Domů     Sériový vrah zabil při přestřelce policistu
Sériový vrah zabil při přestřelce policistu
29.5.2024

Lékaři dělají možné i nemožné, aby mladého policistu vrátili do života. Poté, co je dopraven do „špitálu“, hodinu se snaží o jeho resuscitaci. Jejich nasazení ale nevede ke kýženému výsledku. Muž zákona umírá. V nemocnici přitom vydechne naposledy i jeho vrah.

Mohl to být úplně obyčejný kluk. Jeden z mnoha. Problém je, že Roman Postl není ten typ, který by proplouval životem s úsměvem na tváři. Mluví o tom, že má problémy se štítnou žlázou. Hrozné bolesti musí tlumit, nejlépe morfiem.

Narkotika ovšem jeho osobnosti neprospívají. Jen zhoršují jeho charakterové rysy, popsané později znalci jako emoční labilita. Rád na sebe strhává pozornost, je pánem dění. V březnu 1998, ve svých 29 letech, dorazí na diskotéku do Oseku na Teplicku.

Má s sebou pistoli. Nabitou. A také ji použije. Snad aby oslnil své „obecenstvo“, vypálí do vzduchu. Řadu hostů tím vyleká.

Nedaleko odsud v diskotéce Černý orel vraždil Postl poprvé. FOTO: Packa / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Nedaleko odsud v diskotéce Černý orel vraždil Postl poprvé. FOTO: Packa / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Prý se pouze bránil

Kdosi jeho „naparování“ počastuje komentářem, který se mu vůbec nezamlouvá. Teprve 17letý Jan Š. ale nemá v plánu se schovávat. Klidně se s „pistolníkem“ pustí do křížku. Ovládá bojová umění. Má nad Postlem navrch. Toho to dopálí.

Odmítá takhle potupně prohrát. Znovu sáhne po pistoli. Jana zavraždí a prostě odejde. Ovšem před muži zákona neunikne daleko. Tvrdí, že se jen bránil. U soudu později vyfasuje 13letý pobyt v kriminále.

Jak to bude s polepšením?

V souvislosti s tímhle mordem vypluje na povrch i další možný motiv. Vrah a jeho oběť se snad měli zajímat o stejnou dívku. Mladík se každopádně kaje a slibuje polepšení. Otázka ovšem je, jestli to myslí upřímně.

Už v kriminále údajně tvrdí, že za každý rok, strávený za mřížemi, sprovodí ze světa jednoho člověka. V dubnu 2008 je podmínečně propuštěn na svobodu. A už za pár měsíců znovu zabíjí.

Podnikatel chtěl pomoci s porouchaným autem, zaplatil životem. FOTO: Freepik
Podnikatel chtěl pomoci s porouchaným autem, zaplatil životem. FOTO: Freepik

Střílí a zabíjí

Zkraje září 2008 se pohybuje v okolí Prosetic v Teplicích. Tehdy narazí na 46letého podnikatele Karla D. Ten zastaví u krajnice u auta, které vypadá, že má poruchu. Je ochotný, chce pomoct. Zabiják mu jako „poděkování“ vpálí olovo do hlavy.

Následně je mrtvý muž okraden. Uplyne den. Na čerpací stanici v Ústí nad Labem si kroutí směnu 20letý brigádník Jiří Š. Umírá krátce poté, co na pumpu vtrhne Postl. Ten ho chladnokrevně odpraví. S kořistí pak bere do zaječích. Uběhne další den.

Postl se potlouká po Chomutově. Blíží se k jedné z tamních heren. Když vejde dovnitř, spatří za barem mladého Vietnamce. Zlikviduje ho ranou do hlavy. Později podnik zapálí, aby po sobě zahladil stopy.

V patách má policisty

Kouř přiláká náhodné svědky. Za chvíli už má Postl v patách muže zákona. Pátrají po něm i policisté Roman Jedlička a Michal Králík. Blíží se k budově bývalé pošty.

V boční ulici spatří muže, na kterého sedí popis prchajícího lupiče a vraha. Pak jim ale zase zmizí. Oba vyskočí z auta. Králík obíhá křoví. Vtom si všimne, že se tam podezřelý schoval. „Zařval jsem na něj, ať vyleze.

On na to nereagoval, tak jsem vytáhl služební zbraň a namířil na něj,“ bude policista vzpomínat v pořadu Legendy kriminalistiky.

Policistu Postl zastřelil před budou bývalé pošty v Chomutově. FOTO: Petr Kinšt / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED
Policistu Postl zastřelil před budou bývalé pošty v Chomutově. FOTO: Petr Kinšt / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED

Odhoď tu zbraň!

V tu chvíli už svírá pistoli i jeho kolega. Postl se nehodlá jen tak vzdát. Vyskočí z křoví na jakýsi plácek. Už je na něj dobře vidět. Členové hlídky si všimnou, že je také ozbrojený. Křičí ale, že má pouze maketu. Mává u toho rukama.

„Klidně mě střelte do hlavy,“ ječí. Oba policisté se snaží dramatickou situaci uklidnit. „Odhoď tu zbraň,“ instruují Postla. Na moment to vypadá, že skutečně poslechne. Sklání se. Jenže nic není takové, jak se na první pohled zdá.

Kolegové na zavražděného policistu nezapomněli. FOTO: Policie ČR
Kolegové na zavražděného policistu nezapomněli. FOTO: Policie ČR

Zemře vrah i jeho oběť

Postl náhle natáhne závěr a znovu se narovná. Střílí na Jedličku. I on pálí, stejně jako jeho kolega. Pak ale padá na dlažební kostky. „Volej sanitku,“ křičí na parťáka. Ten běží k Postlovi, který je také zasažený a leží na zemi. Sebere mu pistoli.

Potom utíká k vysílačce v autě. Zalarmuje záchranku. Čas běží. Na místě jsou už další strážci pořádku. Poutají Postla. Ze zraněného policisty zatím uniká život. Má vstřel v ruce i hrudníku. Umírá. Naposledy vydechne i jeho vrah.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Policie ČR
Související články
Svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Svět zločinu
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
reklama
zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Pozor na ně! 3 nejjedovatější rostliny u nás
Skočec obecný (Ricinus communis) je oblíbená okrasná rostlina. Jeho semena obsahují prudký jed ricin a alkaloid ricinin. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15 až 20 semen, pro dítě pouhých 3 až 5. Pokud semena sníte, zprvu budete mít příznaky podobné chřipce. Poté dojde k poškození sleziny, ledvin a jater. Zubatá vám zaklepe na dveře […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při