Domů     Přehledně: Skutečné loupeže, jejichž zápletku by nevymysleli ani filmoví scenáristé
Přehledně: Skutečné loupeže, jejichž zápletku by nevymysleli ani filmoví scenáristé
11.3.2019

Kdo by nemiloval akční filmy s kriminální zápletkou? Podívejte se na příběhy pěti opravdových krádeží, které si svým průběhem ničím nezadají s hollywoodskými trháky. Nad některými téměř zůstává rozum stát a ve filmu byste jim možná ani nevěřili. Přesto se skutečně staly.

1) Party ve vykradené bance

Bylo 16. července 1976, deset hodin večer, když se v tmavém koutě trezoru banky Societé Generále ve francouzském Nice začal otřásat kovový kabinet, připevněný ke zdi. Nakonec nevydržel tlak a zřítil se k zemi.

Do místnosti vstoupil z podzemního tunelu asi tucet mužů. Dva měsíce příprav a dřiny se vyplatily. Před nimi stál další úkol – otevřít všech 4100 bezpečnostních schránek.

To jim však nebránilo v tom uspořádat si přímo v trezoru party, na které nechybělo víno, chléb, sýr ani paštika.

Během víkendu se jim podařilo otevřít pouze 305 schránek, i tak si ale odnesli lup v podobě šperků, bankovek i zlatých cihliček v hodnotě 50 milionů franků (dnes asi 713 milionů Kč).

Propracovaný tunel

Lupiči museli místo činu opustit velmi rychle v pondělí za úsvitu. Kvůli vydatným dešťům totiž stoupla hladina podzemní vody a hrozilo zaplavení tunelu i trezoru. Když na místo dorazila policie, našla v trezoru nápis:

„Bez střelby, násilí a nenávisti.“ Do místnosti vedl 8 kilometrů dlouhý tunel, na kterém si lupiči opravdu dali záležet. Nechyběly v něm dřevěné podpěry, omítnutí stěn, koberce ani elektrické kabely.

Útěk hlavního podezřelého

Vyšetřování zpočátku neneslo výsledky, ale na konci října policie zatkla jedno ze členů lupičského gangu, který své spoluviníky udal. Hlavním podezřelým byl Albert Spaggiari (1932–1989), přezdívaný Bert, bývalý voják a fotograf.

Ten tou dobou doprovázel starostu Nice na Dálném východě, ale hned po návratu byl na letišti zatčen. Během výslechu v kanceláři soudce pak Spaggiari vyskočil z otevřeného okna, spadl na střechu zaparkovaného auta a ujel na připravené motorce.

Majitele poškozeného vozu později údajně odškodnil. Podařilo se mu utéct a nikdy nebyl dopaden.

Kdo byl mozkem operace?

Spaggiari byl odsouzen v nepřítomnosti, ale trest si nikdy neodseděl, stejně jako se nikdy nenašly ukradené cennosti, které byly zřejmě využity na podporu ilegální činnosti.

Spaggiari o zločinu sepsal knihu, která se stala bestsellerem a byl podle ní natočen i film Stoky ráje. Zemřel v roce 1989. Ovšem v roce 2010 vydal pod pseudonymem knihu další významný muž francouzského podsvětí, Jacques Cassandri.

V ní tvrdil, že mozkem ve své době největší bankovní loupeže nebyl Spaggiari, ale on sám, což bude zřejmě pravda. Myslel si totiž, že zločin už je promlčený. Policie jej ovšem obvinila z praní špinavých peněz, na které se žádná promlčecí lhůta nevztahuje.

2) Diamanty za úsměv a čokoládu

Belgické Antverpy jsou jedním z nejstřeženějších míst na světě. Každoročně se tu uskuteční obchody s diamanty v hodnotě 23 miliard dolarů.

Takže kufříky připoutané k zápěstí, všudypřítomné kamery, ocelové pilíře i speciální policejní stanice zde představují každodenní realitu. Přesto se jednomu postaršímu muži podařil husarský kousek.

S úsměvem na tváři vynesl z trezoru zdejší banky ABN Amro diamanty o hmotnosti 120 000 karátů (1 karát má 0,2 gramu, název je odvozen od arabského pojmenování semen rohovníku obecného, zvaného též svatojánský chleba – kharrub) a v hodnotě 21 milionů euro (tedy asi 540 milionů korun). Jak to dokázal?

Šarmantní stařík

Carlos Hector Flomenbaum, který vypadal jako milý dědeček, chodil celý rok do banky a všem zaměstnancům lichotil, jak skvěle vypadají, a nosil jim drahé čokolády.

Předstíral, že je obchodníkem s diamanty, a díky svému šarmu se mu podařilo získal VIP klíč od trezoru, který mu umožňoval vstoupit do něj kdykoli ve dne i v noci.

K loupeži pravděpodobně došlo v pondělí 5. března 2007. Flomenbaum byl posledním zákazníkem v pátek večer a zároveň prvním hned v pondělí ráno. Kdy přesně ale drahé kameny vynesl, není jisté.

Lupič nosil do banky každý den čokoládu.
Lupič nosil do banky každý den čokoládu.

Falešná identita

Když případ začala vyšetřovat policie, zjistilo se, že pachatel použil pas, ukradený v roce 2001 v Izraeli, a že banka toho o svém VIP zákazníkovi vlastně moc nevěděla. Jen že mluvil anglicky s americkým přízvukem a nosil kšiltovku.

K dispozici byla alespoň jeho fotografie, na které byl k vidění asi 190 cm vysoký muž ve věku mezi 55 a 60 lety. Za informace vedoucí k dopadení pachatele byla vypsána odměna 2 miliony euro, ovšem není známo kým.

Díky informacím poskytnutým ze Spojených států později vyšlo najevo, že pachatelem byl Američan Yehuda Mishali, již dříve stíhaný za loupeže i krádež diamantů. Jeho komplicem měl být jeho bratr Eliezer, který byl však pro nedostatek důkazů později osvobozen.

Yehuda Mishali byl v červnu 2009 v nepřítomnosti odsouzen k 5 letům vězení a pokutě ve výši 2 750 euro, je totiž stále na útěku. Ukradené diamanty zatím také nebyly nalezeny.

3) Na ukradené housle hrál 50 let

Rolls-roycem mezi houslemi jsou ty, které zhotovil italský mistr houslař Antonio Stradivari (1644–1737). Je zvykem nástroje pojmenovávat podle jejich slavných majitelů.

Ty, které Stradivari vytvořil v roce 1713, dostaly jméno Gibson po Georgi Alfredu Gibsonovi, známém anglickém houslistovi. Později se jejich majitelem stal Bronislaw Huberman (1882–1947), vynikající polský hudebník židovského původu.

Ten je znám také tím, že založil Izraelský (tehdy Palestinský) filharmonický orchestr, čímž umožnil útěk téměř 1000 evropským Židům před Hitlerem. Hubermanovi se jeho housle ztratily hned dvakrát.

Milovník dobré hudby

Nejprve mu byly housle Gibson ukradeny v roce 1919 z jeho hotelového pokoje ve Vídni, když ve městě koncertoval. Naštěstí byly nalezeny po třech dnech. Podruhé už takové štěstí neměl. Zloděj byl totiž nesmírně vynalézavý.

Julius Altman byl dobrý houslista a hudbu miloval. Našel si proto místo v baru Russian Bear, v New Yorku poblíž Carnegie Hall, kde hrál na housle oblečený jako kozák.

Spřátelil se s muzikanty, a hlavně s tamními vrátnými, kteří mu občas dovolili vklouznout dovnitř a poslouchat hudbu.

Zlodějem byl hudebník, který na housle hrál mnoho let.
Zlodějem byl hudebník, který na housle hrál mnoho let.

Doutník a kostým kozáka

Nejinak tomu bylo i 28. února 1936, když v Carnegie Hall koncertoval Huberman. Altman daroval vrátnému doutník a slíbil mu, že bude místo něj hlídat.

Vkradl se do houslistovy šatny, když hrál na jevišti na své druhé cenné housle, Gauarnerius z roku 1731. Ukradený nástroj schoval pod svůj kozácký oblek a do baru Russian Bear se vrátil právě včas, aby odehrál své vystoupení. Nikdo ho nepodezíral.

Huberman dostal odškodné a život šel dál. Altman ovšem housle nikam neukryl, naopak, dalších téměř 50 let s nimi vystupoval. V kostele, na společenských událostech i v restauracích. Aby je mohl běžně používat, natřel je černým krémem na boty.

Přiznání na smrtelné posteli

Až v roce 1985 se v umírajícím Altmanovi hnulo svědomí. Požádal svoji manželku, Marcelle Hall, aby mu z pouzdra na housle donesla nějaké dokumenty.

A ona v něm objevila článek o krádeži houslí z roku 1936. Altman nejprve tvrdil, že housle koupil za 100 dolarů od neznámého prodejce, ale později se ke krádeži přiznal.

Po jeho smrti manželka housle „vrátila“ za nálezné pojišťovací společnosti, která dříve Hubermanovi vyplatila pojistné. Dnes housle Gibson ex-Huberman patří americkému houslistovi Joshuovi Bellovi, který je od předchozího majitele koupil za 4 miliony dolarů.

4) Loupež 300 milionů jenů

Když 10. prosince 1968 nasedali čtyři zaměstnanci japonské Nippon Trust Bank v Tokiu do auta, aby odvezli 300 milionů jenů (tehdy asi 817 000 dolarů) jako odměny zaměstnancům do továrny Toshiba, netušili, co je za chvíli čeká.

Je pravda, že jeli v běžném, nikoliv obrněném voze, což bylo tehdy v Japonsku běžné. Když projížděli kolem věznice Fuchu, zastavil je uniformovaný policista na motorce. Oznámil jim, že dům manažera banky explodoval.

Na policejní stanici dostali oznámení, že bomba je i pod jejich autem, a ať z něj tedy okamžitě vystoupí.

Falešný policista i bomba

Zaměstnanci banky poslechli, protože věděli, že jejich manažer dostal v předchozích dnech anonymní dopis, hrozící bombovým útokem. Policista vlezl pod auto, ze kterého začal vycházet kouř a plameny. Umístil pod něj totiž varovnou světlici.

Zakřičel na muže, že jde o dynamit a ať se schovají, protože auto brzy vybuchne. Když se muži ukryli za zdmi vězení, policista nasedl do auta a ujel.

Cestou přesedl do jiného, předem ukradeného vozu spolu s kovovými boxy plnými peněz, pak přestoupil ještě jednou.

Při vyšetřování umírali lidé

Rozjelo se nákladné vyšetřování, které stálo asi třikrát tolik, než bylo ukradeno. Policisté na místě zajistili asi 120 stop, jednalo se však o předměty běžné potřeby, které tam pachatel umístil schválně, aby zmátl vyšetřovatele.

Na případu jich pracovalo 170 000, během šetření dva z nich zemřeli na přepracování. Podezřelých bylo asi 110 000 osob. I když byly nějaké osoby zatčeny, jejich obvinění se neprokázalo. Případ proto zůstal nevyřešený. Dnes už je čin promlčený, ale ani tak se k němu nikdo nepřihlásil.

5) Česká krádež železničního mostu

Koncem dubna 2012 se partička tří českých zlodějů rozhodla ukrást část nevyužívané trati mezi Loktem a Horním Slavkovem. Na akci se pečlivě připravovala, na místě měla pro odvoz získaného materiálu připravené nákladní vozidlo i autojeřáb.

Za bílého dne se mužům podařilo ukrást kompletní základ původního čtyřmetrového mostu z roku 1901, který vážil asi 10 tun. Dále téměř 200 metrů kolejnic a šrouby, kterými jsou připevněné pražce.

Lup prodali do sběrných surovin a získali za něj asi 120 000 korun. Výstavba nového mostu přitom vyjde na miliony.

Lhali policistům do očí

Během příprav na akci zloděje dokonce kontrolovali policisté, kterým ovšem s falešnými smlouvami v ruce tvrdili, že mají oprávnění k demolici mostu, protože v místě má vzniknout cyklostezka.

V květnu 2012 policie zatkla podezřelého, 55letého muže z Tachovska, který později dostal dvanáctiměsíční podmínku. Jeho dva komplici nebyli obviněni. Chtělo by se říct, že něco takového se může stát jen u nás, ale není to pravda.

O rok později byl ukraden 22tunový most v Turecku a v Indii vyjelo na most dokonce 40 jeřábů, ale očesat ho stihly jen půlku.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Svět zločinu
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi