Škubající se tlapky, tlumené vrčení anebo vrtění ocasem. Tohle všechno psi dělají, když spí. Znamená to, že se jim zdají sny? A pokud ano, co se jim zdá? Vědci se podívali na psí spánek blíže a došli k překvapujícím závěrům.
Roztomilé fotografie i videa se spícími psy jsou na internetu velmi oblíbené. Podle americké National Sleep Foundation stráví tato zvířata spánkem asi polovinu dne, přesněji prospí denně 12 až 14 hodin.
Štěňata, starší psi a některá plemena si dopřejí dokonce 18 i 20 hodin! V souvislosti s tím je přirozené přemýšlet o tom, jestli psi mají sny stejně, jako lidé. Existuje přitom několik vodítek, které mohou napovědět více.
A co ryby?
Lidem se zdají sny především během REM fáze (z anglického rapid eye movement), kdy dochází k rychlému pohybu očí. Také psi zažívají tento druh spánku a mají podobnou strukturu spánkových cyklů jako lidé.
Liší se tím například od plazů nebo ryb, o kterých vědci tvrdí, že během spánku u nich REM fáze nenastává, takže podle všeho se jim ani nezdají sny. Trochu jinak jsou na tom zvířata ze třídy savců.
Vzpomínky na bludiště
Odborníci z Massachusetts Institute of Technology si vzali na pomoc potkany a během studie v roce 2001 zjistili, že při REM fázi spánku vykazovali podobnou mozkovou aktivitu jako v době, kdy je výzkumníci nechali během dne procházet bludištěm.
To naznačuje, že ve spánku „vzpomínali“ na úkol, který plnili. V jistém smyslu je to podobné tomu, co se děje u lidí.
Přestože je člověk schopen myslet mnohem abstraktněji a kreativněji než potkan, naše sny jsou i tak často jen opakováním vzpomínek a mnohdy se v nich objevují nedávné zážitky, myšlenky nebo pocity.
Pokud tedy může snít potkan, který je výrazně méně inteligentní než pes, dá se předpokládat, že pes to dělá také.
Proč se zdají sny?
„Lidem se zdá o věcech, které aktuálně řeší a není důvod si myslet, že se zvířata liší.
Protože psi jsou obecně velmi připoutáni ke svým majitelům, je pravděpodobné, že pes sní o jejich tváři, vůni, radostných nebo smutných prožitcích s nimi spojenými,“ tvrdí psycholožka Deirdre Barrettová z lékařské fakulty americké Harvard University.
Stejně tak psi ve snu mohou „vzpomínat“ třeba na prohánění kočky, dovádění s míčkem anebo misku plnou jídla. Snad nejtěžší je v této souvislosti odpovědět na otázku, proč se vlastně psům sny zdají.
Protože si tím vědci nejsou zcela jisti u lidí, uvažování o nějaké evoluční výhodně v souvislosti se psími sny je ještě mnohem těžší.
Studie, publikovaná v roce 2000 v prestižním britském vědeckém časopisu Nature uvádí, že nejpravděpodobnější odpovědí je možnost, že spánek pomáhá některým funkcím lidské paměti.
Je tedy pravděpodobné, že sny hrají u psů a jiných savců ze zvířecí říše podobnou roli.
Divocí spáči
I když někdy mohou mít majitelé obavy, zda by nemohli u svého čtyřnohého parťáka přehlédnout poruchu spánku nebo jiné zdravotní potíže a jejich příznaky považovat za běžné projevy psího spánku, mohou se utěšovat tím, že podle veterinářů se běžné zvuky a pohyby ve spánku výrazně liší od všeho, co by mohlo být považováno za problém.
„Psi jsou zkrátka poměrně energičtí a normální spánek je u nich docela dramatický, ale stále se hodně liší od záchvatu.
Během něj mají pohyby těla tendenci být rychlejší a výraznější a na rozdíl od spánku z něj psa neproberete vyslovením jeho jména,“ vysvětluje Joan Hendricksová, veterinářka a děkanka veterinární fakulty na University of Pennsylvania.
K tomu by se však majitelé měli uchýlit jen v krajním případě. Když se totiž psi nacházi v REM fázi, je nejlepší nechat je v klidu spát.
Nejde ani tak o to, že byste jim přetrhli nějaký zajímavý sen, ale náhlé probuzení v tomto úseku spánku by psa mohlo velmi zmást a případně vyvolat i nečekanou agresivní reakci. Navíc dochází ke zbytečnému přerušení důležité části spánkového cyklu.