Skip to content

3x poslední prominentní nacisté u soudu

Po válce řada lidí, kteří se podílí na nacistických zvěrstvech, skončí za mřížemi nebo rovnou pod šibenicí. Některým druhoválečným padouchům se ale podaří uniknout a dopadeni jsou až po letech.

V tu dobu jsou většinou už starci. Seznamte se s nejstaršími vězni, zodpovědnými za válku! Na kontě mají masakry a zvěrstva na Slovensku, v Itálii i v Nizozemí.

Ladislav Nižňanský získá po válce německé občanství.

Podílí se na vyhlazovacích akcích na Slovensku

Ladislav Nižňanský (1917–2011) se dopustí velmi nemorálních činů po skončení Slovenského národního povstání. Velí totiž komandu Edelweiss a spolu s ním se podílí na vyhlazení několika obcích na středním Slovensku.

V 60. letech jej odsoudí k trestu smrti, avšak jemu se podaří uprchnout do zahraničí a dokonce, což je obzvlášť ironické, získat německé občanství. Je vypátrán v roce 2011 a je na něj vydán zatykač. Svého spravedlivého trestu se však již nikdy nedočká, protože v tu dobu je již několik měsíců po smrti.

Priebke vinu necítí ani na stará kolena.

Zařídí masakr civilistů v jeskyni u Říma

V Ardeatinských jeskyních poblíž Říma je v březnu 1944 povražděno téměř 300 civilistů, z toho 75 židů. Je to nacistická odveta za partyzánský útok na jednotku SS. A právě Erich Priebke (1913–2013) se na organizování tohoto brutálního aktu pomsty podílí.

Po válce se mu podaří uprchnout do Argentiny, kde pod falešnou identitou spokojeně žije a dokonce se stane váženým občanem. V 90. letech však udělá osudovou chybu. Vystoupí totiž v televizním pořadu, ve kterém popíše některé druhoválečné události.

Je rozpoznán lovci nacistů a po nutných formálních úkonech je vydán do Itálie, kde je v roce 1998 odsouzen na doživotí. Posledních pár let si ze zdravotních důvodů smí odpykat v domácím vězení.

Heinrich Boere musí opustit domov důchodců a pár let si odsedět ve vězení.

Zabije několik nizozemských odbojářů

Akce jednotek Waffen SS „Silbertanne“ (stříbrná jedle) má za cíl zcela rozprášit odboj v Nizozemí. Přesvědčený nacista Heinrich Boere (1921–2013) během ní sám zastřelí tři civilisty. Po válce se vrátí do Německa a v Nizozemí je mezitím v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti.

V jeho novém bydlišti jej však nikdo nezná, a tak tam nerušeně žije až do roku 2008, kdy je ze stejného zločinu obžalován soudem v Dortmundu. O dva roky později mu soud přiřkne doživotní trest. Boere se sice odvolá, ale neuspěje, a tak se sešlý důchodce na vozíčku na poslední tři roky svého života z domova důchodců přestěhuje do vězení, kde posléze zemře na sešlost věkem.

Autor: Alžběta Šemrová. Foto: Shutterstock, Wikimedia.
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …