Skip to content

První dlouhá jízda Berthy Benzové

Karl Benz byl německý automobilový konstruktér, který vyrobil první benzínový automobil na světě. Bez své ženy by to ale zřejmě nedokázal!

I přes své úžasné vynálezy se Karlu Benzovi (1844–1929) zpočátku nedařilo jeho automobily řádně propagovat. Když už své snažení málem vzdal, vstoupila na scénu jeho odvážná manželka Bertha (1849–1944).

Jak k tomu došlo?

Benz Patent-Motorwagen Nr. 3 (1888).

Bertha si na začátku srpna 1888 bez Karlova vědomí vypůjčí vůz Patent Motorvagen No. 3 a spolu se dvěma nejstaršími syny vyráží z Mannheimu do Pforzheimu, jejího rodného města. Je tak prvním člověkem na světě, který podnikl automobilem projížďku delší než několik málo minut – celkem překonala vzdálenost 109 kilometrů.

Aby doplnila palivo, musela se zastavit v lékárně ve Wieslochu a mimochodem tak vytvořila první benzínovou stanici na světě. Mnoho lidí, které po cestě potkala, byly vynálezem vyděšení, zpráva o úspěšném samohybu se však rychle rozkřikla a velmi pomohla s budoucím nárůstem popularity automobilů.

Nový Mercedes-Benz CLS

Nový Mercedes-Benz CLS.

Od první dlouhé jízdy Berthy Benzové již uplynulo mnoho let, ale i v současnosti patří značka Mercedes-Benz mezi nejpopulárnější na světě. Nejnovější verze modelu CLS je průkopníkem nového designérského stylu této značky, který se vyznačuje čistými tvary s minimalizovanými liniemi.

Nejnovější verze modelu CLS je průkopníkem nového designérského stylu této značky.

Její charakter je určen konturou masky chladiče, která se směrem dolů rozšiřuje, a dopředu skloněnou přídí. Dalšími znaky jsou široké, nízké světlomety a dvoudílné zadní svítilny. Design nové generace zároveň přebírá nadčasový šarm první generace modelu CLS, která založila nový segment a rychle se stala designérskou ikonou.

Mercedes-Benz nyní navazuje s třetí generací modelu CLS ještě silněji na šarm a jedinečný charakter tohoto průkopníka.

CLS obdržel kompletně novou paletu motorů. Stejně jako u předchůdců je i charakter třetí generace této řady vozidel založen na snaze působit sportovním dojmem. CLS má být mimořádně emocionálním automobilem schopným poskytovat komfort při cestování na dlouhé vzdálenosti.

Standardní výbava modelu CLS je velice rozsáhlá.
Foto: mercedes-benz.com, wikipedie
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …