Domů     Robota, elektrošoky, týrání: Tak se podle německého pederasta praktikuje víra
Robota, elektrošoky, týrání: Tak se podle německého pederasta praktikuje víra
13.9.2020

Zvenku vesnička vypadá natolik malebně, že nejednoho z kolemjdoucích napadá, jaký by v ní byl úžasný život. Její obyvatelé ale každý den prožívají hrůzy podobné peklu, ze kterého není úniku.

Za strohými dveřmi, na nichž zaujme jen malé skleněné okénko slibující šokující podívanou, je slyšet zoufalý křik drásající uši. Střídají jej neméně zoufalé prosby. Najednou je ticho. To chlapec, který se provinil proti řádu vesnice, byl spravedlivě potrestán.

„Stál jsem na chladné chodbě a všechno jsem slyšel. Měl jsem jít na řadu,“ popisuje Werner Schmidtke, jak probíhalo trestání neposlušnosti elektrošoky. „Dokonce si na to přivezli z Německa věc na popichování dobytka.

Většinou jsme dostávali rány do měkkých míst, do hlavy a varlat,“ popisuje znechuceně muž, kterému se podařilo život v kolonii příznačně nazvané Dignidad (důstojnost), přežít.

Vchod do jednoho z podzemních bunkrů. V tomto měl údajně Schäfer ukrývat zbraně.
Vchod do jednoho z podzemních bunkrů. V tomto měl údajně Schäfer ukrývat zbraně.

Chile, ráj nacistů

S blížícím se koncem války je vysoce postaveným nacistům jasné, že mají omezené možnosti. Buď budou dopadeni Spojenci a neujdou spravedlnosti, nebo včas uprchnou ze země.

Některým se to skutečně podaří a o několik let později zakotví v Chile, v kolonii, jejíž vznik má na svědomí bývalý nacistický lékař wehrmachtu Paul Schäfer (1921–2010).

Co je však ještě bizarnější, nacistický demagog se vydá na dráhu evangelického kazatele a podaří se mu přesvědčit početnou skupinu svých krajanů, že je v jeho kolonii čeká daleko lepší život.

Nápad pomoci potřebným a vzít je pod svá křídla se v Schäferově hlavě zrodí již v Německu. Pokusí se zřídit azylový dům, kde najdou útočiště hlavně váleční sirotci a vdovy.

Sen o náboženské komunitě se ale bývalému nacistovi na okamžik rozplyne, když jej několik chráněnek obviní ze zneužívání dětí a pošle na něj policii. Není to první obvinění a Schäfferovi nezbývá než vymyslet jiný plán.

Do hledáčku se mu dostane jihoamerické Chile. Pár hodin autem od hlavního města Santiaga koupí ranč a jeho hanebným plánům už nebude stát nic v cestě.

Paul Schäfer působí jako hodný stařík. Není tomu tak.
Paul Schäfer působí jako hodný stařík. Není tomu tak.

Za ostnatým drátem

K Schäfferově radosti se ranč začne plnit lidmi poměrně záhy. Zpočátku nevinně a idylicky vypadající městečko je ale během několika měsíců obehnáno ploty, jež zdobí ostnaté dráty.

Jejich neprostupnost stráží důmyslný bezpečnostní systém, jehož překonání znamená takřka jistou smrt. Až fanaticky střežený pozemek se rychle rozrůstá s přibývajícími obyvateli. Nakonec zabere na 130 kilometrů čtverečních.

Schäfer je vynikající řečník a manipulátor. Ve jménu víry a pod slibem sblížení s Bohem do kolonie láká čím dál víc lidí. Jakmile se za nimi zavřou brány kolonie, jejich život se mění od základu. Brzy mají přijít na to, že o takovou změnu nestál nikdo z nich. Jenže dostat se ven je nadlidský úkol.

Obyvatelé kolonie v bavorských stejnokrojích
Obyvatelé kolonie v bavorských stejnokrojích

Za lepším

Manželé Schmidtkeovi spěchají k můstku lodi. Kolem nich se hemží devět dětí a ještě jedno se krčí v matčině náručí. Dvouletý chlapec Werner, který cestu nezvládá příliš dobře. „Honem, pospěšte si, ať nevyplují bez nás.

Přece si nenecháme ujít takovou příležitost,“ pobízí otec své ratolesti a skutečně věří tomu, co jim říká. Nastoupit stihnou jen taktak. Nalodění rozhodně neprobíhá, jak si představovali.

Když k nim ale přijde zvláštně oděný muž se ženou a nedbajíce na protesty a pláč jim odeberou děti, začínají přemýšlet o tom, zda neudělali chybu.

„Třeba to má svůj důvod, určitě se to nějak vysvětlí,“ chlácholí jeden druhého a vydají se najít někoho kompetentního, kdo by jim vysvětlil, o co jde. Odpovědi se nedočkají a zanedlouho jsou od sebe odděleni i oni dva. Ten největší šok je ale teprve čeká. Místo lepšího živobytí najdou jen zoufalství a zmar.

Schäfer před trestním stíháním prchne do Argentiny, ta jej ale v roce 2005 vydá.
Schäfer před trestním stíháním prchne do Argentiny, ta jej ale v roce 2005 vydá.

Každodenní rutina

Dny v kolonii Dignidad probíhají velmi podobně. Všichni jsou oděni stejně. Ve stejnokrojích se po kolonii pohybují i děti, odděleny od svých rodičů. Není dovoleno se ke svým ratolestem hlásit. Pro děti jsou dospělí jen tety a strýcové. Hlavní slovo má Schäfer.

Ten určuje rytmus celé kolonie. Není zde televize, rozhlas, noviny. Lidé za zdí jsou odtrženi od reality okolního světa. Prožívají svou, mnohem krutější realitu plnou týrání, zneužívání a bolesti.

Dnes se místo jmenuje Villa Baviera a je otevřené pro turisty.
Dnes se místo jmenuje Villa Baviera a je otevřené pro turisty.

Děti musejí být po vůli

Sexuální choutky kazatele se tu opět probouzejí k životu. Tady má naprosto volné pole působnosti. Nikdo se neodváží mu vzdorovat. Navíc mladého masíčka je tu dostatek.

„Každý den k němu do bytu chodili vždy dva chlapci, nebylo jim víc než deset let,“ vzpomínají ti, kterým se podaří pobyt v kolonii přežít. „Museli mu být po vůli. Mnohokrát se stalo, že se mu vzpírali, a trest je neminul.

Čekaly je elektrošoky a další mučení,“ přibližují. Každá odchylka od běžné denní rutiny je přísně trestána. Poslušnost se vynucuje veřejným bitím těch, kteří pochybili.

Život místních se scvrkne na náročnou práci na poli, aby vypěstovali plodiny zajišťující obživu kolonie. Oni sami dostávají jídlo a pití zřídka. Jakékoli známky intimností mezi mužskou a ženskou částí obyvatelstva jsou zakázány.

Pakliže přece jen k něčemu dojde a v kolonii se narodí dítě, své rodiče nikdy nepozná. Okamžitě je od matky odděleno.

Obyvatelům kolonie Schäfer vnutil názor, že takový způsob života je normální.
Obyvatelům kolonie Schäfer vnutil názor, že takový způsob života je normální.

Týrání a zase týrání

„Byl to těžký život plný práce, bití, trestů, neustále nás bili a zavírali, nechávali nás často bez jídla a vody,“ konstatuje s odstupem času Winfried Hempel. „Zavedli mě do budovy podobné nemocnici. Ve velké místnosti ležely na postelích připoutané nahé děti.

Svlékli i mě, zavázali mi oči a do uší dali špunty. Pak začalo peklo. Elektrické šoky, zvířecí bodnutí. Najednou jste slyšeli, jak někdo vedle vás křičí, pokud jste zrovna nebyli na řadě vy.

Skoro o tom nedokážu mluvit, ale chci, protože chci, aby se svět dozvěděl, co se stalo,“ vzpomíná na hrůzný život v kolonii Werner Schmidtke.

Ostatky některých obyvatel kolonie
Ostatky některých obyvatel kolonie

Je to zcela normální

Bravurní řečnický um hraje Schäferovi do karet. Lidé se nejprve snaží vzdorovat, několik se jich dokonce pokusí o útěk. Ovšem postupem času si obyvatelé na rutinu zvyknou. Schäferovo neustálé omílání toho, co je pro jeho ovečky dobré a co ne, vezmou za své.

Chod chilské varianty koncentračního tábora bývalému nacistickému kazateli vychází poměrně dlouho. Spletité chodby pod kolonií totiž poskytují skvělé místo k mučení nejen obyvatelů Dignidadu, ale i k mučení odpůrců chilského režimu!

Schäfer se tak těší z přízně diktátora Augusta Pinocheta (1915–2006). Ke zlomu dojde až s pádem Pinocheta a svět se dovídá krutou pravdu. Je nalezen hromadný hrob obětí „důstojného“ zacházení. Přeživší jsou v zuboženém stavu.

Nemají ponětí o okolním světě a nedokážou se začlenit do společnosti. „Hovořil jsem pouze německy, nevystudoval jsem žádnou školu, neměl jsem ani halíř a v podstatě jsem nikdy ani žádné peníze neviděl.

Vypadal jsem jako dvacetiletý muž, ale mentálně jsem na tom byl jako sedmiletý chlapec,“ hodnotí Hempel.

S lidskými životy si pastor hlavu nelámal. Mnozí v kolonii nepřežili.
S lidskými životy si pastor hlavu nelámal. Mnozí v kolonii nepřežili.

Potrestání viníků

Lidé z kolonie jsou životem a týráním natolik poznamenáni, že i když dojde k jejich osvobození a z osady se stane Villa Baviera zpřístupněná turistům, spousta lidí v osadě zůstává dál. Netuší, jak by se dokázali zorientovat v reálném světě.

Postupem času vyplouvá na povrch, kolik vysoce postavených lidí o krutovládě Schäfera vědělo a nic s tím nedělalo. Jeho samotného i skupinku nejvěrnějších se nakonec podaří dostihnout a odsoudit. „Německo nese morální i politickou spoluzodpovědnost.

Němečtí diplomaté nesou část viny,“ uvedl jeden z autorů parlamentního návrhu na odškodnění obětí Michael Brand.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Kateřina Pelikánová.
Související články
Svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Svět zločinu
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Svět zločinu
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
reklama
lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
reklama
věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami