Skip to content

Ruský car Ivan IV. Hrozný: Lhářku utopil v rybníku

Rozčilený ruský car Ivan IV. Hrozný korzuje po své komnatě. Je vzteky bez sebe. „Lhářka jedna prolhaná. Však ji ale trest nemine,“ mumlá si pro sebe a trest také brzy splní. Marie Dolgoruká se má na co těšit.

Ruský car Ivan IV. Hrozný (1530–1584) si užívá hezkých dívek podle libosti. Bojaři (feudálové) z vladařovy družiny se už od jeho třinácti let starají, aby jich měl vždycky dost a nepletl se do státnických záležitostí.

Do své korunovace v roce 1547 vystřídá několik stovek žen a všichni ho podporují v nevázaném životě a krutých zvycích. Baví se třeba tím, že na poddané, přicházející k němu s nějakou žádostí, pouští rozdrážděné medvědy, kteří je trhají zaživa.

Jediná Anastazia Zacharinová dokáže svého manžela přimět, aby neprojevoval svoji krutost.

Po první sňatku zkrotne

Jediným člověkem, který ho od odporných choutek dokáže odvést, je jeho první žena Anastázie Zacharjinová. „Mladý panovník byl po sňatku s Anastázií k nepoznání. Nejen že z carovy blízkosti okamžitě zmizely pochybné ženštiny, nejen že nebylo nikde slyšet opilý řev a oplzlé písně… Jakoby mávnutím proutku zmizely i zábavy plné surovostí a krvavých podívaných,“ uvádí ruský historik Anatol Gorskij.

O Ivanovi IV. se říká, že blázen. Něžné pohlaví to s ním rozhodně nemá jednoduché.

Sedmá žena dopadne špatně

Zvládnout soužití s carem, o kterém se i na jeho dvoře potají šeptá, že je nejspíš šílený, není pro ženy snadné. Nejhůř ze všech Ivanových manželek ale dopadne sedmá. Přestože pravoslavná církev povoluje jenom tři sňatky, Ivan se žení celkem osmkrát.

Výběr sedmé manželky dopadne špatně. Car Ivan IV. brzy zjistí, že už není počestná.

Po sedmé si vybere Marii Dolgorukou (†1580). Obřad s bohatou hostinou si skutečně vychutná. Šok ale přijde v noci, když zjistí, že jeho vyvolená není panna, což ho rozzuří.

Šestá Ivanova manželka Vasilisa Melentijeva je prý pohřbena zaživa. I na ní si její muž zřejmě vybil vztek.

Utopená novomanželka

„Připravte všechno na cestu do mého dvorce za městem,“ rozkáže druhý den. Celý průvod včetně novomanželky putuje za Moskvu. „Vysekejte otvor do ledu,“ pobídne své poddané, když dorazí k rybníku vedle dvorce.

Zatímco si bojaři myslí, že jejich panovník má chuť lovit ryby, Ivan jim přichystá něco mnohem horšího: do ledové vody nechá vhodit svoji ženu. Ostatně, zřejmě není sama, na kom se Ivan IV. vyřádil. Šestá manželka Vasilisa Melentijeva prý byla podle legendy pohřbena zaživa.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …