Domorodé kmeny z pralesů Peru a Brazílie patří mezi poslední obyvatele zcela izolované od civilizace. Aspoň to tak dlouho platilo. Nyní se ale indiáni stále častěji vydávají na pouť do moderních vesnic a měst. Co je k tomu žene?
Podle údajů brazilské vládní organizace pro ochranu indiánů FUNAI navázali v letech 1987-2013 domorodé kmeny z okolním světem kontakt pouze pětkrát. Proto všechny překvapilo, že v posledních dvou letech do civilizace přichází stále více domorodců.
Loni se jich například objevilo hned několik u řeky Enviry. Vědci hovoří dokonce o vlně kontaktování. Čelí snad dosud izolované kmeny nějakému nebezpečí?
Změna podnebí?
Kontaktů s domorodci přibývá hlavně v malých vesnicích na okraji pralesa. Lidem se ztrácí nádobí a čas od času je nějaký domorodý návštěvník spatřen.
„Něco se děje, chybí však dostatečné bádání, které by objasnilo co,“ říká peruánská odbornice na domorodce Lorena Prietová. Potýkají se snad indiáni s nějakou nemocí nebo s nedostatkem jídla? Nebo za to mohou klimatické změny způsobené mimo jiné i kácením pralesů?