Léčivé účinky bezu byly známy již ve středověku. V minulosti se bezem léčilo snad téměř vše.
Výhonky bezu se používaly na zmírnění bolesti zubů, mladé lístky smíchané s ječnou moukou léčily popáleniny a přikládaly se též na rány způsobené pokousáním vzteklého psa. Práškem z rozemletých suchých listů se údajně také zastavovalo krvácení z nosu.
Léčebné účinky
V současné době bez využíváme zejména k léčbě nachlazení, zánětu dýchacích cest a angíny. Mimo jiné navíc dokáže celkově zklidňovat organismus a pomáhá při migréně i vysokém krevním tlaku.
Květy i plody využíváme v léčitelství jak sušené, tak i v čerstvém stavu, kdy je jejich účinek ještě silnější. Čerstvé plody bezu černého však mívají projímavé účinky, ovšem sušením nebo tepelným zpracováním se tato vlastnost ztrácí.
Léčí celá rostlina
Své využití našly též listy bezu, které ulevují od revmatismu, kdy z nich lze připravit zábal na bolavé klouby. Pleťová maska z listů může navíc zmírňovat i průběh akné. K všestrannému použití tedy slouží v podstatě celá rostlina.
Díky charakteristické vůni bezu jej navíc lze využít též jako odpuzovač obtížného hmyzu.
Magické využití?
Dříve býval bez černý poměrně často vysazován kolem obydlí a chlévů, protože lidé věřili, že zahání dobytčí mor.
V okolí lidských obydlí se bez v minulosti hojně vyskytoval i díky tomu, že býval považován za příbytek dobrých duchů, kteří hlídají jak svůj keř, tak samozřejmě rovněž i jeho okolí.