V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.
Dnes si povíme, co to znamená, když někdo mluví jako Pýthie. Dozvíme se, kolik něčeho je, když je toho „jako šafránu“, proč se oblíbená masitá pochoutka jmenuje hovězí Stroganov a proč by někdy bylo lepší, kdyby se jablko odkutálelo od jabloně co nejdále. A zbude samozřejmě čas i na červnové pranostiky.
… mluvit jako Pýthie
Pokud někde zaslechnete výraz „pýthické výroky“ nebo „pýthické předpovědi“, případně že někdo „mluví jako Pýthie“, pak je to proto, že se jedná o nejasná, záhadná, dvojsmyslná nebo nevěrohodná slova, která si každý může vyložit podle svého.
A pokud jde o předpovědi, jsou takové, že je zpětně lze přiřadit ke kterékoliv události a tvrdit, že právě takto byly předvídány.
… Epocha vysvětluje:
Původ tohoto slovního spojení je třeba hledat v antickém Řecku, konkrétně ve slavné věštírně v Delfách. Ze skalní rozsedliny zde stoupal dým.
Tam seděla žena, která vdechovala tento kouř a pod jeho vlivem pak v transu odpovídala na otázky lidí nebo pronášela obecná proroctví. Těmto věštkyním se říkalo Pýthie, nešlo tedy o jméno konkrétní věštkyně.
Dodnes se spekuluje o tom, co kouř obsahoval, protože mnohé jejich předpovědi byly zcela beze smyslu, jindy se skládaly jen z neartikulovaných výkřiků a „překládali“ je místní kněží.
… je toho jako šafránu
Když je čehokoliv jako šafránu, je toho málo a je to většinou také vzácné. Tak, jako šafrán. Historie kultivace a používání šafránu trvá více než 3500 let a je rozšířena napříč kulturami, kontinenty a civilizacemi.
Šafrán jako koření získané ze sušených blizen rostliny šafránu setého vždy byl a dosud patří mezi nejdražší věci na světě. Se svou nahořklou chutí, sennou vůní a jemnými kovovými tóny si získal v gastronomii velkou oblibu.
Epocha dodává:
Používal se však tradičně také jako přísada do parfémů, barvivo i lék. V Indii se je také určen k náboženským účelům. Dnes je největším producentem šafránu Írán.
Jeho vysoká hodnota na světových trzích se drží díky náročným metodám sklizně, kdy je třeba ručně sesbírat přibližně 150 květů na 1 gram šafránu, přičemž každý květ má 3 malé blizny.
Ty se musejí pečlivě oddělit a na 1 gram jich tak připadne 450, na kilogram 1000krát tolik. Dnes stojí kilo pravého šafránu okolo 10 000 dolarů (cca 230 000 korun).
… červnové pranostiky
Červen je považován za třetí nejteplejší měsíc v roce a zároveň obvykle také za nejdeštivější. Sluneční svit však trvá přes 200 hodin, což je nejvíce v celém roce a příroda je plná předzvěstí nadcházejícího léta a s ním spojených prázdnin a dovolených.
Začínají dozrávat některé druhy ovoce, voda mívá teplotu vhodnou pro koupání a zahrádky jsou plné květin.
Epocha připomíná:
Červnové pranostiky předpovídají počasí v dalších letních měsících. Mluví třeba o úrodě:
„Jestli červen mokrý bývá, obilí pak málo rodívá.“ nebo „Co v červnu nedá do klasu, červenec nažene v času.“ a „Červen-li více sucho než mokro bývá, urodí se hojnost dobrého vína.“
Ale zmiňují se i o podzimních měsících a poskytují dokonce také výhledu na zimu: „Jak červen teplem září, takový bude i měsíc září.“ či „Je-li červen mírný, nebude v prosinci mráz silný.“
… hovězí Stroganov
Oblíbený pokrm z hovězího masa je známý po celém světě. Připravuje se z hovězí svíčkové, nakrájené na nudličky, které se orestují na oleji. K nim se přidá cibule, žampiony, nakládané okurky, zakysaná smetana a rajčatový protlak a vše se nechá prohřát.
K této voňavé a chutné lahůdce se podávají opékané brambory nebo smažené hranolky, používá se však také rýže nebo těstoviny.
Pokrm pochází z ruské kuchyně, kde bylo původně hotové jídlo přelito vodkou nebo koňakem a zapáleno, a je pojmenován podle šlechtického rodu Stroganovů.
Epocha přibližuje:
Název se zřejmě poprvé objevuje v kuchařské knize s názvem Dárek mladým hospodyňkám, která vyšla v roce 1861. Recept však má tehdy jednodušší podobu, maso je doplněno pouze hořčicí a smetanou.
Specialita se stane mezi ruskými majetnými vrstvami populární a po bolševické revoluci v roce 1917 se s emigranty dostane do celého světa.
Časem se vytvoří mnoho regionálních verzí a někdy se specialita připravuje také z vepřového nebo kuřecího masa či z lokálních uzenin.
… jablko nepadne daleko od stromu
Když se podíváme do sadu, jablko spadlé z jabloně obvykle zůstane ležet na místě a daleko se neodkutálí. Tedy pokud sad není na stráni… Jinak zůstává pěkně v blízkosti mateřského stromu.
Toto pozorování naši předkové přenesli do lidského světa a znamená to, že lidské vlastnosti se dědí z rodičů na potomky. V tomto případě byly myšleny spíše ty špatné.
Epocha doplňuje:
Lidé mají slabé i silné stránky osobnosti vepsány ve své genetické výbavě. Nositelé určité varianty genů tak mohou být o něco introvertnější než jiní lidé, stejně tak jsou ovlivněny sklony k alkoholismu, žárlivosti a dokonce i nezištnosti nebo svědomitosti.
A dokonce rovněž talent pro byznys může být zakódován v genech, protože určitá genová varianta se u schopných podnikatelů vyskytuje častěji.