Domů     S konceptem totální války přišli už Američané!
S konceptem totální války přišli už Američané!
7.1.2021

Ve válce Severu proti Jihu rozvinuli předně generálové států Unie, tedy průmyslově vyspělejšího severu, taktiku spálené země. Centralizační tendence severních států a koketování se zrušením otroctví se tuze nelíbilo státům jižním, tedy státům Konfederace.

Občanská válka se rozjížděla pomalu a k první velké bitvě došlo v červenci roku 1861.

Jedním z nejvýznamnějších generálů Unie byl jistý Philip Henry Sheridan (1831–1888) a o něco známější William Tecumseh Sherman (1820–1891), který to později dotáhl až na vrchního velitele armády celých Spojených států amerických.

Právě oni dva jsou muži, kteří si vyslouží pověst praktiků taktiky spálené země a v podstatě i totální války.

Ničení Atlanty, demolice budov, vleklé požáry a vytrhávání kolejnic...
Ničení Atlanty, demolice budov, vleklé požáry a vytrhávání kolejnic…

Atlanta lehne popelem

Sherman se vyznamenal především svým legendárním „pochodem k moři“ se svou 60tisícovou armádou v roce 1864, do té doby totiž neměl na účtu žádný oslnivý úspěch ve válce.

Jeho armáda procházela k Atlantiku přes stát Georgia a Karolína a její pochod se zapsal do dějin, bohužel ne jen v pozitivním smyslu.

Cílem Shermana byla nejprve porážka vojska jižanského generála Josepha Johnstona (1807–1897) a následný útok do zad hlavních nepřátelských sil.

Zpočátku se Shermanovi dařilo a Johnstonovy muže zahnal až ke městě Atlanta, kde se unionistický generál skutečně „vyznamenal“. Systematickým ostřelováním města přišlo o život mnoho civilistů, zejména žen a dětí.

Město se po několika dnech vzdalo, Konfederace uznala dílčí porážku. Shermanovi to však nestačilo a Atlantu zapálil. Z původně 3600 domů jich řádění pekelného živlu přečkalo asi jen 400. Následoval onen pochod k moři…

Generál Sherman ničil vše, co se mu postavilo do cesty. Stal se otcem totální války.
Generál Sherman ničil vše, co se mu postavilo do cesty. Stal se otcem totální války.

Totální válka

Pochod probíhal v podstatě kontinuálně od 15. listopadu (v Atlantě) a pokračoval až do 21. prosince, kde skončil ve městě Savannah. Sherman byl pevně rozhodnutý, že zničí naprosto vše, především však nepřátelskou vůli k jakémukoliv dalšímu odporu.

Unionistické jednotky postupovaly na Savannah v pásu širokém 100 kilometrů a ničily úplně všechno! Pro vojáky Shermana se vžilo označení „drancíři“ a nutno říct, že jde ještě o poměrně mírné slůvko. Nehořely totiž jen průmyslové objekty.

V plamenech se ocitla pole, farmy, bavlna, obilí, dobytek, železnice, cesty, a dokonce i těla obyvatel jednotlivých stavení. Vše, co by se nějak mohlo hodit mužům Konfederace, vzalo za své.

Zkáza a zvěrstva rozsévaná Shermanem a jeho lidmi se stala předobrazem totální války vedené i proti civilistům. Koncept se následně uplatnil ve druhé světové válce, v Korejské válce a také ve válce ve Vietnamu.

Ve válce Severu proti Jihu nakonec přeci jen zvítězil Sever.
Ve válce Severu proti Jihu nakonec přeci jen zvítězil Sever.

Spíše vojenská promenáda

„Shermanovi muži nahromadili všechny smlouvy i právní listiny před soud a spálili je. Činili tak proto, aby nešlo dokázat vlastnictví rozsáhlých plantáží.

Tyto akce byly obzvlášť zhoubné pro všechny kronikáře a genealogy v Georgii a v Jižní Karolíně,“ uvádějí historici. Po šestatřicet dní, kdy se armáda přesouvala Georgií jen s minimálním odporem, plundrovala venkov.

Šlo spíš o jakousi vojenskou promenádu, vyžadující jen tolik vojenské dovednosti či zručnosti a statečnosti, kolik představovalo úsilí vynaložené proti bezbranným občanům. Jeden z vojáků Shermana ke zkáze pragmaticky dodal:

„Je třeba jim ukázat osobní bídu, kterou přináší válka a naprostou bezmocnost a neschopnost jejich vlády chránit je.

Pokud tato hrůza a žal paralyzují jejich manžele a otce, kteří proti nám bojují, přinese to milosrdný konec.“ Z dobytého Savannah vstoupil Sherman do Jižní Karolíny a pochod pokračoval až do pobřežního Charlestonu.

Odtud se vydal zpět do vnitrozemí a bestiálně pokořil metropoli státu, průmyslově rozvinutou Columbii. Začalo systematické plenění a rabování. „Generál Sherman má dost zlata a stříbra na to, aby založil banku.

Jen jeho podíl zlatých hodinek v Columbii činí 275 kusů,“ hlásil později poručík Shermanovy armády Myers. Pak už město zachvátily plameny.

Generál Ulysses S. Grant
Generál Ulysses S. Grant

Kontroverzní generál Sheridan

Na přímý příkaz Shermana jednal také generál Sheridan v jižanské Virginii. Do toho poslouchal také příkazy vrchního velitele seveřanů Ulyssese S. Granta (1822–1885).

„Nepřítel nesmí poznat odpočinek… Zničte veškeré železnice a obilí, které můžete. Zabavte zásoby všeho druhu, a černochy, aby se nemohlo znovu pěstovat. Pokud má válka pokračovat další rok, musí z údolí Shenandoah zbýt jen špinavá pustina,“ přikázal.

Právě rozsáhlé virginské údolí Shenandoah si Sheridan vzal na starost. V roce 1864 zde na hlavu porazil vojenské jednotky Konfederace a jeho následné kompletní zničení ekonomické infrastruktury údolí dostalo název „Pálení“.

Sheridan později využil taktiku spálené země při bojích s Indiány na Velkých pláních.

Právě z tohoto prostředí pochází jeho výrok z roku 1876: „Jediný dobrý Indián je mrtvý Indián.“ Přesto je jeho osoba vnímaná jako klíčová pro dosažení vítězství severu v americké občanské válce a mnohými je oslavován jako hrdina i dnes.

Foto: Shutterstock, Wikimedia
Související články
Historie
Atentát na Abrahama Lincolna: Vteřiny před výstřelem
Osudová noc 14. dubna 1865 navždy změnila americké dějiny. Zatímco publikum ve Fordově divadle propuká v salvy smíchu, jeden muž připravuje nejtragičtější scénu této historické hry. Umělá inteligence nyní detailně rekonstruuje poslední okamžiky před výstřelem, který zabil prezidenta Lincolna – muže, který sjednotil národ, ale rozpoltil společnost. Události podle umělé inteligence Atentát na Abrahama Lincolna: […]
Historie
Návštěva ve středověké Číně: V kuchyni preferovali harmonii chutí
Když máte něco dobrého na talíři, nacpeš se k prasknutí? Tak s tím ve středověké Číně nepochodíš. Přežírání Číňané odmítají, ovšem dobré jídlo si vychutnat umějí. Označují ho za skutečné umění, které přirovnávají k poezii nebo malování a zábavu hodnou té nejvyšší šlechty. Kdo má ve středověké Číně vysoké postavení, patří k němu i konzumace vybraných lahůdek. Básník a […]
Historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
reklama
lifestyle
Divoké americké rodeo: Adrenalin na maximum
Osm vteřin hrůzy, celoživotní sláva. Profesionální rodeo není jen sport – je to souboj člověka s tisícikilogramovou zbraní z masa, kostí a čistého adrenalinu. Zatímco statisíce fanoušků hltají každý pohyb v aréně, jezdci riskují životy v jednom z nejnebezpečnějších představení na planetě. Vítejte ve světě, kde pád neznamená konec, ale teprve začátek bitvy o přežití. […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
reklama
historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz