Domů     Propojený svět: Odkud se vzaly olympijské kruhy?
Propojený svět: Odkud se vzaly olympijské kruhy?

Modrá, žlutá, černá, zelená, červená. I když jsou olympijské hry spojeny s více symboly, tím asi nejikoničtějším je pět vzájemně spojených barevných kruhů.

V souvislosti s berlínskou olympiádou v roce 1936 nacistické Německo zfalšuje jejich řecký původ, ale ve skutečnosti jsou novodobým nápadem.

Zatímco tradice moderních olympijských her startuje v roce 1896, kruhy přijdou o něco později.

Světu jsou slavnostně představeny v roce 1914. Ale protože v témže roce v Sarajevu umírá následkem atentátu následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d’Este (1863–1914) a svět se ocitne v krvavé válce, svého olympijského debutu se barevné kruhy dočkají až v belgických Antverpách v roce 1920.

Olympijské kruhy si odbyly svou premiéru na letní olympiádě v Antverpách v roce 1920.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Olympijské kruhy si odbyly svou premiéru na letní olympiádě v Antverpách v roce 1920.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Směr Berlín

Ve starověkém Řecku je neznali. I když v roce 1984 americký sportovní historik Robert Barney (*1932) při průzkumu řeckého archeologického naleziště narazí na olympijské kruhy vytesané do kamene, s antickými sportovními hrami nemají nic společného.

Po podrobnějším průzkumu se přijde na to, že jsou pozůstatkem německé filmové tvorby. Německo připravuje v roce 1936 film, mapující letní olympijské hry v Berlíně.

Tento dokument má za cíl propagovat nacistickou ideologii a ukázat Německo jako kulturní a sportovní velmoc. Slavný snímek Olympia zahrnuje i sekvence natáčené v Řecku, kde je zapálena olympijská pochodeň a poté je přenesena do Berlína. A v rámci přípravy tohoto filmu vzniknou také falešné antické kruhy v kameni.

Pierre de Coubertin výrazně ovlivnil moderní olympijské hnutí.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Pierre de Coubertin výrazně ovlivnil moderní olympijské hnutí.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Sport jako náboženství

Tvůrcem tohoto respektovaného symbolu je francouzský baron Pierre de Coubertin (1863–1937), zakladatel Mezinárodního olympijského výboru. Tento pedagog a aristokrat věří ve sport jako druh náboženství, s „vlastní církví, dogmaty a rituály“.

Těžko říct, kde přesně našel inspiraci pro svůj nápad, ale někteří badatelé tvrdí, že šlo o reklamu na pneumatiky, která v baronově oblíbeném časopisu vycházela přibližně ve stejné době, kdy vymýšlel nový symbol.

Není to ale tak důležité jako myšlenka, kterou chce zdůraznit.

Pierre de Coubertin má v úmyslu ve svém logu ukázat svět, sjednocený olympijskými ideály, tedy hlavně dobrou kondicí těla i mysli, týmovým duchem, pacifismem, dodržováním morálních principů, stejnými právy pro všechny lidi a radostí ze sportu.

Kruhy s pravidly

Pětice kruhů symbolizuje spojení pěti kontinentů: Afriky, Ameriky (Severní i Jižní), Asie, Evropy a Austrálie. Ale přestože se často tvrdí, že každý kontinent je zastoupen jednou konkrétní barvou, není to pravda.

Pierre de Coubertin má pro svou volbu jiný důvod: každá z vlajek zemí, které se tehdy účastní olympijských her, obsahuje alespoň jednu z barev pěti kruhů nebo bílou, kterou použil na pozadí.

Postupem času a v souvislosti s modernizací grafického designu dochází k drobným úpravám v proporcích, tloušťce linií a odstínu jednotlivých barev, aby symbol zůstal esteticky sladěný s moderními grafickými standardy.

Mezinárodní olympijský výbor má přísná pravidla ohledně jeho používání a reprodukce.

Zapálení olympijského ohně ve speciálně navrženém kotli je důležitou součástí zahajovacího ceremoniálu.(Foto: Garzac01 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Zapálení olympijského ohně ve speciálně navrženém kotli je důležitou součástí zahajovacího ceremoniálu.(Foto: Garzac01 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Oheň z Olympie

Dalším symbolem olympijských her je oheň. Ten je při slavnostním ceremoniálu zapálen v řecké Olympii dlouhou dobu před zahájením olympiády pomocí slunečních paprsků koncentrovaných parabolickým zrcadlem.

Od něj je zažehnuta pochodeň, čímž začíná běžecká štafeta, která končí zapálením olympijského kotle během zahajovacího ceremoniálu olympijských her. Plamen hoří až do závěrečného ceremoniálu, kdy je slavnostně uhašen.

Myšlenka je odvozena ze starověkých obřadů, kdy jsou plameny udržovány po celou dobu olympijských her. První novodobý oheň se objeví během letní olympiády v roce 1928 v Amsterdamu.

Moderní štafeta s olympijskou pochodní se však poprvé uskuteční až v roce 1936 v souvislosti s olympijskými hrami v Berlíně.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Chabe01 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Historie
Slavní, které roztřásl Parkinson: Jan Pavel II
Začne to nenápadně. Třeba tím, že se malíček ruky chvěje a nechce přestat. Po čase se přidají další prsty. Tělo posílá vzkaz. Když ho lékař „přečte“ nahlas, život se rázem mění. Bez ohledu na slávu, bohatsví či moc. Pro jedny svatý muž, pro druhé tvrdý konzervativec, který kryje nelegální kšefty vatikánské banky a pod koberec […]
Historie
Konkláve: Jak se volí papež?
Sixtinská kaple se svým úchvatným stropem s biblickými výjevy přivítá ročně několik milionů návštěvníků. Ale během volby nového papeže se sem nikdo nepovolaný nedostane: je útočištěm pro kolegium kardinálů. Co se odehrává za zavřenými dveřmi, za extrémního utajení a přísných bezpečnostních opatření? Samotný termín konkláve má své kořeny v latinské frázi „clausum cum clave“, což […]
Historie
Kuarup a Famadihana: Tanec se smrtí napříč kontinenty
Zatímco brazilští Indiáni oživují dřevěné špalky na počest mrtvých, na Madagaskaru tančí s mumiemi předků. Objevte dva fascinující pohřební rituály, které proměňují smrt v oslavu života a hluboce zakořeněnou tradici, jež přesahuje pouhé smuteční obřady. Tyto praktiky odrážejí jedinečné kulturní perspektivy na smrt a posmrtný život, propojují současnost s minulostí a posilují sociální vazby komunit. […]
Historie
Od strachu k léčbě: Jak se proměnilo vnímání lesa v průběhu staletí
Dnes vnímáme les jako místo odpočinku a relaxace, ale nebylo tomu tak vždy. Středověk v něm viděl nebezpečné útočiště démonů, zatímco moderní doba objevila jeho léčivou sílu. Jak se měnil náš vztah k lesu? Lidé vždy les nevnímali jako přátelské místo Ačkoli lidé po tisíciletí žili v souladu s přírodou, les pro ně vždy neznamenal […]
reklama
lifestyle
Chytré technologie pro domácnost, vztahy i dobrodružství
Chcete se učit jazyky zábavně, nebo si pořídit kameru, která přežije i extrémní podmínky? A co takhle aplikace, která pomůže udržet váš vztah v kondici? Představujeme inovativní produkty, které změní váš každodenní život. VZDĚLÁVÁNÍ Jazyky hravě a jednoduše! Učte se anglicky nebo německy hravě. Po velkém úspěchu vzdělávacích pexes španělsky, francouzsky a italsky hravě přichází […]
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
Chystáte se na piknik do přírody a nechcete tahat těžký gril? Nebo hledáte dokonalou oční masku, která uleví od stresu? Přinášíme vám přehled chytrých vychytávek, které usnadní pobyt v přírodě i domácí relaxaci. CAMPING Tenhle gril se dá po použití hodit do křoví. Rozloží se. Jednorázový ekologický grill Casus Grill od stejnojmenné značky se hodí na krátké […]
Nový cirkus: Jak se tradiční šapitó proměnilo v moderní umění
Zatímco klasické cirkusy bojují s kritikou kvůli zvířatům, nový cirkus vsadil na lidskou akrobacii, divadlo a příběhy. Jak vypadá cirkus 21. století a proč si získává celý svět? Stany a sloni Cirkusová představení se lidem trefila do noty: za pár let stála aréna v každém větším evropském městě a cirkus se dostal i do Spojených […]
Od valchy k automatické pračce: Revoluce v praní prádla
Praní prádla bylo po staletí namáhavou prací v potocích a na valchách. Jak se z této dřiny vyvinuly moderní pračky, které dnes bereme jako samozřejmost? Objevte fascinující cestu jednoho z nejdůležitějších domácích spotřebičů. Praní prádla bylo zpočátku náročnou fyzickou aktivitou, pralo se v řece či potoce a špína se z oblečení odstraňovala otloukáním o kamení. […]
reklama
zajímavosti
Láska nosem: Jak vůně ovlivňuje přitažlivost
Romantika začíná u nosu! Věděli jste, že při výběru partnera hraje čich důležitější roli než vzhled nebo inteligence? Objevte fascinující svět chemické komunikace mezi lidmi. Je těžké to připustit, ale pánové by zřejmě mohli vzdát touhu po vycvičeném těle a dámy úsilí o dokonalý outfit a make-up. To, zda jsou přitažliví pro druhé, totiž podle […]
Genting Skyway: Nejrychlejší kabinová lanovka světa létající nad malajskou džunglí
Víte, jak vypadá jízda rychlostí 21,6 km/h ve výšce 1800 metrů nad mořem? Genting Skyway v Malajsii – nejrychlejší veřejně přístupná kabinová lanovka světa – nabízí nejen adrenalinový zážitek, ale i dechberoucí výhledy na tropickou džungli. Od roku 1997 přepravuje tisíce návštěvníků k legendárnímu zábavnímu komplexu Resorts World Genting, který v horách vybudoval vizionář Lim […]
Stromy: Mají sílu léčit?
Ochrana proti slunci, čistší vzduch, lepší dýchání, klidnější spánek, úleva od stresu a obrana před depresí… Stromy nabízejí řadu důležitých výhod. Výzkumy také naznačují, že hlavně jehličnany mohou pomoci předcházet některým vážným onemocněním! Naši předkové znali léčivou sílu všemožných bylin a velmi si vážili také stromů. Tehdy se spoléhali na vlastní intuici a fantazii. Dnes […]
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
Dříve lidé neměli družice ani radary, ale dokázali předpovědět počasí s překvapivou přesností. Jaké triky používali a proč některé pranostiky fungují dodnes? Dříve lidé pozorovali oblohu, zvířata a měli po ruce pranostiky Jak to s plánováním podle předpovědi počasí měli naši předkové? Paradoxně byli na těchto informacích existenčně závislí více než my. Šlo jim o […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz