Život domorodců, kteří se odváží vstoupit do oblasti obávaných močálů, je dvojnásob v ohrožení. Kdykoliv mohou zapadnout do bažiny. Ještě větší nebezpečí jim však hrozí z nebe.
V krajině na pomezí Zambie, Demokratické republiky Kongo a Angoly leží rozsáhlé a téměř neprostupné močály Džiundu. Jeho okraje jsou domovem mnoha domorodých kmenů, kterým bažiny brání ve vzájemných kontaktech. Přesto se všichni shodují:
Hluboko v močálech žijí obří létající zabijáci, kteří nepřipomínají ani ptáky, ani netopýry. Říká se jim Kongamatové. Přízraky smrti.
Zátah inteligentních lovců
Kongamato má hladkou doruda zbarvenou kůži bez peří či šupin, dlouhý ještěří ocas a rozpětí jeho křídel se nejčastěji udává kolem dvou metrů. Nejděsivější je prý jeho hlava připomínající bezmasou lebku se zapadlýma očima a zobákem plným ostrých zubů.
Hlouběji do bažinaté oblasti se domorodci kvůli němu vůbec neodvažují. Ale on občas přilétá za nimi. Útočí rychle a bez varování. Na menší kořist číhá v korunách stromů, větší pronásleduje organizovaně ve skupinách, což svědčí o jeho vysoké inteligenci.
Mrtvola vědcům nestačí
Evropané se o neznámém tvorovi dozvídají poprvé v roce 1923, kdy zprávy o něm přivážejí nezávisle na sobě britský lovec Frank H. Melland a francouzský dobrodruh markýz de Chattelaux.
Těm se ho však na vlastní oči ještě zahlédnout nepodaří. Setkání s Kongamatem se dočká během své expedice v roce 1932 až americký přírodovědec Ivan Sanderson.
Příšera z bažin tehdy napadne domorodého člena jeho týmu jménem George. Jediným důkazem o existenci tajemného létajícího zabijáka však zůstává jen Georgeova znetvořená mrtvola.
Zabijáci se vznášejí nad vodou
Dalším západním cestovatelem, který může výskyt záhadného Kongamata potvrdit, se v roce 1956 stává inženýr J. P. F. Brown, když nedaleko zambijského jezera Bangweulu spatří dva podivné létající tvory.
„Měli dlouhé ocasy, hlavy se špičatými zuby a rozpětí křídel alespoň metr,“ popisuje Brown.
Možná to jsou stejná stvoření, která na stejném místě o rok později napadnou jednoho z domorodců, který pak v nemocnici ve Fort Rosebery bojuje o život s děsivě vyhlížející ránou v hrudi.
Nepřítel starý 200 milionů let
Jaký tvor se vlastně pod jménem Kongamato skrývá? Dlouho se předpokládalo, že by se mohlo jednat o pterodaktyla – ptakoještěra žijícího v Africe před zhruba 150 miliony let. Domorodci prohlížející si jeho obrázky však jen vrtí hlavou.
Ne, takhle přízrak smrti nevypadá. Zato když se na papíře objeví kresba jiného pravěkého létajícího tvora, všichni zbystří. Dimorphodon macronyx je ptakoještěr ještě o 50 milionů let starší.
Vyznačuje se dlouhým ocasem a mohutnou lebkou a poprvé byl vědecky popsán roku 1829.
Je tu někdo, kdo se nebojí?
Mohl v bažinách Džiundu opravdu přežít prehistorický létající ještěr? Odpovědi se zřejmě hned tak nedočkáme. Evropští či američtí badatelé jsou v nepřístupných končinách zambijského pomezí odkázáni na pomoc domorodých průvodců a nosičů. Jak ale mezi nimi nalézt takové, kteří nebudou mít z přízraku smrti strach?