Domů     Šestnáctiletou dívku utýrali k smrti
Šestnáctiletou dívku utýrali k smrti
2.4.2024

Na území Spojených států amerických se odehrálo už mnoho strašlivých zločinů, o kterých psala média po celém světě. Jen málo jich však vyvolalo takové zděšení a šok, jako případ šestnáctileté dívky z Indiany jménem Sylvia Likensová. Její osud totiž ukázal, že zlo se může ukrývat naprosto kdekoli.

Sylvia Marie Likensová. Tak zní celé jméno děvčátka, které v lednu 1949 přichází na svět jako třetí dítě kočovníků Lestera a Elizabeth Likensových. Už začátek života není pro maličkou Sylvii jednoduchý.

Časté stěhování a finanční potíže rodiny doplňují i mnohé neshody mezi rodiči a časté odkládání dětí k příbuzným.

Přesto Sylvia vyrůstá k zodpovědnosti a odhodlání postarat se nejen o sebe, ale i o ty v jejím okolí, kteří to potřebují – především pak o svou mladší sestru Jenny, jejíž život ovlivnila obávaná obrna.

Už v době dospívání si Sylvia příležitostně vydělává hlídáním dětí, vyřizováním pochůzek nebo žehlením a není příliš lidí, kteří by se na ni neusmívali.

Většina těch, kdo jí znají, o ní hovoří jako o přátelské, sebevědomé a živé dívce s dlouhými vlnitými vlasy, které jí sahají až pod ramena. Brzy si Sylvia dokonce vyslouží roztomilou přezdívku: Cookie, což v překladu znamená „koláček“.

Případ šestnáctileté dívky z Indiany jménem Sylvia Likensová. Foto: CC - Public domain, Unknown author
Případ šestnáctileté dívky z Indiany jménem Sylvia Likensová. Foto: CC – Public domain, Unknown author

V novém domě

V červnu 1965 bydlí Sylvia společně se svými rodiči a mladší sestrou v hlavním městě Indiany, Indianapolis. Po konfliktu se zákonem se Lester rozhodne, že je čas odjet, zároveň však nechce svým dcerám narušit studium na zdejší technické střední škole.

Padne osudové rozhodnutí: Sylvia a Jenny zůstanou u matky jejich dvou spolužáků, 37leté Gertrudy Nadine Baniszewské.

Jde o ženu se sedmi dětmi, kterou okolí zná jako vzornou hospodyňku a matku a která je zárukou, že bude o dcery dobře postaráno. Vše má navíc podpořit částka ve výši dvaceti dolarů týdně, které budou Likensovi Baniszewské posílat.

Zpočátku vše vypadá na bezproblémové soužití, jenže záhy se začne ukazovat, že tvář zkušené a dobrosrdečné hospodyně ve skutečnosti ukrývá rozsáhlé psychické problémy a trauma z nevydařených manželství.

Pod vlivem drog

Psychický a fyzický zdravotní stav Gertrudy Baniszewské je později během vyšetřování podroben mnoha analýzám. Ukáže se, že v době, kdy do jejího domu dívky přišly, byla na pokraji sil.

Odmítla však navštěvovat lékaře a sama si pokoutně sháněla velmi silné léky, které však její stav ještě prohloubily a probudily v ní skutečnou zlost. Zlost, kterou si záhy začíná vybíjet především na starší Sylvii.

První záminkou se stávají zpožděné platby od rodičů obou sester. Frustrovaná Gertruda jednoho dne ve vzteku popadne dřevěné pádlo a několikrát jím udeří dívky do hýždí. „Starala jsem se o vás dvě, vy malé mrchy, týden úplně pro nic!“ křičí přitom nepříčetně. Od té chvíle se začne situace zhoršovat.

Psychický a fyzický zdravotní stav Gertrudy Baniszewské je později během vyšetřování podroben mnoha analýzám. Foto: USC Institute, CC BY-SA 3.0
Psychický a fyzický zdravotní stav Gertrudy Baniszewské je později během vyšetřování podroben mnoha analýzám. Foto: USC Institute, CC BY-SA 3.0

Je za tím žárlivost?

Důvod, proč si Gertruda k vybíjení svého vzteku vybírá Sylvii, úplně jasný není. Pravděpodobně to ale je kvůli jejímu fyzickému vzhledu a potenciálu pro úspěšný život.

Mladší Jenny je totiž výrazně plašší a ovlivněna lehkou duševní poruchou, takže v Gertrudě nevzbuzuje tak sžíravou žárlivost. Hrůza, ve které se hlavně Sylvie ocitá, narůstá postupně.  Dívce jsou nejprve odpírány večeře a brzy poté i veškeré další jídlo.

Místo něj je nucena jíst zbytky nebo zkažené potraviny z popelnic. Do týrání se postupně zapojují také Gertrudiny děti.

Když například Sylvie oznámí, že měla něco s jedním klukem, dostane se jí zuřivého bití a posměšků především od nejstarší dcery Pauly.

Mučení a ponižování

S postupem času začíná lidí, kteří Sylvii týrají, přibývat. Kromě Gertrudiných dětí se v domě objevuje i několik chlapců z okolí, kteří na výzvy paní domu využívají Sylvii jako cvičnou figurínu při lekcích juda.

Údery rukou, kopání či opakované pálení kůže zapálenými cigaretami, to vše musí Sylvia vytrpět. Jednoho večera pak Gertruda poroučí Sylvii, aby se před chlapci a svou sestrou svlékla donaha a masturbovala prázdnou lahví od Pepsi-Coly.

„Jen ukaž své sestře, co jsi za dívku!“ křičí na ni při tom pohrdavě. Strádání se postupně začíná projevovat i na dívčině zdraví. Za modřinami, boláky a postupným hubnutím však nikdo z okolí či ze školy nevidí nic, nad čím by se měl pozastavovat.

Nikdo jim nepomůže

Pozdější vyšetřování případu ukazuje, jak těžké může být pro oběti týrání dát o svém utrpení vědět okolí.

Sylvia ani Jenny pod tíhou výhrůžek a vydírání nedokážou najít pomoc nejen ve škole, ale nesvěří se ani svým rodičům, kteří se čas od času vracejí do Indianapolis, aby dcery navštívili.

Ani na minutu však s nimi nejsou sami bez přítomnosti Gertrudy a jejího spalujícího pohledu. Přesto se nakonec alespoň jedné osobě dívky svěří.

V září, ještě před uvězněním Sylvie, se v parku setkávají se svou starší sestrou Diannou Shoemakerovou, které prozrazují, jak je Gertruda týrá. Po hlášení od jednoho ze sousedů navíc do domácnosti přichází kontrola ze školy.

Nic z toho však nepomůže – Gertruda se ze všeho vymluví nebo Diannu vůbec nepustí do domu. A týrání pokračuje se stále větší intenzitou.

Případ Sylvie Likensové byl už v době vyšetřování masivně sledová a propuštění Gertrudy Baniszewské doprovázely protesty desítek tisíc lidí. Dodnes jde o jednu z nejvíce připomínaných tragédií v Indianě. Foto: Sedrick, CC BY-SA 3.0
Případ Sylvie Likensové byl už v době vyšetřování masivně sledová a propuštění Gertrudy Baniszewské doprovázely protesty desítek tisíc lidí. Dodnes jde o jednu z nejvíce připomínaných tragédií v Indianě. Foto: Sedrick, CC BY-SA 3.0

Pokus o útěk

Začátkem října se vše ještě zhorší. Sylvia je definitivně odstřižena od vnějšího prostředí. Přestává chodit do školy a v tom strašlivém domě se stává vězněm. Gertruda ji nejprve uvazuje k vaně, aby ji záhy přesunula do sklepa.

Tam je dívka držena nahá a téměř bez jídla a vody. Za drobný poplatek k ní Gertruda pouští děti ze sousedství, aby ji bily, polévaly vroucí vodou, ponižovaly, a nakonec i mrzačily:

23. října vyrývá Gertruda s pomocí 14letého Richarda Hobbse horkou jehlou do těla Sylvie nápis „Jsem prostitutka a jsem na to hrdá“.  O den později pak šílená paní domu probouzí Sylvii ze spánku a nutí ji napsat dopis.

V něm se má dívka přiznat rodičům, že utekla z domu Baniszewských k nějakým chlapcům. „Jenny, vím, že nechceš, abych umřela. Ale to ti můžu říct: já umřu,“ šeptá té noci Sylvia své sestře. Přesto se pokouší ještě o poslední vzdor:

25. října se snaží ze sklepa utéct. Kvůli zraněním a slabosti se jí to ale nedaří. Je znovu brutálně zbita a vhozena zpátky do sklepa.

Tragický konec

Nepomůže křik ani údery rýčem do zdí suterénu. 26. října odpoledne Sylvia na svá zranění umírá, načež Gertruda nařizuje Richardu Hobbsovi, aby zavolal policii.

Té následně předává dopis s historkou, že k ní v tomto stavu Sylvia sama přišla poté, co před pár dny utekla. Nacvičenou verzi událostí má říci i Jenny. Ta však nakonec jednoho policistu tiše žádá o pomoc a následně na stanici prozrazuje celou pravdu.

Zatčena je nejen Gertruda, ale i tři její nejstarší děti a několik dalších mladistvých včetně Richarda Hobbse. Všichni viníci dostávají vysoké tresty vězení. Gertruda a její dcera Paula pak rovnou doživotí.

Paula je nakonec po obnoveném procesu propuštěna v roce 1972, Gertruda se navzdory širokým protestům dočká propuštění za dobré chování v roce 1985. Až do své smrti v roce 1990 tvrdí, že za všechno, co se stalo, mohly hlavně léky, které brala.

Foto: CC, úvodní foto CC, public domain
Související články
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Svět zločinu
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
reklama
historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se