Domů     Řádil ve Francii lidožravý vlk?
Řádil ve Francii lidožravý vlk?
24.11.2024

Několik let před Velkou francouzskou revolucí došlo v zapadlém regionu jižní Francie k sérii drastických úmrtí. Na venkovany útočila podivná šelma. Několik let unikala lovcům a nechávala za sebou desítky obětí. Začalo se jí říkat Gévaudanská bestie.

Je léto 1765 a mezi vesničany panuje strach. Krajem se už přes rok potuluje zabijácká příšera. Bojí se i služebná faráře, devatenáctiletá Marie-Jeanne Valetová, a její mladší sestra Thérèse.

Proto si na cestu z vesnice Paulhac na blízkou usedlost berou zbraň – opracovanou tyč se špičatým kusem železa na konci.

Na zarostlém ostrůvku uprostřed řeky, odděleném od břehů dvěma mosty, najednou cosi zapraská a před dívkami se objeví obrovské zvíře s černým hřbetem. Sestry couvají, ale tvor se na ně vrhá.

Statná Marie-Jeanne mu zarazí podomácku vyrobené kopí vší silou do hrudi. Bestie zavyje, skočí do řeky a pak zmizí v houští. Královský lovčí dívku pro její hrdinství označí za „pannu gévaudanskou“ podle slavné Jany z Arku, ale pro vesničany tím nic nekončí. Zlověstný tvor bude pokračovat ve svém řádění další dva roky.

Kde lišky dávají dobrou noc

Dějištěm dramatu byla zapomenutá provincie Gévaudan (dnes už se tak nejmenuje) v jižní Francii. Místo se nachází uprostřed hor, daleko od jakéhokoli velkého města.

Lidé tu byli chudí a živili se hlavně chovem dobytka na nepříliš úrodných skalnatých svazích Francouzského středohoří. Byl to kraj, kde lišky dávaly dobrou noc, a do osudného roku 1764 se tu nestalo nikdy nic, co by bylo hodno pozornosti.

Důvod, proč se o regionu najednou začalo mluvit po celé Francii, by si místní nicméně rádi nechali ujít. Všechno začalo v červnu, kdy vesničané našli zle podrápané a rozkousané tělo čtrnáctileté Jeanne Bouletové, která pásla krávy za vesnicí.

První smrt ovšem ještě nevzbudila moc velký rozruch. Vlci k životu na vsi patřili a neštěstí se zkrátka stávají.

Bestie z Gévaudanu

Útoky se ale začaly množit. Během léta zvíře postupně rozsápalo přes deset lidí.

Přeživší ho popisovali jako psovitou šelmu o velikosti telete, která se podobá vlku, s velikánskou prasečí hlavou, krátkýma ušima, nazrzlou srstí, bílou náprsenkou a černým hřbetem. Někteří tvrdili, že má kopyta.

Nápadné je, že tvora neoznačovali slovem „vlk“, i když s vlky se běžně setkávali a věděli, jak vypadají.

V okcitánštině, jazyce, kterým se tu tehdy mluvilo, ho nazývali „bestia“ – zvíře, šelma, obluda… Zatímco vlky obvykle vesničané úspěšně odháněli od stád kameny, bestie se lidí nebála.

Byla obzvlášť agresivní, objevovala se na místech ležících daleko od sebe, útočila ve dne a nenapadala dobytek, jak by se na vlka patřilo, ale rovnou lidi. Mezi její oběti patřily hlavně děti a ženy.

Život v kraji paralyzoval strach, cesty zely prázdnotou a děti se odvažovaly chodit na pastvu jen ve skupinách. Ani to ale nepomáhalo.

Zvíře za tři roky svého řádění zabilo podle dobových záznamů přes stovku lidí.
Zvíře za tři roky svého řádění zabilo podle dobových záznamů přes stovku lidí.

Královská záležitost

Na podzim požádal místní církevní úředník o pomoc správce provincie. Ten na místo poslal vojenského kapitána Duhamela a jeho dragouny. Na hlavu bestie byla vypsána odměna. Vojáci za pomoci někdy i tisíců vesničanů pročesávali lesy, ale marně.

Někdy v té době si pozdvižení všiml i tisk a zprávy o nestvůře se roznesly po celé Francii. Nakonec se dostaly až ke králi. Ludvík XV. pověřil slavného lovce vlků ze severu země jménem Jean-Charles Vaumesle d’Enneval, aby potíže jednou provždy vyřešil.

Postarší šlechtic měl na kontě už přes tisíc ulovených vlků a králi se pro tuto akci sám nabídl. V Gévaudanu se několik měsíců hádal s kapitánem vojáků (ten se pak stáhl), pobíral tučné zálohy, a teprve na jaře se pustil do práce. Bestie mezitím žrala lidi. Občas se odvažovala i do vesnic a zdálo se, jako by se všem vysmívala.

Falešná záchrana

Když král zjistil, že záležitost vázne, poslal do oblasti dalšího svého člověka. Tentokrát to byl přímo královský zbrojnoš a vrchní lovčí François Antoine. Přijel se synem a přivezl si další lovce, služebnictvo a psy.

Pohádal se s d’Ennevalem, ten se pak vymluvil na cosi neodkladného doma v Normandii a odjel. Antoine své podřízené nechal hlídkovat v různých vesnicích a stejně jako jeho předchůdci verboval na pomoc vesničany.

Psy dopravoval v koších na koních, aby se před lovem neunavili. Jeho metody byly celkem nekonvenční – snažil se bestii nalákat na otrávené mrtvoly jejích dřívějších obětí. Útoky ale neustávaly. Až na podzim se na královského lovčího usmálo štěstí.

Zabil obrovského vlka a postupně i všechny jeho potomky. Nechal si od místních dětí potvrdit, že jeho vlk opravdu je ona obávaná bestie, a s velkou pompou odjel do Versailles ukazovat úlovek na královském dvoře.

Lovci jsou pryč, bestie nikoli

Dva měsíce se zdálo, že venkované budou mít konečně klid. Brzy se ale ukázalo, že skutečnosti je jiná. Zatímco Antoinové se v Paříži před francouzskou smetánkou chlubili vycpaným vlkem, v Gévaudanu začaly v prosinci 1765 útoky nanovo.

Zvíře zabilo jedenáctiletou Agnès Mourguesovou a z poloviny ji sežralo. Pastýřka se bránila házením kamenů, ale bylo jí to málo platné. Den před Vánoci bestie napadla další dvě dívky a i v lednu řádění pokračovalo.

Tentokrát se ale místní dovolávali pomoci marně. Bestie byla oficiálně mrtvá a basta. Úřadům provincie se nechtělo obtěžovat krále, pro kterého byla celá věc skončená, a šlechta se zdráhala zpochybňovat slovo váženého královského lovčího.

Tisk už dlouhá série smrtí unavila a dávno se o záležitost přestal zajímat. Gévaudanští zůstali na problém sami.

Marné snažení

Rok 1766 byl těžký. Oběti přibývaly sice pomaleji, ale stále. V únoru se celkový počet zabitých vyšplhal na osmdesát. Tedy oficiálně, protože gévaudanskou tragédii už nikdo mimo oblast nesledoval a záznamů je z toho roku méně a jsou nepřesné.

Bestie se znovu odvažovala chodit i do vesnic. Místní biskup tvrdil, že je to Boží trest za hříchy, a začaly se konat náboženské poutě. Místní šlechta i vesničané se dál snažili zvíře lovit, občas pomocí otrávených mrtvol psů. Lovům padla za oběť víc než stovka vlků, ale ten správný mezi nimi nebyl.

Umělecká představa Gévaudanské bestie
Umělecká představa Gévaudanské bestie

Tři posvěcené náboje

Teror trval až do léta 1767. Teprve tehdy se konečně něco změnilo. Po organizované pouti do kostela a dalším útoku svolal místní markýz další velký hon. Účastnil se ho i jistý Jean Chastel. Chastelovi byli v kraji známými firmami.

Účastnili se už několika dřívějších honů, a jednou dokonce na chvíli skončili ve vězení, protože se vysmívali pánům. Teď tu už žádní cizí páni nebyli.

Vypráví se se, že Chastel si před honem nechal posvětit pušku a ulít tři olověné kule z roztavených medailonů s Pannou Marií. Jiní říkají, že střely byly stříbrné.

Také se povídá, že když se v jeho blízkosti objevila bestie, zrovna si četl v modlitební knize, a než se chopil pušky, stihl si uklidit nejen knížku, ale i brýle.

(Kdyby uměl číst, nejspíš by to tehdy byl nejvzdělanější venkovan v celém širém okolí.) Šelma prý na něj nezaútočila rovnou – čekala. Lovec ji pak jedinou dobře mířenou ranou zabil.

Kosti v žaludku

Zvíře prý vypadalo trochu jako velký vlk, ale některé rysy mělo jiné. V jeho žaludku se skutečně našly lidské kosti. Chastel prý pak tělo naložil do bedny a vyrazil s ním za králem.

Než tam v letních vedrech dojel, mrtvola byla v takovém stavu, že ji nikdo už moc zkoumat nechtěl. Zakopali ji do země, aniž by zjistili, o jaký živočišný druh mohlo jít.

Na královském dvoře, kde už měli případ bestie za dávno uzavřený a nechtěli o něm slyšet, se venkovanovi prý vysmáli a poslali ho domů. V Gévaudanu nicméně konečně přestali umírat lidé. Bestie byla konečně pryč. Mýtus, který se kolem ní vytvořil, ovšem teprve začal nabírat na síle.

Jedna teorie šílenější než druhá

Co byla tedy gévaudanská nestvůra zač? V průběhu dvou a půl století, které nás od případu dělí, se vyrojily nejrůznější teorie. Venkované tvrdili, že to musel být vlkodlak, a proto ho nešlo zabít jinak než stříbrnými střelami.

Ovšem i když necháme nadpřirozená vysvětlení stranou a dáme prostor vědě, zůstává spousta nesrovnalostí. Podle skeptiků šlo prostě o skupinu vlků, kterou hysterie nafoukla do obludných rozměrů.

Jsou totiž popsány i řídké případy, kdy šelma, která snědla lidské maso, začala lidi cíleně vyhledávat. Jenže bestie dělala i další věci, které pro vlky nejsou typické.

Podle jiných hypotéz mohlo jít o sériového vraha, nebo dokonce i o náboženskou nebo politickou konspiraci. Ale i když se nedá vyloučit, že nějaký zločinec situace využil, nejsou pro to žádné důkazy a doslova všichni přeživší popisují setkání se zvířetem.

Provincie Gévaudan byla za francouzské revoluce v roce 1790 zrušena. Nacházela se přibližně tam, kde se dnes rozkládá department Lozère.
Provincie Gévaudan byla za francouzské revoluce v roce 1790 zrušena. Nacházela se přibližně tam, kde se dnes rozkládá department Lozère.

Utekla z cirkusu?

Kapitán Duhamel, který se tvora snažil zlikvidovat jako první, byl přesvědčen, že to musí být nějaký lví kříženec. Názor, že mohlo jít o mladého lva, se objevuje dodnes. Tím to ale zdaleka nekončí.

Objevily se teorie, že to mohl být medvěd nebo exotické zvíře, které uteklo z cirkusu nebo ze soukromého zvěřince nějakého šlechtice, který se pak k predátorovi nechtěl znát.

Spekulovalo se o hyeně, opici, levhartovi, kříženci tygra a lva, nebo dokonce o rosomákovi. Všechna svědectví vesničanů ale ve shodě udávají, že útočila nějaká psovitá šelma.

Cvičený zabiják

Mohlo jít také o křížence vlka a velkého ovčáckého psa. Mluví se i o tom, že k útokům ho někdo vytrénoval. Možná mu dokonce oblékal „zbroj“ z tuhé kančí kůže. To by vysvětlovalo divné zbarvení a tvar bestie i to, že bylo obtížné ji tehdejšími zbraněmi zranit.

Kdo by ale chtěl cvičit zvíře k zabíjení dětí? Stín podezření padá na hrdinu Jeana Chastela nebo na jeho syna. Jean na bestii narazil v rozlehlém lese, který procházel s pouhými jedenácti dalšími lovci.

Přitom když lesy o dva roky dříve pročesávalo dvacet tisíc lidí, neukázala se nikomu. Zároveň šelmu trefil do hrudi, takže nejspíš neutíkala. A nebylo běžné, že by útočila přímo na ozbrojené lovce.

Naznačuje to, že Chastela znala a očekávala spíš příkazy než střelbu? Nicméně i to jsou jen spekulace. Ať už to bylo jakkoli, pravdu se dnes nemáme jak dozvědět. Zůstává pohřbena na skalnatých úbočích gévaudanských hor.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, magazin.aktualne.cz, wikiwand.com, vesmir.cz
Úvodní foto: Shutterstock. FOTO 2: Shutterstock, FOTO 3: cs.wikipedia.org, Anonymní – This file comes from Gallica Digital Library and is available under the digital ID btv1b8409668h/f1, Volné dílo, FOTO 4: Shutterstock
Související články
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Záhady a tajemství
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Záhady a tajemství
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
reklama
historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz