Skip to content

Robert Ley: Hitlerův opilec okrádal německé dělníky

Hamburský přístav žije 18. dubna 1939 velkou slávou. Na svou panenskou plavbu se právě vydává loď s názvem Robert Ley, která se má již brzy zařadit do flotily německé organizace Kraft durch Freude. Ta zajišťuje pracujícím Němcům řadu povyražení v jejich volném čase.

Na palubě Roberta Leye se nachází sám Adolf Hitler.

Vůdci německého národa dělá společnost půvabná blondýnka. Vysoká, štíhlá Inge Leyová (1916–1942) je druhou manželkou Roberta Leye (1890–1945), šéfa Německé dělnické fronty (DAF), pod níž organizace Kraft durch Freude (KdF, v překladu Síla díky radosti) spadá.

Loď, na které teď paní Inge baví Adolfa Hitlera (1889–1945), nese právě jméno jejího manžela. Víc než jeho však původní profesí herečka a balerína uctívá německého vůdce. Její manželství s věčně opilým Leyem není zrovna ukázkové.

Během války Inge po jedné z hádek s manželem spáchá sebevraždu. Pověst Roberta Leye její smrtí utrpí jen další vážný šrám…

Loď pro odpočinek německých pracujících dostává jméno Robert Ley.

Říšská instituce pro ostudu Robert Ley je v mnoha ohledech neschopný ubožák. Na to, jak si namastit vlastní kapsu, ale stačí. Německá dělnická fronta, zastřešující odborové organizace napříč třetí říší (má 25 000 000 členů), si brzy mezi říšskými institucemi získává nechvalný přívlastek „nejvíce zkorumpovaná“. Ley na svém platu šéfa DAF vůbec nešetří, a protože s jídlem roste chuť, obohacuje se i přímo z fondů DAF. Jejich prostředky ve velkém zpronevěřuje pro své osobní potřeby.

Robert Ley (v bílé uniformě) ve společnosti své ženy Inge a dalších nacistických pohlavárů

V roce 1938 vlastní luxusní usedlost v blízkosti Kolína nad Rýnem nebo řadu vil v dalších německých městech (bohatstvím zejména přetéká ta v Berlíně v honosné čtvrti Tempelhof). Jeho vozový park by mu mohl závidět kdejaký král.

Zřejmě mu to ale stále nestačí, a tak si Ley pořizuje vlastní železniční vagon. „V té době také vynikal sukničkářstvím a těžkým alkoholismem, což obojí často vedlo k trapným scénám na veřejnosti,“ vzpomínají svědci Leyových eskapád.

Asketický Hitler dělá, jako by neviděl, neslyšel. Příklad ze svého šéfa si ale berou nižší úředníci v DAF, a tak se tato organizace noří do bahna korupce.

K řečnickému pultu míří často namol opilý…

Není zde prostor pro soucit Význam Leyova úřadu se začátkem druhé světové války upadá. Třebaže je odevšad slyšet, jeho neschopnost je opět do očí bijící. Dohled nad německou pracující silou nyní přebírají ministři zbrojního průmyslu, nejprve Fritz Todt (1891–1942) a po něm Albert Speer (1905–1981). To však neznamená, že by se Ley nenamočil do nacistických válečných zločinů. „Je toho tolik v sázce, že zde není prostor pro soucit a lidství,“ hřímá namol opilý vůdce DAF v říjnu 1942 před lídry německého těžebního průmyslu v Essenu.

Jako o „ruských prasatech“ pak hovoří o válečných zajatcích, kteří byli odvlečeni do Německa na nucené práce. Podobně nemá pochopení ani pro další národy, jež nyní otročí ve službách Adolfa Hitlera. Ten stále ve svého věrného nohsleda vkládá důvěru.

V průběhu válečných let pověřuje Leye, aby se postaral o ubytování německých občanů, kteří v důsledku spojeneckých náletů přijdou o střechu nad hlavou. Další úkol, na nejž Ley nestačí…

V této cele spáchal sebevraždu.

Udá ho nepřítel ve straně Se svou životní modlou se Robert Ley naposledy setkává 20. dubna 1945, když Hitler v bunkru u říšského kancléřství slaví své 56. narozeniny. Atmosféra je tehdy napjatá. Řada z nacistických pohlavárů si již připouští, že konec se neodvratně blíží.

Ne tak Rudolf Ley. Po oslavě opouští Berlín a vydává se do jižního Bavorska. Věří, že Hitler ho bude následovat. Leyovo rozčarování bude veliké… Přesto se okamžitě skryje pod cizí identitou a dává se na útěk.

Již 16. května 1945 je ale zadržen Američany. Vydává se sice za doktora Ernsta Distelmeyera, ale s jistou dávkou zadostiučinění jeho pravou totožnost spojencům odhaluje jeho dlouholetý stranický odpůrce Franz Xaver Schwarz (1875–1947), pokladník NSDAP.

Na Leye čeká mezinárodní soudní tribunál v Norimberku. Tři dny poté, co je mu sděleno obvinění, si z natrhaných proužků ručníku svazuje oprátku. Oběsí se na záchodové trubce ve své cele.

Foto: wikipedia.org, bundesarchiv
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Starší muž mě přivedl k rozumu!
skutecnepribehy.cz

Starší muž mě přivedl...

Narodila jsem se jako...
Komfortní bezbariérový koráb v piniovém háji
rezidenceonline.cz

Komfortní bezbariérový koráb...

Jedním z hlavních rozhodnutí architektů při...
Zapomene na Zounara a najde si osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Zapomene na Zounara a najde...

Už dlouho Martina Randová (49)...
Ráj pro romantiky? Zanzibar!
epochanacestach.cz

Ráj pro romantiky? Zanzibar!

Také se v této...
Tajemství pokladu v Jablonném: Kletba falešných filmařů
enigmaplus.cz

Tajemství pokladu v Jablonném:...

Objasnění záhady stříbrného pokladu...
Novinky v IPL epilaci od Braunu, pro ženy i muže
iluxus.cz

Novinky v IPL epilaci od...

Už jste slyšeli kouzelné zaklínadlo letních...
Gratinované brambory
tisicereceptu.cz

Gratinované brambory

Jednoduchý recept na vynikající zapékané...
Žádné „bolení hlavy“, ale závažné neurologické onemocnění
epochalnisvet.cz

Žádné „bolení hlavy“, ale...

Už tě zase bolí hlava? Ne, mám migrénu!...
Zaprodala se? Čím si vydělává na živobytí?
nasehvezdy.cz

Zaprodala se? Čím si vydělává...

Dvojnásobná maminka ANDREA...
24 000 let staré organismy nalezené zmrzlé na Sibiři se mohou stále rozmnožovat
21stoleti.cz

24 000 let staré organismy...

Říkají mu „evoluční skandál“....
Lososová pomazánka
panidomu.cz

Lososová pomazánka

Jemná chuť lososího masa dává pomazánce...
Může Jupiterův měsíc Europa ukrývat život?
enigmaplus.cz

Může Jupiterův měsíc Europa...

Planetárního obra Jupitera obíhá 79 známých...