Skip to content
reklama

Příručka přežití: Jak neumřít při davovém šílenství?

Může se vám to přihodit v kotli na koncertu, když baskytarista začne rozdávat autogramy, anebo třeba na náměstí, kde najednou někdo zařve: „Je tu bomba, utíkejte!“. Masová hysterie je nakažlivá a pro její přežití je dobré znát dvě věci – anatomii davu a místo, kde zrovna jste.

Ve chvíli, kdy se masa lidí rozhodne rychle pohnout z jednoho místa neuspořádaně jinam, nastoupí pud sebezáchovy – a také záchovy blízkých, takže zatímco jedni se derou mnohdy doslova přes mrtvoly pryč, další se snaží probojovat k příbuzným a pomoci jim.

Jak z toho ven? Sledujte dav. Preventivně začněte s ústupem, jakmile vidíte něco podezřelého. Když je někde hodně lidí, prozkoumejte dopředu únikové cesty. Nevolte poté tu hlavní – tam půjde každý.

Zatím je vše v pořádku. Zatím… Foto: Pixabay

Dav je jako vlnobití

Znělo by logicky držet se u zdí, ale ve skutečnosti v davu tělo na tělo může dojít k takovému tlaku, že několikátá vlna povede k vašemu zadušení. Přesněji, takzvané kompresivní asfyxii, kterou způsobuje ohromný tlak na dýchací ústrojí.

Snažte se uchovat si aspoň kousek svého prostoru. Všimněte si, že dav se vlní. Využívejte těchto vln ke svému pohybu. Není pravda, že zpanikařený dav zabíjí hlavně ušlapáním, asfyxie je častější. Na nohou se ale pokuste zůstat za každou cenu.

Pokud padnete, zkuste se rychle vydrápat třeba po někom stabilně vypadajícím nahoru, a když to nejde, schulte se do klubíčka a chraňte si obličej.

blank
Davová hysterie může vypuknout například na sportovním utkání… Foto: Pixabay
Foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články