Domů     Proč Hitler tak nenáviděl Židy?
Proč Hitler tak nenáviděl Židy?
22.7.2019

Hitlerův antisemitismus není něco, co stojí až na druhé příčce za touhou ovládnout svět. Nenávist vůči Židům a snaha zlikvidovat je naopak stojí ve středu jeho zájmu. Kdy a jak se ale v jeho duši tyto choutky zrodily?

Nejhorší projev antisemitismu v naší historii vidíme právě za druhé světové války – pod taktovkou Hitlera. Krutý holocaust znamená vyvraždění šesti milionů Židů, z nichž je asi jeden a půl milionu dětí.

Kdo vlastně přišel s nápady na to, jak co nejefektivněji Židy zabíjet? Byl to přímo Hitler, nebo někdo z jeho přívrženců?

Vůdce vyvoleného německého národa využije většinových nálad ve společnosti, které rozhodně nejsou Židům nakloněné.
Vůdce vyvoleného německého národa využije většinových nálad ve společnosti, které rozhodně nejsou Židům nakloněné.

Hitler o sobě lže

Podle dostupných historických pramenů můžeme směle vyvrátit Hitlerovo prohlášení z knihy Mein Kampf (1925), kde o sobě píše, že je zatvrzelým antisemitou již od dětství. Neexistují o tom zhola žádné důkazy.

Je dokonce velmi pravděpodobné, že jím nebyl ani v období před první světovou válkou či během ní (tedy v době, kdy mu ještě není ani třicet let). Antisemita se z Hitlera stává až po jejím konci.

Světové židovstvo nás utlačuje!

Jak známo, Hitler konec první světové války tráví v lazaretu v Pomořanech. Právě tady se dozvídá zprávu o německé kapitulaci, kterou je naprosto zdrcen a frustrován. A jak známo, frustrace je nejúrodnější půdou pro semínka nenávisti.

Ta jsou v duši Hitlera zaseta v následujících měsících, kdy jsou Německu oznámeny podmínky Versailleského míru, které se nesou ve znamení četných perzekucí.

Z toho všeho viní Hitler, stejně jako další spousta Němců, právě Židy, tehdejší symbol útlaku německého obyvatelstva.

Za uzavřením
Za uzavřením „potupného“ míru ve Versailles prý mohou Židé.

Rodí se nenávist

Zatímco do té doby je Hitler orientovaný spíše sociálnědemokraticky, a nijak zvlášť radikálně, nyní dochází k obratu.

Podle německého historika a novináře Raplha Georga Reutha (*1952), jehož knihu Hitlerova nenávist k Židům (2011) můžeme vřele doporučit, k takovému obratu u Hitlera stačí první polovina roku 1919. Právě během ní se z něj stává zuřivý antisemita.

A tak i on spolu s frustrovanými masami hltá zjednodušené, zkreslené nebo přímo lživé zprávy o řádění nenáviděné skupiny – v tomto případě Židů, ale také bolševiků (situace je v tehdejším Německu taková, že v představách obyvatel lze mezi Žida a bolševika položit rovnítko).

Dlužno podotknout, že co se řádění bolševiků týče, jde mnohdy bohužel o pravdivé zprávy.

Ralf Georg Reuth zasadí počátek Hitlerova antisemitismu do roku 1919.
Ralf Georg Reuth zasadí počátek Hitlerova antisemitismu do roku 1919.

Němci nemají co jíst

„Za vším stojí Židé. Vrazi, kteří bodli dýku do zad mému milovanému německému národu. Rozdmýchali chaos a chystají se přebrat vládu nad celým světem. A kdo podepsal jejich Versailleskou smlouvu?

Sociálnědemokratická vláda, tedy marxisté a Židé.“ Podobně jako Hitler přemýšlí po první světové válce spousta Němců. Mnoho z nich nemá práci, co jíst a jak se postarat o své děti.

Jenže zatímco většina lidí skončí u toho, že se jen užírají záští, Hitler své děsivé myšlenky v následujících letech dotáhne do konce.

Kdo může za nedostatek jídla v Německu? Samozřejmě, že Židé.
Kdo může za nedostatek jídla v Německu? Samozřejmě, že Židé.

Erudovaný antisemita?

Aniž bychom chtěli lacině shazovat Hitlerův intelekt, sluší se podotknout, že rozhodně není nějakým vzdělancem. Přesněji řečeno nedosáhne ani na středoškolské vzdělání.

Četba historických knih je spíše jeho velkým koníčkem, než že by měla podobu seriózního studia. A právě absence kritického myšlení a uvažování v širších souvislostech zřejmě má za následek to, jak ledabyle Hitler se získanými informacemi zachází.

Své rasistické názory například opírá o knihu francouzského antropologa Arthura de Gobineaua (1816–1882), který sice v 19. století píše knihu o nadřazenosti bílé rasy nad rasami ostatními, nicméně s myšlenkou hromadného vyvražďování lidí by jistě nikdy nesouhlasil.

Dále Hitler pracuje také s dílem národoveckého spisovatele Dietricha Eckarta (1868–1923), jednoho ze zakladatelů dělnické strany (kterou Hitler později přebuduje na NSDAP) a spoluúčastníka pivního puče (1923), po němž brzy umírá.

Budoucí vůdce se zhlédne také v myšlenkách amerického zakladatele známé automobilky Henryho Forda (1863–1947), jenž se svým antisemitismem nijak netají.

Ford je sice skvělý podnikatel, ale ne intelektuál, takže jeho názory jsou z teoretického pohledu bezpředmětné. Hitler si tak od každého bere jen to, co se mu líbí, přičemž vše naroubuje na svou již dlouhotrvající nenávist vůči Židům. A tak se rodí Hitlerovy antisemitské teorie, jak je známe.

Nacista Alfred Rosenberg stojí za základními principy, kterými se řídí dělnická NSDAP.
Nacista Alfred Rosenberg stojí za základními principy, kterými se řídí dělnická NSDAP.

Týmová práce

Nesmíme však zapomenout na další nacisty, kteří Hitlera v jeho přesvědčení podporují. Jako prvního jmenujme stranického ideologa Alfreda Rosenberga (1983–1946), rodáka z estonského Tallinnu.

Jde o jednoho z vůbec prvních členů NSDAP, který se s Hitlerem seznamuje přes již zmíněného Dietricha Eckarta, do jehož časopisu Auf gut Deutch Rosenberg píše. S Hitlerem je to „láska na první pohled“.

Po nepodařeném pivním puči je Rosenberg Hitlerem pověřen, aby vedl stranický deník a zabýval se jakýmsi ukotvením nacistické ideologie do německé kultury.

Rasová nadřazenost árijců, nebezpečnost Židů, odmítání Versailleské smlouvy, dílo zvané Mýtus 20. století (1930), to vše jsou práce vzešlé z Rosenbergova pera.

A nezapomínejme ani na vyloženě podvodné Protokoly sionských mudrců (1930), tedy zfalšovaný text, jehož autory mají být údajně Židé a v němž se píše o plánech na dosažení jejich světové nadvlády. I šíření tohoto textu má na svědomí Rosenberg.

Kdo stojí za vraždami Židů?

Ačkoli Hitler Židy upřímně nenávidí, nelze zastřít fakt, že si ve 20. a 30. letech uvědomuje, jak moc je antisemitismus ve společnosti rozšířen, a že by se na této vlně mohl coby nastupující politik krásně svézt.

O tom, jak skvěle se mu to povedlo, již není nutno se rozepisovat. Otázkou však stále zůstává, jak velkou roli sehrál Hitler v likvidaci Židů poté, co se k absolutní moci dostal.

Tím rozhodně nechceme tvrdit, že by snad Hitler o holocaustu nevěděl nebo že by neprobíhal na jeho rozkaz. Otázkou je jen to, zda myšlenka koncentračních táborů, deportací, plynových komor a podobně vzešla právě z jeho hlavy, nebo z hlav jeho podřízených.

Hitler holocaust rozpoutává, ale možná není tím, kdo vymýšlí způsoby jeho realizace.

Heydrich sice navrhl efektivní řešení židovské otázky, do budoucna však má přijít řešení i té české.
Heydrich sice navrhl efektivní řešení židovské otázky, do budoucna však má přijít řešení i té české.

Hitlerovy loutky

A tím se dostáváme znovu k již zmiňovaným členům NSDAP, kteří jsou vášnivými antisemity spolu s Hitlerem.

Historikové se domnívají, že jedním z prvních, který na Hitlerův (snad jen ústní) rozkaz vypracovává plány na organizovanou likvidaci Židů, je pozdější říšský protektor Reinhard Heydrich (1904–1942).

Má k tomu dojít někdy koncem roku 1940 a jeho návrh nese název Endlösungsprojekt.

Na jaře 1941 dochází k zabíjení Židů v prvních mobilních plynových vozech, v roce 1942 je pak realizována akce Reinhard (pojmenovaná zřejmě po Heydrichovi), tedy nepříliš úspěšná první deportace polských Židů do prvních koncentračních táborů.

Z prvotních neúspěchů se však nacistická mašinérie poučí, a tak jede zhruba od začátku roku 1942 masové vyhlazování Židů Cyklonem B na plné obrátky.

Dalším Hitlerovým poslíčkem při konečném řešení židovské otázky je vůdce SS a Führerova pravá ruka Heinrich Himmler (1900–1945). Na toto téma si s vůdcem dává pravidelná dostaveníčka, po nichž si do diáře zapisuje poznámky typu:

„Židovská otázka – musí být vyhubeni jako partyzáni“ apod . Dalšími pověřenými jsou i šéf propagandy Josef Goebbels (1897–1945) či Adolf Eichmann (1906–1962), jeden z hlavních organizátorů holocaustu.

Historici odhadují, že v konečném důsledku se na realizaci holocaustu přímo podílí asi 100 000 osob (na straně třetí říše).

Šéf SS Himmler navštěvuje koncentrační tábor v Dachau.
Šéf SS Himmler navštěvuje koncentrační tábor v Dachau.

A co na to lidi?

A jak to vlastně bylo s německým obyvatelstvem? Věděli běžní lidé o holocaustu a o existenci koncentračních táborů?

Proti obecně rozšířenému názoru, že koncentrační tábory jsou během druhé světové války přísně střeženým tajemstvím, tomu tak podle mnohých historiků není. Pracují například se svědectvím Němce Alfonze Hecka, bývalého člena Hitlerjugend:

„Po Křišťálové noci se žádný Němec, který byl dost veliký na to, aby mohl chodit, už nemohl hájit tím, že o pronásledování Židů nic nevěděl.“ Podle svědectví jeho i dalších Němců se napříč Říší šířilo nekonečné množství zpráv o tom, že Židi jsou na určitých místech hromadně vyvražďováni. Že jsou posíláni do plynu a že jsou drženi v otřesných podmínkách.

Foto: Wikimedia.org. Autor textu: Jan Šedivý. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Zajímavosti
Tady může vypuknout peklo. Představujeme 10 nejbezpečnějších sopek planety
Už po tisíce let jsou sopky tím, co lidstvo děsí a fascinuje zároveň. Jejich běsnění dokáže být neuvěřitelně nádherné, ale také obrovsky nebezpečné a doslova smrtící. Ostatně to se v minulosti ukázalo už mnohokrát a v některých případech sopečné výbuchy ovlivňovaly životy lidí po celém světě. A experti se shodují: Dříve nebo později nás něco takového nutně […]
Zajímavosti
Obávaný Mount Everest. Kdo zvítězil v souboji o zdolání střechy světa?
Majestátný Mt. Everest se v himálajských velehorách tyčí nad všemi okolními vrcholy. I když je jasné a slunečné počasí, působí dominantně a velkolepě. A co teprve když se počasí změní… Teplota na vrcholu dosahuje průměrné hodnoty 37 stupňů Celsia pod nulou a může klesnout až na minus 60 stupňů. Vichry přes 150 km/hod. tu nejsou […]
Zajímavosti
Umělá inteligence vyhrála výtvarnou soutěž. Skončila éra lidské kreativity?
Když porotci výtvarné soutěže Colorado State Fair rozhodovali o prvním místě, netušili, jaký rozruch vítězný obraz vyvolá. Nenamaloval ho totiž člověk, ale umělá inteligence Midjourney. Renesanční malba se sci-fi prvky – tak vypadá obraz, který v nedávné době obletěl svět. Théâtre D’opéra Spatial neboli Vesmírná opera je jedním z nejkontroverznějších výtvorů v dějinách umění. „Jsem […]
Zajímavosti
4x podivná smrt: Šála zabiják, vdechnuté víčko i otravný komár
Někteří se proslaví svým životem a dílem, které po sobě zanechají. Jiní se proslaví alespoň svou neobvyklou, a někdy až neuvěřitelnou smrtí. A někdo obojím. Někteří totiž, jakoby jim jedna sláva nestačila, obsadí přední místa v žebříčcích obou kategorií slávy. Pojďte se s Epochou podívat na slavné, kteří zemřeli bizarní smrtí, nebo je zabily věci, […]
reklama
věda a technika
Česká věda v popředí: Od starověkého Egypta po budoucnost vesmíru
Češi se umějí blýsknout i ve světě! Tohle je výběr jen několika českých nej z oblasti vědy. Věděli jste například, že… Archeologie Čeští egyptologové našli velkolepou hrobku, starou 4400 let Čeští egyptologové slaví výjimečný úspěch. Podařilo se jim znovuobjevit dávno ztracenou hrobku jedné z nejvýznamnějších osobností nekrálovského původu z doby stavitelů pyramid – velmože Ptahšepsese. […]
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation. […]
Tragický příběh téměř neznámého vědce Ericha Hudce
Zámek v Kunštátu sice nepatří mezi nejproslulejší u nás, odehrál se tu ale jeden velmi děsivý a záhadný příběh. Jednalo se o jeden z prvních velkých zločinů nastupujícího režimu a rozhodně bychom na něj neměli zapomenout. Dne 8. června 1948 zde byla za dosud nevyjasněných okolností zavražděna rodina špičkového vědce Ericha Hudce. Že jste o […]
Mícha v servisu: Dají se obnovit nervové buňky?
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
reklama
zajímavosti
Nejodlehlejší místo k životu? Vítejte na Tristan da Cunha
Toužíte po samotě a klidu? Na ostrově Tristan da Cunha na jihu Atlantského oceánu je obojího dostatek. Bez starostí tu můžete odložit i svůj mobil – k ničemu vám totiž nebude, místní mají k dispozici pouze satelitní telefon. Od nejbližšího obydleného místa, ostrova Svatá Helena, je tento ostrov, patřící Velké Británii, vzdálen 2173 kilometrů. Vítejte […]
Kdo je chytřejší: Kočky, nebo psi?
V průběhu poměrně nedávných výzkumů se porovnávala relativní inteligence zvířat s ohledem na jejich skutečnou velikost mozku a počet neuronů v něm. Vědecký tým se v první fázi výzkumu zaměřil zejména na masožravá zvířata, jakými jsou kupříkladu kočky, psi či lvi. Psí inteligence Dva zřejmě nejrozšířenější a nejoblíbenější domácí mazlíčci, pes a kočka, jsou rozhodně […]
Jak se zahřívají tučňáci? Tohle je jejich přirozené topení v Antarktidě
Tučňák císařský. Pozoruhodné zvíře, které je původním druhem Antarktidy a současně také nejvyšším a nejtěžším ze všech tučňáků. Umí toho spoustu, ovšem německého fotografa Stefana Christmanna, který se specializuje na divokou přírodu, nedávno zaujala hlavně jeho schopnost se zahřát. Císařští tučňáci se na mrazivé prostředí a vodu adaptují už pěknou řádku století. Jejich tělo si […]
Postrach jménem lavina. Jak vzniká a jak se jí vyhnout?
Bílá pokrývka každoročně láká spoustu lidí k zimním sportům. Na zasněžených svazích může ale číhat i smrtelné nebezpečí – laviny. Ve světě si ročně vyžádají desítky obětí a na rozdíl od mnoha jiných přírodních hrozeb se vyskytují i v Česku. Jak lavina vzniká, jak se jí v horách vyhnout a co dělat, když vás zasáhne? Údolí Biały Jar na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz