Letouny Královského vojenského letectva Spojeného království (RAF) právě zahajují operaci Chastise. Je noc z 16. na 17. května 1943 a nové skákající bomby britského vynálezce Barnese Nevilla (1887–1979) dojdou využití.
9 čtyřmotorových letounů Avro Lancaster se snáší nad hladiny německých přehrad Möhne a Eder. Úkol? Citelně poškodit hitlerovské Německo, respektive jeho energetické zdroje.
Do akce je na různé přehrady nasazeno celkem 19 letounů, jeden Lancaster bude sestřelen. Protržení Möhne se zapíše do historie jako jedna z největších katastrof svého druhu. Plán ale vyjde:
Útok odvrátí pozornost nacistů od budování Atlantického valu a dopomůže k vítězství ve druhé světové válce.
Umírají totálně nasazení
Na kraji leží mlžná peřina. Ani ta ale nezabrání, aby skákací pumy díky své unikátní konstrukci překonaly protitorpédové sítě a zanechaly za sebou. Obě přehrady ale padnou až na třetí pokus.
Další cíl – přehradu Sorpe – se kvůli mlze ani při opakovaných náletech zničit nepodaří. I bez toho voda z protržených přehrad pohřbí 25 mostů a dalších 21 vážně poškodí, zastaví na měsíce výrobu v továrnách a zaplaví doly i vojenské objekty.
Operace Chastis si ale také vybere nevinné lidské oběti. V městečku Neheim-Hüsten je zasažen tábor pro ruské ženy. Nejméně 526 z nich umírá. Celkový počet mrtvých mezi cizinci nasazenými na nucené práce je odhadován na 1026…