Domů     Saint Germain: Nesmrtelný génius nebo jen geniální kecal?
Saint Germain: Nesmrtelný génius nebo jen geniální kecal?
24.6.2024

Opravdu se osobně znal s Ježíšem i Kleopatrou? Byl to cestovatel v čase? Nebo je nesmrtelný? Anebo je to jen geniální podvodník?

Pokud existuje člověk, který je ztělesněným tajemstvím, pak je to bezpochyby dobrodruh, který se do historie zapíše jako Hrabě Saint Germain.

Vynoří se z neznáma

Jeho skutečné jméno dones nikdo nezná. Stejně tak netušíme kdy a kde se narodil. Jednoho večera roku 1743 se prostě vynoří odnikud a vetře se na francouzský královský dvůr.

Okouzlí společnost svým vystupováním, ohromí vědomostmi, podmaní šarmem a neuvěřitelnými historkami. Tvrdí, že procestoval celý svět.

„V Persii jsem studoval alchymii, v Tibetu debatoval s mudrci.“ S králem Ludvíkem XV. (1710-1774) vede dlouhé hovory o alchymii a kameni mudrců, a nadšený panovník mu poskytne pro výzkumy zámek Chambord, kde mu vybaví alchymistickou laboratoř a dokonce mu u některých experimentů osobně asistuje.

Společně prý přitom objeví novou metodu barvení látek, která zásadně ovlivní francouzské tkalcovství.

S králem Ludvikem XV. vede dlouhé hovory o alchymii. (Workshop of Louis Michel Van Loo, Volné dílo, commons.wikimedia)
S králem Ludvikem XV. vede dlouhé hovory o alchymii. (Workshop of Louis Michel Van Loo, Volné dílo, commons.wikimedia)

Všechno zná, všechno ví

Je mu asi 40 let, má dokonalou figuru, uhrančivé oči a působí jako nesmírně vzdělaný a bohatý muž. Mluví španělsky, portugalsky, francouzsky, italsky, dorozumí se polsky a anglicky, údajně ovládá také sanskrt, čínštinu a arabštinu.

Skvěle hraje na housle, skládá hudbu, maluje, dokáže vyrábět zlato i diamanty, a všichni se shodují, že je výtečný vypravěč. O historických událostech, i těch dávno minulých, vypráví tak zasvěceně a zapáleně, jako by u nich byl osobně.

Přitom je mistrem jemných náznaků a mlžení, zejména pokud dojde na jeho věk a původ. Auru záhadnosti přitom buduje i tím, že různé fámy o své osobě nevyvrací, ale ani nepotvrzuje. Není divu, že se stává celebritou své doby.

Giacomo Casanova (1725–1798) ho sice považuje jen za troufalého podvodníka, ale i on jej obdivuje. O prvním setkání v roce 1757 píše: „Během večeře sice nic nejedl, ale zato neustále mluvil. Jeho konverzační schopnosti jsou obdivuhodné.“

Je ozdobou a hvězdou každé společnosti. (Eugène Lami, volné dílo, commons.wikimedia)
Je ozdobou a hvězdou každé společnosti. (Eugène Lami, volné dílo, commons.wikimedia)

Opravdu znal Ježíše?

Středem pozornosti jsou i jeho podivné zvyky. Ač pořádá pro své hosty opulentní hostiny, sám nikdy nic z nabízených lahůdek nejí. Vyšší level historek tvrdí, že ho dokonce nikdo nikdy neviděl nic jíst. „Vlastní totiž elixír života.

Proto občas upíjí tu podivnou tekutinu z lahvičky, kterou u sebe neustále nosí.“ Není divu, že se kolem něj ženy toužící po věčné kráse jen rojí. Jak jde čas, jsou historky stále fantastičtější.

Postarají se o to nejen obvyklé drby, ale také řada vtipálků, kteří se za něj vydávají a s vážnou tváří tvrdí, že se osobně znali s Ježíšem i Kleopatrou a umí se stát neviditelným.

Jednou údajně prozradí, že jeho otcem je transylvánský kníže František II. Rákóczi(Ádám Mányoki, volné dílo, commons.wikimedia)
Jednou údajně prozradí, že jeho otcem je transylvánský kníže František II. Rákóczi(Ádám Mányoki, volné dílo, commons.wikimedia)

Nezůstane po něm nic

V roce 1779 se usazuje v Altoně, kde mu Karel Hesensko-Kasselský (1744-1836) zřízuje laboratoř. Diskutují spolu nejen o alchymii a Karel o něm tvrdí: „Je jedním z největších filozofů, který kdy žil“.

Právě jemu také údajně na sklonku života prozradí, že jeho otcem je transylvánský kníže František II. Rákóczi (1676-1735). Pravda nebo jen další smyšlenka? Kdo ví.

Rakoczi skutečně měl syna Leopolda, který oficiálně zemřel ve věku čtyř let, což byla podle mnohých jen kamufláž, chránící rod před perzekuci habsburské dynastie.

Pravda o Saint Germainovi zůstane neodhalena, protože když 27. února 1784 umírá, nezůstane po něm nic. Jen pár účtenek, zanedbatelná hotovost a 29 kousků oblečení. To je vše.

Pokud nepočítáme skladby, které napsal, či alchymistický spis Největější trinosofie, který je mu připisován.

Naposledy se prý objeví jako zpěvák Richard Chanfray. Zazpívá pár písniček,stae se milencem slavné Dalidy a pak zmizí. Prý sebevražda. (Getty Images, volné dílo, commons.wikimedia)
Naposledy se prý objeví jako zpěvák Richard Chanfray. Zazpívá pár písniček,stae se milencem slavné Dalidy a pak zmizí. Prý sebevražda. (Getty Images, volné dílo, commons.wikimedia)

Smrtí to nekončí

Lidé jako Saint Germain však nemohou jen tak zemřít. Od konce 19. století proto nabírají legendy na síle.

Že to on byl skutečným autorem většiny Shakespearových her, že byl tou záhadnou osobností, která stojí za vyhlášením nezávislosti amerických kolonií v červenci 1776. Jako nesmrtelný se také občas někde objeví.

V roce 1788 se údajně pokouší v Paříži varovat Ludvíka XVI. a Marii Antoinettu před hrozivou budoucností. V roce 1890 se s ním údajně setkává jasnovidka Madame Blavatská (1831–1891): „Měl vzhled 45letého muže,“ tvrdí později.

V roce 1972 se ve Francii objeví jistý Richard Chanfray, který tvrdí, že je Saint Germain. Hodlá to dokázat i tím, že před televizními obrazovkami vyrobí zlato.

Poté se stane milencem slavné zpěvačky Dalidy, nazpívá několik písniček, a v roce 1983 spáchá sebevraždu. Nebo se to alespoň říká.

Foto: commons.wikimedia Titulka (volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Záhady a tajemství
Fenomén jménem golem: Skutečně existoval a má i své nástupce?
Všichni jistě známe věhlasnou legendu o pražském golemovi, kterého měl sestrojit legendární rabbi Löw. Tělo nakonec deaktivovaného golema však nakonec nebylo nikdy objeveno… Ať již to však se středověkými legendami o golemovi bylo jakkoliv, jisté je, že už odedávna se nejrůznější civilizace zabývaly myšlenkou na vytvoření živých bytostí nebo oživení bytostí neživých. Dávný mýtus o […]
Záhady a tajemství
Pražské Loretánské náměstí: Bezbožná Drahomíra, starobylé stély či hrob upírky?
Legenda praví, že když přes dnešní pražské Loretánské náměstí prchala Drahomíra po zavraždění syna Václava a míjela rotundu sv. Matouše, pohanská kněžna začala spílat modlícímu se vozkovi. V tu chvíli se prý otevřela země a bezbožná kněžna zmizela i s koňmi a kočárem v bezedné propasti… Drahomířin sloup Na tomto místě byl prý postaven takzvaný […]
Záhady a tajemství
Mystika drahých kamenů: Jejich magičnost lidé cítili odjakživa
Tajemný třpyt drahokamů okouzloval člověka odedávna. Nemalou měrou k tomu přispěla i velmi stará víra v magickou, uzdravující, obšťastňující a osvěcující moc drahých kamenů. Pro svoji výjimečnost a vzácnost bývaly symbolem bohatství a moci. Síla drahých kamenů byla využívána v léčitelství a magii kultur celého světa. Starověká tradice se přenesla také do středověkého myšlení. Zatímco u starověkých autorů se […]
Záhady a tajemství
Ivan Luťanský: Stále neodhalené tajemství smrti okouzlujícího darebáka
Svým vzhledem byl jako stvořený pro role krásných princů z pohádek. Než však mohl přejít k charakterním rolím mužů středního věku, z jeviště, stříbrného plátna i televizních obrazovek se navždy ztratil.   Na základní škole žáka Ivana Luťanského příliš nebaví učení, ale zkoušky divadelního kroužku, kam dochází od svých jedenácti let, nikdy nevynechá. Také dbá na fyzickou přípravu […]
reklama
lifestyle
Jak se bránit proti civilizačním chorobám?
Šéf vás dneska na poradě pořádně naštval. Co s tím? Spraví to čokoláda z šuplíku a cigárko s kolegy během pauzy. Ještě před pár lety jste si po práci zaběhali v parku, teď se stěží dokulíte domů. Připravit večeři, udělat úkoly s dětmi a už se přesouváte do křesla k televizi se sáčkem brambůrků. Typický životní styl 21. století. Poznáváte […]
Posledních 24 hodin Marilyn Monroe: Tráví je s telefonem v ruce
Píše se 5. srpna roku 1962. Hereččin psychiatr Ralph Greenson (1911–1979) se dívá skrz sklo ze zahrady do pokoje své klientky. Marilyn leží obličejem dolů na posteli, v ruce svírá telefonní sluchátko. Dveře do ložnice má zamčené. Ralph rozbije sklo a otevře si dveře. Losangeleská policie se ale o smrti dozví až o notnou dobu […]
Regina Rázlová: Od herečky k obviněné z tunelování
Regina Rázlová se proslavila jako talentovaná herečka a později jako podnikatelka. Její kariéru však ovlivnila vážná obvinění z vytunelování společnosti Skloexport, které vedly k jejímu zatčení a téměř ročnímu pobytu ve vazbě. Nakonec byla zproštěna viny a vysoudila odškodné, ale až po letech nejistoty a stresu. Přes těžkosti se jí podařilo vrátit k herectví a […]
Zpěvačka Jana Roobová: Život plnými doušky, ale i ústup ze slávy
Jana Robbová, talentovaná zpěvačka s nezapomenutelným hlasem, prožila život plný kontrastů a extrémů. Navzdory jejímu nepopiratelnému talentu a počátečním úspěchům, její kariéra rychle skomírala vlivem osobních problémů, alkoholismu a bulimie. Pochybnosti o sobě samé a deprese jí bránily v dosažení plného potenciálu, zatímco závislost na alkoholu jí postupně ničila život. Její příběh je připomínkou toho, […]
zajímavosti
Cukrovka, strašák moderní doby
Není cukrovka jako cukrovka. Zatímco diabetem 1. typu trpí zejména děti, 2. typ postihuje dospělé a je označován za jednu z civilizačních chorob. U nás jím trpí 10 % populace, přičemž do budoucna se dá očekávat, že diabetem 2. typu onemocní během svého života každý třetí Čech. A to nejen z řad starší populace, ale i […]
Neohrožená Bertha Benzová: Při první dálkové jízdě automobilem riskovala všechno
Automobil to v počátcích neměl snadné. Lidé se kočáru bez koní báli a připadal jim nespolehlivý a zbytečný. O opaku se je rozhodla přesvědčit Bertha Benzová, žena jednoho z prvních konstruktérů. Na voze sedí dobře oblečená dáma a dva mladí chlapci. Ale kde mají koně? Přestože kočár nic netáhne, s vrčením a boucháním se šine ulicí. Lidé se na něj nevěřícně dívají a někteří […]
Vlčí mák: Symbol válečných obětí i inspirace k pohádce
S přicházejícím létem se v polích objevuje rudá záplava. I když mají vlčí máky také jiné odstíny, nepřehlédnutelná červená barva z nich udělala atribut letních měsíců. Jsou léčivkou, dekorací i inspirací k pohádkám, básním a legendám. A rovněž symbolem, který připomíná padlé vojáky v 1. světové válce. Pleskanec, kokýšek, makůvka, ohníček, červánčí nebo kohoutek. Tato […]
Smrdí, jsou plesnivé, a přece sýry milujeme. Už přes 8000 let!
Naše babičky vystačily s nakupováním tvrdého sýra, občas přibalily taveňák, výjimečně Nivu, Hermelín či tvarůžky. A dnes? V supermarketech i specializovaných farmářských prodejnách je nekonečný výběr tvrdých, polotvrdých, plísňových či zrajících sýrů, navíc z kravského, kozího, ovčího, či dokonce oslího mléka. Kde se vůbec vzaly? Velmi pravděpodobně už před 8000 lety si lidé na světě […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ručky jako nejjemnější hedvábí
nejsemsama.cz
Ručky jako nejjemnější hedvábí
Jak se říká, ruce o člověku prozradí všechno. Aby vám neudělaly ostudu, zkuste o ně pečovat pomocí malých bylinkových zázraků. Regenerují, zjemňují a zklidňují. Ruce pak budou jako znovuzrozené. Jojoba čínská hojí Z jojoby čínské je nejlepší za studena lisovaný olej. Je hypoalergenní a obsahuje pěsticí a hojivé látky. Postará se o různé kožní problémy včetně
Snaží se jí Petruchová zničit kariéru?
nasehvezdy.cz
Snaží se jí Petruchová zničit kariéru?
Jakmile mladičká moderátorka Veronika Petruchová (29) nastoupila na Novu, údajně měla jediný cíl. Chtěla postupně vyštípat Lucii Borhyovou (46) a stát se hvězdou televizního zpravodajství. Dobře tot
Vykradači hrobů si odnesli kusy těl! Chystají je pro rituály voodoo?
enigmaplus.cz
Vykradači hrobů si odnesli kusy těl! Chystají je pro rituály voodoo?
Přes 100 otevřených rakví a desítky poházených znetvořených těl nebožtíků, jimž kdosi během jediné noci usekal hlavy a odstranil některé vnitřní orgány. Tento hrůzný pohled se na podzim roku 2012 nask
Nepostradatelné mýdlo: Kdy jsme se začali mydlit?
epochalnisvet.cz
Nepostradatelné mýdlo: Kdy jsme se začali mydlit?
Naši předkové nemají k dispozici moderní technologie, které by jim usnadnily život. Nezbývá jim, než se více rozhlížet kolem sebe a všímat si i maličkostí. Třeba když si opékají maso: kdyby je zajímalo jen to, jak se dobře najíst, výroba mýdla by se zřejmě vyvíjela jinak.   Mýdlo totiž pravděpodobně vznikne jako vedlejší produkt opékání
Utekla jsem před sousedem
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem před sousedem
Už když se k nám do domu přistěhoval, byl hned s každým kamarád. Moje kamarádka na něm mohla oči nechat. Mě upřímě děsil. Před deseti lety jsem si žila spokojeně a nehodlala jsem na tom nic měnit. Mé vztahy s muži nikdy za nic moc nestály a rozhodně pro mě žádný nikdy nic dobrého neudělal. Tak jsem
Dovolená s domácími mazlíčky ve Falkensteiner Hotels & Residences
iluxus.cz
Dovolená s domácími mazlíčky ve Falkensteiner Hotels & Residences
Domácí zvířata jsou našimi nejlepšími přáteli a milovanými členy rodiny. Jejich bezpodmínečná láska, neochvějná věrnost a nakažlivá radost činí každý okamžik lepším. Není divu, že je chceme zapojit do
Italský slaný koláč
tisicereceptu.cz
Italský slaný koláč
Koláč můžete podávat teplý i studený. Ingredience 600 g hladké mouky 2 dcl olivového oleje ¼ lžičky soli Na náplň 1,5 dcl oleje 1 cibule 600 g špenátu 10 vajec 130 g parmazánu 500 g
Stínicí prvky zvyšují uživatelský komfort
rezidenceonline.cz
Stínicí prvky zvyšují uživatelský komfort
Jsou nejen praktickým doplňkem, který chrání před slunečním zářením, teplem a nežádoucími pohledy, ale podílejí se rovněž na estetických kvalitách interiéru: dotvářejí totiž celkový vzhled a výslednou atmosféru obytného prostoru. Vnitřní i vnější stínicí prvky zvyšují soukromí a zároveň dodávají interiéru styl a eleganci. K jejich dalším přednostem patří zvýšení akustické a tepelné izolace místností,
162 let Sokola: Bez nich bychom tohle (asi) nepsali
21stoleti.cz
162 let Sokola: Bez nich bychom tohle (asi) nepsali
Vedla je velká myšlenka z dob antického Řecka. Několik významných osobností se obklopilo dalšími a založili tělovýchovný spolek, který dorostl do obřích rozměrů s dalekosáhlými důsledky. [caption
Les prospívá jako lázně
panidomu.cz
Les prospívá jako lázně
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle
5x Čechoslováci proti Japoncům: Se Spojenci strádali v zajetí i při pochodech smrti
historyplus.cz
5x Čechoslováci proti Japoncům: Se Spojenci strádali v zajetí i při pochodech smrti
Japonsko kapitulovalo. Velitel tábora ve Fukuoce nechává shromáždit všechny zajatce. „Válka skončila, nyní jsme všichni přátelé!“ oznámí jim stručně. K žádnému masakru vězňů na poslední chvíli nedojde. „Tím to skončilo…, sebral vojáky, kteří nás hlídali, a zmizeli,“ líčí Karel Aster, který padl do japonského zajetí v roce 1942 při obraně Filipín.   Potomci emigrantů, uprchlíci z Protektorátu
Kolo jako fenomén: Výstava v trutnovské galerii EPO1 propojuje cyklistiku a současné umění
epochanacestach.cz
Kolo jako fenomén: Výstava v trutnovské galerii EPO1 propojuje cyklistiku a současné umění
Ztvárnění bicyklů a jejich role v životě člověka představuje výstava Jízda v Centru současného umění EPO1 v Trutnově ve spolupráci s platformou Sport in Art. Výstava nabízí díla více než čtyř desítek umělců několika generací. Expozice láká na díla sochařů, instalace nebo výtvarné umění. Monumentálně pojatá výstava v prostorách bývalé elektrárny bude nejrozsáhlejší přehlídkou, jaká