Je to malý zázrak. Na začátku se setkají jen dvě buňky. Po devíti měsících vznikne složitý organismus s nejkomplikovanějším počítačem, jaký lidstvo zná: s lidským mozkem.
1. týden
Oplodněné vajíčko neztrácí čas a velmi rychle se začne dělit. Nejdřív na dvě buňky, pak na čtyři a geometrickou řadou takto pokračuje dál. Šedesát hodin po početí se zárodek může chlubit již desítkami buněk.
Buňky se dále množí a na konci prvního týdne je oplodněné vajíčko napevno přichyceno k děložní sliznici.
3. týden
První známkou vyvíjejícího se nervového systému je tzv. nervová deska. Mezi zárodečnými buňkami již vznikají první spojení.
4. týden
Oplodněné vajíčko se definitivně uhnízdí v děloze. Objevují se buněčné vrstvy, zevní ektoderm a vnitřní entoderm, a také základ budoucího pupečního provazce. V nervové desce zároveň vzniká rýha, jejíž okraje se promění v nervovou trubici.
Přední část trubice se promění v mozek, zbytek se vyvine v míchu. Zárodek je stále miniaturní, jeho délka nepřesahuje dvě desetiny milimetru.
5. týden
Bez vlastního krevního oběhu by to nešlo a ten se začne formovat právě během pátého týdnu. Okysličená krev je extrémně důležitá i pro budoucí výživu mozku, však právě on má ze všech orgánů spotřebu kyslíku zdaleka nejvyšší.
6. týden
V této době jsou pokládány základy důležitých vnitřních orgánů včetně mozku. Ten je poněkud ohnutý a vyklenutý. Šestimilimetrovému zárodku se pod mozkem objevuje náznak ústní dutiny a po stranách hlavy také oči. Začínají růst i horní končetiny.
7. týden
Mozek již má tři váčky, přední, střední a zadní a nadále se dělí a velmi rychle roste. Hlava tak proto v tomto okamžiku zabírá polovinu délky celého těla. Zároveň se na ní vytváří obličej.
Dolní končetiny mají oproti horním zpoždění, ale rovněž se začínají vyvíjet. Srdce nasadilo zběsilé tempo a udeří 160krát za minutu.
8. týden
Dvoucentimetrový zárodek má kostru zatím tvořenou chrupavkami. Překotný vývoj v tomto období zaznamenávají oba páry končetin.
9. týden
Dokončuje se vývoj nosu, který se zvedá nad úroveň obličeje. Vyvíjející se oči se přesouvají z postranní polohy dopředu a přibližují se k sobě. Kolem zevního zvukovodu se objevují hrbolky, které se později promění v ušní boltce. Vývoj jater vede také k tomu, že se dosud stočený zárodek začne napřimovat.
10. týden
Přední mozek se rozděluje na koncový mozek a mezimozek. V zadní části hlavy se objevuje prodloužená mícha. Krk je tenčí, takže oddělení hlavy od zbytku těla je nyní již výraznější.
12. týden
Na zhruba osmigramovém zárodku se začnou objevovat stopy zevních pohlavních orgánů. Zda se ovšem v děloze vyvíjí chlapeček nebo holčička, je geneticky dáno již od chvíle početí.
Přinesla-li spermie chromozom označovaný jako „X“, bude budoucí človíček děvčátkem. Přinesla-li chromozom „Y“, bude chlapcem. Současně okamžik splynutí spermie s vajíčkem rozhoduje i o tom, jaké zděděné znaky si budoucí člověk přinese na svět.
13. týden
Mozek byl do této chvíle hladký, až nyní se v něm začínají objevovat rýhy a záhyby. Plod je schopen zaregistrovat hlas matky. V ústní dutině se mohou objevit zuby.
14. týden
Plod má zhruba deset centimetrů a může si zkoušet první pohyby. Je chlupatý, ovšem ochlupení ještě před porodem vymizí. Startuje sekrece hormonů štítné žlázy.
15. týden
Mozek zaznamenává další změnu. Vyroste na něm totiž vrstva šedé hmoty. Zároveň se zvětšuje tělo, takže hlava zabírá už jen třetinu délky.
16. týden
Zevní pohlavní orgány jsou již jasně rozlišeny na mužské či ženské. Stanovení pohlaví plodu při vyšetření ultrazvukem je tedy spolehlivé.
18. týden
Na mozku se vytváří mozková kůra. Chrupavky postupně nahrazují kosti. Malý človíček již slyší, ba dokonce se může hlasitého zvuku leknout.
20. týden
Nervová soustava je vylepšována a zdokonalována. Plod si ohmatává okolí a občas si cucá palec. Také si tu a tam v děloze zahraje fotbal, což maminky důkladně pocítí.
21. týden
Plod již ví, co je to bdění a spánek. Vnitřní orgány se pomalu dokončují a začínají fungovat podle svého programu. V mozku je již od sebe oddělena šedá a bílá hmota, avšak plně zvrásněn ještě zdaleka není.
22. týden
Nervová spojení jsou již rozsáhlá. Prvním smyslem, který dokončil svůj vývoj, je hmat.
24. týden
Plod již vypadá jako normální miminko, jen trochu zmenšené, jeho délka se pohybuje kolem 20 centimetrů a váha okolo 0,5 kilogramu. Dalším smyslem, který se vyvíjí, je chuť – právě se začínají na jazyku tvořit chuťové pohárky.
26. týden
V mozku se odehrává boj o to, která hemisféra bude mít navrch, a zda tedy bude narozené dítě pravák, nebo levák. Plod také začíná pomalu otevírat oči.
28. týden
Oční víčka jsou oddělena, a človíček tak může zvesela mrkat. Zároveň na váze dosáhne svého prvního kilogramu.
29. týden
V šedé mozkové kůře, která dosud byla téměř hladká, se začínají vytvářet mozkové závity. Tvoří se též další a další nová nervová spojení, dotvářejí se mozkové obaly a obaly nervů pro jejich ochranu a správnou funkci.
35. týden
Vnitřní orgány již fungují nebo se připravují na svou budoucí práci. Dá se říci, že jsou už buď v plném, nebo zkušebním provozu.
37. týden
Téměř tříkilové dítě se pomalu začne připravovat na svou první cestu. Jeho tělo je kluzké, aby lépe prošlo porodním kanálem.
38. týden
Vývoj mozku je v podstatě u konce. Stejně tak jsou plně vyvinuty všechny smysly. Stále probíhá vyzrávání nervových buněk spolu s myelinizací (obalováním) nervových vláken, tento proces se nezastaví ani po porodu.
39. týden
Mozek už zvládne řídit základní životní funkce. Pro přežití miminka je důležité, že už má vypracovaný sací reflex.
Po 40. týdnu
Nový člověk přichází na svět. Je ještě odkázán na svou matku a dlouho bude, avšak jeho mozek je připraven vstřebávat vše zajímavé, co se děje kolem…