Redaktor Byron Some se probudí z neuvěřitelně živého snu. Právě se mu zdálo o ostrově, který vybuchl a jehož značná část se zřítila do moře. Zcela pohlcen svým zážitkem vše pečlivě zaznamená.
V této chvíli ještě ani on netuší, že v téže době došlo v Indickém oceánu k obrovské přírodní katastofě. Jak je možné, že ve spánku prožil něco, co se odehrálo tisíce kilometrů od něj?
Média mezi sebou bojují o pozornost čtenářů. Jedním z klíčů k úspěchu je přinést sdělení dříve než všichni ostatní.
Zástupci tisku by tak určitě doslova skočili po redaktorovi deníku Boston Globe Byronu Someovi, který svou informovaností všem doslova vyrazil dech.
Díky němu totiž Boston Globe jako první vytiskl velice podrobnou reportáž o výbuchu sopky Krakatoa. Jak se však k této novině Some dostal?
Spánkem k úspěchu?
Je 27. srpna roku 1883. Redaktora Byrona Somea přemáhá na noční službě dřímota. Sotva zamhouří oči, je doslova vtažen do pekelné vize.
„Viděl jsem tavící skaliska řítící se do moře, lidi padajícího do vroucího oceánu, ostrov, jenž vybuchl,“ líčí novinář po svém probuzení. Svůj sen pečlivě zaznamená formou reportáže.
Dokonce zapíše i jméno místa, kde k oné hrůzné události podle jeho vize mělo dojít. Zkázou stižený ostrov nazývá pod vlivem svého snu Pralape. Spokojen sám se sebou Some bezděčně na svou smyšlenou reportáž připojí poznámku „důležité“ a odejde domů.
Jeho kolegové s vidinou senzace nechají reportáž otisknout na první stránce deníku. Jaké je však zděšení novinářů, když druhý den zjistí, že žádný ostrov Pralape neexistuje. Nebo snad ano?
Neprávem zatracený redaktor
Vedení novin Someovi spílá. Jak mohl sepsat reportáž na základě snu? Novinář je ihned propuštěn a Boston Globe chystá pro své čtenáře omluvu. Jenže v tu chvíli doráží na pobřeží USA velké vlny. Brzy přichází zpráva o strašlivé pohromě v Indickém oceánu.
Líčení očitých svědků, kteří spatřili zkázu ostrova Anak Krakatau, se pozoruhodně shoduje se Someovou reportáží. Deník obratem přijímá redaktora zpátky a vychvaluje jeho pohotovost.
O tři roky později navíc Holandská historická společnost potvrdí, že Krakatoa nesla před staletími název Pralape. Mnozí Someovi kolegové se domnívají, že člen jejich redakce má věštecké schopnosti, ale tak to není.
On totiž spatřil výbuch sopky přesně ve chvíli, kdy k němu došlo. Znamená to, že se jednalo o druh telepatie? Nebo šlo o astrální cestování? Proč si katastrofu spojil se starým označením ostrova?