Půjčka bez doložení příjmu, Kdysi doména nebankovních společností s pochybnou pověstí. Dnes běžná součást nabídky bankovních úvěrů. Čím to, že banky už nezajímá váš příjem, když se rozhodují, zda vám půjčí? Pravda je ve skutečnosti úplně jinde:
půjčka bez příjmů je lákavý slogan založený na minimalizaci. Pojďme se podívat, jak to banky mají s často inzerovanou půjčkou bez dokládání příjmů.
Co je „bez doložení příjmu“
Když se podíváte, kdo je poskytovatelem půjček, u nichž se příjem nevyžaduje, vedle nebankovních společností tu uvidíte i některé banky.
Na první pohled divné. Na druhý pohled naprosto přirozené: musíme si totiž uvědomit, co slogan „bez doložení příjmu“ znamená.
Poskytovatel dává najevo, že pro vyřízení půjčky nepotřebuje písemné potvrzení o příjmu s razítkem a podpisem zaměstnavatele. Že si vystačí i s jinou formou prokázání žadatelovy schopnosti splácet.
Že se zaměstnavatel o půjčce vůbec nemusí dozvědět, neboť si k němu nemusíte pro písemné potvrzení chodit.
Jak se příjem dokládá, když „na papíře“ už ho banka nevyžaduje
Nejčastěji se banka spokojí s výpisy z účtu, typicky za posledních 3 – 6 měsíců. Váš účet totiž o vašich příjmech, ale i o výdajích prozradí téměř všechno.
Ukáže bance vaše běžné spotřebitelské a finanční chování, což jí dá mnohem lepší představu o tom, s jakou mírou odpovědnosti se budete stavět ke splácení.
Pokud účet nemáte, o bankovní půjčku žádat ani nemůžete. V hotovosti vám peníze poskytnout nesmí. A na cizí účet (třeba vašeho partnera nebo dospělých dětí) vám půjčku také vyplatit nesmí, ani v příbuzenské linii. Účet zkrátka musí být veden na vaše jméno.
Jste-li disponentem společného partnerského účtu, bude se o poskytnutí úvěru rozhodovat každá banka individuálně, dle vaší celkové situace. Pokud byste o půjčku požádali oba, v roli spoludlužníků, dost zvýšíte naději na kladné vyřízení.
Co je tak lákavé na půjčce, u níž nedokládáte příjmy podepsané zaměstnavatelem?
K poskytování půjček, u nichž se na dokladu o příjmech nevyžaduje podpis zaměstnavatele, se banky rozhodly přikročit v rámci zjednodušování a zrychlování. Když požádáte o půjčku, výpis z účtu si vygenerujete během chviličky. Díky tomu je celá půjčka mnohem dříve vyřízena a poskytnuta.
Naopak, pokud byste museli čekat na podepsané potvrzení o příjmu, vyřízení půjčky se zdrží i o několik dní. A to se do současného světa rychle poskytovaných půjček, dostupných dokonce i o víkendu, už vůbec nehodí…
Stále jsou situace, kdy si banka o „papír s příjmem“ řekne
Jste-li zaměstnanec, pak počítejte s tím, že u půjček v řádu stovek tisíc korun už budete požádáni, abyste potvrzení i příjmu od zaměstnavatele přece jen přinesli. Vyžadovat jej bude banka spolu s výpisy z účtu – a ty mohou být i za delší období.
Banka se vyžadovaným potvrzením o příjmu od zaměstnavatele jistí, že jste zaměstnancem, který má u svého zaměstnavatele perspektivu. A že to s půjčkou i jejím splácením myslíte vážně.
Ale prolustruje i vaše spotřebitelské chování, o němž váš účet řekne opravdu hodně.
Jaký příjem je pro banky relevantní?
Vedle výplaty ze zaměstnání uznává banka jako pravidelný příjem:
příjem z podnikání (nutně doplněný o kopii daňového přiznání)
důchod
mateřskou a rodičovskou (i když tady počítejte s nutností spoludlužníka).
Další příjmy, jako je brigáda (DPP a DPČ), podpora v nezaměstnanosti nebo různé sociální dávky (ikdyž pravidelné) se dají obhájit jen stěží coby spolehlivý a pravidelný příjem. Většinou na ně banky slyšet nebudou. Mnohem snáze je uplatníte u nebankovních společností.