Skip to content

Růže: Královna květin provází lidstvo celou jeho historií!

Syn lyonského pěstitele růží Jean – Baptiste André Guillot napjatě očekává až se rozevře pupen jeho výtvoru. Nově vyšlechtěná květina má stříbřitě růžové okvětní lístky a silnou sladkou vůni. V roce 1867 tak spatří světlo první květy odrůdy La France.

Tento okamžik je považován za zrod moderní růže, rostlina samotná je ale stará již miliony let.

Na světě existuje více než 150 jejích druhů. Zamiluje se do ní Napoleonova první manželka Josefína (1763 – 1814), která jich pěstuje na 250. Náklonnost jim projevuje i první prezident USA Georgie Washington (1732 – 1799) a v roce 1986 ji prezident Ronald Reagan (1911 – 2004) jmenuje národní květinou Spojených států.

Žádná jiná rostlina neprostupuje lidskou historií a kulturou tak, jako růže.

ruze.1
Růže si zamilovala i Napoleonova manželka Josefína.

Rostlina stará 35 milionů let

Ze 108 velkých a 1008 malých květů růže stvoří Vishnu nejkrásnější ženu na světě a svoji ženu Lakshmi. Když se z mořské pěny zrodí Afrodita a vystoupí na břeh, pod jejíma nohama vykvétají růže a v helénistickém období je symbolem i jednoho z nejvyšších bohů Egypta Hóra.

Pojí se s mytologickými příběhy Peršanů, Babylóňanů, Aztéků, Řeků, Římanů a mnoha dalších. Není divu. Archeologové totiž našli zkameněliny růže staré přibližně 35 000 000 let. Růže je totiž schopna přežít i ve velmi náročných podmínkách.

Umějí se velmi rychle aklimatizovat, přežít zimu bez dodatečné ochrany a jsou odolné vůči nemocím i hmyzu. Ve všech kulturách symbolizuje krásu, lásku, čistotu, plodnost přírody ale u Řeků a Římanů také zachování tajemství.

Z latiny pocházející termín Sub rosa (pod růží) se dodnes používá například při setkáních skotské vlády, které mají být takzvaně „mimo záznam“. Růže je také často vyobrazena nad zpovědnicemi.

ruze.2
Nejstarší růže roste v německém Hildesheimu. Vysazena byla v roce 815.

Rozšířený heraldický symbol

Růže je také rozšířeným heraldickým symbolem mnoha rodů a dodnes také zůstává ve znacích mnoha států a měst. Například více než třicetiletá občanská válka, která přivedla na anglický trůn Tudorovce je v historii známá jako „válka růží“ právě podle bílé růže rodu Yorků, rudé růže Lancasterů a růži mají ve svém znaku i Tudorovci.

Růže je také například národní květinou USA a je symbolem amerických států New York, Iowa, Severní Dakota a Georgia. Svojí oblibu má ale i v Českých zemích. Ve znaku ji nosí rod Vítkovců, Rožmberků, Landštejnové a také mnohé další rody.

Ve svém znaku ji má v České republice více než 50 měst. Například Jindřichův Hradec, Třeboň nebo Sedlčany.

ruze.3
Některé země, jako například Ekvádor, jsou na pěstování růží zcela závislé.

Miliardový business

Růže jsou celosvětově těmi nejprodávanějšími květinami a jejich pěstování je obrovský business. Jen ve Francii se jich ročně prodá na 600 milionů, což je zhruba 60 procent všech prodaných květin v zemi.

Některé země jsou na příjmech z jejich pěstování dokonce životně závislé. Například v Ekvádoru je 54 procent veškeré půdy určená pro pěstování růží, které se pak vyváží především do USA. Ostatně 80 procent všech „královen květin“ koupených ve Spojených státech pochází právě z Ekvádoru nebo Kolumbie.

V Zambii je dokonce 80 procent obdělávané půdy porostlých růžemi a tvoří 95 procent národního exportu. Jedním z nejluxusnějších olejů na světě je právě ten růžový. Je tak cenný, že po první světové válce zabavila bulharská vláda celou národní úrodu a zaplatila tím tak veškeré své pohledávky.

ruze.4
Růže hrají svou roli i při přípravě tradičního Tureckého medu.

Využívá se v parfémech i potravinách

Vzhledem k tomu, jak dlouho již lidé žijí obklopeni růžemi není divu, že se je naučili využívat i jinak, než jako pouze okrasné keře. Díky svým trnům se využívají například jako ploty, na nestabilních svazích se vysazují, aby se tak předešlo sesuvům, ale známé je jejich využití především v parfémech.

Jejích aromatických předností lidé využívají k výrobě voňavek již po staletí. Využívala je například i slavná Kleopatra VII. (69 p.n.l. – 30 p.n.l.). Jejich extrakt je využíván i do krémů a make-upu.

Rozšířené je ale i její použití v kuchyni. Plody růžových keřů šípky jsou bohatým zdrojem vitamínů C, jedlé jsou ale i okvětní lístky. Jsou přidávány do salátů i zákusků, , vyrábějí se z nich marmelády, jsou také hlavní přísadou při výrobě tureckého medu a růžová voda je přidávána i do nugátu či baklavy.

Kytice růží je neodmyslitelně spjatá s romantickými schůzkami a dary milovaným osobám. Jen na svátek svatého Valentýna se jich každý rok prodá zhruba 200 milionů. Fenoménu růže jako zaručeného receptu na romantiku se podívali na kloub i vědci a kromě kulturního ukotvení přišli i na jiný důvod, proč je růže ideálním dárkem pro zamilované.

Podle výzkumu totiž vylučuje hormon fenylethylamin. Mezi veřejností je ale mnohem více známá jeho přezdívka „droga zamilovaných“. Ten působí v limbickém systému mozku zodpovědným za emoce.

Foto: : pixabay, wiki
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Návrat designu ke kořenům
rezidenceonline.cz

Návrat designu ke kořenům

S prvky modernismu zpátky k podstatě...
Manžel udělal dvě chyby
skutecnepribehy.cz

Manžel udělal dvě chyby

Naše studentské manželství...
Proč vzdala šanci na lásku?
nasehvezdy.cz

Proč vzdala šanci na lásku?

O Martině Randové (49) se ví,...
Nakupování budoucnosti se inspiruje od Průmyslu 4.0
21stoleti.cz

Nakupování budoucnosti se...

V poslední době jsme se mohli seznámit s výsledky...
Zůstává s manželem jenom pro peníze?
nasehvezdy.cz

Zůstává s manželem jenom pro...

O tom, že jim manželství...
UFO při cestě na Zemi využívá mimozemskou dálnici
enigmaplus.cz

UFO při cestě na Zemi...

37. severní rovnoběžka laikovi nic moc...
Přestat si dělat starosti je umění
panidomu.cz

Přestat si dělat starosti je...

Určitě to stojí za to, naučit se nedělat si...
Norsko, to jsou tuhé zimy, lososi a záhadná světla v Hessdalen
enigmaplus.cz

Norsko, to jsou tuhé zimy,...

Norská víska Hessdalen, kde žije pouhých...
Dietní okurkový koktejl
tisicereceptu.cz

Dietní okurkový koktejl

Okurkový koktejl je mezi doma vyrobenými...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Stále divoký svědek historie: Boubínský prales
epochanacestach.cz

Stále divoký svědek historie:...

Před 12 000 lety končila...
Strašidelný Kehoe dům: Přenocujete v americkém hotelu duchů?
epochalnisvet.cz

Strašidelný Kehoe dům:...

Strašidelný dům zvaný Kehoe v americkém...