Domů     Přehledně: Skutečné loupeže, jejichž zápletku by nevymysleli ani filmoví scenáristé
Přehledně: Skutečné loupeže, jejichž zápletku by nevymysleli ani filmoví scenáristé
11.3.2019

Kdo by nemiloval akční filmy s kriminální zápletkou? Podívejte se na příběhy pěti opravdových krádeží, které si svým průběhem ničím nezadají s hollywoodskými trháky. Nad některými téměř zůstává rozum stát a ve filmu byste jim možná ani nevěřili. Přesto se skutečně staly.

1) Party ve vykradené bance

Bylo 16. července 1976, deset hodin večer, když se v tmavém koutě trezoru banky Societé Generále ve francouzském Nice začal otřásat kovový kabinet, připevněný ke zdi. Nakonec nevydržel tlak a zřítil se k zemi.

Do místnosti vstoupil z podzemního tunelu asi tucet mužů. Dva měsíce příprav a dřiny se vyplatily. Před nimi stál další úkol – otevřít všech 4100 bezpečnostních schránek.

To jim však nebránilo v tom uspořádat si přímo v trezoru party, na které nechybělo víno, chléb, sýr ani paštika.

Během víkendu se jim podařilo otevřít pouze 305 schránek, i tak si ale odnesli lup v podobě šperků, bankovek i zlatých cihliček v hodnotě 50 milionů franků (dnes asi 713 milionů Kč).

Propracovaný tunel

Lupiči museli místo činu opustit velmi rychle v pondělí za úsvitu. Kvůli vydatným dešťům totiž stoupla hladina podzemní vody a hrozilo zaplavení tunelu i trezoru. Když na místo dorazila policie, našla v trezoru nápis:

„Bez střelby, násilí a nenávisti.“ Do místnosti vedl 8 kilometrů dlouhý tunel, na kterém si lupiči opravdu dali záležet. Nechyběly v něm dřevěné podpěry, omítnutí stěn, koberce ani elektrické kabely.

Útěk hlavního podezřelého

Vyšetřování zpočátku neneslo výsledky, ale na konci října policie zatkla jedno ze členů lupičského gangu, který své spoluviníky udal. Hlavním podezřelým byl Albert Spaggiari (1932–1989), přezdívaný Bert, bývalý voják a fotograf.

Ten tou dobou doprovázel starostu Nice na Dálném východě, ale hned po návratu byl na letišti zatčen. Během výslechu v kanceláři soudce pak Spaggiari vyskočil z otevřeného okna, spadl na střechu zaparkovaného auta a ujel na připravené motorce.

Majitele poškozeného vozu později údajně odškodnil. Podařilo se mu utéct a nikdy nebyl dopaden.

Kdo byl mozkem operace?

Spaggiari byl odsouzen v nepřítomnosti, ale trest si nikdy neodseděl, stejně jako se nikdy nenašly ukradené cennosti, které byly zřejmě využity na podporu ilegální činnosti.

Spaggiari o zločinu sepsal knihu, která se stala bestsellerem a byl podle ní natočen i film Stoky ráje. Zemřel v roce 1989. Ovšem v roce 2010 vydal pod pseudonymem knihu další významný muž francouzského podsvětí, Jacques Cassandri.

V ní tvrdil, že mozkem ve své době největší bankovní loupeže nebyl Spaggiari, ale on sám, což bude zřejmě pravda. Myslel si totiž, že zločin už je promlčený. Policie jej ovšem obvinila z praní špinavých peněz, na které se žádná promlčecí lhůta nevztahuje.

2) Diamanty za úsměv a čokoládu

Belgické Antverpy jsou jedním z nejstřeženějších míst na světě. Každoročně se tu uskuteční obchody s diamanty v hodnotě 23 miliard dolarů.

Takže kufříky připoutané k zápěstí, všudypřítomné kamery, ocelové pilíře i speciální policejní stanice zde představují každodenní realitu. Přesto se jednomu postaršímu muži podařil husarský kousek.

S úsměvem na tváři vynesl z trezoru zdejší banky ABN Amro diamanty o hmotnosti 120 000 karátů (1 karát má 0,2 gramu, název je odvozen od arabského pojmenování semen rohovníku obecného, zvaného též svatojánský chleba – kharrub) a v hodnotě 21 milionů euro (tedy asi 540 milionů korun). Jak to dokázal?

Šarmantní stařík

Carlos Hector Flomenbaum, který vypadal jako milý dědeček, chodil celý rok do banky a všem zaměstnancům lichotil, jak skvěle vypadají, a nosil jim drahé čokolády.

Předstíral, že je obchodníkem s diamanty, a díky svému šarmu se mu podařilo získal VIP klíč od trezoru, který mu umožňoval vstoupit do něj kdykoli ve dne i v noci.

K loupeži pravděpodobně došlo v pondělí 5. března 2007. Flomenbaum byl posledním zákazníkem v pátek večer a zároveň prvním hned v pondělí ráno. Kdy přesně ale drahé kameny vynesl, není jisté.

Lupič nosil do banky každý den čokoládu.
Lupič nosil do banky každý den čokoládu.

Falešná identita

Když případ začala vyšetřovat policie, zjistilo se, že pachatel použil pas, ukradený v roce 2001 v Izraeli, a že banka toho o svém VIP zákazníkovi vlastně moc nevěděla. Jen že mluvil anglicky s americkým přízvukem a nosil kšiltovku.

K dispozici byla alespoň jeho fotografie, na které byl k vidění asi 190 cm vysoký muž ve věku mezi 55 a 60 lety. Za informace vedoucí k dopadení pachatele byla vypsána odměna 2 miliony euro, ovšem není známo kým.

Díky informacím poskytnutým ze Spojených států později vyšlo najevo, že pachatelem byl Američan Yehuda Mishali, již dříve stíhaný za loupeže i krádež diamantů. Jeho komplicem měl být jeho bratr Eliezer, který byl však pro nedostatek důkazů později osvobozen.

Yehuda Mishali byl v červnu 2009 v nepřítomnosti odsouzen k 5 letům vězení a pokutě ve výši 2 750 euro, je totiž stále na útěku. Ukradené diamanty zatím také nebyly nalezeny.

3) Na ukradené housle hrál 50 let

Rolls-roycem mezi houslemi jsou ty, které zhotovil italský mistr houslař Antonio Stradivari (1644–1737). Je zvykem nástroje pojmenovávat podle jejich slavných majitelů.

Ty, které Stradivari vytvořil v roce 1713, dostaly jméno Gibson po Georgi Alfredu Gibsonovi, známém anglickém houslistovi. Později se jejich majitelem stal Bronislaw Huberman (1882–1947), vynikající polský hudebník židovského původu.

Ten je znám také tím, že založil Izraelský (tehdy Palestinský) filharmonický orchestr, čímž umožnil útěk téměř 1000 evropským Židům před Hitlerem. Hubermanovi se jeho housle ztratily hned dvakrát.

Milovník dobré hudby

Nejprve mu byly housle Gibson ukradeny v roce 1919 z jeho hotelového pokoje ve Vídni, když ve městě koncertoval. Naštěstí byly nalezeny po třech dnech. Podruhé už takové štěstí neměl. Zloděj byl totiž nesmírně vynalézavý.

Julius Altman byl dobrý houslista a hudbu miloval. Našel si proto místo v baru Russian Bear, v New Yorku poblíž Carnegie Hall, kde hrál na housle oblečený jako kozák.

Spřátelil se s muzikanty, a hlavně s tamními vrátnými, kteří mu občas dovolili vklouznout dovnitř a poslouchat hudbu.

Zlodějem byl hudebník, který na housle hrál mnoho let.
Zlodějem byl hudebník, který na housle hrál mnoho let.

Doutník a kostým kozáka

Nejinak tomu bylo i 28. února 1936, když v Carnegie Hall koncertoval Huberman. Altman daroval vrátnému doutník a slíbil mu, že bude místo něj hlídat.

Vkradl se do houslistovy šatny, když hrál na jevišti na své druhé cenné housle, Gauarnerius z roku 1731. Ukradený nástroj schoval pod svůj kozácký oblek a do baru Russian Bear se vrátil právě včas, aby odehrál své vystoupení. Nikdo ho nepodezíral.

Huberman dostal odškodné a život šel dál. Altman ovšem housle nikam neukryl, naopak, dalších téměř 50 let s nimi vystupoval. V kostele, na společenských událostech i v restauracích. Aby je mohl běžně používat, natřel je černým krémem na boty.

Přiznání na smrtelné posteli

Až v roce 1985 se v umírajícím Altmanovi hnulo svědomí. Požádal svoji manželku, Marcelle Hall, aby mu z pouzdra na housle donesla nějaké dokumenty.

A ona v něm objevila článek o krádeži houslí z roku 1936. Altman nejprve tvrdil, že housle koupil za 100 dolarů od neznámého prodejce, ale později se ke krádeži přiznal.

Po jeho smrti manželka housle „vrátila“ za nálezné pojišťovací společnosti, která dříve Hubermanovi vyplatila pojistné. Dnes housle Gibson ex-Huberman patří americkému houslistovi Joshuovi Bellovi, který je od předchozího majitele koupil za 4 miliony dolarů.

4) Loupež 300 milionů jenů

Když 10. prosince 1968 nasedali čtyři zaměstnanci japonské Nippon Trust Bank v Tokiu do auta, aby odvezli 300 milionů jenů (tehdy asi 817 000 dolarů) jako odměny zaměstnancům do továrny Toshiba, netušili, co je za chvíli čeká.

Je pravda, že jeli v běžném, nikoliv obrněném voze, což bylo tehdy v Japonsku běžné. Když projížděli kolem věznice Fuchu, zastavil je uniformovaný policista na motorce. Oznámil jim, že dům manažera banky explodoval.

Na policejní stanici dostali oznámení, že bomba je i pod jejich autem, a ať z něj tedy okamžitě vystoupí.

Falešný policista i bomba

Zaměstnanci banky poslechli, protože věděli, že jejich manažer dostal v předchozích dnech anonymní dopis, hrozící bombovým útokem. Policista vlezl pod auto, ze kterého začal vycházet kouř a plameny. Umístil pod něj totiž varovnou světlici.

Zakřičel na muže, že jde o dynamit a ať se schovají, protože auto brzy vybuchne. Když se muži ukryli za zdmi vězení, policista nasedl do auta a ujel.

Cestou přesedl do jiného, předem ukradeného vozu spolu s kovovými boxy plnými peněz, pak přestoupil ještě jednou.

Při vyšetřování umírali lidé

Rozjelo se nákladné vyšetřování, které stálo asi třikrát tolik, než bylo ukradeno. Policisté na místě zajistili asi 120 stop, jednalo se však o předměty běžné potřeby, které tam pachatel umístil schválně, aby zmátl vyšetřovatele.

Na případu jich pracovalo 170 000, během šetření dva z nich zemřeli na přepracování. Podezřelých bylo asi 110 000 osob. I když byly nějaké osoby zatčeny, jejich obvinění se neprokázalo. Případ proto zůstal nevyřešený. Dnes už je čin promlčený, ale ani tak se k němu nikdo nepřihlásil.

5) Česká krádež železničního mostu

Koncem dubna 2012 se partička tří českých zlodějů rozhodla ukrást část nevyužívané trati mezi Loktem a Horním Slavkovem. Na akci se pečlivě připravovala, na místě měla pro odvoz získaného materiálu připravené nákladní vozidlo i autojeřáb.

Za bílého dne se mužům podařilo ukrást kompletní základ původního čtyřmetrového mostu z roku 1901, který vážil asi 10 tun. Dále téměř 200 metrů kolejnic a šrouby, kterými jsou připevněné pražce.

Lup prodali do sběrných surovin a získali za něj asi 120 000 korun. Výstavba nového mostu přitom vyjde na miliony.

Lhali policistům do očí

Během příprav na akci zloděje dokonce kontrolovali policisté, kterým ovšem s falešnými smlouvami v ruce tvrdili, že mají oprávnění k demolici mostu, protože v místě má vzniknout cyklostezka.

V květnu 2012 policie zatkla podezřelého, 55letého muže z Tachovska, který později dostal dvanáctiměsíční podmínku. Jeho dva komplici nebyli obviněni. Chtělo by se říct, že něco takového se může stát jen u nás, ale není to pravda.

O rok později byl ukraden 22tunový most v Turecku a v Indii vyjelo na most dokonce 40 jeřábů, ale očesat ho stihly jen půlku.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Svět zločinu
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Svět zločinu
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Svět zločinu
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
reklama
zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h