Skip to content

Proč se Wolfgang Amadeus Mozart neustále hádal s otcem?

Hudebník Leopold Mozart učí roku 1759 svoji osmiletou dceru Marii Annu na klavír. Přitom si všimne, že i jeho tříletý synek Wolfgang Amadeus projevuje hudební vlohy.

Chlapec Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) už v šesti letech kromě klavíru zvládne také hru na housle a skládá první vlastní skladby. Leopold Mozart (1719–1787) se svým zázračným dítětem navštěvuje císařský dvůr ve Vídni a bere synka na turné po Rakousku.

Rodina vycestuje i do Německa, Francie, Anglie a Itálie a peníze se jenom sypou. Jak ale Wolfgang dospívá, jeho talent už nebudí tak velkou pozornost a zisky z turné klesají.

Nejdříve otéc péruje Wolfgangovu o pět let starší sestru Marii Annu.

Hvězda společenského života Proto Leopold najde roku 1773 synovi místo hudebníka u salcburského dvora. Jenže Wolfgang má zdejšího sešněrovaného prostředí brzy plné zuby. „Vyjedeme znovu na turné,“ plánuje jeho otec. Salzburský arcibiskup ale nechce platit jejich cesty ze svého, a jakmile Wolfgang zažádá o propuštění, ochotně mu vyhoví. Hudebník vyráží na cesty. „Musíš být pod dohledem,“ trvá ale na svém otec.

Jakmile otec pochopí, že Wolfi má talent, musí trávit většinu dne u klavíru.

Matčin dohled

Mozarta, který v roce 1777 zamíří přes německý Mannheim do Paříže, doprovází jeho matka Marie Anna (1720–1778). Cestováním vysílená žena ale brzy na to umírá. Mozartovi se navíc finančně moc nedaří a nezbývá mu, než se vrátit do Salzburku k otci a ke dvoru.

Znovu je přijat a s arcibiskupem odjíždí do Vídně. „Konečně uplatním svoje skladby,“ slibuje si od pobytu v hlavním městě. Zapojí se do společenského života. Má neuvěřitelný dar zářit v jakékoli společnosti, i když nepatří mezi atraktivní krasavce.

Skladatel odmítne doporovázet arcibiskupa.

Dětinské konflikty Miluje kulečník, rád tančí a s oblibou hraje karty. Když skládá, může se utlouct po smažených kuřatech. Ve vídeňských salonech slaví úspěchy, proto když se arcibiskup chce vrátit zpět domů, odmítne ho doprovázet.

Žádá dovolenou. Arcibiskup Mozarta obviní, že je vyžírka. Otec Leopold se marně snaží spor mezi nimi vyžehlit. Skladatel, který se často chová dětinsky, se s otcem stále hádá.

Svoji budoucí ženu Constanc eWeberovou si vezme bez ohledu na otcovy protesty.

Nevěsta navzdory tátovi I svoji nevěstu Constanze Weberovou (1762–1842) si bere navzdory otcovým protestům. „Do smrti Leopolda Mozarta v roce 1787 se Wolfgangovi dospělejší vztah s otcem vybudovat nepodařilo,“ píše současná americká autorka Elizabeth Lundayová. Leopold vzpurného syna nezkrotí a rodinný majetek proto nakonec nechá dceři. Mozart navíc nedokáže šetřit. Roku 1791 proto umírá nemocný a v bídě.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …