Skip to content

Proč se dnes zlovlci neprohání lesy?

Všichni je znají díky současné popkultuře a známému seriálu Hra o trůny. Řeč je o nadstandardně velikých vlcích, kteří v seriálu dostali označení „zlovci“. Je podobnost televizní verze té reálné jen čistě náhodná?

Poprvé se lidé o existenci pravlků dozvěděli na konci devatenáctého století, když byly v asfaltových jámách La Brea nedaleko Los Angeles objeveny tisíce pozůstatků těchto živočichů. FunkMonk / Creative Commons / CC-PD-Mark

Na poměry dnešních vlků se obrovský predátor ve skutečnosti jmenuje pravlk obrovský (Aenocyon dirus). Pravlk žil v dnešní Americe v období pleistocénu před zhruba 1,8 milionu let až 8 tisíc let před naším letopočtem a zcela běžně dosahoval hmotností přes 60 kilogramů, což je cca o 30 % více, než je průměrná hmotnost dnešních vlků obecných (Canis lupus). Jednalo se o zřejmě vůbec největší divoce žijící psovitou šelmu, která kdy existovala. Přestože by jeho pojmenování mohlo svádět k uvažování o příbuzenském vztahu k dnešním vlkům, nejnovější studii jasně říká, že pravlk ve skutečnosti nepatří do příbuzenstva vlků, a vědci navrhují jeho vyčlenění do samostatného rodu Aenocyon.

blank
Právě v asfaltu nacházeli tito masožravci smrt, když pronásledovali svou kořist. FunkMonk / Creative Commons / CC-PD-Mark

Pomohla lepší analýza

Paleontologové celá desetiletí nacházeli řadu důkazů, jak podobné jsou kosti strašlivých vlků a šedých vlků obecných. Jsou si natolik blízké, že někdy je dokonce těžké je od sebe rozeznat. Začátkem roku 2021 oznámili výzkumníci ze Spojených států amerických, že provedli detailní analýzu kostí těchto ikonických amerických šelem, a zjistili, že pravlci skutečně nepatří do stejné skupiny jako současní vlci, jak se většina vědců dosud domnívala.

Příbuznost tu však je, jak potvrzuje ona nová studie. „Myslel jsem si, že „zlovlci“ jsou možná specializovaný rodokmen nebo poddruh vlka šedého,“ říkají hlavní autoři Angela Perriová a Kieren Mitchellm, jež také původně předpokládali, že pravlci jsou blízce příbuzní s jinými vlky.

Nově získané poznatky ale dosavadní domněnky „smetly ze stolu“, předběžné genetické analýzy totiž jasně říkají, že obě skupiny zvířat nejsou a nebyly blízkými příbuznými. „Myslím, že mohu mluvit za celou naši skupinu, když řeknu, že výsledky byly rozhodně překvapením,“ uvedla Perriová.

blank
Urputně pronásledovali koně, bizony i mastodonty – dva metry dlouhému lovci unikl jen málokterý živočich. RobTwoEagle / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

Maximálně hodně „vzdálení bratranci“

Badatelé přišli s tím, poté co dosáhli kompletního sekvenování pěti genomů z dostupných fosilií pravlků starých něco mezi 50 tisíci až 13 tisíci lety, že zvířata patřila k mnohem staršímu rodu psovitých šelem.

Pravlci se očividně vyvinuli přímo v Americe, kdežto vlci pochází z Eurasie. Oba druhy tak naposledy sdílely společného předka asi před 5,7 milionu lety. Jak Perriová tak Mitchellm se shodují, že podobnost obou zvířat je případem tzv.

konvergentní evoluce, což znamená, že jsou druhy téměř identické díky podobnému způsobu života. „Prezentované výsledky rapidně otřásly myšlenkou, že pravlci byli jen většími bratranci vlků,“ uvedl paleontolog Grant Zazula, jež se nepodílel na nové studii.

Získané údaje by nyní mohly být vodítkem k tomu, aby vědci zjistili, proč pravlci vymřeli, kdežto vlci jsou tu s námi stále. Angela Perriová také říká, že by se měly prozkoumat vlastnosti u pravlků pouze předpokládané na základě jejich domnělé příbuznosti s vlky.

Na rozdíl od vlků obecných, kteří jsou opravdu vzorovým příkladem rychle se adaptujícího zvířete, byli pravlci v tomto ohledu mnohem méně flexibilní, zejména co se týká vypořádání se s měnícím se prostředím a kořistí,“ vysvětluje Perriová.

blank
Pravlk měl poměrně silný skus uzpůsobený k udržení i větších zvířat. Jeho síla skusu byla asi o 29 % větší než u vlka obecného, ale asi o 36 % menší než stisk lva amerického (Panthera atrox). FunkMonk / Creative Commons / PD US

Zajímavým faktem je také to, že normálně se psovité šelmy kříží mezi druhy, ale pravlci nic takového nedělali, nezanechali tak po sobě žádné genetické dědictví. Vědci jsou ochotni se tajům, které tyto šelmy ukrývají, nadále věnovat.

Foto: Úvodní foto: Ghedoghedo / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ona plánovala dítě, on si už užíval jinde
nasehvezdy.cz

Ona plánovala dítě, on si už...

Mluvilo se o nich jako...
Houbový štrúdl
tisicereceptu.cz

Houbový štrúdl

Oblíbenější jídlo na oslavu? Snad ani...
Jaké je skutečné tajemství jejího mladistvého vzhledu?
nasehvezdy.cz

Jaké je skutečné tajemství...

Navzdory tomu, že JANA ŠVANDOVÁ...
SpaceX a pizza: Bývalý zaměstnanec Muskovy společnosti vyvinul speciálního robota-pizzaře
21stoleti.cz

SpaceX a pizza: Bývalý...

Jistý Benson Tsai, který v minulosti působil...
Zimní péče o rty s Klarou Rott
iluxus.cz

Zimní péče o rty s Klarou Rott

Mráz, ledový vítr, rychlé přechody ze zimy do...
Noreen Renier: Ze skeptičky kartářkou, která řeší zločiny
enigmaplus.cz

Noreen Renier: Ze skeptičky...

Dlouho byla zatvrzelou skeptičkou se silným...
Mají vědci důkazy o existenci Babylonské věže?
enigmaplus.cz

Mají vědci důkazy o existenci...

Podle výzkumu publikovaném v roce 2017 mají mít vědci...
Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
Vyrazíte na letošní festival Berlinale? Pak uvidíte i českou komedii!
epochanacestach.cz

Vyrazíte na letošní festival...

Mezinárodní filmový...
Přírodnější praní: Raději bez vůně?
panidomu.cz

Přírodnější praní: Raději bez...

Zvykli jsme si, že čerstvě vyprané prádlo...
Svou lásku jsem nalezla v závěji
skutecnepribehy.cz

Svou lásku jsem nalezla v...

Setkání s mým mužem bylo takové...
Vědci v místech, kam dopadly meteority, našli záhadné rostliny. Pocházejí z vesmíru?
epochalnisvet.cz

Vědci v místech, kam dopadly...

Před deseti lety byly nedaleko amerického...