Skip to content

Psychopatický Vladimír Bayer

Není pravidlem dávat doživotní tresty pouze vrahům, kteří spáchají vražd hned několik. Důkazem je případ Vladimíra Bayera, který dne 16. ledna 2001 zavraždil ve svém bytě zvlášť surovým a trýznivým způsobem teprve sedmiletou dívku.

Motivem jeho jednání byla msta za to, že ho opustila družka.

V roce 1993, ještě jako mladistvý, společně s dalšími dvěma kumpány brutálním způsobem zavraždil důchodce. Za vraždu, jenž měla loupežný motiv, byl odsouzen k sedmiletému vězení. Po odpykání pěti let byl propuštěn na svobodu.

Vladimír Bayer svou neteř surově uškrtil tkaničkou.

Co se stalo v den vraždy malé dívky?

Osudného dne přijala policie v Moravském Berouně oznámení o pohřešování sedmileté dívky, žákyně první třídy základní školy. Ráno odešla do školy, ale ve své třídě se již neukázala. S případem ztracené sedmileté dívky byla seznámena veřejnost a okamžitě se rozběhlo pátrání.

Za dvě hodiny po oznámení byl Bayer v restauraci zadržen policií. Spontánně hovořil nejen o svém životě, ale i o tom, že se k jinému muži odstěhovala družka i s jeho dítětem. Dále uvedl, že se sám zúčastnil pátrání po dívce a to na žádost své sestry – matky pohřešované dívky.

Souhlasil s tím, že ukáže svůj byt policistům, aby se přesvědčili, že u něho v bytě se pohřešovaná dívka nenachází. Policisté totiž znali jeho kriminální minulost a jeho výpovědi příliš nevěřili. Prohlídka bytu byla však zaměřena pouze na zjištění přítomnosti pohřešované.

Svůj trest si odpykává od roku 2001.

Policisté mezi tím získali poznatek, že dívka byla ráno před školou spatřena s mužem, který popisem odpovídal Bayerovi. Několik dětí pak uvedlo, že je neznámý muž žádal, aby omluvily dívčinu nepřítomnost ve vyučování.

Jedna ze spolužaček pak z několika předložených policejních fotografií bezpečně poznala Bayera. Další kroky k objasnění případu urychlila matka Bayera a zároveň babička pohřešované. Na policii přinesla dopis, který našla na klice dveří svého bytu.

Dětské písmo v dopise prosilo o pomoc. Přijde prý o život, pokud se k jejímu strýci Vladimírovi nevrátí zpět bývalá družka. K dopisu byly připevněny dvě spony do vlasů, které patřily pohřešované dívce.

Co bylo dál?

Dalších 17 hodin se snažil Vladimír Bayer zapírat jakoukoliv účast na zmizení dívky, i když v kapse jeho kalhot policie našla dopis se slovy: „Dávám vám poslední tři dny a bude funus. S pozdravem, Váš popravčí„. Když mu bylo vyvráceno veškeré alibi, zapírání vzdal a spontánně se doznal. Připravil si plán, jak družku přimět k návratu – vydíráním. Na malou dívku čekal před školou a za pomocí sušenek se mu podařilo odvést ji do bytu.

Zde ji donutil napsat výhružný dopis. Již při diktování dopisu se rozhodl dívku ze msty a vzteku zavraždit. Nejdříve ji do úst nacpal kapesník a ústa ji přelepil páskou. Šňůrou a tkaničkou od svých bot ji ovázal krk.

Jak později uvedli soudní lékaři, způsob smrti byl surový a trýznivý. Pak ji již mrtvou svlékl, zabalil do povlečení a vsunul do pytle. Dívku zanesl do kůlny za domem, kde bydlel a uložil ji do staré ledničky.

Vrah sice dostal od soudu doživotní trest, vzhledem k jeho rakovině je ale přerušení jeho trestu možné.

Soudní proces

Soudní psychiatři, psychologové a sexuologové ve svých posudcích uvedli, že jeho intelekt odpovídá pásmu podprůměru (IQ 82). Nikdy netrpěl duševní chorobou a duševní choroba nebyla přítomná v době vraždy.

Sexuální deviace nebyla rovněž zjištěna. Byl však zjištěn anomální vývoj jeho osobnosti, podmíněný nezvládnutou výchovou, trvalým pobytem v sociálně závadném prostředí, nedostatečnou motivací, nízkou sociální, citovou a mravní úrovní.

Znalci se také shodli na tom, že jeho šance na nápravu je nulová.

Vladimír Bayer se snažil soudní jednání protahovat. Několikrát měnil obhájce, navrhoval neustále nové svědky, kteří buď neměli s případem nic společného nebo vůbec neexistovali. V říjnu 2001 zahájil hladovku.

Docházelo také k incidentům mezi ním a jeho příbuznými. Snažil se je přinutit, aby zařídili jeho návrat z vazby. Dokonce údajně v dopise tvrdil, že je všechny povraždí. Krajský soud v Ostravě dne 19.

října 2001 odsoudil Vladimíra Bayera jako zvlášť nebezpečného recidivistu k doživotnímu trestu odnětí svobody. Vrchní soud v Olomouci v lednu 2002 rozsudek Krajského soudu potvrdil. Otázkou zůstává, jak dlouho – vzhledem k tomu, že onemocněl rakovinou – bude trest vykonávat.

Foto: wikipedia.cz, cnc3, idnes.cz
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Manžel o ni musí bojovat s kolegou
nasehvezdy.cz

Manžel o ni musí bojovat...

Seriálová hvězda LUCIE...
Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...
Vražedná komanda v uniformách vzor Sépie 007
enigmaplus.cz

Vražedná komanda v...

Rodinka sedící před televizní obrazovkou ani...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Rozpoutala Agáta válku?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Agáta válku?

Herečka Dana...
VIDEO: V Egyptě objevili prastaré město
enigmaplus.cz

VIDEO: V Egyptě objevili...

Archeologové v Egyptě si připisují další objev. Poblíž...
Hybridní válka pirátů z Omiše
enigmaplus.cz

Hybridní válka pirátů z Omiše

Válka vedená nekonvenčními prostředky a realizovaná...
Záhadná hora Krudum: Bloudí zde duše mrtvých horníků?
epochanacestach.cz

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde...

V chráněné krajinné...
Subaru Outback: Prémiové jízdní vlastnosti, paket, i skutečná hodnota
iluxus.cz

Subaru Outback: Prémiové...

Nová generace Subaru Outback je příkladnou...