Domů     Robota, elektrošoky, týrání: Tak se podle německého pederasta praktikuje víra
Robota, elektrošoky, týrání: Tak se podle německého pederasta praktikuje víra
13.9.2020

Zvenku vesnička vypadá natolik malebně, že nejednoho z kolemjdoucích napadá, jaký by v ní byl úžasný život. Její obyvatelé ale každý den prožívají hrůzy podobné peklu, ze kterého není úniku.

Za strohými dveřmi, na nichž zaujme jen malé skleněné okénko slibující šokující podívanou, je slyšet zoufalý křik drásající uši. Střídají jej neméně zoufalé prosby. Najednou je ticho. To chlapec, který se provinil proti řádu vesnice, byl spravedlivě potrestán.

„Stál jsem na chladné chodbě a všechno jsem slyšel. Měl jsem jít na řadu,“ popisuje Werner Schmidtke, jak probíhalo trestání neposlušnosti elektrošoky. „Dokonce si na to přivezli z Německa věc na popichování dobytka.

Většinou jsme dostávali rány do měkkých míst, do hlavy a varlat,“ popisuje znechuceně muž, kterému se podařilo život v kolonii příznačně nazvané Dignidad (důstojnost), přežít.

Vchod do jednoho z podzemních bunkrů. V tomto měl údajně Schäfer ukrývat zbraně.
Vchod do jednoho z podzemních bunkrů. V tomto měl údajně Schäfer ukrývat zbraně.

Chile, ráj nacistů

S blížícím se koncem války je vysoce postaveným nacistům jasné, že mají omezené možnosti. Buď budou dopadeni Spojenci a neujdou spravedlnosti, nebo včas uprchnou ze země.

Některým se to skutečně podaří a o několik let později zakotví v Chile, v kolonii, jejíž vznik má na svědomí bývalý nacistický lékař wehrmachtu Paul Schäfer (1921–2010).

Co je však ještě bizarnější, nacistický demagog se vydá na dráhu evangelického kazatele a podaří se mu přesvědčit početnou skupinu svých krajanů, že je v jeho kolonii čeká daleko lepší život.

Nápad pomoci potřebným a vzít je pod svá křídla se v Schäferově hlavě zrodí již v Německu. Pokusí se zřídit azylový dům, kde najdou útočiště hlavně váleční sirotci a vdovy.

Sen o náboženské komunitě se ale bývalému nacistovi na okamžik rozplyne, když jej několik chráněnek obviní ze zneužívání dětí a pošle na něj policii. Není to první obvinění a Schäfferovi nezbývá než vymyslet jiný plán.

Do hledáčku se mu dostane jihoamerické Chile. Pár hodin autem od hlavního města Santiaga koupí ranč a jeho hanebným plánům už nebude stát nic v cestě.

Paul Schäfer působí jako hodný stařík. Není tomu tak.
Paul Schäfer působí jako hodný stařík. Není tomu tak.

Za ostnatým drátem

K Schäfferově radosti se ranč začne plnit lidmi poměrně záhy. Zpočátku nevinně a idylicky vypadající městečko je ale během několika měsíců obehnáno ploty, jež zdobí ostnaté dráty.

Jejich neprostupnost stráží důmyslný bezpečnostní systém, jehož překonání znamená takřka jistou smrt. Až fanaticky střežený pozemek se rychle rozrůstá s přibývajícími obyvateli. Nakonec zabere na 130 kilometrů čtverečních.

Schäfer je vynikající řečník a manipulátor. Ve jménu víry a pod slibem sblížení s Bohem do kolonie láká čím dál víc lidí. Jakmile se za nimi zavřou brány kolonie, jejich život se mění od základu. Brzy mají přijít na to, že o takovou změnu nestál nikdo z nich. Jenže dostat se ven je nadlidský úkol.

Obyvatelé kolonie v bavorských stejnokrojích
Obyvatelé kolonie v bavorských stejnokrojích

Za lepším

Manželé Schmidtkeovi spěchají k můstku lodi. Kolem nich se hemží devět dětí a ještě jedno se krčí v matčině náručí. Dvouletý chlapec Werner, který cestu nezvládá příliš dobře. „Honem, pospěšte si, ať nevyplují bez nás.

Přece si nenecháme ujít takovou příležitost,“ pobízí otec své ratolesti a skutečně věří tomu, co jim říká. Nastoupit stihnou jen taktak. Nalodění rozhodně neprobíhá, jak si představovali.

Když k nim ale přijde zvláštně oděný muž se ženou a nedbajíce na protesty a pláč jim odeberou děti, začínají přemýšlet o tom, zda neudělali chybu.

„Třeba to má svůj důvod, určitě se to nějak vysvětlí,“ chlácholí jeden druhého a vydají se najít někoho kompetentního, kdo by jim vysvětlil, o co jde. Odpovědi se nedočkají a zanedlouho jsou od sebe odděleni i oni dva. Ten největší šok je ale teprve čeká. Místo lepšího živobytí najdou jen zoufalství a zmar.

Schäfer před trestním stíháním prchne do Argentiny, ta jej ale v roce 2005 vydá.
Schäfer před trestním stíháním prchne do Argentiny, ta jej ale v roce 2005 vydá.

Každodenní rutina

Dny v kolonii Dignidad probíhají velmi podobně. Všichni jsou oděni stejně. Ve stejnokrojích se po kolonii pohybují i děti, odděleny od svých rodičů. Není dovoleno se ke svým ratolestem hlásit. Pro děti jsou dospělí jen tety a strýcové. Hlavní slovo má Schäfer.

Ten určuje rytmus celé kolonie. Není zde televize, rozhlas, noviny. Lidé za zdí jsou odtrženi od reality okolního světa. Prožívají svou, mnohem krutější realitu plnou týrání, zneužívání a bolesti.

Dnes se místo jmenuje Villa Baviera a je otevřené pro turisty.
Dnes se místo jmenuje Villa Baviera a je otevřené pro turisty.

Děti musejí být po vůli

Sexuální choutky kazatele se tu opět probouzejí k životu. Tady má naprosto volné pole působnosti. Nikdo se neodváží mu vzdorovat. Navíc mladého masíčka je tu dostatek.

„Každý den k němu do bytu chodili vždy dva chlapci, nebylo jim víc než deset let,“ vzpomínají ti, kterým se podaří pobyt v kolonii přežít. „Museli mu být po vůli. Mnohokrát se stalo, že se mu vzpírali, a trest je neminul.

Čekaly je elektrošoky a další mučení,“ přibližují. Každá odchylka od běžné denní rutiny je přísně trestána. Poslušnost se vynucuje veřejným bitím těch, kteří pochybili.

Život místních se scvrkne na náročnou práci na poli, aby vypěstovali plodiny zajišťující obživu kolonie. Oni sami dostávají jídlo a pití zřídka. Jakékoli známky intimností mezi mužskou a ženskou částí obyvatelstva jsou zakázány.

Pakliže přece jen k něčemu dojde a v kolonii se narodí dítě, své rodiče nikdy nepozná. Okamžitě je od matky odděleno.

Obyvatelům kolonie Schäfer vnutil názor, že takový způsob života je normální.
Obyvatelům kolonie Schäfer vnutil názor, že takový způsob života je normální.

Týrání a zase týrání

„Byl to těžký život plný práce, bití, trestů, neustále nás bili a zavírali, nechávali nás často bez jídla a vody,“ konstatuje s odstupem času Winfried Hempel. „Zavedli mě do budovy podobné nemocnici. Ve velké místnosti ležely na postelích připoutané nahé děti.

Svlékli i mě, zavázali mi oči a do uší dali špunty. Pak začalo peklo. Elektrické šoky, zvířecí bodnutí. Najednou jste slyšeli, jak někdo vedle vás křičí, pokud jste zrovna nebyli na řadě vy.

Skoro o tom nedokážu mluvit, ale chci, protože chci, aby se svět dozvěděl, co se stalo,“ vzpomíná na hrůzný život v kolonii Werner Schmidtke.

Ostatky některých obyvatel kolonie
Ostatky některých obyvatel kolonie

Je to zcela normální

Bravurní řečnický um hraje Schäferovi do karet. Lidé se nejprve snaží vzdorovat, několik se jich dokonce pokusí o útěk. Ovšem postupem času si obyvatelé na rutinu zvyknou. Schäferovo neustálé omílání toho, co je pro jeho ovečky dobré a co ne, vezmou za své.

Chod chilské varianty koncentračního tábora bývalému nacistickému kazateli vychází poměrně dlouho. Spletité chodby pod kolonií totiž poskytují skvělé místo k mučení nejen obyvatelů Dignidadu, ale i k mučení odpůrců chilského režimu!

Schäfer se tak těší z přízně diktátora Augusta Pinocheta (1915–2006). Ke zlomu dojde až s pádem Pinocheta a svět se dovídá krutou pravdu. Je nalezen hromadný hrob obětí „důstojného“ zacházení. Přeživší jsou v zuboženém stavu.

Nemají ponětí o okolním světě a nedokážou se začlenit do společnosti. „Hovořil jsem pouze německy, nevystudoval jsem žádnou školu, neměl jsem ani halíř a v podstatě jsem nikdy ani žádné peníze neviděl.

Vypadal jsem jako dvacetiletý muž, ale mentálně jsem na tom byl jako sedmiletý chlapec,“ hodnotí Hempel.

S lidskými životy si pastor hlavu nelámal. Mnozí v kolonii nepřežili.
S lidskými životy si pastor hlavu nelámal. Mnozí v kolonii nepřežili.

Potrestání viníků

Lidé z kolonie jsou životem a týráním natolik poznamenáni, že i když dojde k jejich osvobození a z osady se stane Villa Baviera zpřístupněná turistům, spousta lidí v osadě zůstává dál. Netuší, jak by se dokázali zorientovat v reálném světě.

Postupem času vyplouvá na povrch, kolik vysoce postavených lidí o krutovládě Schäfera vědělo a nic s tím nedělalo. Jeho samotného i skupinku nejvěrnějších se nakonec podaří dostihnout a odsoudit. „Německo nese morální i politickou spoluzodpovědnost.

Němečtí diplomaté nesou část viny,“ uvedl jeden z autorů parlamentního návrhu na odškodnění obětí Michael Brand.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Kateřina Pelikánová.
Související články
Svět zločinu
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Svět zločinu
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Svět zločinu
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Svět zločinu
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
reklama
lifestyle
Z historie plaveckých úborů: Odvážné antické na scéně až ve 20. století
Pomalu se blíží léto a s ním i čas plavek. Zamysleli jste se někdy nad historií toho malého skoro nic, co máte během plavání na sobě?   Počátky koupacích souprav jako samostatných částí garderoby se datují do poloviny 18. století, kdy se ženské plavecké úbory ještě spíše podobaly šatům. Vyráběly se většinou z flanelu nebo z […]
Dva roky prázdnin po tongijsku: Jak šestice chlapců přežila na pustém ostrově
Dobrodružné romány často inspirují, ale jen málokdy se jejich příběhy stávají skutečností. Představte si ale, že by skupina chlapců skutečně ztroskotala na opuštěném ostrově, daleko od civilizace. Přesně to se stalo před šedesáti lety šesti mladíkům z Tongy. Jejich neuvěřitelný příběh o přežití, odvaze a kamarádství, plný útrap i triumfů, vám ukáže, že lidská vůle […]
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční […]
Fenomén Trabant: Živé dědictví východoněmeckého automobilu
Trabant není jen zapomenutou relikvií minulosti, ale živoucím symbolem doby, která formovala miliony životů. Od jeho zrodu v roce 1957 až po definitivní konec výroby v roce 1991 prošel Trabant mnoha proměnami, ačkoli jeho základní minimalistický charakter zůstal nezměněn. Co udělalo z tohoto malého vozu skutečnou ikonu? Proč i dnes, desítky let po zrušení jeho […]
reklama
svět zločinu
Anežka Hrůzová: Vražda, která otřásla Vysočinou a rozpoutala hilsneriádu
Před 125 lety změnila tragická událost na Vysočině osud mladé švadleny a celé země. Vražda Anežky Hrůzové se stala rozbuškou protižidovské hysterie, která vstoupila do dějin jako hilsneriáda. Přes obvinění a odsouzení Leopolda Hilsnera zůstává případ dodnes obestřen tajemstvím a mnoha nesrovnalostmi. Kdo doopravdy zabil Anežku Hrůzovou a co se vlastně stalo onoho aprílového dne […]
Zločin na svatbě: Makedonského krále Filipa probodl člen jeho stráže
Zatímco Alexandr Makedonský v pouhých 16 letech porazí společně s Hefaistonem kmen Madeirů, jeho otec Filip slaví veselku. Chrabrý syn se vrátí z bojů rovnou do víru oslav. „Jez a pij můj milý statečný synu na moji počest,“ vyzve otec makedonský král Filip (kolem 382–336 př. n. l.) vítěze. Jenže Alexandr se může přeskočit vzteky. Filip zapudil […]
Případ Anežky Hrůzové: Nová svědectví a zpackané vyšetřování
Vražda Anežky Hrůzové z roku 1899 není jen historickou událostí, ale dodnes živou kauzou plnou otazníků. Zpackané vyšetřování, podezřelé okolnosti nálezu těla a zamlčené stopy vrhají stín na celou kauzu. Může se po více než století ukázat, že vrah byl někdo úplně jiný, než ten, kdo za zločin zaplatil? Nahlédněme pod pokličku jedné z nejkontroverznějších […]
Dunbar Armored: Třicetiminutová loupež a její dlouhé stíhání
V roce 1997 se v Kalifornii odehrála jedna z největších loupeží hotovosti všech dob. Zloději ukradli rekordní množství peněz z bezpečnostní společnosti Dunbar Armored. Jak se jim to podařilo a co vedlo k jejich dopadení? V roce 1997 ukradli zloději za pouhou půlhodinu rekordní množství hotovosti na pobočce společnosti Dunbar Armored, která se specializovala na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz