC BY-SA 3.0
Případ Sylvie Likensové byl už v době vyšetřování masivně sledová a propuštění Gertrudy Baniszewské doprovázely protesty desítek tisíc lidí. Dodnes jde o jednu z nejvíce připomínaných tragédií v Indianě. Foto: Sedrick, CC BY-SA 3.0

Pokus o útěk

Začátkem října se vše ještě zhorší. Sylvia je definitivně odstřižena od vnějšího prostředí. Přestává chodit do školy a v tom strašlivém domě se stává vězněm. Gertruda ji nejprve uvazuje k vaně, aby ji záhy přesunula do sklepa.

Tam je dívka držena nahá a téměř bez jídla a vody. Za drobný poplatek k ní Gertruda pouští děti ze sousedství, aby ji bily, polévaly vroucí vodou, ponižovaly, a nakonec i mrzačily:

23. října vyrývá Gertruda s pomocí 14letého Richarda Hobbse horkou jehlou do těla Sylvie nápis „Jsem prostitutka a jsem na to hrdá“.  O den později pak šílená paní domu probouzí Sylvii ze spánku a nutí ji napsat dopis.

V něm se má dívka přiznat rodičům, že utekla z domu Baniszewských k nějakým chlapcům. „Jenny, vím, že nechceš, abych umřela. Ale to ti můžu říct: já umřu,“ šeptá té noci Sylvia své sestře. Přesto se pokouší ještě o poslední vzdor:

25. října se snaží ze sklepa utéct. Kvůli zraněním a slabosti se jí to ale nedaří. Je znovu brutálně zbita a vhozena zpátky do sklepa.

Tragický konec

Nepomůže křik ani údery rýčem do zdí suterénu. 26. října odpoledne Sylvia na svá zranění umírá, načež Gertruda nařizuje Richardu Hobbsovi, aby zavolal policii.

Té následně předává dopis s historkou, že k ní v tomto stavu Sylvia sama přišla poté, co před pár dny utekla. Nacvičenou verzi událostí má říci i Jenny. Ta však nakonec jednoho policistu tiše žádá o pomoc a následně na stanici prozrazuje celou pravdu.

Zatčena je nejen Gertruda, ale i tři její nejstarší děti a několik dalších mladistvých včetně Richarda Hobbse. Všichni viníci dostávají vysoké tresty vězení. Gertruda a její dcera Paula pak rovnou doživotí.

Paula je nakonec po obnoveném procesu propuštěna v roce 1972, Gertruda se navzdory širokým protestům dočká propuštění za dobré chování v roce 1985. Až do své smrti v roce 1990 tvrdí, že za všechno, co se stalo, mohly hlavně léky, které brala.

Foto: CC, úvodní foto CC, public domain
Související články
Svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Svět zločinu
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Svět zločinu
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
reklama
svět zločinu
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
26 zaživa pohřbených dětí
Roku 1976 unáší trojice ozbrojených pachatelů v Kalifornii autobus plný školních dětí, a to včetně jeho řidiče. Zaživa je pohřbí v lomu, aby za ně mohli požadovat výkupné. I když má příběh šťastný konec, oběti únosu se potýkají s doživotními psychickými traumaty… Je 15. července 1976 kolem čtvrté odpoledne, když do žlutého školního autobusu, řízeného Frankem Edwardem Rayem, […]
Horor v brazilském ráji
Málokteré město na světě je takovým způsobem spojováno s veselím, štěstím a láskou jako brazilské Rio de Janeiro – místo, kde se každoročně odehrává světoznámý karneval, plný odvážných masek a tance. Jenže případ z roku 2013 ukazuje, že i na takovém místě může na nic netušící turisty čekat strašlivé překvapení jako vystřižené z těch nejhorších nočních můr. Nad […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a