Domů     Proč nám čas ubíhá rychleji, když stárneme?
Proč nám čas ubíhá rychleji, když stárneme?
27.11.2019

V dětství se čas neuvěřitelně vleče. Než přijdou Vánoce, uběhne věčnost. V dospělosti se ale vše zrychlí a máme pocit, jako by nám život utíkal mezi prsty. Co stojí za odlišným vnímáním běhu času v průběhu našeho života? 

Každý ví, že čas plyne stále stejným tempem. Přesto mají lidé pocit, že čím jsou starší, tím jim čas utíká rychleji. Tohoto fenoménu si všimli také vědci a začali zkoumat odlišnosti ve vnímání běhu času mezi dětmi a staršími osobami.

Vzniklo několik odlišných teorií, které se snaží tento jev vysvětlit. Kupodivu to není tak, že by dospělí lidé měli pocit, že jim čas plyne rychleji, kvůli svým starostem a obavám, ale naopak.

V důsledku vnímání běhu času jako rychlejšího jsou jejich životy nabitější a uspěchanější. Proč tedy dospělým plyne čas závratnou rychlostí a dny, týdny, měsíce a často i celá roční období jim splývají v jedno?

Je možné, že vnímání času souvisí s postupným zpomalováním tělesných funkcí.
Je možné, že vnímání času souvisí s postupným zpomalováním tělesných funkcí.

Vliv má pomalejší dech i tlukot srdce

Dětské srdce bije rychleji, normální tepová frekvence novorozence je 130 až 160 tepů za minutu, u dítěte do 10 let je to kolem 90 tepů za minutu, zatímco u dospělého jen 70–80 tepů. Rychlejší je u dětí také dýchání.

Zatímco kojenec má frekvenci 35–40 dechů za minutu, desetileté dítě 20 dechů a dospělý jen 16. Děti tak v daném časovém úseku prožijí více projevů životních funkcí (tepů a dechů) než dospělí.

Z toho důvodu není od věci jejich pocit, že už muselo uběhnout více času, než skutečně uplynulo.

Děti prožijí více projevů životních funkcí než dospělý člověk.
Děti prožijí více projevů životních funkcí než dospělý člověk.

Málo nových prožitků pro stimulaci mozku

Dle jiné teorie je naše vnímání času závislé na počtu vjemů, které musí náš mozek zpracovat. U nových a nezvyklých situací jde o pro mozek nové informace, proto mu jejich vstřebávání trvá déle než u každodenností.

Díky tomu se nám ale pak i u vzpomínek na tyto událostí zdá, že trvaly delší dobu než jiné, všední a rutinní. Proto řada lidí hovoří o „zpomaleném vnímání času před nehodou“. Mozek si v této pro něj šokové situaci zkrátka nahrával mnohem detailnější informace.

Nové a nezvyklé situace mozek déle vstřebává.
Nové a nezvyklé situace mozek déle vstřebává.

Rutina dělá dny zapomenutelnými

Jak to souvisí s odlišným vnímáním běhu času u dětí a dospělých?

Zatímco my prostředí, ve kterém se běžně pohybujeme, tedy domov a zaměstnání, už dobře známe a nevšímáme si ho do detailů, protože v hlavě řešíme, co vše je ještě ten den potřeba udělat a zařídit, děti tímto zatížené nejsou.

Svět je pro ně neustále místem plným mnoha nových zážitků. Aby jim uběhl byť jen jediný den, musejí toho prožít a vstřebat mnohonásobně více než dospělí, zaseknutí v rutině. Čas jim proto plyne pomalu.

Když si nevšímáme detailů, čas plyne rychleji.
Když si nevšímáme detailů, čas plyne rychleji.

Málo „obrazů“ hodných zapamatování

Z podobných předpokladů vychází i teorie mentálních obrazů. Lidské oko zaznamenává dění kolem sebe. Když se nehýbe, mozek si na krátký okamžik zafixuje okem vytvořený takzvaný mentální obraz.

Není to jen prostý odraz viděného, je totiž ovlivněný minulými prožitky a zkušenostmi konkrétního člověka, proto může být u každého jiný. Dospělý mozek vytvoří 3 až 5 těchto obrazů za sekundu v závislosti na pohybech očí.

Ovšem děti si mentální obrazy tvoří a fixují rychleji, proto jich za sekundu vytvoří jejich mozek více. Do jediného dne se jim tak vejde mnohem více obrazů než dospělým. Z toho důvodu mají pocit, že se jim čas opravdu vleče.

Děti vytvoří více mentálních obrazů než dospělý.
Děti vytvoří více mentálních obrazů než dospělý.

5 let v dětství trvá stejně jako 40 u dospělých

Zatímco pro dvacetiletého člověka představuje rok jen 5 % jeho života, pro dvouleté dítě je to celá jeho polovina. Aby dvacátníkovi uběhla pocitově stejná doba od jedněch narozenin ke druhým jako dvouletému batoleti, musel by na ně čekat až do třiceti.

Takže ač v našem životě přikládáme každému prožitému desetiletí stejnou váhu, podle této teorie by jako stejně dlouhé měly být vnímány úseky od 5 do 10 let, od 10 do 20 let, od 20 do 40 let a od 40 do 80 let.

Dětem se tedy doba, která uplyne mezi jejich pátými a desátými narozeninami, jeví stejně dlouhá jako dospělým čas mezi jejich čtyřicátými a osmdesátými narozeninami.

Jinak vnímáme čas jako děti, jinak jako dospělí.
Jinak vnímáme čas jako děti, jinak jako dospělí.

Jak zpomalit čas v dospělosti?

Pocit rychlého plynutí času v dospělosti je možné zvrátit. Základem je zbavit se zaběhané rutiny a přinutit tak mozek k zapamatování si nových věcí.

Můžete se naučit nějakou novou dovednost, a nemusí to být jen cizí jazyk, ale třeba nový sport či tanec, případně můžete vyrazit za kulturními či kulinářskými zážitky. Stačí však i to, že začnete dělat věci jinak než obvykle.

Do práce se vydáte jinou cestou, nakoupíte jinde či vyrazíte na výlet někam, kde jste ještě nebyli. Když vybočíte z každodenního stereotypu a dopřejete mozku nové stimuly, k jejich zpracování bude potřebovat více času.

Vrátí vám ho tím, že vzpomínky na tyto nevšední události budou delší, a vy tak budete mít pocit, že čas v dospělosti přece jen nepádí tak zběsile.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Lifestyle
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
reklama
záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
reklama
záhady a tajemství
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz