Domů     Samotářský tygr: Na jedno posezení spořádá až 20 kilogramů masa!
Samotářský tygr: Na jedno posezení spořádá až 20 kilogramů masa!
26.7.2022

U prostorného výběhu se tísní stovky lidí, všichni chtějí vidět sedmiletého bílého tygra Vijaye. Jenže slunné odpoledne zničehonic naruší zděšené výkřiky všech přihlížejících. Jeden z návštěvníků skáče k tygrovi.

Šelma zpozorní a okamžitě začne na vetřelce útočit, krvavé divadlo právě začíná.

Titulem krále zvířat se sice pyšní lev, jenže pomyslnou královskou korunu má na hlavě i tygr, vládne totiž džungli a tajze. Mimo jiné se těší náboženské úctě, a to především v asijských státech. Malajsie má pruhovaného zabijáka dokonce ve státním znaku.

A nezapomínejme ani na pohádky, protože nejlepším kamarádem Medvídka Pú je přece Tygřík!

Populace tygrů se v průběhu věků výrazně sníží, na vině je pytláctví. (Zdroj: Tropenmuseum / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Unikátní pruhy

Nad džunglí se vznáší soumrak a do akce vyráží tichý zabiják. Tygrům při lovu pomáhá zdánlivě křiklavé oranžové zbarvení. Nenechte se ale zmást, kopytníci, kteří jsou většinou cílem útoků, mají jiné barevné spektrum než my, a tak mají problém tygra rozpoznat.

Maskování šelmám pomáhá, protože na rozdíl od ostatních nespoléhají na týmovou spolupráci či rychlost. Tygři dávají přednost momentu překvapení, který jim onen svérázný design zaručuje.

Ikonické pruhy jsou pro každé zvíře jedinečné, na světě totiž nenajdete tygra se stejným zbarvením. Samotnou kapitolu tvoří bílí tygři, které bychom našli například v liberecké zoo. Jedná se pouze o barevnou odchylku, jenž je v zajetí úmyslně šířena.

První exemplář objeví lovci roku 1951 v Indii a nález okamžitě vyvolá poprask. Zahrady se o zvláštně zbarvené šelmy doslova přetahují. Od cíleného rozmnožování nakonec zoo upouští, protože u tygrů se projevují další genetické vady.

Problémy se mohou týkat například zraku, ten je pro tygry životně důležitý. Například v noci vidí šestkrát lépe než lidé!

Tygří kůže může mít i bílou barvu, zvláštní druh můžete potkat například v liberecké zoo. (Zdroj: Zvi Roger / commons.wikimedia.org / CC BY3.0)
Tygří kůže může mít i bílou barvu, zvláštní druh můžete potkat například v liberecké zoo. (Zdroj: Zvi Roger / commons.wikimedia.org / CC BY3.0)

Milovník vody a skvělý plavec

Alfou a omegou pro pruhované zabijáky je jejich teritorium, to si úzkostlivě hlídají a značkují ho močí. Své loviště opouští pouze v době paření. V případě samců se jedná o krátkou záležitost a cenu pro nejlepšího tatínka by určitě nezískali.

Poté, co samici oplodní, vrátí se zpět do izolace. Pro matku ale začíná pořádná honička, březí u tygrů trvá zhruba 100 dní, poté vykouknou na svět slepá koťata. S matkou stráví pár měsíců, během toho si osvojí základy lovení.

Tygr nejvíce útočí na prasata, ale nepohrdne ani králíkem či ptákem. Díky své obrovské síle si před ním nemohou být jistí ani větší zvířata. A jak to tygři dělají? Neslyšně se přiblíží k oběti, vůbec nevadí, když se mu do cesty postaví voda.

Tygrům se totiž na rozdíl od ostatních kočkovitých predátorů voda líbí. Navíc jsou výtečnými plavci, zoologové dokonce zaznamenají samce, který uplave úctyhodných 69 kilometrů! Vraťme se ale k tygřímu modu operandi.

Kořist překvapují buď skokem, jenž může měřit i devět metrů, či chvilkovým během. Šelma umí krátkodobě vyvinout rychlost atakující šedesátku! Pokud oběť dostihne, zatne ji do krku ostré drápy, poté přichází na řadu pevný stisk mocných čelistí.

Ostatně tygří chrup čítá na 30 zubů, z nichž je 16 v horní čelisti. Predátor míří zejména na tepnu, aby kořist co nejrychleji vykrvácela. Skolené zvíře odtáhne do úkrytu, kde ho prakticky celé spořádá.

Tygři jsou totiž pořádní jedlíci a během jedné hostiny dokáží sníst i 20 kilogramů masa najednou. Samice ročně zbaští až 3 000 kilogramů.

Při lovu jsou rozhodující ostré drápy a pevný stisk čelistí. (Zdroj: Harsh Kabra / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Při lovu jsou rozhodující ostré drápy a pevný stisk čelistí. (Zdroj: Harsh Kabra / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Lék na všechno

Přestože tygři nemají výraznějšího přirozeného nepřítele, jejich populace v průběhu let rapidně klesá. Ještě v roce 1929 běhá ve volné přírodě na 100 000 pruhovaných krasavců, dnes se jejich počet odhaduje na 4 000, další 8 000 bychom našli v zajetí.

Za úbytkem stojí například medvěd hnědý, různé nemoci a především člověk. Kvůli kácení lesů totiž mizí tygří teritoria. Další smutnou kapitolou jsou pašeráci a různí šejdíři. Šarlatánské prakticky kvetou zejména v Číně.

Lidé totiž věří, že pokud sní orgán z tygra, zlepší se jejich vlastnosti a zdraví. Často se konzumují tygří penisy, protože mají údajně blahodárný vliv na sexuální život. Rozemleté kosti jsou zase ideálním lékem na artritidu a revmatismus.

Babské povídačky doporučují denně vypít drink s pěti kilogramů kostí! Na zmar nepřichází ani další části jako kůže, krev, zuby nebo hmatové vousy. Někteří tygři mají štěstí a místo na pochybných tržištích končí v zoologických zahradách.

I v zajetí je potřeba si dát na tygra pozor a nepřistupovat k němu jako k domácí kočičce. Zděšení vyvolá smrt dvacetiletého studenta, kterého roku 2014 v Novém Dilí zabíjí sedmiletý bílý tygr Vijay.

Nepochopitelný čin je posléze objasněn, protože mladík trpí psychickými problémy a do výběhu sám skočí. Tygr by ho nejspíš nechal být, ale zvíře rozdráždí smršť kamenů a klacků pršící na jeho hlavu.

Návštěvníci ho totiž chtějí od muže odehnat, stane se přesný opak – rozzuřený tygr máchne tlapou, a poté si bezvládné tělo odtáhne stranou.

Tichému zabijákovi s originálními pruhy voda nevadí - naopak. (Zdroj: Bob Jagendrof / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Tichému zabijákovi s originálními pruhy voda nevadí – naopak. (Zdroj: Bob Jagendrof / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)

Ach, ti lidé

Pruhované šelmy obývají rozsáhlou oblast dnešní Asie, a to od parných džunglí až po mrazivou sibiřskou tajgu. Jenže není tygr jako tygr. Rozlišujeme totiž devět různých druhů, tří z nich se už ale bát nemusíte, lidstvo je totiž během minulého století vyhubilo!

Jako první padne za oběť nejmenší tygr světa s přídomkem balijský, o pár roků později přichází konec tygra kaspického. Na jeho chov se specializuje například zoo v Berlíně, vymýcení ale nezabrání.

Poslední kus je údajně spatřen koncem 70. let na východě Turecka. Třetím do party je tygr jávský ze stejnojmenného indonéského ostrova.

Na druhou stranu zoologové mají důvod k opatrnému úsměvu, protože v posledních letech se počet samotářských zabijáků ve volné přírodě mírně zvedá.

Například tygrů indických přibylo téměř 300! Podobná situace nastává také u jejich ussurijského kolegy z drsné Sibiře.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Zdroj: Charles J. Sharp / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Věda a technika
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Věda a technika
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Věda a technika
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
reklama
věda a technika
Zoo v tekutém dusíku
Říká se jim zamrzlé zoo, protože místo chovu zvířat schraňují v tekutém dusíku jejich buňky. Ty jsou mnohdy jedinou nadějí pro záchranu kriticky ohrožených a vyhynulých druhů.   Tříletý hřebec Kurt je pořádný divoch. Pobíhá, kope kolem sebe, jedné klisně odkousnul kus ocasu a od člověka se rozhodně pohladit nenechá. A jeho ošetřovatelům ze safari parku […]
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby. Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky. Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález […]
Mechanismus z Antikythéry: Proč se nacházel na ztroskotané lodi a kdy začal fungovat?
Kolem roku 65 př. n. l. se nedaleko řeckého ostrova Antikythéra potopila loď. Její vrak roku 1900 objevili sběrači mořský hub. Místo se proslavilo zejména nálezem tzv. mechanismu z Antikythéry, Jde o ozubené soukolí sloužícího k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Třebaže zbytky lodi byly během 20. století zkoumány hned několikrát, nebyly z nich vyloveny všechny cennosti. Roku […]
Jak bojovat proti bolesti?
Co je to vlastně bolest? Jedná se o nepříjemný smyslový i pocitový zážitek, který je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo již i existujícím poškozením tkání. Z tohoto důvodu bychom ji tedy nikdy neměli podceňovat… Různorodé vnímání bolesti Většina lidí ji už zřejmě někdy zažila a ví, jak dokáže znepříjemnit život. Navíc […]
reklama
záhady a tajemství
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Čí jsou lidské ostatky nalezené na Vildštejně v hradním komíně?
Hrad Vildštejn v obci Skalná najdeme nedaleko Františkových Lázní. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy je jako majitel hradu uváděn Gerold z Vildštejna. Na hradě se však v průběhu staletí vystřídalo mnoho majitelů. V majetku krutého rodu… Například roku 1531 hrad získali Viršperkové. Členové tohoto rodu byli známi svou prchlivostí a […]
Lady Wonder: Klisna, která uměla předpovídat budoucnost?
Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové! Koně jsou úžasná zvířata, o […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet