Skip to content
reklama

Proč se Francouzi báli papírových peněz jako čert kříže?

„Dosáhnete obrovských zisků ze zámořských obchodů,“ slibuje John Law celému francouzskému královskému dvoru. Všichni mu věří. Zná přece recept, jak se dostat se z dluhů, které po sobě zanechal „král Slunce“ Ludvík XIV. Místo toho ale jeho banky chrlí další peníze, které už nemají hodnotu papíru, na němž byly vytištěny.

Král když francouzský král Ludvík XIV. naposledy vydechne, nechává po sobě dluh dosahující 2,4 miliardy livrů. Nemůže za to ale jenom jeho nákladný životní styl, na vině je i válka o španělský trůn, která skončila v roce 1714.

Ministr financí Noailles zažije mnoho bezesných nocí, kdy se úsporami snaží díru ve státní kase stáhnout na únosnou míru. Moc velké úspěchy ale nemá.

Kvůli nákladnému životnímu stylu Ludvíka XIV. se francouzské státní kasa řádně prohnula. FOTO: Hyacinthe Rigaud/Creative Commons/CC0

Uprchlík z vězení

Francouzský trůn tehdy spravuje Filip II. Orleánský (1674‒1723) jako regent za nezletilého Ludvíka XV. (1710‒1774). Vzpomene si na Skota jménem John Law (1671‒1729), se kterým se krátce setkal dokonce ještě před královou smrtí.

„Pomohu vám vyřešit dluhy,“ nabízel mu už tehdy šaramantní muž. Zoufalý Filip už neví kudy kam a obrací se na něj. Netuší ale, koho má před sebou. Law má do poctivce daleko. V sedmnácti letech zastřelí v souboji svého soka.

Uteče z vězení a v nizozemském Amsterodamu studuje finančnictví. V hernách se pak snaží zbohatnout a občas i k nějakým penězům přijde. Zkouší, zda by mu mohla přinést kapitál úvěrová banka jištěná pozemky.

Se svým nápadem se snaží prorazit ve Skotsku, ale neuspěje. Znovu proto zamíří do evropských heren, kde se protlouká, jak se dá. Teď se zdá, že konečně přichází jeho chvíle.

blank
Filip II. Orlánský zoufale hledá recept, jak naplnit prázdnou pokladnu. FOTO: Jean-Baptiste Santerre/Creative Commons/Public domain

Přesvědčí vévodu

„Založím banku. Převezmu příjmy královské Francie a budu vydávat papírové bankovky,“ přesvědčuje Filipa II. Orleánského, který už je ochoten uvěřit všemu, jenom když to alespoň trochu pomůže Francii. Law slibuje, že vydané bankovky budou kryty z pozemků ve vlastnictví banky a z daní.

Vévoda si se Skotem sjednává několik schůzek, kde si nechává všechno dopodrobna znovu a znovu vysvětlovat. Samozvaný finanční expert brzy získává důvěru nejenom samotného Filipa, ale i celého jeho dvora.

Konečně 5. května 1716 dosáhne svého cíle. V ruce drží královské zplnomocnění k založení Všeobecné banky a hned ji také zakládá.

blank
John Law má přinést zázračný recept jak odvrátit bankrot. FOTO: Ráma/Creative Commons/Public domain

Peníze se musí točit

Banka má kapitál 6 miliónů livrů, což činí 1200 akcií po 5000 livrech. Vydává bankovky a akcie, ty je možné splácet státními dluhopisy. Daně a veškeré poplatky se mají hradit právě papírovými bankovkami.

Ze začátku všechno vypadá nadějně. Hodnota banky meziročně roste o 15 %. Ovšem šikovný bankéř si myslí, že nejde o to, kolik peněz se ocitne v oběhu, ale jak rychle obíhají. „Bohatá společnost znamená rychlý oběh peněz, v chudé ovšem obíhají pomalu,“ předpokládá mylně. Věří, že prostě postačí poslat do oběhu dost peněz a hospodářství už se samo rozhýbe. Jenže peníze musí být něčím kryté, a to mu nějako nedochází…

blank
Desetilivrová francouzská bankovka z roku 1720. FOTO: Osama Shukir Muhammed Amin FRCP(Glasg)/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Žádná naleziště neexistují

Přesto počátky transakce vypadají úspěšně. Francouzský dvůr věří, že státní pokladna se začne rychle plnit. Místo toho si ale Law začíná plnit svůj sen. Objevování amerického středozápadu znamená velká očekávání.

Mají tu být obrovská naleziště drahých kovů. John Law na ně v září 1717 získává monopol a zakládá „Západoindickou společnost“. „Dosáhnete tisícinásobných zisků,“ přesvědčuje francouzské dvořany a základní kapitál společnosti sebevědomě určuje na 100 miliónů livrů.

Akcie se ale dají splácet jenom bankovkami z Lawovy banky. Moc velký zájem o ně ovšem není. Jeho Západoindická společnost sice zakládá dnešní město New Orleans, ale po nalezištích drahých kovů není ani vidu ani slechu.

Akcie Západoindické proto začínají klesat.

blank
Rytina představující bankrot Johna Lawa. FOTO: Bernard Picart (1673-1733)/Creative Commons/Public domain

Gigantická inflace

Spekulant chce ještě zachránit, co se dá. Filip II. Orleánský tedy schvaluje jeho návrh změnit Všeobecnou banku na Královskou, kterou spravuje stát. Nová banka pak chrlí další a další bankovky, Law skupuje tabákový a solný monopol a ceny akcií žene do astronomických výšin, klidně i na pětisetnásobek.

Jenže bublina brzy praskne. Závratné zisky nepřicházejí a lidé už toho mají dost. „Odvolávám vás,“ oznámí mu vévoda Filip II. v roce 1720, kdy už je situace neudržitelná. Kolo inflace už se dávno se točí na plné obrátky, bankovky nemají hodnotu ani pouhého potištěného papíru.

Zatímco mocní docílí vyplacení alespoň části svých akcií, na chudší nezbyde vůbec nic. Francouzi se pak papírových peněz dlouhá léta bojí jako čert kříže.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Heurtelionsheurtelions/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Královský 10. Ples jako Brno zahájil večer českou hymnou a vlastní písní
iluxus.cz

Královský 10. Ples jako Brno...

Nejvybranější pokrmy, velkolepé zahájení,...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz

Zemské jádro se zastavilo a poté...

Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části...
Zvládne Žilková všechny tyhle pohromy?
nasehvezdy.cz

Zvládne Žilková všechny...

Loňský rok nebyl pro...
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz

Děs z postsovětských hlubin:...

Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od...
Ten, co stojí v čele padlých: Lucifer
enigmaplus.cz

Ten, co stojí v čele...

Důkazem toho, že vzepřít se autoritě se nevyplácí,...
Lanovkou na Sněžku
epochanacestach.cz

Lanovkou na Sněžku

Při návštěvě Krkonoš nesmíte...
Kvůli mně se muž vzdal svého snu
skutecnepribehy.cz

Kvůli mně se muž vzdal...

Opravdová láska dokáže hory přenášet. Byli jsme...
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz

Pikantní vepřové kotlety...

Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného...
Prorok Charles Wesley: Byl konec světa na dosah?
enigmaplus.cz

Prorok Charles Wesley: Byl...

V dubnu 1749 stane před oltářem na první pohled...
Opustí Kajnarová manžela, protože s ní nechce další děti?
nasehvezdy.cz

Opustí Kajnarová manžela,...

ZUZANA KAJNAROVÁ (40) se...
Když kameny čistí vodu
panidomu.cz

Když kameny čistí vodu

Že se drahé kameny a polodrahokamy používají...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha